N°. 2695. Zondag 3 Augustus 1913, 26stö Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad rerscliijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per posl door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en nndere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 nur op den dag der uitgave Pr\js der AdverlenlUm. Vim 1 tot 5 rogols 30 Cis. Iedere regel moor 8 Ct. Grooto lettors en Vignetten wordon nnsr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 9 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, BüröopTexei.. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel aakt bekend, dat het kohier no. 5, der ledrjjfsbelasting over het dienstjaar 1912/ 1913, invorderbaar verklaard op den 29 Juli 1913, aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 31 Juli 1913. De Burgemeester, GAARLANDT- Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, brengen bij deze ter open bare kennis, dat door den Raad dier gemeente is vastgesteld de navolgende verordening. Verordening, bepalende de uren waarop het bureau van den Burgerlijken Stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn. Artikel 1. Het bureau van den Burgerlijken Stand dezer gemeente zal dagelijks uitgezonderd des Zondags en op daarmede gelijk ge stelde dagen, voor het publiek geopend zijn van 9 uur des voormiddags tot 2 uur des namiddags. Artikel 2. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal op Zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen door den betrokken Ambtenaar van den Burgerlijken Stand tusschen 11 uur des voormiddags en 12 uur 's middags moeten geopend worden op verzoek van een belanghebbende, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werk zaamheid niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Het bureau kan onmiddellijk, nadat de werkzaamheden zijn verricht, weder worden gesloten. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den 7en Augustus 1913, op welk tijdstip vervalt, die, vastgesteld bij raadsbesluit van 21 November 1904. Vastgesteld in de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Texel, van den 30en Juli 1913. De Voorzitter, (w.g.) GAARLANDT. De Secretaris (w.g.) JONKER. Texel, den 30 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Gemeenterekening. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1912, is overgelegd aan den Raad, en ge durende veertien dagen, van den 3len Juli tot en met den 13en Augustus aan staande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 30en Juli 1913. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. XVII. Kuolvoeten aan de kool. Een koolvraagstuk, zooals dat bestaat voor het groote centrum van koolcultuur benoorden Alkmaar, kennen de gebruikers \an eigen groententuintjes wel niet, c ch zeer vaak zal ook daar een toestand aan wezig zijn dat men er geen of slechts in zeer onvoldoende mate kool kan verbouwen. Onvoldoende vruchtwisseling, gepaard met bepaalde bemestingen, zijn hier vaak de oorzaak, dat de grond door en door be smet geraakt met een parasiet, welke bij kool en andere kruisbloemige gewassen een zeer bijzondere misvorming der wortels te weeg brengt, welke bekend is onder den naam van knolvoet. Aan den Lang6ndijk, waar de vele kool- ziekten een voortdurende bedreiging voor de koolteelt aldaar vormen, zóódat men zelfs nieuwe cultures in beproeving heeft genomen, zijn echter knolvoeten, daar „knoppers" genaamd, van zeer onderge schikt belang. Knolvoeten toch zijn zeer gemakkelijk te bestrijden, zooals hieronder zal blijken. Allereerst volge dan hier een beschrijving van deze koolziekte. Aangetaste planten zijn behalve aan haar zwakke ontwikkeling heel gauw te herkennen aan de abnormale kleur. Deze is n.l. bij gele en witte kool dofgrijs, bij bloemkool sterk loodkleurig, terwijl roode kool een zeer eigenaardige blauwachtig paarse kleur aanneemt. Deze verschijnselen kunnen echter ook een gevolg zijn van vreterij door de maden van de kool vlieg. De vorm d6r wortels is echter beslissend. Terwijl beschadiging door de koolvlieg zich laat herkennen, doordat de wortel geheel van bijwortels is ontbloot en de plant bijna geheel los in den grond staat, zijn bij knolvoeten de wortels knolvormig, knoestig en met knobbels en verdikkingen bezet. Deze opgezwollen wortels gaaD later rotten, waarbij zij opgevuld raken met een stin kende ierachtige vloeistof. Microscopisch onderzoek leert, dat vooral in dit stadium de opgezwollen wortels gevuld zijn met millioenen sporen van een bijzondere zwam, die bekend staat onder den wetenschappelijkennaam van Plasmodia- phora Brassicae. Gedurende den winter blijven de sporen in den grond over. Tegen het voorjaar echter kruipt elk van die microscopisch kleine spore een levend klompje slijm, die elk voor zich de wortels van een nieuwe kruisbloemige plant kunnen binnendringen en besmetten. Als altijd is vruchtwisseling een aange wezen weg tot bestrijding. In tuinen, waar de groenten voor een heel jaar voor het gezin moeten worden geoogst,waar derhalve vooral in den natijd, allerlei koolsoorten een groot deel van het terrein in beslag behooren te nemen, komt hiervan weinig terecht. Wel kan men de oude koolstronken geregeld bijeenzoeken en verbranden. Hiermede vernietigt men milloenen van de ziekte verwekkende sporen. Gemakkelijker is echter het volgende directe bestrijdingsmiddel, n.l. bemesting met kalk. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat de aan den Langedijk gebruikelijke bemes ting met slootaarde, welke aldaar veel kool zure kalk bevat, de knolvoeten voldoende tegenhoudt. Als overtuigend bewijs halen we hier aan den uitslag van een 8 jaar Jang aange- houden» Rijksproefveld te Schagen. Het veld was erg besmet. Elk jaar ontving de eene helft in het voorjaar naast een volledige bemesting per H.A. gemiddeld 2000 K.G. kalk. Op dit gedeelte bleef de knolvoet volkomen weg. Het andere perceel, hoewel geregeld een volledige kunstbemesting, doch zonder kalk ontvangende, bleef zwaar ziek waaruit bleek, dat de gewone kunstmeststoffen niets tegen de ziekte vermogen te doen. Men neme de proef eens. Kalk is zeer goedkoop en kool is in een burgertuintje de onbelangrijkste groente zeker niet. Aleen zouden we op lichten zandigen grond een iets lichtere kalkbemesting willen aan raden en er op willen wijzen, dat de gewone bemesting niet vergeten mag worden. H. v. S. TEXEL, 2 Augustus 1913. Ter eere van den verjaardag van H. M. Koningin-Moeder wapperde heden alhier van openbare en enkele particu liere gebouwen de driekleur. De padvinders zijn er weer. Onder de schetterende tonen van een trompet, deden zij heden Vrijdag bun intocht. Een twintigtal met hunne comman dant hebben de tenten weer op hun kampplaats aan de Koogerstraat opge slagen tot groot genoegen van de jeugd, die alles vergeet, huis en bed, om straks door moeder gehaald, niet moede te worden te verhalen van de padvinders. Vlieland. In het verslag der gemeenteraads vergadering alhier bohoeft een zin ver betering. Bij vergissing is vermeld dat eenig pensioen was aangevraagd door de weduwe van den gemeente-ontvanger Van Westendit moet zijn door de weduwe van den gemeente-veldwachter Van Westen. Uit het Rott. Nbl. Vrijdag 1 Augustus zal te Noord- wijk aan Zee een herstellingsoord worden geopend, geschonken door mevrouw gravin Van Limburg Stirum. Het is zeer prachtig gelegen, verscholen achter boschjes en ver van het gewoel en drukte. Het geheel is van alle ge makken voorzien en voldoet aan de strengste hygiënische eischen. Vele ingezetenen hebben artikelen geschonken om de inrichting te meubileeren. Aan nemer er van was de heer J. Verloop, onder toezicht van den architect Lieffring. Het herstellingsoord staat onder leiding van zuster v. d. Helm wijkverpleegster aldaar. Twee ruime zalen bieden plaats voor een 10-tal patiënten. N.Ct. Onder Vrijenban (onder Delft) is geboren Willem IV. Vreemd, maar toch waar. Het is de zoon van Willem Falken- burg. Het eigenaardigste is, dat er nu vier Willem Falkenburgen onder één dak wonen, n.l. overgrootvader, groot vader, vader en zoon. De waarde van één stem. De commissie, welke in de gisteren gehouden vergadering van den Delftschen gemeenteraad de geloofsbrieven der nieuw-benoemde raadsleden onderzocht, wenschte voor tot de toelating van den heer Murk te besluiten, eerst de stem biljetten te doen overtellen, daar het stembureau 705 stemkaarten in ont vangst had genomen, een gelijk getal stembiljetten had uitgereikt, doch slechts 704 biljetten in de bus vond. Daar dit kleine verschil in het nadeel van den anderen candidaat kon zijn, die een gelijk getal stemmen als de heer Murk behaalde, werd daartoe besloten. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer D. v. Wijn gaarden, te Stolwijk, een pereboom, (Giesewildeman) vol peren en tegelijker tijd vol bloesems staat. Kippendief stal door honden. Den laatsten tijd werden op meer plaatsen te Ginneken 's nachts kippen en konijnen weggehaald, waarvan men vermoedde, dat dit geschied was door honden. De heer V. aldaar, die ook bemerkte, dat jacht op zijn kippen werd gemaakt, vervaardigde een vangtoestel van een groote kist, waarin bij een kip plaatste als lokaas. Gisterochtend, toen de heer V. zijn vangtoestel ging nazien, zag hij, dat zich daarin een tweetal honden bevond. Mej. dr. C. Gerlings, die eenigo weken geleden te Groningen promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid, moet reeds herhaaldelijk aan de Synode der Ned. Hervormde Kerk het verzoek heb ben gedaan om tot den kansel te worden toegelaten, doch tot nu toe beeft dit college steeds afwijzend beschikt. Nog het vorige jaar heeft de Synode m t meerderheid van stemmen besloten, nat geen vrouwen zullen worden toegelaten tot de kerkelijke examens, waardoor men, na de academische examens te hebben afgelegd, eigenlijk de bevoegdheid tot den predikdienst verkrijgt. De Doopsgezinden hebben in mej. Zernicke te Knijpe (Friesland) wel reeds hun eerste dienstdoende predikante. Uit het Leidsch Dbl. *—De auto van de Russische groot vorsten Dmitri en Cyrillus heeft bij Kolding, in Jutland dicht bij de Duitsche grens, een slagerskar overreden. Van de vier inzittenden werden twee zwaai en een licht gewond. De auto reed door, maar werd op telefonisch bericht door de politie bij de grens aangehouden. De grootvorsten hebben, na een groote som als borgtocht te hebben gestort, hun reis mogen voortzetten. Postdiefstal. Men meldt uit Uitgeest Een aangeteekend stuk ter waarde van f 700, verzonden uit Amsterdam, wordt vermist. Voor zoover bekend, is het stuk op het postkantoor te Amster dam in den verzegelden zak gedaan. *- Als eeu curiositeit vermeldt de „N. A. Ct het volgende Een boeren vrouw kocht op het onafhankolijkheids- ieest te Winterswijk van een koopman in luchtballons een dier ballons, om dezen mee naar huis te nemen. Daar ze een uur te loopen had en zjj het wellicht te lastig vond den ballon in de hand te houden, riep zij een voorbijganger tot zich en vroeg „Kun ie mie de lucht d'ruut blaozen; dan kan 'k h'm in de teöse steken. Men kan zich het gelach van dien voorbijganger voorstellen. Laat u niet bij den neus nemen. Onder voorwendsel te komen voor een groote maatschappij in geneesmiddelen, dient zich op de Veluvse een net gekleed persoon bij de bewoners aan en tracht dezen over te halen als afnemer van zijn artikelen op te treden. Om meer kans van slagen te hebben vertelt hij dan, dat zijn maatschappij veel doet voor reclame en aan de afnemers, die een flink reclamebord buitenshuis willen plaatsen, f 10 vergoed en voor een dus danig bord, in den wiQkel aangebracht, 6 gulden. Op deze manier weet hij dan den menschen een partij poeders te ver- koopen voor hoogen prijs, zeggend dat zij nu tot de afnemers behooren en dat een reclamebord met f 10, respectievelijk f 6, zal worden gezonden. Als het reclamebord en het geld uit blijven, komen de menschen tot de ont dekking, dat ze de dupe werden van een sluwen oplichter en dat de mooi verpakte poeders waardeloos goed is. Een door het gemeentebestuur van Haulerwijk onbewoonbaar ver klaarde woning, toebehoorende aan E. Hof, onder Haule, is door hem en zijn gezin verlaten en inmiddels uit de hand verkocht voor de som van zeven H ol landsche guldens. Een trouwlustige. In een Geldersche gemeente werd dezer dagen een 70-jarige man, die reeds 2 maal gehuwd is geweest, voor de 3de maal in ondertrouw opgenomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1