Gemengd Nieuws. Uit den Raad. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën Advektentiën. Texel terug, opgewacht en verwelkomd door honderden nieuwsgierigen. Moede maar ook uiterst voldaan togen allen huiswaarts. Alles was uitstekend van stapel geloopen, dank zij de mede werking van de buiten het onderwijs staande begeleiders, die zoo belangeloos hunne diensten verleenden en waarvoor hun dan ook wel een woord van harte- lijken dank toekomt. 29 Juli. Gisteren avond had in de K. W. B. de verloting plaats van de voor werpen, die bij de onlangs gehouden iancy-fair daarvoor waren bestemd. Van de 500 loten waren een 70tal onverkocht gebleven. 76 prijzen werden uitgeloot. De uitslag der verloting zal in beide Texelsche couranten bekend gemaakt worden. Tot en met 15 Aug. blijven de prijzen voor do winnaars beschikbaar. De fancy-fair en de verloting hebben de K. W. B. een netto bedrag van ruim f500 opgebracht. Hedenmorgen te ruim 9 uur ver trok Prins-Hendrik, die gistermorgen met de gewone boot van 9.30 uit Helder, alhier was gearriveerd, weder met een extraboot. Ofschoon Z. K. H. incognito dit eiland bezocht, teneinde met Baron van Tuyl te jagen, was het uur van vertrek hier vrij algemeen bekend, zoodat velen zich naar de Ba ven spoedden om den Prins uitgeleide te doen. Op het Haven hoofd werd Z. K. H door de aanwezigen luide toegejuicht. Zoowel van „De Dage raad'' als van het Bavenkantoor en het goederenpakhuis wapperde dediiekleur. Bij de overtocht van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, werd de heer Stompff, directeur der N. V. T. E. S. O. bij Z. K. H. in het fraai met bloemen versierde deksalon ontboden. Hier vroeg Z. K. H. uitvoerige inlichtingen omtrent de samenstelling der vennootschap, de inrichting van den dienstde bezittin gen enz. Bij aankomst op de ree werd ter eere van Z. K. H. een duikproef met een onderzeëer gedaan. Te Helder werd Z K.H. opgewacht door den Vice-admiraal en 2 adjudanten, die lot den Prins het verzoek richtten een nieuw gebouwde torpedo jager te inspecteeren. Aan dat verzoek werd voldaan. Vlieland. De heer C. W. Schimmel, leerling der zeevaartk. School alhier, slaagde voor derde stuurman gr. Stoomvaart. Dinsdagmorgen ongeveer 4 uur is een wit platbodem vaartuigje waarin twee personen gezeten waren nabij Callantsoog omgeslagen. Beide personen zijn verdronken. Omtrent dit droevig ongeval ontleenen wij aan het Held. Dagbl. het volgende Gistermiddag omstreeks 5 uur is men met het vaartuigje van hier vertrokken met de bedoeling om zeilende IJmuiden te bereiken. Ongeveer 9 uur gisteravond was men te Callantsoog aangekomen, waar het bootje op het strand werd getrokken en waar overnacht zou worden. Vanmorgen 4 uur zou de reis voort gezet worden met genoemd noodlottig gevolg. De namen der beide omgekomenen zijn A. Vos, leerling der zeevaartschool alhier en A. Schut, onderwijzer te Em men en alhier met vacantie. Beide lijken zijn reeds gevonden. Naar men ons mededeelde had men zoowel hier als te Callantsoog de jongelui gewezen op het gevaarlijke van hun zeiltocht. Uit het Leidsch Dbl. De Noord-Holl. Prop. Comm. der Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken zal hare jaarlijksche meeting voor Geheel-Onthouding en Plaatselijke Keuze beleggen op 3 Aug. a.s. op 't landgoed van Baron van Tuyl van Serooskerken te Velzen. Redevoeringen zullen worden gehouden door Mej. A. van der Vlies te Schiedam, de heeren M. Hoekstra te Wier, G. Middelburg te 'sGravenhage en A. van der Heide te Britswerd. (Drankstrijd.) Uit het Rott. Nbl. **- Het als zeeman gekleed lijk, dat Vrijdagmorgen op het strand onder Monster is aangespoeld, is door de familie herkend. De verdronkene is Cornelis Skiers oud 21 jaar en afkomstig van den Eokhuizer botter 126. Zaterdagmorgen is het lijk vervoerd naar Enkbuizen. Dr. C. Cuypers uit Roermond, die Zaterdag als afgevaardigde der Neder- landscbe regeering op het dei de inter nationaal kunstcongres te Gent zich naar deze plaats begaf, is in den trein het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Kort voor de aankomst van den trein in het St.-Pietersstation te Gent zag dr. Cuypers drie net gekleede heeren hun reisgoed in de gang van den trein opeenstapelen. Dr. Cuypers met zijn reistasch in de hand, werd op het oogenblik dat de trein stilhield belet uit te stappen en zelfs omvergeloopen. Toen de tachtigjarige weer overeind stond, constateerde hij, dat men hem zijn portemonnaie, welke groote waarde bevatte, alsook zijn abonnement op hot Hollandsche spoorwegnet, ontstolen had. Een onderzoek naar de daders leidde tot geen resultaat. Te Kaatsheuvel, waar de kermis is begonnen, bij welke gelegenheid altijd wordt gevochten, zijn kennisgevingen rondgebracht, dat enkele personen uit de gemeente zullen worden „geslacht". Het korps marechaussee is versterkt. In de Ned. Ilerv. Kerk teBodegrave waren werklieden bezig, om verande ringen in den binnenbouw aan te brengen. Vrijdag zou men de preekstoel op een andere plaats zetten deze viel echter en kwam op drie werklieden terecht. Twee van hen werden ernstig verwond doch do derde kreeg het gestoelte op de borst en was er nog erger aan toe. Zijn toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk'. Rott. Noodlottig schot. Maandagavond wilde de ruim 31-jarige fabrieksarbeider H. J. Westenberg, uit Huizen, bij Nijverda), een haasje ver schalken. Hij kroop daarvoor met ge laden geweer tusschen eenig gewas, waarbij het geweer zeker ergens achter bleef haken. Het schot ging af en W. kreeg de volle laag in de borst. De dood trad onmiddellijk in. W. laat een vrouw met 3 kinderen achter. (Zw, Ct.) Goed afgekomen. Een wielrijdster, die in gezelschap van een tweetal heeren den Spaarnwouder- weg te Haarlemmermeer afreed, werd aangereden door een boerenwagen. De wielrijdster kreeg een wiel van den wagen over haar borst. Oogenschijnlijk scheen zij zich niet ernstig bezeerd te hebben. Zij is door twee heeren naar Haarlem gebracht, om vandaar de reis naar -haar woning per spoor te maken. Aan den afslag te Vlaardingen was Donderdagmorgen ruim 20,000 ton haring. Zoo'n enorme hoeveelheid is nog nooit op één dag aan den afslag geweest. R. N. Kras middel. Van een beklaagde, die deze week voor het kantongerecht te Delft moest ver schijnen, omdat zijn hond personen aan gevallen en gebeten had, werd de niet onvermakelijke verdediging vernomen, dat hij het beest had afgericht „om zich zijn vrouw van het lijf te houden Daar deze deugd door het beest ook tegenover anderen aan den dag was gelegd behalve de vrouw van zijn baas, met het boven staande gevolg, moest de man zich daar voor verantwoorden. Goede vangst Op het perron der Hollandsche Spoor te Leiden is een persoon aangehouden, die een rijwiel ter verzending aanbood, dat eenige uren tevoren te Leiden was ontvreemd. Bij fouilleering werd op hem een met scherpe patronen geladen revolver be vonden. De aanhouding geschiedde op aan wij zing van een spoorwegbeambte bij wien dezelfde persoon al eens meer rijwielen ter verzending had aangeboden, juist op den dag dat te Leiden rijwielen waren ontvreemd. De 19-jarige mej. Br. wonende onder Seppe (Noord-Brabant) werd dezer dagen des avonds door een onbekenden landlooper van haar fiets getrokken. Waarschijnlijk met minder goede be doelingen greep hij haar vast, toen eeu aankomend motorrijder den kerel op de vlucht joeg. Erg verschrokken kon het meisje haar weg vervolgen. Van den aanrander was niets meer te zien, die was in de naburige bosschen verdwenen. Warme douche. Een sjouwer te Winschoten, die bij herhaling djouken thuis kwam, kreeg van zijn vrouw een pan met kokend water over zijn lichaam, toen hij in abnormalen toestand het huis binnentrad en bekwam vele brandwonden. Op de laatste vergadering van de gascommissie te Warmenhuizen, keken de heeren elkaar met vreemde gezichten aan, toen zij de mededeelingen van den directeur, den heer W. H. Roos, hadden aangehoord. Die mededeelingen kwamen hier op neer, dat de gasfabriek te War menhuizen een groote mislukking is ge weest. En aan wie de schuld Van 1 Juni af wordt er gas geproduceerd. Het spreekt van zelf en dat was bekend ook dat op een boerendorp en in den zomer zeer weinig gas gebruikt wordteen enkele wat kookgas zoodat er per maand door de gasfabriek zeer weinig wordt ontvangen, zóó weinig, dat het niet lijden kan de straatlantaarns 's avonds te doen branden. Maar dat is de grootste mis lukking niet. De retorten zijn lek, zóó lek, dat er volgens den directeur, nu (in ruim l'/s maand) reeds voor meer dan duizend gulden aan gas de lucht inge vlogen is. Wie zijn schuld is dat Dat zal een onderzoek moeten uitmaken 1 Maar waarom pas nu een onderzoek, terwijl 1V3 maand geleden ook reeds lekkage werd geconstateerd. De vrees zit er zoo in, dat de vijf tot dusver ongebruikte retorten niet in ge bruik worden genomen, omdat er ge vreesd wordt, dat ze ook lek zullen zijn. Een technicch-adviseur, den heer Hoeben van Heemstede, zal nu om raad worden gevraagd. Ja, ja, de heeren van de gas commissie keken elkaar met vreemde gezichten aan en geen wonderAls het nog maar niet zoo afkomt als de tegen standers indertijd murmureerden „Door die gasfabriek zal ons dorp niet zijn eer maar zijn W verliezen „Alkm. Crt." In de „Alkm. Crt." van Vrijdag komt echter een ingezonden stuk voor van den directeur der fabriek die boven staand bericht ten stelligste tegenspreekt. In de zitting van hedenmorgen werd o.m. mededeeling gedaan van het besluit van Prov. Staten dezer provincie, waarbij een subsidie van f12,200 werd toege staan voor een kortere verbindingsweg den Burg haven Oudeschild; eervol ontslag op verzoek verleend aan mej. G. Duinker, als onderwijzeres in vak k aan de O.L. School te den Hoorn, zulks met ingang van 16 Aug. a.s.; betreffende de loswal aan den Noorder- dijk werden plannen en teekening met raming van kosten tot een bedrag van 15145,57, overgelegd en medegedeeld, dat op de conferentie tusschen de be trokken besturen is besloten, dat de beharding en het onderhoud van den 2en en 3e dwarsweg in het Noorden zal geschieden door de 30 Gemeenschap, polders, met een jaarlijksche bijdrage van den polder Eierland in de kosten, terwijl door de beide polderbesturen werd toe gezegd elk in de kosten van aanleg en exploitatie van den loswal, in aan sluiting aan de gevoerde onderhande lingen werd besloten tot den aanleg besloten werd voor een bedrag van f1500,— deel te nemen in de kosten van onderzoek tramaanleg den Min. v. Binnenl. Zaken te verzoe ken de kosten van het onderzoek naai de mogelijkheid oprichting drinkwater leiding als voorschot te verleenen onder voorwaarde dat wanneer die oprichting niet tot stand komt de gemeente die kosten niet zal behoeven terug te be talen. In de vergadering van den gemeenteraad den 24 Juli werd tot wethouder gekozen de heer T. Meyer, met 4 stemmen. Op den heer K. Molenaar werden 3 stemmen uit gebracht. De heer Meyer nam de benoeming aan. De Rekening en Verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f764,985, de uitgaven f698,17, saldo f66,815. De gemeenterekening over 1912 werd aange boden in ontvangst f 18196,07°, uitgaven f 17782,575 saldo f413,50. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden nagezien en in orde bevonden. Een verzoek van de Wed. van Keulen onr vermindering van Hoofdei. Omslag wegens het overlijden van haar echtgenoot werd goedgekeurd. Een ingekomen verzoek om eenig pensi oen door de weduwe van den gemeente ontvanger van Westen, werd aangehouden tot de gemeente-begrooting 1914. Een adres van vele ingezetenen ten gunste van den gemeente-geneesheer werd voor kennisgeving aangenomen. Na lange, heftige discussie betreffend de aanhangige kwestie metdebovengenoemden geneesheer, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Woensdag 30 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzor. Zondag 3 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. JJ. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds. Norel. Dankzegging. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Koog, Nu. half 3 ds. van Grasstek. Oudeschild Nm. 2 uur ds. Visser. Ben Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. H. Avondmaal. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierlsnd Nam. 3 uur Feesteamenkomst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien Preeklezen. nam. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur geen dienst. Texel, 28 Juli. Aangevoerd: 2 Paarden f 135 a f 220. 1 Veulen i 115, 8 Koeien f 185 a f 275. 3 Nuchtere Kalveren f 16 a f 22.00 346 Schapen f 22.00 a f 28. 331 Lammeren f 15,a f 21,00. Handel matig. Amsterdam, 28 Juli. Aangevoerd 304 Runderen, le kwal. 86 k 90 ct. 2e kwal. 80 a 84 ct. M 3e kwal. 76 a 80 ct. 8 78 Melk- en Kalfkoeien f 280 a f 350, 75 Nuchtere Kalveren i 12,a f 18, 506 Vette Yarkens 56 a 60 ets. Purmerend, 29 Juli. Aangevoerd: 544 Runderen waaronder: 411 vette koeion 75 d 90 Ct. per KG. 119 Gelde koeien f 160 d 230 Melkkoeien f 180 a 310. 21 stieren 174 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p. Kg. 376 Nuchtere kalveren f 14a 1 28 1430 Schapen f 25 k f34,00 566 Lammeren t 15,a f 20,00 332 vette varkens 1 0,56 a 10,60 per Kg.; 60 magere varkens f 20 a f35, 271 biggen f 10 a 1 15 kipeieren f 4.25 a f 4.75 per 100; Purmerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw BOEKE-Mans- velt, geven met dankbaarheid kennis van de geboorte hunner dochter, PETRONELLA EVERHARDA. Pastorie de Cocksdorp, 27 Juli 1913. Ondertrouwd A. VAN DEUDEKOM en A. DOGGER. 25 Juli 1913. Antwerpen, Dambruggestraat 96. De ondergeteekende betuigt door dezen haar hartelijken dank voor de vele be wijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte, het overlijden en de teraarde bestelling van haar gefielde Moeder. Familie DE ROOS. Burg, Texel, Juli '13. Bnrgemeester en Wethouders van Texel zullen op Maandag 11 Augustus 1913, des middags 12 uur ten Kaadbuize bfl enkele inschrijving in het openbaar aanbesteden a. het leveren van brandstoffen voor Openbare Lagere Scholen in de gemeente en het Raadhuis, gedurende den winter 1913/1914 b. het opsteken en onderhouden der Straatlantaarns te de Cocksdorp, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal, gedurende bet jaar 1913/1914. I »e voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2