Gemengd Nieuws. Verordening op bet bonwen, sloopen en wonen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat heden is afge kondigd de bij raadsbesluit van 16 Juni 1918 vastgestelde verordening op het bouwensloopen en iconen in de gemeente Texel, en deze verordening op 1 Augus tus e. k. in werking treedt. Exemplaren zijn na 1 Augustus e.k. in afdruk ter gemeentesecretarie ver krijgbaar tegen betaling van f0,75 per stuk. Texel, 15 Juli 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Zondagmiddag had op het sport terrein de aangekondigde voetbal wedstrijd plaats tusschen Texel en de Cocksdorp I. Texel won met 7 2. Volgens ontvaDgen telegrafische berichten is door Provinciale Staten van Noordholland in de vergadering van Dinsdag (gisteren) met groote meerder heid besloten aan T. E. S. O. een subsidie te verleen en van f3000,-. Oudeschild, 15 Juli. Mochten wij de voorgaande week het vermoeden uitspreken, dat, na het treffen van een vergelijk met de gemeente Wieringen omtrent den prijs van het gemaaide zeegras, de houders van con senten daarvan nu wel spoedig gebruik zouden maken, thans kunnen wij mede- deelen dat dit reeds in het laatst der voorgaande week het geval is geweest. Het aangebrachte zeegras is zeer ver schillend van kwaliteit. Sommige par tijtjes zouden niet beter gewenscht kunnen zijn, terwijl andere daarentegen door het vele vuil een onoogelijk aanzien hebben. In het laatst der voorgaande week werden door de sleepboot „Ampetco" een paar zolderschuiten met petroleum in de haven gebracht. Met deze olie werd de tank weder gevuld. De Ministrieele crisis Zaterdagavond had de formateur van het nieuwe Kabinet, dr. Bos, te zijnen huize in Den Haag een langdurige con ferentie met de leiders en voormannen van verschillende partijen uit de linker zijde, met name mrs. Drucker, Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort en Tydeman. Naar „Het Volk" verneemt heeft Mr. Troelstra van den Kabinetsformateur Dr. Bos het verzoek ontvangen deel te nemen aan een Ministerie tot grond wetsherziening op grondslag van de herstemmingseischen der S.D.A.P. en strekt het aanbod zich uit tot drie socialistische minister portefeuilles. Zooals overzicht „Van week tot week" reeds meldt, is de toestand op den Balkan weer verre van rooskleurig. De laatste officieele berichten melden thans dat de Turksche troepen in den nacht van 12 op 13 Juli den opmarsch zijn begonnen met Adrianopel als doel. Dit beteekent dus dat thans alle Balkan- staten weer in onderlinge oorlog zijn gewikkeld. Uit het Rott. Nbl. Onderlinge hulp. Als een zeldzaamheid uit de dieren wereld wordt gemeld, dat een zeug van de wed. De W. te Kockengen 19 jongen wierp, en voor alle niet voldoende voedsel heelt. Een hond op hetzelfde erf heeft nu de verzorging van 3 der biggetjes voor haar rekening genomen. Uit het Leidsch Dbl. Zaterdagnamiddag heerschte er in het gezin van J. de Graaf aan de Uiterste gracht te Leiden, groote ontsteltenis. Het vierjarig zoontje had een speld inge slikt, spelenderwijs 1 De vader trachtte nog het scherpe voorwerp uit de keel van het kind te visschen, maar hij ving het niet. Men bleef ongerust tot Zondag middag, maar langer niet, want toen werd de speld gevonden. Heel gemak kelijk was zoonlief haar kwijtgeraakt. Toen was er vreugde in de woning van De Graaf. Het gevaar was geweken De Schilderijdiefstal. Het onderzoek in schilderijdiefstal aan het Haarlemsche Halsmuseum is zoo goed als afgeloopen en vaststaat, dat de verdachte Amsterdamsche heer den diefstal heeft gepleegd. Vad. Zaterdag werd te Hengelo feestelijk herdacht de aflevering van de 2000ste stoommachine en den 3000sten stoom ketel door gebr. Stork en Co. Een sneltrein naar Londen is bij het station van Colchester ontspoord. De machinist, de stoker en een conduc teur werden gedood, terwijl tal van reizigers gewond werden. Te Rietveld is de 89-jarige heer M. Visser tot lid van den raad herkozen. 40 Jaren Arts. De heer J. Van Deventer Szn., inspec teur voor het Staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten te Amsterdam, zal 23 Juli a.a. den dag herdenken, dat hij voor 40 jaren tot arts promoveerde. **- Zondagmorgen geraakte een be- stelkar van de Staatsspoor met paard en wagen te water in de Keizersgracht bij de Leliegracht te Amsterdam. Het ongeval geschiedde bij het afrijden van een brug, waarbij het voertuig eerst tegen een boom botste en vervolgens in het water kantelde het paard mee trekkend. De koetsier wist zich door zwemmen te redden. Het paard verdronk. Het anderhalfjarig zoontje, van den heer C. L., te Katwijk aan Zee is aan een groot gevaar ontsnapt. Loopende op het erf van den heer P., stapte het op een deksel van een beerput. Dit deksel kantelde en het kind gleed in den put, waarna de put weer gesloten werd door het deksel, dat in zijn vorigen stand terugging. Gelukkig zag de post bode R. het ongeluk en verleende on middellijk hulp. Het bedwelmde kind werd bij zijn ouders gebracht. Na een koffie-avondje zijn ruim 10 personen van Veenhuizen (Noord- Holland en van de Langereis ongesteld geworden, sommigen zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Men vermoedt, dat de oorzaak het eten van ondeugdelijke worst is. De rest van de worst, die niet in de ge meente Veenhuizen vervaardigd is, is ter onderzoek naar Amsterdam en Utrecht gezonden. Volgens het Doet. Wbl. waren er op 1 Juli j.l. 130 vacatures in de Ned. Herv. Kerk, terwijl dit getal 1 Jan. j.l. 129 was. Er komen in dit halve jaar twee predikantsplaatsen bij n 1. Spaardam voor het aan Haarlem grenzende Schoter kwartier, en Feijenoord, voor een derde plaats. Er zijn 50 candidaten voor de 130 vacante plaatsen, waarvan vele voorloopig niet vervuld kunnen worden wogens het jaar van gratie ten behoeve van betrek kingen van overleden predikanten. De visscher P. Porsius, te Schellingwoude, had hoekwant op het IJ uitstaan.* Een nachtwaker op de Ykade zag, dat een motorschipper bezig was, dit vischtuig te stelen, hij waar schuwde de politie, die de dader inrekende en 800 meters hoekwant in beslag nam. De gezonken Vollendammerbotter „V.D. 164", die op de Zuiderzee is aan gevaren, ligt thans te Schellingwoude onder water en is geheel waardeloos. Hij was verzekerd voor f 300.'s Avonds wordt het wrak verlicht. De club der hoedenloozen, arme hoedenmodisten gelukkige mannen. Ar is te Amsterdam een club opge richt van eenige mannen en vrouwen, dis de „hoedeloosheid" voorstaan. Ieder van hen had reeds jaren lag met steeds zeer gemengde gevoelens zich het hoofd bedekt, voor zij zich buitenshuis begaven. Nu eens waren ze vervuld met ergernis over de „domme maatschappij", dan weer met angst voor het straatgepeupel,ein delijk met zelfverwijt over hun lafheid. En tenslotte, toen ze lazen, hoe in het buitenland bejaarde kantoorheeren bloots hoofds naar hun bureau wandelden en alleen met zonneschijn eou parasol op zetten, toen ze hoorden dat het in New- York onder de upperten zelfs mode was geworden, buiten geen hoed op te hebben, toen hebben ze het ook gewaagd. In de warme dagen van Mei en Juni kon men in de Indische buurt, de speciale mo- dernelingen-wijk, een paar onderwijzeres sen blootshoofds naar haar school zien gaan. Ook studenten doen mee. Wanneer ze echter de oude stad naderen, kan men uit de respectievelijke binnenzakken een pet zien verschijnen. Men wil blijkbaar niet het onderwerp van spot worden. Wie wil voor „sioeg" loopen? Toch is het streven der nieuwe club niet zoo gek als het er uitziet. Men moet deze menschen beschouwen als baanbrekers. Wanneer later het publiek gewend zal zijn om iemand zonder hoed te zien wandelen, niet alleen op de buitenwegen, maar ook in winkelstraten, dan zal ieder meer vrij zijn, om te doen en te laten wat hij wil. Lokt een prettig, frisch windje hem naar buiten, dan kan hij zich vrij laten uitwaaien, en hoeft niet telkens naar zijn hoofd deksel te grijpen. Yader Cats zeide reedsHoudt bet hoofd koel. De moderne medici hebban het hem en-corps nagezegd. Waarom zal men dan niet consequent zijn en zijn hoed opbergen in de onder ste la van een stoffige chiffonnière ergens op zolder in den hoek? Vergadering van Hoofdingelanden van het Waterschap de Dertig Gemeenschappelijke polders op Texel, op Vrijdag 4 Joli 1913. Tegenwoordig de heeren K. T. Bakker, H. J. ICeijser, Jb. Kikkert P.Pz., Joh. Roeper, D. J. Bruin, P. J. Witte, J. D. Witte, J. J. Bakker, Jb. Kikkert Nz., W. A. Eelman, (1. P. Witteen K. Bz. Lap. Afwezig de heeren: J. S. Keijser, P.S. Koning en C. S. Keijser. J. S. Dijt, Dijkgraaf, Voorzitter. C. J. Roeper, Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige bijeenkomst worden voorgelezen en overanderd gearresteerd. Aan de orde wordt gesteld I. Mededeeling van Ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten, houdende goed keuring van het besluit tot het maken van eene nieuwe uitwateringssluis in den zeedijk van het Waterschap. Voor kenisgeving aangenomen. b. Van het college van Burgemeester en Wet houders dor gemeente Texel, inhoudende een voorstel tot wijziging van het bestek voor den te mnken loswal achter Oost, om den damwand te maken van gewapend beton in de plaats van hout. De Voorzitter deelt mede, dat houten beschoei ing wordt vernield door paalworm en stelt voor op het voorstel van B en w integaan, wijl het ook weinig of geene verandering zal geven in de kosten van aanleg. Overeenkomstig het voorstel wordt met alge- meene stemmen besloten. Concept-contract. II. Loswal Ter tafel wordt gebracht het concept-contract voor den aanleg en de exploitatie van een loswal achter Oost, opgemaakt door het college van Burgemeester en wethouders der gemeente Texel. De voorzitter acht voorlezing van het stuk overbodig wijl afschriften daarvan bij de Hoofd ingelanden hebben gecirculeerd. Bij de behandeling van het stuk blijkt dat de vergadering in hoofdzaak aceoord kan gaan met de bepalingen daarin vervat. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten aan bet college van B en w het volgende in over weging te geven le dat artikel 10 laatste alinea wordt gelezen als volgt //Voorts verbindt het Waterschap de Dertig //Gemeenschappelijke polders zich niet te zullen //gedoogen, dat aan den Noorderdijk andere //dan voor zich bestemde materialen of goederen uit of in vaartuigen worden gelost of geladen, //anders dan aan de loswal met bijbehoorende //werken in deze overeenkomst bedoeld, tenzij //in bijzondere omstandigheden de contractanten //gezamenlijk van meening zijn, dat er termen //bestaan, hiervan dispensatie te verleenen. 2e. dat de volgende bepaling wordt bijgevoegd //De contractanten verbinden zich bij even- //tueel opheffen van den loswal, den zeedijk in //zijn vroegeren staat op te leveren, geheel ten //genoege van het Waterschap de Dertig //Gemeenschappelijke polders. Behoudens goedkeuring van de zijde der con tractanten van de voorgestelde wijzigingen van artikel 10, bedoeld bij sub. 1 en de bijvoeging bedoeld in sub 2, verklaart zich niemand meer tegen het concept contract. XII. Voorlezing wordt gedaan van een inge komen missive van de vereeniging//de Vereenigde Koog// met verzoek te willen letten op de eeenen door den Koogerweg, die door hare diepte in de onmiddellijke nabijheid van het rijspoor bij uit wijking gevaar opleveren voor voetgangers en rijtuigen vooral bij avond. Besloten wordt op voorstel van den Voorzitter de ceenen van buizen te voorzien waar het noodig is. De heer P. Witte doet mededeeling van een dergelijken toestand aan een weg bij den Hoorn. De voorzitter zegt onderzoek en voorziening toe Rekening. IV. Koker Molenbestuur. Daarna wordt ter behandeling aan de orde gesteld, de ingekomen rekening van den koker in de Kade van den Molenboezem in het Noorden Aangezien de kwestie over het al of niet toe staan van de subsidie in de vorige vergadering reeds genoegzaam is behandeld, wenscht de Voor zitter het verleenen van de subsidie tot een maximum van het halve bedrag van de destijds ingeleverde beraming, in stemming te brengen. Bij rondvraag in stemmiug gebraeht verklaart niemand zieh tegen. V. Onderzoek Tram. Voorlezing wordt gedaan van het ingekomen stuk van het comité inzake den aanleg en de exploitatie van een tram over Texel, inhoudend verzoek om een bedrag ad f 523.als renteloo voorschot te willen verleenen voor het onderzoei naar de mogelijkheid van aanleg en exploitatii van een tram over Texel, ODder toezegging da- bij niet tot slandkoming van de tram het voor schot niet terug gevorderd kan worden, terwiji bij welslaging der plannen genoemd voorschot gekort wordt op de later eventueele te verleenen bij drage. De Voorz. herinnert de vergadering aan een vroeger genomen besluit, om subsidie aan het tramonderzoek te verleenen tot een bedrag van f 770.terwijl nu f 525,wordt gevraagd. Van meer belang acht spr. het, dat het bedrag nu is bepaald door een deskundige, de heer Ür° Bos te Winschoten en dat deze tevens te kennecf- heeft gegeven, dat de verhouding tot deelnauit'.' in het onderzoek geen maatstaf is tot later deeL name in de kosten van aanleg en exploitatie. Ofschoon de Voorz. als zijne meening te kenner geeft, dat het Waterschap geen groote belange; bij een tram over Texel heeft, wil hij voor f 52;* het onderzoek niet tegenwerken en stelt dj vergadering voor de gevraagde subsidie le gevet Zoolang tram en kanaalplannen bestaan e- zoolang een van beiden niet is opgelost kon men niets verder. Zijn de tramplannen afgl wikkeld en is het resultaat negatief, dan kunnci de kanaalplannen worden uitgewerkt. Bij weigering van de zijde van het Waterscha; komt er wellicht geene oplossing. De heer K. B. Lap verklaart er voortezultó stemmen om geen spelbreker te zijnvan dj tram verwacht hij niet veel goeds. Uit de discussie die zich naar aanleiding vajl'. het voorstel ontspint blijkt, dat er leden zijn, met het voorstel knnnen meegaan en leden di hoegenaamd geen voordeel in een tram zien e|ï door het advies van den Voorz. niet tot het ve: leenen van f 525 subsidie zijn te bewegen, a zijnde nutteloos geld. Daarna wordt tot stemming over gegaan nu' het resultaat dat het voorstel van den VoorJ is aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Lap, G. Wittr Eelman, Kikkert, Bakker, J. D. Witte, Roepei Kikkert, Keijser, Bakker en de Voorzitter. p Tegen stemmen de heeren: P. J. Witte ei D. J. Bruin. VI. Geldleening. De Voorz. stelt in het algemeen de vraag welkt condities wij mogen aannemen voor het stuites van eene geldleening en of de vergadering hel aan het college van Dagelijksch bestuur wi overlaten de leening zoo voordeelig mogelijk ti sluiten. Voor het bedrag van jaarlij ksche aflossing noem: de Voorz. de som van f 4000, en daarvoor tt gebruiken f 2000 uit de opbrengst van dei omslag en de f 2000 extra aflossing van de 3'/. pCt. leening bij de Maatschappij voor Gemeent crediet. De heer W. A. Eelman verklaart zieh teget spoedige aflossing en wil het nageslacht ook latei betalen aan de werken van blijvenden aard. Spr, stelt daarom voor, niet meer dan f ÏOUO uit de opbrengst van den omslag te gebruiken vooi ailossing van de nieuwe leening. De heer H. J. Keijser sluit zich bij de woorden vau den heer Eelman aan en zegt dat er al genog aan belasting betaald wordt. De Voorz. zegt, het geld is te duur om eem leening te sluiten op langen, termijn van ailossing; wanneer we het nageslacht aan onze schulden willen laten betalen, dan kunnen we over tien jaar, de 3'/5 pCt. leening bij Gemeentecrediei converteeren en den omslag met f 1,50 perH.A, verminderen. De aflossing van de nieuwe leening voor een werk van blijvenden aard moet juist zoodanig gesteld worden, dat dit werk binnen betrekkelijk weinig aantal jaren het eigendom van het Water schap is. De heer J. N. Kikkert zegt als het geld goed koop is kunnen we eene leening sluiten op den langen duur, wanneer de rentestandaard hoog is, is spoediger aflossing ons voordeel. De heer K. T Bakker wil in het nieuwe leeningscontract het recht van conversie voor behouden. De Voorzitter zegt: dan wordt met de rente daarmede rekening gehouden en komt duurder uit De Voorz. brengt daarna het voorstel in stemming om jaarlijks van de nieuwe leening!; f 4000 at te lossen, t.w. f 2000 uit de opbrengst; van den omslag en de f 2000 extra aflossing bij Gemeentecrediet, het laatste behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten. In stemming gebracht wordt het voorstel aan genomen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Lap, Witte, Kikkert, Bakker, Witte, Witte, Bruin, Roeper, Kikkert en de Voorzitter. Tegen stemmen de heeren Eelman, H. J. Keijser en K. T. Bakker. Rondvraag. De heer Eelman vraagt wanneer het gede«Ete Oosterweg bij inschrijving verkocht zal worden. De voorzitter deelt mede dat het College van Dag. bestuur de uitbakening voor den verkoop ter plaatse heeft besproken, doch dat de verkoop nog niet bepaald is gewordeo. Alvorens echter tot den verkoop over te gaan acht spr. het wensche- lijk, dat de opzichter met den heer Eelman de uitbakening ter plaatse bespreekt. De heer Eelman verklaart zich daartoe bereid. De Voorzitter deelt mede dat het college van Dagelijks bestuur den opzichter van het Water schap benoemd heeft tot dagelijksch opzichter bij de sluis, terwijl voor het toezicht op de werk zaamheden in het waterschap een werkman zal worden aangesteld als zulks noodig wordt geacht. De vergadering kan zich met dit besluit vereenigeu. De heer Eelman doet het voorstel met het college van Hoofdingelanden'een rijtoer te maken langs den dijk van het Waterschap. De voorzitter wil daarmee wachten tot liet volgend jaar, met het opmakeD van de beraming, Goedgevonden wordt het voorstel van den voorzitter, de Hoofdingelanden uit te noodigen bij het proefspuieu der sluis tegenwoordig te zijn. De heer Eelman vraagt of er kans bestaat bet wier uit de Oostersluis te houden. De voorzitter zegt daarover nog eens met den opzichter te zullen spreken. De heer J. N. Kikkert wjst op den slechten toesland van een gedeelte van den Middellandschen weg en deelt verder mede, dat het paardenpad in den Hollewalsweg stuk gereden wordt bij uiowij

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2