Binnenland, Gemengd Nieuws. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur van de Vereeniging „De Onderneming" te den Hoorn alhier, om vergunning tot het in werking brengen eeoer zuivelfabriek op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, No. 1105. Op Dinsdag, den 5 Augustus 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren MONDELING toe te lichten. Texel, den 22 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 23 Juli 1913. UITSLAG der herstemming ter verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad, gehouden op Zaterdag 19 Juli 1913. Uitgebracht werden 949 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Beumkes 491 stemmen. Abr. Boon 288 M. W. de Graaf 320 H. Over 534 L. Jz. Roeper 363 C. Zijm Tz. 375 Gekozen alzoo de heeren Beumkes, Over en Zijm. Texel als groent eland. Als een bijzonderheid melden wij, dat begin vorige week door onze plaatsgenoot Mart. Bakker reeds snijboonen van den kouden grond werden geplukt. De steiger bij Oost. Er is tusschon de besturen van de waterschappen „de 30 polders" en „Eierland", naar wij vernemen, overeen stemming gekomen aangaande aanleg en onderhoud van wegen in het Noorden, alsmede tusschen B. en W. dezer ge meente en genoemde polderbesturen omtrent aanleg en onderhoud van aanleg steiger nabij Oost. Naar het heet, zullen zelfs in eerst volgende zitting van den Raad voorstel len desbetreffend aan de orde komen. Uitslag der aanbesteding van de kaasfabriek aan den Hoorn Drijver, Oosterend voor f5670 A. de Kort, Oosterend 5635 K. Zeeman, Helder 4980 L. Bruin, Burg 4860 Jb. Geus, Burg 4840 Raming f5000. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. De Koog, 20 Juli. Vrijdag en Zaterdagavond had op 't voetbalterrein een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen K.F.C. en heeren Badgasten. Den eersten avond won K.F.C. met 5 1. Den volgenden avond deed Van Arkel bij de badgasten dienst als keeper en wonnen zy met 2—0. Op 't strand alhier is aangespoeld eenig ongemerkt hout (platen). Den H oom 20 Juli. Achter den Hoorn aan 't strand zijn aangespoeld eenige platen met de vol gende merken A T Co. ze zijn door de strandvonder opgeborgen. 21 Juli. Gisteravond arriveerden hier een lOtal jongens—kweekelingen, om hier een deel van de vacantie door te brengen. Ze hebben hun bivak in een schuur in het dorp opgeslagen, hun verblijf geeft ods stil dorpje een aangename levendigheid. Van lang slapen willen ze blijkbaar niet weten, althans ze trokkken van morgen om vier uur reeds de duinen in. 't Is te hopen, dat het weer hen het verblijf wat dragelijk zal maken. Vlieland 21 Juli. Het Nederl. stoomschip Betsy Anna, met een lading kolen voor Harlingen bestemd, heeft heden morgen bij het binnenkomen in Stortemelk gestooten en maakte water. De boot kreeg stort zeen over, waardoor een sloep verloren giog- Aan het Vlieg, blad ontleenen wij het bericht dat gisteren in het fort Erfprins bij de schietoefeningen een ongeluk bij het afvuren heeft plaats ge had, waardoor 6 manschappen zijn ge wond, waarvan 2 vrij ernstig. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het losspringen van het sluitstuk. Woensdag lag de locaalboot „Zijpe" van Gebrs. Zur Mühlen, voor de nieuwe brug te Schoorldam. Men draaide de brug open, doch de kapitein ging er te gauw door, zoodat de boot met de brug in aanraking kwam en nog eenige averij opliep. De brug bekwam geen schade. „Alkm. Courant." Een landbouwer, te Meerland, kwam tot de ontdekking, dat hij blijkbaar de melk van een zijner beste koeien met een ander moest deelen. Een gewone dief? Maar niet alleen minder ochtendmelk werd verkregen, ook het avondmaal was veel minder. De dief moest dus wel bru taal zijn. Een oog werd nu in 'tzeil gehouden en nu bleek een jonge koe van bijna anderhalf jaar de melkliefhebber te zijn. ^Het beest kreeg een leeren riem, met 'spijkertjes er in, om den neus, maar dat bleek niet afdoende en ten laatste moest het om zijn snoeplust verkocht worden. Veldpost. Uit het Rott. Nbl. Een weerprofeet Een boekhandelaar te Amsterdam heeft een aantal gezelschapsspelen uitgestald met de weinig bemoedigende woorden voor hen, die van plan zijn den zomer buiten door te brengen „Voor de regen achtige vacantie 1" Goed afgeloopen. Bij het sloopen van een huis in de Bellamystraat te Amsterdam gebeurde Maandagmiddag een ongeluk dat betrek kelijk goed is afgeloopen. Twee werklieden waren bezig een muur om te duwen. Door het schudden van dezen muur, ontstaan door het duwen viel hij ongelukkigerwijze naar buiten om. De beide werklieden hadden geen tijd, uit den weg te springen, zoodat de muui- op hen terecht kwam. Er onderuit gehaald, klaagden beiden over inwendige pijn, maar de kwetsuren bleken niet van ernstigen aard. Verdronken. Op het strand te Scheveningen, nabij den derden golfbreker, ten Zuiden van het Ververscbingskanaal, zijn de kleeren en het rijwiel gevonden van den Mjarigen zoon van dr. W. A. Asman, Prins Willem straat, aldaar. Men vreest dat de jongen bij het zwemmen verdronken is. Tijdens de afwezigheid van haar man viel de vrouw van den kleermaker Maas te Winterswijk van een trapje op den grond. Toen de man thuis kwam, vond hij zijn echtgenoote bewusteloos liggen. Geneeskundige hulp mocht niet batenbinnen een paar uur was zij een lijk. Uit het Leidsch Dbl. Maandagmorgen omstreeks half- tien ontstond te Hoogeveen door het overkoken van was, brand in het meubel- magazijn, annex manufacturenwinkel, van den heer Van Buren. Deze brand is van ernstigen aard geweest, zoodat het geheele perceel nagenoeg uitge brand is. Een zoontje van drie jaar van den heer Van Buren is verbrand, terwijl de 27 jarige broeder van den heer Van Buren zoodanige biandwonden opliep, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De vader van den eigenaar, die in de nabijheid van de verbrande woning woont, heeft zich nog in het brandende huis begeven en aan de voeten verschillende hoewel niet ernstige, brandwonden be komen. Het 8 jarige zoontje van de heer O. Wichters, te Steenwijk, dat uit een zolderraam viel en daarbij schedelbreuk bekwam is aan de gevolgen overleden. Nut en gevaar van zonnebaden. De menschen trekken naar de bad plaatsen om hun lichaam, dat door de kamerlucht vermuft is, eens goed te laten uitluchten. Ze stellen hun lichaam bloot aan zon en lucht, in de meening, dat het goed is voor hun gezondheid. Ze vergeten echter, dat ze overdrijven kun nen. Ons lichaam is eeuwenlang kunst matig beschermd voor lucht en zon. Nu kunnen we niet eensklaps tot den natuur staat terugkeeren. Zeker, van zon- en luchtbaden kan groote geneeskracht uit gaan, mits men niet overdrijve. Een zon- of luchtbad dure nooit langer dan een half uur, ten minste in den beginne. Ook doet men goed zich in een dun laken te wikkelen. Het is echter zeer slecht door een zonnebad tot transpireeren te komen. Verder verkieze men het och tenduur boven dit in den namiddag. Een langdurig lucht- of zonnebad, waar door het lichaam geforceerd wordt, werkt zeer nadeeüg. Niet alleen ondervindt de huid het nadeel, ook hoofdpijn en duizelig heid kan er door worden veroorzaakt. Men zij dus op z'n hoede. (Vox Medicorum.) Brongas. Moer en meer begint men in den Haarlemmermeerpolder met het aanleg gen van broninstallaties. Dat het even wel niet altijd even gemakkelijk gaat, gas in voldoende hoeveelheid te vinden bleek bij den landbouwer J. Westein,te N. Vennep, waar eerst op een diepte van 84 M. gas werd verkregen. Alge meen werd gezegd, dat midden in den polder geen brongas was te verkrijgen. Door het resultaat van deze diepe boring is evenwel het tegendeel gebleken. Ontleend aan de Opr. Haarl. Cour. Een ongeluk. Zondagmiddag te ruim 2 uur had te Leiden een hoogst treurige gebeurtenis plaats. De ruim zeventigjarige stukadoor B., die niet bemerkte, dat een electrische tram in aantocht was, werd bij het over steken van de rails op de Hoogewoerd door de tram omver geworpen Hij ge raakte onder den wagen. De dood was onmiddellijk bij den ongelukkige, die aan doofheid leed, ingetreden. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag klommen drie jongens en een meisje in den lichtopstand van het Zuiderdammetje. Plotseling, zonder dat zij het merkten, kwam hot water opzetten en werd hun de terugweg afgesneden. Gelukkig bleven zij in het torentje zitten. Hadden zij door het water willen waden, dan waren zij zeker meegesleurd geworden. De vletterlieden N. B. en IJ. de Gr. hebben hen toen met veel moeite uit hun netelige positie verlost. Een voordeelig zaakje. De bekencle Poolsche romanschrijver Henrik Sienkiewicz heeft voor het recht om zijn roman „Quo Vadis" als film te doen opvoeren, van een Amerik. bios coop-maatschappij 600,000 gulden ont vangen. Voor het opvoeringsrecht van deze film in Europa werd hem nogmaals dit bedrag uitbetaald. Een veelvraat. Door een inwoner van denderen werd met wargaren een snoek van 7 ons gevangen. Toen de visch werd schoon gemaakt, vond men in diens maag... een acht dagen oud eendenkuikentje, den poot van zulk een dier en nog een klein snoekje. Weldra bleek, dat een houder van eenden, welke zwommen in het water waar de snoek gevangen werd, reeds verscheidene eendenkuikens op onver klaarbare wijze gemist had. De man hoopt nu van den dief bevrijd te zijn. Moordaanslag op zijn vader. De 38-jarige K. v. d. W., te Veendam pleegde Vrijdag tot viermaal toe een moordaanslag op zijn vader. Na een vierde poging is hij gearresteerd. Rott. Nbl. Sedert Maandag 14 dezer werd de schippersknecht G. Nerrings uit 's Gravenmoer, verblijvende aan boord te Duisburg, vermist. Zaterdag ontvingen de ouders het droevige bericht, dat hun zoon is verdronken en ook reeds was begraven. Door tusschenkomst van een kameraad is het lijk opgegraven en herkend. 5— Jeugdig vuur. Zaterdag is te Stadskanaal een paartje getrouwd, waarvan de man 74 en de vrouw 81 jaar is. Dezer dagen vonden een paar jongens te Spijkenisse een merelnest met 5 bebroede eieren kort daarna ontdekten ook andere knapen dat nest. Beide partijen kwamen toen evenwel overeen, het nest niet uit te halen. De eersten vertrouwden echter de laatsten niet en besloten de eieren uit het nest te nemen en ze te leggen in een mus- schennest onder de dakpannen. Dat is gebeurt, met het resultaat, dat 3 eieren verloren gingen, doch het oude musschenpaar zich toch mag verheugen in het bezit van twee jonge, vlugge merels, welke met den dag groeien. Piet en Henk krijgen nu ieder een merel, terwijl de andere jongens het fluiten mogen aanhooren. De Kabinetscrisis. Men meldt uit Amsterdam Wij vernemen dat het voorstel van dr. Bos tot het aanvaarden van drie ministersportefeuilles door soc.-democra- ten definitief is afgewezen. In de bij eenkomst van kamerfractie, partijbe stuur en redactie van „Het Volk" legde zich de minderheid bij de meerderheid neer. Hierdoor is een buitengewoon congres overbodig geworden. In „Het Volk" van Maandag is een uitvoerig communiqué opgenomen, dat zoowel de gronden voor de meening der meerderheid als die van de minderheid bevat. Gemeld wordt, dat in een te Utrecht gehouden vergadering besloten is tot de oprichting van een Christelijke Volkspartij voor Nederland. De nieuwe partij is geen Christelijk- socialistische, doch wenscht, op grond van de rechtzinnige belijdenis, veel verder te gaan dan de bij de coalitie aangesloten partijen en geen compromissen met Rome. Reeds nu is besloten tot de uitgave in October van een eigen orgaan, „De Christelijke Volkspartij." Paardenhandel. Dat te Haarlemmermeer een uitstekend paard gefokt wordt, dat ook als leger- paard zeer goed bruikbaar is, blijkt wel mede hieruit, dat de bekende Duitsche paardenhandelaar Hugo Hertz a.s. Maan dag met een Duitschen officier Haarlem mermeer zal bezoeken, om op niet minder dan 8 verschillende plaatsen in den polder een z.g.n. monstering te houden. Natuurlijk zien de landbouwers gaarne deze monsteringen immers dan kunnen gewoonlijk goede prijzen worden be dongen. Den laatston tijd zijn te Haarlemmer meer vele jonge paarden verkocht, be stemd voor het Duitsche leger. Dr. Bos, die tot lid van de Tweede Kamer is gekozen in de districten Gro ningen en Winschoten, zal zitting nemen voor Winschoten. Engelsche padvinders te Delft. Gistermiddag kwam te Delft aan een troep Engelsche padvinders uit Man chester. Hun doel is een week te blijven in Delft; zij hebben daartoe hun kamp opgeslagen op het clubterrein der Delft- sche padvinders. hoe lang kan een kip leven zonder eten of drinken Bij den heer C Volder, te Keinsmer- brug, gem. Zijpe, was een kip zoek ge raakt, ze was weg en bleef weg, tot ze nu vorige week, zwak en uitgeput, na een afwezigheid van ruim vijf weken, werd teruggevonden op het erf, onder een kistje, dat door een toeval als val had dienst gedaan. Meer dan dertig dagen, zonder spijs of drank, in een bekrompen ruimte, de vraag rijst„hoelang zou het nog ge duurd hebben, eer de dood was ingetreden? Te Blerik is gedeeltelijk uitgebrand het huis van H. Vaessen. De registers van den burgerlijken stand van Maasbree die in de woning werden bewaard, wer den door het vuur vernield,

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2