N0. 2691, Zondag 20 Juli 1913. 268tö Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrievcn. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 0 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bürg op Tb x el. Oprichting Nieuwe Regimenten Infanterie. De Burgemeester van Texel brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de bekendmakingen, inhoudende de veran deringen, tengevolge van de oprichting van 12 nieuwe regimenten Infanterie aan de borden zijn aangeplakt. Texel, den 16 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. BEKENDMAKING. Besmettelijke Veeziekte. De Burgemeester der gemeente Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende bepaling der wet tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht en de Veeartsenijkundige politie n.l. Art. 13. Wanneer zich bij eenig stuk vee ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder of hoeder ver plicht, daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den burgemeester der ge meente waar het vee zich bevindt. Texel, den 17 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgomeester en Wethouders der Ge meente Texel vestigen bij deze de aan dacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelyk trouwens algemeen bekend is, is het noodig dat het gras wer kelijk hooi zij, alvorens het wordt binnen gehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is ia de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogd bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van tenminste één lucbtkanaal te worden voorzieD, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van een eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaar lijke broei zal vocrdoen. waar de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen Ten slotte achten zij bet wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld braDd is te wijten, en wello. ge vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2o. gevan genisstraf ol hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten, hoogBte drie honderd guldeu, indien daardoor levens gevaar voor een ander ontstaat; 3o. gevan genisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 15 Juli 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Militie te land. 4e Regiment Vesting-Artilllerie, Helder. 21e Regiment Infanterie, Helder. 10 Regiment Infanterie, nnarlcm. 21e Regiment Infanterie, nelder. Regiment Grenadiers, 's Gravenliage. 21e Regiment Infanterie, Helder. 4e Regiment Vesting-Artillerie, Helder 7e Regiment Infanterie, Amsterdam. 2e Regiment Infanterie, 's-Hcrtogcnboscli. 14e Regiment Infanterie, Vlissingcn. 4e Regiment Infanterie, Leiden. 3e Reg. Infanterie, Bergen op Zoom. Regiment Genietroepen, Utrecht. 4e Comp. Hospitaalsoldaten, Helder. Verordening- op het bouwen, sloopen en wonen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat heden is afge kondigd de bij raadsbesluit vau 16 Juni 1913 vastgestelde verordening op liet bouwensloopen en wotien in de gemeente Texel, en deze verordening op 1 Augus tus e. k. in werking treedt. Exemplaren zijn na 1 Augustus e. k. in afdruk ter gemeentesecretarie ver krijgbaar tegen betaling van f0,75 per stuk. Texel, 15 Juli 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Klaverruiters. Voorzoover het de uitsluitend akker bouwbedrijven en bet gemeDgd bedrijf be treft, kan omtrent do aanwending van klaverruiters by den oogst van allerlei gewassen, gerust gezegd worden, dat deze in betrekkelijk weinige jaren in de meeste streken vrijwel algemeen is geworden. Wel waren ook hier, als overal voorgangers en volgers en zijn er helaas ook nog vele aebternakomers, doch dat doet aan de waarheid van onze eerste opmerking geen afbreuk. Bij den oogst van klaver en lucerne, en van erwten hebben de ruiters zich on misbaar gemaakt, ja vlas en zelfs gorsten bruiDe boonen worden met behulp van ruiters gewonnen. In enkele provincies combineert, men met veel succes het gebruik van ruiters met dat van stroomatten welke de koppen 'der ruiters geheel voor inregenen behoeden. Als we echter het oog richten naar het uitsluitend veebedrijf, waar door den uitgebreiden hooibouw toch ook zoo'n nuttig gebruik van ruiters was te maken daar mag het wel eenige bevreemding wekken, dat we hier nog maar alleen voor gangers in het gebruik aantreffen. Het zal onze lezers niet verwonderen, als we mededeelen, dat de hooimisère, die we tegenwoordig doormaken, ons aanleiding gaf een lans te breken voor de aanwending van klaverruiters bij den hooioogst. Vooraf erkennen we volmondig, dat het gemakkelijker en vlugger hooit zonder dan met ruiters, indien üet weer maar medewerkt. Wie zeker is van goed weer, gebruiken de ruiters niet, want een hooitol is gauwer opgezet dan een ruiter. Maar vragen we in gemoede, wie is er zeker van het weer? Wie had, om onze laatste herinnering maar eens te raadplegen, Maandag j.l. durven vreezen, dat het Dins dagavond en Woensdag zou plasregenen Niemand immers. En, ieder kan tegenwoordig het weten, dat hooi, dat op ruiters staat, feitelijk binnen is. 1-Iet mag er eens op regenen, het droogt ontzettend snel weer op, want de wind kan er onder door en bij goede behandeling is er nog we! eenige ventilatie door den ruiter. Bij de gewone wijze van hooien bij ongunstig weer is het keeren, schudden, uitspreiden, ophoopen enz. Dat sleept ontzettend veel verlies mee. Ook het beregenen op het vlakke veld brengt onbe rekenbare schade aan het gewicht, doch vooral aan de kwaliteit, aan de voedings waarde. Wetenschappelijk onderzoek en practische ervaring hebben het al vaak onomstootelyk vastgesteld, dat onder om standigheden, als van dezen hooioogst, bet ruiterho'oi van veel grootere waarde is, dan het gewoon gewonnen product. Waar nu ieder jaar de kans op slecht hooiweer be staat, daar kan gerust verklaard worden, dat in een boerderij, waar absoluut geen ruiters gebruikt worden, de kans op zeer groote schade door de winning van minder waardig hooi, tamelijk groot is. Als men dit nu kan afwenden door het ter beschikking hebben van per H. A. ongeveer 40 ruiters, die met de vracht mede, op Texel, misschien hoogstens f 25 kosten en men neemt in aanmerking, dat by droge bewaring in den winter, de ruiters minstens 10 of 12 jaar mee kunnon, dan kan toch moeielijk gezegd worden dat ruiters zoo duur zijn. Integendeel hier is goedkoop juist zeer vaak org duurkoop. We erkonnen, dat er jaren zyn, dat het geheel onnoodig is, ruiters te gebruikon, doch het is zoo mooi, als men ruiters heeft wanneer men ze niet kan missen. Vaak voert men togen do ruiters aan, dat het beter is het hooi in de schuur te hebben dan op de ruiters, waarmede men dan bedoelt, dat mou de meer beuoodigden tyd wanneer men het eenmaal gewend is, valt dit echter erg mee voordeeliger gebruikt door het hooi eerder binnen te halen. Men vergeet dan echter, dat juist zy, die geen ruiters hebben öf vaak te vroeg moeten binnenrijden, öf een deel van hun hooioogst puik, doch een ander deel min of meer bedorven oogsten en wij hebben liever twee bunders op ruiters staan, dan één bunder in de schuur en de andere bunder op het zwad of aan den gewonen hoop. Nogmaals bij uitstekend weer maakt dit allemaal niets uit, doch de ervaring bewyst, dat niemand daar op aan kau. Daarom, veehouders, neemt een proefin deze richtingl Wacbtniet, tot ge misschien in 1914 het moet betreuren, dat ge de ellende van 1913 zoo spoedig vergeten waart, doch bespreekt de zaak in Uw land- bouwvereenigingen, die do aangewezen lichamen zyn om door coöperatieven aan koop deze nuttige zaak mogelijk te bevor deren. H. v. S. TEXEL, 19 Juli 1913. Als aanvulling op ons bericht in het vorig nummer laten wij hier volgen hetgeen de O. H. Ct. vermeld omtrent de behandeling subsidie aanvrage T.E.S.O. Gedeputeerde Staten wonschten afwij zend te beschikken op het verzoek van de N.V. Texel's Eigen Stoomboot onder neming, om wederom een subsidie te erlangen. Met groote meerderheid wenscht de Commissie uit de Staten aan het verzoek wel te voldoen, en de gevraagde f 3000 toe te staan, op voorwaarde, dat op de jaarlijksche winst- en verliesrekening der vennootschap een behoorlijke afschryving zal plaats hebben op de stoomschepen. De heer Thomassen verdedigde het standpunt der commissie ten sterkste. Ook mr. Slingenberg deed dit namens de commissie. De heer Lieftinck bestreed het voorstel der commissie. De onderneming behaalt winst, behoeft dus niet gesubsideerd te worden. Het lid van Ged. Staten, jbr. Boreel van Hogelanden, verdedigde 't standpunt door Gedeputeerden ingenomen om geen subsidie te verleenen. Hij was van oordeel, dat de passagiers tarieven zeer goed konden verhoogd worden. Vroeger is er nooit sprake geweest van een subsidie voor deze stoomvaart. De heer Dikkers zette uiteen waarom tarielsverhoogiDg niet mogelijk is. Het postcontract verzet zich daartegen. Jhr. Boreel van Hogelanden, wees nog eens op de flnancieele gevolgen. Het voorstel der commissie inzake de subsidie voor de boot op Texel werd aangenomen met 54 tegen 17 stemmen. Bij de examens te 's-Gravenhage deze week gehouden slaagde o.m. de heer J. Meijboom, leerling van de Zeevaartschool alhier als 3e stuurman groote stoomvaart. Oudeschild, IS Juli. Door 't Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen R. G. H. de Jong, candidaat tot den Heiligen Dienst te 's Gravenhage. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdrg 30 Cto. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hinden met yerhooging der porto's. Prys der Advertentién. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodero rogol moor S Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte borckond. Bewijsnummers 8 Cts. per nummor. Oproeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1913, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21), voor her halingsoefeningen in werkelijkeu dienst te komen. Lichting 1906. Van Heerwnarden Johannes Hendrikus, Verberne Pieter, Dogger Klaas, de Graat Johannes, Kiljan Gijsbert van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Lichting 1906. Pieter Plaatsman van 3 tut en met 13 Sept. Lichting 1906. Timmer Cornelis van 3 tot en met 13 Sept. Lichting 1907. Blom Albert, Kuiper Johannes Jacobus, Trap Dirk van 5 Aug. tot en met 30 Aug. Lichtiog 1907. Kikkert Prederik, Slot Nicolaas van 5 Aug. tot en met 30 Aug. Lichting 190S. Zijm Simon van 5 Aug. tot en 30 Augustus. Lichting 1910. Burger Corne!is,Bakkcr Jacobus Willem, Smit Johannes, Pool Pieter Jacob van 2 Sept. tot en met 27 Sept. Lichting 1906. Oud Pieter Jacobus van 19 Aug. tot en met 29 Augs. Lichting 1906. Baggerman Pieter, van 9 Sept. tot en met 19 Sept, Lichting 1906. Zegers Jacobus van 9 Sept. tot eD met 19 Sept. Lichting 1907. Van der Voort Cornelis, van 5 tot en met 30 Aug. LichtiDg 1908. Van Hoorn Gerard Cornelis, van 5 Aug, tot en met 30 Aug. Lichting 1910. Geus Gerrit Hendrik van 5 Sept. tot en met 30 Sept. (21 Reg. Inf. 2e bat.) Lichting 1906. Maat Nanning van 17 Sept. lot en met 27 Sept. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun zakboekje met verlofpas, alsmede van alle verdere lot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden en wel le. zij, die verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te S uur voormiddag; 2e. zij, die verblijf houden binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen bet Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zieh met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbe- wijzen aangegeven route en met de op die bewijzen vermelde vervoermiddelen moeten begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer langs diezelfde route zDlks mogelijk is, uiterlijk te 10 uur voormiddags voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, vóór 4 uur namiddag. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog verstrekten last als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het koip.i aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene persoonlijke ken nisgeving van de oproeping ontheft den verlof ganger geenszins van zijne verplichting tot op komst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlofganger zieh op den dag vin laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zijn adres bij den Burgemeester be kend is, EEN'IG en ALLEEN, als BEWIJS geldt dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 16 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. XVI.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1