N'. 2692, Donderdag 24 Juli 1913. 26flte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week (of week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Ui tg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tbx ut. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Texel maken bekend,dat een afschrift van het proces-verbaal, vermel dende den uitslag der op 19 Juli j.l. gehouden herstemming, ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Texel, den 21 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. BEKENDMAKING. Besmettelijke Veeziekte. De Burgemeester der gemeente Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende bepaling der wet tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht en de Veeartsenijkundige politie n.l. Art. 18. Wanneer zich bij eenig stuk vee ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder of hoeder ver plicht, daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den burgemeester der ge meente waar het vee zich bevindt. Texel, den 17 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 13—19 Juli. Men moge van de huidige Kabinetscrisis zsggen, wat men wil, interessant is ze on getwijfeld. Interessant juist daardoor, omdat ze de sociaal-democraten tegen veler ver wachting als voor een minder prettig feit accompli gesteld heeft. De uitdrukkelijke bepaling in de opdracht door H. M. de Konin gin aan Dr. D. Bos gegeven, n. 1. dat deze een Kabinet zal trachten te vormen uit de geheele linkerzijde, liet weliswaar aan duidelijkheid niet te wenschen over, maar toch kon menigeen zich nog moeilijk in denken in de werkelijkheid dat de Kroon alle bezwaren tegen de sociaal-democraten op zij had gezet. Men meende, dat met de linkerzijde alleen de vrijzinnige partijen bedoeld zouden zijn. Die opvatting is in- tusschen ten eeneDmale onjuist gebleken. Het is de wensch der Kroon, dat ook de uiterste vleugel der linkerzijde, de sociaal democraten, de gelegenheid zal worden geboden zitting in het nieuwe Kabinet te nemen en door Dr. Bos is geen oogenblik geaarzeld aan die opdracht gevolg te geven. En zoo is dan de intressante zijde van de huidige Kabinets crisis, geworden dat de sociaal-democraten er door genoodzaakt zullen worden te beslissen of hun partij zich zal scharen aan de zijde der burger lijke partijen. Er zal beslist moeten worden over het karakter, dat het parlementair socialisme in ons land in de komende jaren zal kenmerken. Zullen de sociaal-democraten tot deel neming aan de regeering bereid zijn De leider en de meest vooraanstaande personen van deze partij hebben tot nog toe een zeer gereserveerde houding aangenomen. Wel bleef een pertinente weigering uit, doch steeds werd betoogd, dat het eigenlijk veel beter was dat de sociaal-democraten buiten de zaak bleven, 't Zou moeilijk worden voor het nieuwe Kabinet zelf aldus de heer Troelstra die tevens verklaarde, dat als de sociaal-democraten tot medewerking gevraagd werden er dan ook aan behoorde gedacht te worden dat ze recht hadden op in ieder geval 3 zetels. Nu, Dr. Bos vreest niet de moeilijkheden waar de heer Troelstra tegen op ziet en hij toonde zich bereid aan de sociaal democraten de volle hun toekomende maat te geven. Hij bood hun drie zetels in het nieuwe Kabinet aan, waardoor ze voor een feit accompli zijn gesteld. Het eerste gevolg van deze aanbieding zal een buitengewoon partijcongres der S. D. A. P. zijn, welke 26 en 27 dezer zal worden gehouden. Het partijbestuur is van oordeel, dat de party zelf in deze kwestie zal hebben te beslissen. Met groote belangstelling zal ongetwijfeld dit buitengewone congres dat over een zeker niet alledaagsche kwestie te beslissen zal heben, worden tegemoet gezien. Tenzij ge makkelijk valt te voorspellen, hoe het be- siuit zal luiden. Er zijn ongetwijfeld nu reeds aanwijzingen die het vermoeden wettigen, dat het congres de deelname aan de regeering niet goed zal keuren. In het orgaan der S. D. A.P. toch, in het Volk, verscheen dezer dagen een artikel over de vraag of de S. D. A. P. de regeeringsverant- woordelijkheid al of niet moot aanvaarden en daarin werd overduidelyk to verstaan gegeven, dat die vraag in ontkennenden zin moet worden beantwoord. In [bedoeld artikel werd gewezen op de internationale besluiten aangaande een dergelijke kwestie. De kern dier besluiten wasin normab omstandigheden kan van deelname aan een burgerlijke regeering geen sprake zijn alleen in bijzondere gevallen is ze toegelaten en dan mag ze alleen ge schieden georganiseerd, krachtens party - besluit, en eerst wanneer de groote meerder heid der partij zulk een handeling goed keurt. Deze opvatting aldus de redactie van Het Volk wordt door de overgroote massa van de Nederlandsche sociaal-demo craten gedeeld. De vraag moet dus worden beantwoord: is het uitzonderingsgeval aan wezig. Die vraag beantwoord de redactie, met uitzondering van één lid, ontkennend en ze is overtuigd dat een zeer groote meerderheid in de partij er evenzoo over denkt. Voor het bereiken van het algemeen kiesrecht acht de redactie het zitting nemen door de sociaal-democraten niet noodig, ja zelfs niet wenschelijk. Als de redactie van het hoofdorgaan der partij zooiets schrijft en men tevens in aanmerking neemt, dat de Marxisten in de partij reeds van den aanvang af het denk beeld der regeeringsaanvaarding afgewezen hebben, dan ligt zoo eenigszins de veronder stelling voor de hand, dat Dr. Bos met de soc.-democraten niet zijn doel zal bereiken. Ook de „Tel." weet te vertellen, dat het partijbestuur tegen deelneming in het Kabinet is en inzonderheid de heer Troelstra Volgens dat blad zal op het buitengewoon congres daarvan blijk gegeven worden in een voor te stellen resolutie, waarin dan tevens de verklaring zal worden neergelegd dat de soc. democraten bereid zijn tot het steunen van de nieuwe regeering, wanneer deze het concentratieprogram zal willen uitvoeren. Intusschen dient het buitengewone con gres der S. D. A. P. afgewacht voor er iets definitiefs te zeggen valt. Het zal derhalve mede nog eenige dagen aanhouden eer de crisis tot het verleden behoort. o—o o Het Engelsche Hoogerhuis heeft zich in de afgeloopen week bezig gehouden met het Home Rule-ontwerp. Dat was voor do tweedo maal, doch evenals bij don eersten keer was er by de lords ook nu geen ge negenheid om de wet aan te nemen. Na twee dagen lang er over gedebatteerd te hebben besloot het Hopgerhuis het ontwerp eenvoudig niet in behandeling te nemen. Daarentegen werd een motie van lord Lousdoune aangenomen, waarin do lords verklaarden niet eerder bereid te zijn het ontwerp nader onder de oogen te zien, dan voordat de kiezers zich er over uitgespro ken hebben. M. a. w. ze eischten dat de regeering het Lagerhuis zou ontbinden en nieuwe verkiezingen zou uitschryven, Waarnaar de regeering natuurlijk geen ooren had. Ze wees er de lords op, dat het Engelsche volk zich reeds tweemaal voor het verleenen van zclfrcgeering aan Ierland uitgesproken had. Niets mocht evenwel baten en met meer dan 300 tegen 64 stem men besloten de lords het ontwerp niet in behandeling te nemen. Daarmee was het weder voorloopig van de baan, doch het spreekt van zelf dat de regeering het daar bij niet laat. In het voorjaar van 1914 in de nieuwe zitting van het Lagerhuis zal hot Home-Ruleontwerp opnieuw aan de orde worden gesteld. Het zal dan in den kortst mogelijken tyd worden afgehandeld en aangenomen om daarna naar het Hooger huis te worden gezonden. De lords zullen het dan ten derde male kunnen verwerpen doch daarmee is het dan niet uit. De regeering toch zal in dat geval gebruik maken van het recht, haar door de Parle- mentbill verleend en den Koning verzoeken het ontwerp te bekrachtigen. En deze zal daaraan stellig voldoen, zoodat Ierland ten slotte toch de lang begeerde zelfregeering deelachtig zal worden. De oorlog op den Balkan heeft voor Bul garije een noodlottige wending genomen. Dat kan niet meer ontkend worden. De positie van Bulgaryo wordt met den dag onhoudbaarder. Van alle kanten wordt het in het nauw gedreven. In het noorden opereert het Roemeensche leger, dat reeds een groot deel van het Bulgaarsche gebied bezet heeft en tot nog toe geen tegenstand ondervond. In het Oosten rukten de Turken steeds nog vooruit en het schynt inderdaad hun plan te zyn het vredestractaat te negeeren en een deel van het verloren ge bied te heroveren. Adrianopel, dat reeds van Bulgaarsche troepen zoo goed als ont bloot is, wordt ernstig door hen bedreigt. En de Bulgaren kunnen geen hand uitsteken om den opmarsch der Turken te beletten. Ze moeten al hun krachten inspannen om do Serviers en Grieken die zegevierend uit het Westen en Zuiden oprukken, zoo lang mogelyk tegen te houden. Ze terug te werpen, daarvoor schynt geen kans te bestaan. De eene nederlaag volgde tot nog toe op de andere. In Sofia is de stemming door een en ander geheel neergeslagen en de regeering heeft dan ook leeren begrijpen dat het oogenblik gekomen is om de hulp van Europa in te roepen. Naar luid der berich ten handelt Koning Ferdinand thans per soonlijk met den Koning van Roemenië over den vrede, doch deze wenscht alles te regelen in overleg met Servië en Grieken land. Aan Bulgarije zijn thans zware eischen gesteld en de nieuwe regeering doet nog alles om deze nog eenigszins verlicht te krijgen. Ook de mogendheden raden de andere Balkanstaten tot gematigdheid aan. Het oogenblik dat de onderhandelingen over den vrede een aanvang zullen nemen lijkt niet ver meer. Bulgarye zal stellig heel wat veeron moeten laton, wat te pijnlijker is na de overwinning op do Turken behaald. Grootendeels heeft Bulgaryo dat aan zijn eigon hooghartigo politiek to danken. Danof, die zich al te zeer door de militairon liet beïnvloeden, heeft al te lang hooghartig elke tegemoetkoming geweigerd. Hij.v6r trouwde op het leger doch zijn vertrouwen is deeriyk beschaamd geworden. —o—o—o— Er kwamen iD de laatste dagen ernstige berichten uit het voormalige Hemelsche Ryk. De jongè Chineesche republiek maakt op hot oogenblik weder een ernstige crisis door. De stryd tusschen do noordelijken en zuidelijken, die eigenlyk nog niet geheel bedwongen was is thans weder met groote verbittering losgebroken. De zuidolijken wenschen geen genoegen te nemen met de wijze waarop Joeansjikai en zijn regeering de znken reg6lt. Steeds is er stryd gevoerd tusschen Noord en Zuid om de macht in de regeering en nu de zuidelijken geen ando ren weg zien hebben ze weer naar de,wapens gegrepen. Blykens de berichten moet in het zuiden de opstand weder in vollen gang zijn. Aan het hoofd ervan staat de generaal Hoeang-Hsing. Deze riep te Nanking een vergadering van de officieren van de le en 8e divisie bijeen en daarin werd tot een gewapend optreden tegen Joeansjikai beslo ten, Ze beschuldigen deze, dat hij den vorigen minister van onderwys die een ernstig candidaat voor het presidentsschap was, uit den weg heeft laten ruimen, dat hij de Grondwet verkracht heeft, door buiten het parlement om 66n buitenlandsche leening te sluiten en dat hij Buiten Moro- golië aan Rusland verkwansold heeft. Ze willen nu naar het noorden oprukken om Joeansjikai van den presidentszetel te ver jagen. Met de troepen van do le en 8e divisie, die zich by den opstand aangesloten hebben, is reeds een felle militaire actie begonnen. Allereerst werden ook de com mandanten der andere troepen gesommeerd zich by de opstandelingon aan te sluiten Toon deze weigerden werden ze op staanden voet doodgeschoten. Nanking en Chinkiang bevinden zich thans in hun handen, terwijl de spoorweg naar het noorden opgebroken is om het vervoer van troepen uit het noorden tegen te gaan. Ook wordt een aanval voorbereid op Shangai, dat een arsenaal heeft, hetwelk door Noordelyke troepen bezet is. Ook hebben een aantal andere steden zich reeds van de regeeriDg af gescheiden, door zich onafhankelijk te ver klaren. De Zuid-Chineeschen beschuldigen de regeering, dat zij geheel onder invloed handelt van Rusland, terwijl men in Peking beweert, dat de rovolutie in het Zuiden aangestookt is door Japan, dat in het Zuiden een voortdurende propaganda tegen Joeans jikai heeft om Ruslands invloed te fnuiken en zelfs in troebel water te visschen. Aanvankelijk scheen de regeering der republiek de beweging in het zuiden niet als ernstig te beschouwen, doch zo moet in de laatste dagen wel tot andere gedach ten zijn gekomen, temeer daar, naar luid der berichten de rebellen een overwinning behaalden op de regeeringstroepen, die tegen hen afgezonden waren. Waarschijnlijk zal er in de komende dagen hevig om de heerschappy in China gevochten worden. Dat kan men uit de berichten uit Peking wel opmaken, al hoe verward deze ook mogen zijn. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Knden met verhooging der porto's. Prys dei' Advcrtcntitm. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 6 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimto borokeud. Bew\jsnummors 2 Cts. per nummer. o o -o—

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1