N°. 2694. Donderdag 31 Juli 1913. 26flte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nltguve Prijs der Adverlentión. Van 1 lot 5 rogels 30 Cts. Iodere regel moer 8 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, BurgopTexel. 19—26 Juli. Het antwoord op de vraag, hoe de houding der sociaal-democraten zou zijn ten opzichte van het aanbod van den Kabinetsformateur Dr. Bos, is eerder gekomen dan men had verwacht. Het bestuur der S.D.A.Pde leden der Kamerfractie en redactie-leden van „Het Volk" zijn bijeengekomen en met meerderheid van stemmen is door dezen „Hoogen Raad" uitgemaakt, dat in het nieuwe Kabinet geen roode ministers zitting hebben. En tevens dat een buitengewoon partycongres niet meer noodig was. Waar dit congres reeds uitgeschreven was en door de leiders als iets noodzakelijks was aangekondigd, wekte dit laatste besluit stellig hier en daar ni6t weinig bevreemding. De beslissing i» intusschen gevalleD, het antwoord is gegeven en Dr. Bos is het onmogely'k geworden de opdracht hem door de Koningin verstrekt, om een Kabinet samen te stellen uit de g e h e e 1 e linker zijde, uit te voeren. Wel hebben de sociaal-democraten hun toezegging van steun aan een concentratiekabinet, dat algemeen kiesrecht en staatspensioneering wil invoeren, hernieuwd en die steun ook toegezegd ten opzichte van de begrootingen, maar verder wilden ze niet gaan. Het besluit der sociaal-democratische leiders werd genomen met 13 tegen 8 stemmen, waaruit blijkt, dat de stroomingen om de verantwoordelijkheid wel te aan vaarden niet zoo heel gering was. Niemand minder ook dan de partijvoorzitter, de heer Vliegen, zelf zette de wenschelijkheid daarvan uiteen in een pittig artikel van „Het Volk", doch het schijnt dat by de meerderheid de argumenten van den heer Troelstra zwaarder hebben gewogen dan die van den heer Vliegen. Het besluit der sociaal-democraten wordt in de pers natuurlijk druk besproken. Een tweetal vragen dringen intusschen thans naar voren. De eerste is wel, wat de heer Bos nu verder zal doen. Mogelyk dai het antwoord, daarop wel reeds ge geven is als deze regels onder de oogen der lezers komen. Vermoedelyk zal hij zich naar de Koningin begeven om Haar mede te deelen dat hij er niet in geslaagd is zjjn opdracht uit te voeren. En zal hem dan een nieuwe opdracht verstrekt worden b.v. voor een concentratie Kabinet of een Kabinet d'Affairs? Of zal iemand anders worden aangezocht? Allemaal vragen waarop wel binnenkort het antwoord zal worden gegeven. Er zal over de intressante crisiskwestie nog wel heel wat geschreven en gesproken worden. Dat staat o.i. wel vast. o o—o De Fransche Kamer heeft de laatste hand gelegd aan de Legerwet, de wet die als „spoedeischend" ingediend was. maar niettegenstaande dat behoorlijk lang in behandeling is geweest, Dan kon de Duitsche Rijksdag een dergelijk karweitje heel wat vlugger af. Geen wonder, dat de Fransche chauvinisten allesbehalve inge nomen waren met den tragen gang van zaken. Hun bladen gaven daarvan meer dan eens het bewijs. Maar eindelyk is de Kamer dan toch klaar gekomen met het ontwerp. En de regeering kon tevreden zijn, want er mochten al stapels amende menten iDgediend worden, zij kon steeds over een voldoende meerderheid beschikken om de voorgestelde wijzigingen, die haar niet wenschelijk voorkwamen, te verwerpen. Zoo kwam de wet dan ook tot stand, vrij wel zooals de regeering die ingediend had. Een enkele belangrijke concessie deed deze nog aan het slot, door de bepaling over te nemen, dat het ontwerp niet van terug werkende kracht zal zijn, zoodat ook de tegenwoordige lichting niet langer dan 2 jaar onder de wapens gehouden wordt. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen met een vrij groote meerderheid n.l. met 3B8 tegen 204 stemmen. De tegenstemmers waren de socialisten en de linkervleugel der republikeinen. Yoor de eindstemming kwamen de woordvoerders der oppositie nog eens uiteenzetten, waarom zij tegen zouden stemmen. Jaurès deed het namens de socialisten en op zoo felle wyze, dat de voorzitter hem tot de orde moest roepen. De oud-minister Caillaux motiveerde zijn stem en die zijner volgelingen eveneens tegen het ontwerp, doch minister president Barthon stond hem krachtig te woord onder toejuichingen der meerderheid. Het woord is thans aan den Senaat. Minister Etienne zal ook in d6 vergadering der Senatoren nog wel eenige moeilijke oogenblikken moeten doormaken, doch het lot van het ontwerp is wel zoo goed als verzekerd, Ook zal de Senaat het ontwerp wel heel wat vlugger afdoen dan do Kamer deed. o—o—o We hebben gemeld, dat het Home Rule- ontwerp, na de weigering van het Engelsche Hoogerhuis om het in behandeling te nemen, voorloopig weer van de baan is. De strijd tegen Home Rule is daarmee echter niet uit. Integendeel, in het protestantsche Ulster zetten de tegenstanders van Ierlands zelfregeering hun verzet onverzwakt voort. Zoo heeft ook Edward Curson, die wel de ziel der beweging kan worden genoemd, in de laatste dagen weder een ware veld tocht in de tegenstrevende provincie onder nomen, om op de bekende luidruchtige wijze het verzet tegen de wet te prediken. Als men leest op welke wijze deze tegen stander van Home Rule optreedt, moet men er zich waarlijk over verwonderen, dat de regeering hem maar stilletjes zijn gang laat gaan. Overal waar hij optrad in de laatste dagen beval hij openlijk een gewapend verzet aan. Telkens weer geeft hij het paroolNiet schikken en plooien maar vechten tot het einde. En schier overal wordt hij geestdriftig ontvangen en als een redder des vaderlands begroet. In een der dorpen waar hij aankwam werd hij door een ge wapende eerewacht afgewacht, die de sabels kruiste ten teeken dat ze bereid waren tegen Home Rule te vechten. In een ander dorp werd aan Curson met groote plechtigheid namens de inwoners een prachtigen Bijbel aangeboden waarin aan gestreept was Rom. 8 31: „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ods zijn," de tekst die naar luid der overleveringen door Willem van Oranje aan zyn troepen voor gelezen werd voor den slag in 1690 waarin hij het Iersche leger onder Jacobus II ver sloeg. Een en ander doet zien hoe zeer de gemoederen in beweging zyn. Het staat te vreezen dat de opwindiDg steeds zal toenemen hoe meer de dag nadert, dat Ierland een 6igen regeering zal krijgen. o—o—o— De Italiaansche bladen houden zich al eenige dagen bezig met ernstige incidenten, die zich op bet vaticaan onder de pauselijke garde hebben voorgedaan. Deze garde draagt zooals men weet, de naam van Zwitser- sche garde, zulks in verband met de om standigheid dat de manschappen ervoor uitsluitend geleverd worden door eenige daarvoor gerechtigde Zwitsersche kantons. Behalve deze Zwitsersche garde heeft het vaticaan ook nog een paar andere hooger gestelde militaire afdeelingen, doch met de Zwitsers was het te stellen in de laatsto dagen. Deze hebben een nieuwen comman dant gekregen, cenigen tijd geleden reeds, doch de wijze waarop deze den dienst op vatte strookte niet met de wenschen van de Zwitsers. Naar luid der berichten had den deze vroeger een lui en lekker leventje geleid. Een klein beetje wachtdienst ver richten en overigens wat zwetsen en drin ken in de cantine of uitgaan naar de stad om in minder aanbevelenswaardige gelogen- heden plezier en ontspanning te zoeken. De nieuwe commandant echter maakte daaraan een einde, voerde een strenge krijgstucht in en liet de Zwitsers op hun tyd flink marcheeren. Dat stond do heeren lang niet aan en zij staakten, stelden een aantal grieven en eischen op, die ze aan kardinaal Merry del Val deden toekomen. Daarby was ook de voorwaarde, dat de nieuwe commandant ontslagen moest wor den. De kardinaal pleegde overleg met den paus en liet voor het front der garde een schrijven voorlezen waarin de ontevredenen verzocht werden heen te gaan of zich aan de tucht te onderwerpen. Een drietal werd weggezonden, de raddraaiers, die bij hun heengaan de „Marseillaise" aanhieven. Het incident heeft in sommige kringen nogal beroering verwekt. Verwacht wordt dat tot reorganisatie der garde zal worden overgegaan. De commandant blyft gehand haafd en de Zwitsers zullen zich aan zyn wil hebben te onderwerpen. Het lui en lekker leventje zal voor de garde wel voor goed uit zy'n. o—o—o— Het Bulgaarsche leger heeft in de afge- loopen week nog eens een krachtige poging gedaan om de voortdringende Serviërs en Grieken terug te werpen. Het is echter weder op een mislukking uitgeloopen. De Bulgaren werden verslagen en de Serviers maakten een groot aantal kanonnen buit. Daardoor is Bulgaryes toestand opnieuw verergerd en dat deze door den Koning ernstig wordt ingezien blykt wel uit het dringende, om niet te zeggen smeekende verzoek tot Rusland gericht, om Bulgarye onder zijn bescherming te nemen. Intus schen heeft Bulgarye steun gekregen van Roemenië. Nu de regeering te Sofia zich bereid heeft verklaard al de eischen van Roemenië in te willigen, spant de Roe- meensche regeering zich in om Servië en Griekenland tot het sluiten van een wapen stilstand te bewegen. Ze wees er daarby op, dat de mogendheden niet zullen toe laten, dat Bulgarije al te zeer verzwakt wordt en ze had in zooverre succes dat de Servische en Grieksche regeeringen bereid werden bevonden vertegenwoordigers naar Boekarest te zenden om over den vrede te onderhandelen. 't Is te hopen, dat er maar spoedig een einde komt aan dezen rampzaligen oorlog. Reeds nu zijn de gevolgen ervan zoo ont zaggelijk dat er jaren noodig zullen zyn om den Balkan het oude aanzien terug te geven. Er is bijna geen plek in Macedonië, Albanië en Thracië, die van de verwoes tingen van den oorlog verschoond is ge bleven. De velden zyn vertrapt en vertreden de dorpen zijn platgebrand en verwoest, de bevolking is in vele gevallen vermoord in andere gevallen verdreven of gevlucht. En in alle steden en dorpen van de Balkan wordt rouw bedreven over den u 1 i(An zoovele jonge levens, die de god va den oorlog opeischte. De Balkan is één groote ruïne geworden en er zullen jaren moeten verloopön voor de ellende geweken en de welvaart er teruggekeerd is. Hoe eerder het zwaard in de schede ge keerd wordt hoc- beter. Nu, Roemenië is er toe bereid, Bulgarije smeekt er om en mogelyk, dat Griekenland en Servië het ook wel gaarne willon, al dringen ze ook nu nog aan op waarborgen van Bulgarije, dat zo krijgen wat ze vragen. Maar Turkije is er ook nog. In Sofia scheen men zich over het oprukken der Turken aanvankeiyk niet voel zorg te maken. Waarschynlyk dacht de regeering, dat de mogendheden wel spoedig paal en perk zouden stellen aan het optreden der Turken. Tot nog toe echter gebeurde dat niet. Wel protesteerdo de Russische regee ring te Konstantinopel op dreigende wyze, maar de Porte stoort zich er eenvoudig niet aan. Wnarscbynlijk heeft deze zelf ook heel weinig in te brengen en staat zo geheel onder den invloed van het leger, dat doet en laat wat het wil. Enver bey rukt met het Turksche leger voort en nam reeds bezit van Adrianopel. Een ander deel van de Turksche troepen drong Bulgarye binnen en bracht schrik en ontsteltenis onder do daar wonende Bulgaren. Rusland verweet do Porte dat ze het vredestractaat van Londen schendt, maar ze antwoordde een voudig, dat voor haar dit tractaat niet meer bestaat. Mogelyk, dat de mogendheden Turkyo niet z'n gang laten gaan, ofschoon dat nog volstrekt niet vaststaat. In ieder geval zal Turkije er wel een voordeeltje uit slaan. TEXEL, 30 Juli 1913. Door schipper S. Kooiman, stroo- handelaar te Purmerend, werden in het het afgeloopen seizoen van ons eiland dertig ladingen van omstreeks 40000 K.G., of meer dan een millioen kilogram stroo betrokken. De heer Kooiman is voor ons eiland zeker een afnemer van groote beteekenis te noemen. Volharding van Oudeschild en Texel I trokken Zondag j.l. op naar den Helder. Volharding bekampte er Holland met gunstig resultaat 2 0. Tusschen Texel I en H. F. C. bleef het naar we vernemen onbeslecht, de uitslag was 5 5. Alhier had op het sportterrein te den Burg een treffen plaats tusschen H.F C.III en Texel II, de einduitslag was in het voordeel van H.F.C. n.l. 5—2. Oudeschild, 28 Juli. Vrijdag j.l. maakten een 50-tal kin deren der o. 1. s. alhier onder behoorlijke begeleiding hun jaarlyksch schoolreisje, Begunstigd door fraai weder vertrok men 's morgens 6,30 van Texel. Het allereerst werd een bezoek gebracht aan Egmond aan Zee, waar men te 9,09 arriveerde. Hier werden een vacantie-kolonie en de Prins-Hendrikstichting bezichtigd en werd een wandeling langs het strand gemaakt. Te Alkmaar teruggekeerd, werd alvorens naar Heiloo te gaan, een bezoek aan de kaasmarkt gebracht. Te 1,26 vertrok men naar Heiloo, waar de kinderen zich naar hartelust in den speeltuin vermaakten en waar een bezoek aan het Willebrordusputje werd gebracht. Natuurlijk werden van tijd tot tijd de noodige ververschingen uitgedeeld. Nadat men nog eenigen tijd te Alkmaar had vertoefd werd de terugreik ondm- no'1 j en kwam men's avonds te onge veer 9 uur behouden in de haven van TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1