Gemengd Nieuws. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Uilslag van gehouden Ycrkoopingen. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Holl. Maats. v. HLandtaw Predikbeurten. BUCHAfl'S PiLUN Uit de Staatscourant Aan Bregje BuisaeD, weduwe van den broeder in de orde van den Neilerland- schen Leeuw T. Buys, te de Cocksdorp (Texel) is een jaariijksche toelage ver leend van f100. Op voorstel van Ged. Staten en overeenkomstig het advies van de commissie werd in de vergadering van de Prov. Staten in deze provincie van Woensdag besloten een bedrag van ten hoogste 1 12,200 te verleenen voor den aanleg van een kortererf verbindingsweg tusschen den Burg en de haven nabij Oudeschild, alhier, op voorwaarde, dat door het Rijk een gelijk bedrag wordt beschikbaar gesteld en de aanleg ge schiedt volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen enz. Vlieland 17 Juli. Bij de herstemming voor den gemeente raad werden heden uitgebracht 108 geldige stemmen, waarvan 48 op den candidaat P. Kooijman en 65 op den candidaat D. Smit (aftr.) Gekozen alzoo de heer D. Smit. Uit het Rott. Nbl. Kras. Een 84jarige verpleegde uit de Johan- nesstichting te Nieuwerveen, heeft een voetreisje gemaakt naar Sloten bij Am sterdam, een afstand van 6 uur gaans. Door de Provinciale Staten van Noordholland is aan de Rijkstuinbouw- winterschool te Aalsmeer een subsidie van ten hoogste 1000 gulden verleend. "Uit het Leidsch Dbl. Een in de Duitschej wateren ter bescherming van zeevisscherij gestation- neerd vaartuig bracht einde April een Nederlandsch visschers vaartuig op, daar het op ongeveer 500 meter afstand be noorden Norderney, en dus op verboden terrein, visschende werd aangetroffen. De iu hechtenis genomen visscher, die later tegen borgstelling op vrije voeten werd gesteld, heeft zich thans voor de strafkamer te Aurich (Oost-Friesland) voor zijn overtreding te verantwoorden gehad. Hij werd vrijgesproken op grond dat hij met de gebrekkige hem ten dienste staande instrumenten onmoge lijk een juiste plaatsbepaling kon maken. (N.y.d.D.) Te Odoornerveen had iemand jonge katten, die hij kwijt wilde zijn, levend begraven. Zeer vreemd keek bij op, toen hij den volgenden morgen alle katjes terugzag de moederkat had haar jongen weten uit te graven en voor een verstikkingsdood behoed. Wat er met den dierenbeul is gebeurd wordt niet gemeld. Donderdag zijn uit de Willems vaart te Zwolle opgehaald de lijken van den gep. militair B. van E. en zijn zuster C. van E., beiden ongeveer 40 jaar oud. Men vermoedt dat zij 's avonds onder den invloed van sterken drank te water zijn geraakt. De beteekenis van 1 stem. Door sociaal democratische kiezers te Schoten is bezwaar gemaakt tegen de beslissing van het hoofdstembureau in zake het ongeldig verklaren van eenige stembiljetten. De al of niet geldig verklaring kan invloed hebben op den uitslag daar een Roomsch-Katholiek met 627 en een soci aal-democraat met 626 stemmen gekozen werd, terwijl twee andere sociaal-demo cratische candidaten 625 stemmen ver kregen. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Vijftigjarig bestaan Staatsspoor. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal naar het „Centr." meldt, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappij in September a. s. aan het geheele personeel een gratificatie van 5 pCt. van het salaris worden toegekend. Een opzienbarende juweelendiefstal is te Parijs bekend geworden. Gedurende het vervoer van Parijs naar Londen is Dl. een paarlencolier ter waarde van 3,125,000 francs gestolen. Dit collier werd in een verzegeld pakket van uit Parijs aan het adres van een bekend juweelen handelaar in Londen gezonden. Toen de besteller in Londen het pakket afleverde was het zegel volkomen onbeschadigd, doch het pakket bevatte slechts stukjes suiker. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht dat 't Fransche stukjes suiker zijn, uit welke omstandig heid men afleidt dat de diefstal op Fransch grondgebied gepleegd is. Opmer kenswaardig is nog dat het pakket bij zijn aankomst in Londen een zegel meer had dan volgens de opgave in Parijs. Een orkaan heeft in het district Nowotchen Kask, in Rusland, groote verwoestingen in de tuinderijen en op de graanvelden aangericht, terwijl ook veel vee omgekomen is. De schade wordt op een millioen roebel geschat. De 53 jarige arbeider J. M. te Krops- wold, is overleden tengevolge van hersenschudding. Hij was van een voer hooi gevallen. Alfred Küne, 'n eenjaars vrij williger van het 3de regiment artillerie te Maagdenburg, had zich bij een bezoek aan zijn ouders te Kolhen verslapen en dientengevolge de trein gemist, die hem naar zijn garnizoen terug moest brengen. De jongeman was daar zoo wanhopig over, dat hij in een paal van de elec- trische leiding klom 6n zich door den stroom van 6000 voilts liet dooden. Buitenkansje. Bij het afbreken van een oude boeren woning te Uden (N.-Br.) toebehoorende aan den landbouwer H. Verhoeven aldaar, heeft een werkman een aarden pot met zilveren geldstukken gevonden. Het waren alle oude munten met Latijnsche opschriften, sommige grooter dan een rijksdaalder, andere ter grootte van een gulden. De pot bevatte 450 stuks, welke alle fiog gaaf waren. De Ministerieele crisis. „Het Volk" meldt, dat bet partij bestuur der S.D.A.P. een buitengewoon congres heeft uitgeschreven op 26 en 27 Juli a. s. te Amsterdam, Arnhem of Zwolle. Te Willemstad vertoont zich het „kwaad" in de vroege aardappelen. Niet alleen het loof, doch ook de knollen zijn reeds aangetast. **- J. Jans Kooij. een 64-jarig arbei der in den hooitijd werkzaam bij den stalhouder J. Bijkerk te Steenwijk viel van een wagen met hooi. Een der wielen ging over hem heen. Oogenschijnlijk had de man er weinig hinder van en scheen er dan ook geen gevaar voor zijn leven te zijn. Thans is hij echter aan de gevolgen overleden. Door den directeur-generaal der S. S. is op een verzoek van den Bond van Seinhuis-wisselwachters eniangeer- ders tot het verschaffen van werkbroeken, door de S. S. te verstrekken, gunstig beschikt. Te Rozendaal is een afdeeling van den bond opgericht, Diefstal van f 300. Een treurig voorval heeft zich dezer dagen in een groot café te Oudedam voorgedaan Een heer, die gebiljart had, miste, toen hij, om te vertrekken, zijn jas aandeed uit zijn zak zijn portefeuille, inhoudende f300 aan bankpapier. Onmiddellijk maakte hij er gewag van en een der aanwezigen wees een heer aan. dien hij aan de jas van den bestolene had zien morrelen. De verdachte werd gefouilleerd en op hem werd het geld bevonden. De dader, die van zeer goede familie is, werd gearresteerd. Te Culemborg vertoont zich in de laatste dagen onder de kippen de cholera waaraan veel van deze dieren sterven. De ziekte schijnt een tamelijk snel ver loop te hebben. Een reiziger die met den Fran- schen trein in Den Haag aankwam, kwam bij aankomst aan het Holl. spoor station tot de onaangename ontdekking dat hem gedurende de reis een portefeuille met ongeveer f 400 aan bankpapier was ontrold. Van de vermoedelijke daders was aan het station niets meer te be speuren. Bij de politie is aangifte gedaan. Donderdagmiddag is de bezoeker van het Frans-Hals museum te Haarlem die zich op 5 Juli aan een poging tot diefstal van een schilderijtje schuldig maakte, door den rechter vau instructie gehooid. Ook de beide suppoosten waren gedagvaard. Pensioenen gemeenteambtenaren. De Staatscourant bevat de wet van 21 Juni 1913, houdende pensioenregeling voor de weduwen en weezon van ge meenteambtenaren en van gepension- neerde of op wachtgeld gesteld ambte naren. Er in geloopen. J. W. v. B. wonende slachthuiskade, die zonder betrekking is, schreef op een advertentie, waarin een positie werd aangeboden. Naar aanleiding van dit schrijven vervoegde zich een man bij hem. die zich uitgaf voor inspecteur van een Levensverzekerings-Maatschappij. De „inspecteur" wilde v. B. wel aan de betrekking helpen, doch moest daarvoor f 100 hebben. V. B. zei geen f 100 te hebben, doch wel f40 te kunnen missen, waarop „de inspecteur" verklaarde, dat dit dan ook goed was. De f 40 werden betaald, doch de man wacht nog op zijn betrekking 1 De naam en het adres, welke de zoogenaamde inspecteur opgegeven had, waren valsch. Gevaarlijk speelgoed. De 17-jarige A. W. te Sint-Pancras (N.H.) is ernstig verwond doordat hij bij het spelen met een kamerbuks, de hagelkorrels in het oog kreeg. Hij is in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. Autoongeluk. Zondagmiddag is eon vrouw afkomstig uit Oene, door eene auto van den heer v. H., uit Leiden, te Vaassen overreden. Zij stierf kort daarna, Door het signaal geschrikt, week de vrouw naar den ver keerden kant uit, terwijl aan stoppen niet meer te denken viel. De bestuurder heeft geen schuld aan het ongeval. Voor eenige weken had de 17-jarige F. te IJselstein, werkzaam in een kersen boomgaard onder Vechten, het ongeluk zich in den voet te schieten met een geweer, waarvan hij zich bediende, om de vogels te verjagen. Hij werd naar de Rijksklinieken vervoerd, waar het ten slotte noodzakelijk bleek, den voet at te zetten, hetgeen dezer dagen geschied is. De jonge man is aan de gevolgen over leden. gehouden 10 Juli 1913. Opening door den Burgemeester. Afwezig het raadslid D. Smit. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De voorzitter herinnert aan het bezoek van den Commissaris der Koningin en betreurt het zeer, dat eenige raadsleden geen gevolg gaven aan de uitnooaiging van Z.Bxc. om ten gemeentehuize te ver schijnen. Ingekomen is een schrijven van den Comm. der Koningin, inhoudend dat de heer J. Molenaar als Burgemeester is her benoemd. Aan den Raad wordt medegedeeld dat op 30 Juni j.l. de kasopname bij den ge meenteontvanger heeft plaats gehad en de kas in orde is bevonden. B. en W. stellen den Raad voor aan de erfgenamen van R. van Westen, onlangs overleden gemeente-veldwachter, de geheele jaarwedde van het 2de kwartaal uit te betalen. Dit voorstel wordt aangenomen. De Raad besluit in het Gemeente Politie toezicht tijdelijk door den Rijksveldwachter te doen voorzien en dezen daarvoor eene gratificatie te verleenen. De suppl. begrooting over 1913 (f 6087,50) wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de instructies voor den Directeur en LeeraarderZeevaartk. School. Door het in werking treden der nieuwe Armenwet wordt den Raad een reglement voor het Burgerl. Armbestuur en een instructie voor den gemeente-geneesheer, belast met armenpraktijk, aangeboden. Na kleine wijziging worden deze goedgekeurd. Ingekomen zijn dankbetuigingen van den Dir. en Leeraar der Zeevaartk. School voor de verhooging hunner jaarwedden. ingekomen is een adres van eenige inge zetenen, betreffend de plaatselijke genees kundige hulp. Uit den Raad wordt eene commissie benoemd welke deze zaak zal behartigen. Een v et-zoek van Tj. Rijkeboer om brand stoffen aan den steiger te mogen lossen, wordt afgewezen. Eenige reclames tegen den Hcofdel. Omslag worden met gesloten deuren be handeld. Na heropening doet de Voorz. de gebruikelijke rondvraag en zegt de heer J. J. Zeylemaker dat hij als wethouder zijn ontslag neemt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Woensdag 16 Juli in Hotel „Texel." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Hofstede „Breda". Opgehouden. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 12 tot en met 18 Juli 1913 GEBOREN Guurtje, d.v. Sijbrand Cor nelia Eelman en Guurtje Keijser, den Burg; Jan Cornolis, z,v. Jacob Hin en Johanna Pieternella Verberne, SpaDg Trijntje, d. v. Jacob Hoogerheide en Kaatje Backer, Oudeschild. ONDEttTROUWDDirk van der Werff en Pieternella Gerbregdina Koorn. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 matrozenmuts en 1 groene ceintuur ge vonden te den Burg. Zondag- 20 Juli 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel? Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild Nm. 2 uur ds. Visser. Den Hoom Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. H. Doop. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Collecte v. d. Zending. Hulpgebouw Zuid-Eierlnnd Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterencl Vm. halftien Preeklezen. nam. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 23 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur geen Bijbellezing. in Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Seliagen, 17 .Tuli. Aangevoerd: 18 Geldekoeien 1 150 a f 210 102 Vette Koeien f 200 a t 365,00; 18 Kallkoeien l 240,a f 310; 25 Nuchtere kalveren f 7 a t 24. 500 Overhouders f 30 a f 35.— 135 Lammeren 1 15 a 1 20. 50 Vette Varkens 48 a 56 ct. per Kg. 100 Biggen f 8.00 a f 15,00; Boter f 1.20 a f 1.30 per K.G, Kipeieren f 3.50 a 1 4.50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 18 Juli. Ter markt aangevoerd: 43 Stieren f 146,- a f 378,-; 247 Kalf- en Melkkoeien l'182a 1340. 81 Varekoeien f 187 a f 265 153 Vette Ossen en Koeien 1223 a f336 88 Kalveren (vette) i 62 a 1 123 89 Kalveren (magere) 1 8.a 1 16. 560 Lammeren f 16,a f 20,00. 334 Schapen (vette) 1 23,00 a f 34.50 465 Biggen f 11.k f 16.00 INGEZONDEN MEDE DEELINGEN. g Hoofdpijn bij een vrouw voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal iu rekening gebracht; D. van der WERFF en P. G. KOORV. den Burg. Texel, 17 Juni 1913. Afdeeling Eierlaud. Vergadering op Woensdag 23 Juli, 's avonds 77» uur, in het lokaal „de Hoop" te de Cocksdorp Agenda: Aankoop Kunstmest. Namens 't Bestuur, W. BRANS, Voorzitter. C. J, GEENSE, Stcretaris. ©©©©©©©©©©©©@©©©©©©©©©©©©@39® komt alleen door storingen, die alleen aan vrouwen eigen zijn. Zij komen door een eeuvoudige oorzaak, maar deze wordt spoedig 2 verkolpen door OxDERTROUWD

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2