Uitslag van gehouden Verkoopingen. Gemeenteraad van Texel. Predikbeurten. De Kabinetscrisis. De Vrijzinnige Concentratie besloot af te zien van het vormen van een Con centratie-kabinet daar dit geen voldoende waarborgen biedt om het concentratie program ten uitvoer te brengen. O.H.Ct. In de vergadering van Woensdag j.l. van de Kamerleden, behoorende tot de Vrijzinnige Concentratie, werd bovenge meld besluit genomen. jfóDe steun door de sociaal-democraten toegezegd bleek niet voldoende, al was een belangrijk deel der leden van oordeel, dat de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen het program tot uitvoering te brengen, daar eenstemmigheid op dat punt ontbrak moest daarvan worden afgezien, omdat kans opslagen bij mee- ningsverschil geheel uitgesloten was. Niettegenstaande dat, beheerschte, volgens het verslag, ook bij de verdere bespreking, de wensch om het program uitgevoerd te krijgen, de beraadslagingen. Beklagenswaardige kinderen Aan het station te Rhenen werden twee kinderen, van 7 en 4 jaar, door iemand uit den trein gezet, met het ver zoek, hen bij een familie te Achterburg waar de vader der kleinen heette te ver toeven, te brengen. De vader wilde er niets van weten en zond ze naar Rhenen terug. Bij onderzoek bleek, dat ook de moeder te Amsterdam woonachtig, de kinderen niet langer tot haar last wilde hebben en zich op die wijze van hen trachtte te ontdoen. Eenig speelgoed had ze hun medegegeven. Na 'n nacht in het Bestedelingenhuis te Rhenen te hebben doorgebracht, wer den de kinderen door de politie weer naar Amsterdam getransporteerd. Een visscher uit Heerjansdam, die al een paar maal gemerkt had, dat zijn fuiken, welke in de Oude Maas onder den 's Gravendeelschen wal stonden, 's Zater dagsavonds gelicht werden, heeft Zater dagavond, terwjjl hij in een roeiboot, de wacht hield in de buurt, vier personen uit Dordt betrapt, die aanstalten maakten om de fuiken te lichten. Met een met hagel geladen jacht geweer, dat hij bij zich had, heeft hij daarop eenige malen, volgens het zeggen van een van de stroopers, acht maal op de vier geschoten en een hunner nogal ernstig geraakt in hoofd en armen. De politie onderzoekt het gebeurde. De visscher beweert, slechts tweemaal in de lucht te hebben geschoten. Op den Zan&voortschen uitzicht toren I Door het Zandvoortsche gemeentebe stuur is de nieuwe uitzicht- en watertoren naast het Oranje-hotel, opengesteld. Bij helder weer ziet men van daar Amsterdam en de Scbeveningscbe wan- delpier. Met den 45 maal vergrootenden kijker die de heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem daar geplaatst heeft, kan men op de pier zelfs de menschen onder scheiden Nog één stapje en men herkent.... de Marsbewoners Gemeente-avibtenaren. Het bestuur der vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente Delft afd. van het Nat. Verb. v. (-rem. Ambt. in Ned., adviseerde aan de ruim 60 leden niet deel te nemen aan de nationale dankbetooging voor de tot standkoming van de wetten tot pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen,Men was van gevoelen,dat van een dergelijke uiting van dankbaarheid spontaan uit alle rangen de drang moest te voorschijn treden, en de behoefte hieraan ontbreekt in elk opzicht voor de minder bezoldigde ambtenaren. Daar heerscht integendeel een gevoel van teleurstelling, omdat de voorwaarden van toetreding tot het fonds voor hen te bezwarend zijn. In de laatste dagen kon men in de Duitsche bladen het bericht lezen van de ontvoering van een Javaansch meisje te Berlijn. Er werd lustig gefa beld in de bladen over de dochter van een lijfarts van een te Batavia woon achtigen sultan-op-zwart-zaad, over een snooden pensionhouder, aan wiens zorg het meisje langs den omweg eener ad vertentie door de ouders zou zijn toe vertrouwd, over bezorgde ouders, die hun kind aan de klauwen van een onverlaat wilden ontrukken en zoo meer. Het geval kant op het volgende neer: Een vroeger te Batavia woonachtig tandarts G., op het einde van het vorig jaar plot seling te Berlijn overleden, had zijn nu veertienjarige dochter bij een koop man te Berlijn in pension gedaan. Na G.'s dood trachtte diens gescheiden vrouw, door tusschenkomst van den beer M., met wien ze zou zijn hertrouwd, haar dochter in handen te krijgen. De meergenoemde koopman beweert nu, dat hij aan de meergenoemde mevrouw G. wel haar dochter wil afstaan, maar wenscht dat hem dan de achterstallige pensionkosten voor vijf maanden zullen worden uitbetaald. In afwachting daarvan moet hij het meisj9 met zijn dochter van gelijken leeftijd ergens buiten Berlijn hebben onder dak gebracht. Vader is altijd dronken. We bevinden ons in de 5e klas van een der volksscholen te Amsterdam, 't Is ruim 9 uur. Juist zal de onderwijzer met z'u werk beginnen, als hij wordt opgeschrikt door 'n hevig gesnik, dat achter uit de klas opklinkt. Op een der achterste banken ligt een teer uitziend, zeer armoedig gekleed jongetje voorover op 't tafelblad, het hoofd op de armen. Met de vraag„Wat scheelt er aan, kereltje?" gaat de onderwijzer op het ventje toe. Eerst geen antwoord, doch na hernieuwd aandringen klinkt't klage lijk „moeder is dood, meesterBe gaan met arme kereltje, zegt de on derwijzer: „zou 't niet beter zijn, dat je maar naar huis ging?' 't Jongetje schudt van neen. „Is vader thuis „Ja meester." „Nou, ga dan maar naar vader, m'n jonge"Opeens klinkt 't rauw door de klasse„Vader is altijd dronken." 't Jongetje bleef in school, daar was hij beter dan bij zijn vader. Een moederloos kind, dat geen troost kan vinden bij den vader! Lezer, zou het geen tijd worden met onze ellendige drinkgewoonten te bre ken vraagt de Drankstrijd. Tijdens het spelen op een zolder schuit op den Amstel te Amsterdam, raakte Gerrit Louwer, wonende in een logement in de Land van Belofte-steeg, te water. Alleen zijn broertje bemerkte het. De drenkeling zonk onmiddellijk, zon der weer boven te komen later werd het lijk door de politie opgehaald. Fooien aan tramconducteurs. Woensdagavond- en nacht hebben te Amsterdam de tramconducteurs ver gaderd voor een gemeenschappelijk adres aan de Tramdirectie, Door de toepossing van het nieuwe tramtarief ontvangen zij minder fooien dan vroeger. De Gemeente-ontvanger rekende op die fooi9n en sloeg hen aan soms voor f 100 meer inkomen per jaar dan hun salaris was. Nu zullen zij vragen, ten compensatie, een loonsver- hooging van fl,0S per week en voor de wagenbestuurders een verhooging van f 0,54, ter gemoetkoming in het geleden verlies. Tijd. Te Zandvoort zijn thans 5043 bad gasten. Eenige kinderen gingen braam bessen zoeken in de duinen onder Was senaar. Bij hun thuiskomst miste men den 4-jarige v. d. L. Nadat de pet en de klompjes van het kind gevonden waren, heeft de politiehond van den agent De Jong den kleine nabij Scheveningen in de duinen gevonden. no-o[] Burgerlijke Stand der Gemeente Texel; GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 3 broches, 1 paar witte handschoenen, 1 fietspomp, gevonden te den Burg en 1 haar spit met hamer, gevonden op den weg tusschen Waal en den Burg. van 1531 Juli. GEBOREN Klaas, zoon van Cornelis Hol- leman en Pietje Tot. Donderdag 31 Juli in Café „den Burg.; Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Hofstede „Anna Pauwlowna". Opgehouden. Rij kspostspaai-bank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel)" en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand J uli 1913. Ingelegd t 20823,85V2 Terugbetaald - 7888,93V» Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3881. Zondag 3 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds. Norel. Dankzegging. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Collecte voor de opleiding van Predikanten te Doetinchem. Koog, Nro. hall 3 ds. van Grasstek. Oudeschild V m. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. H, Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur GEEN samenkomst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. balftien Preeklezen. nam. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Knperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur geen dieust. Woensdag 30 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëztr, Op s troopers geschoten. Vergadering op Woensdag 30 Juli 1913, voormiddags 10'/., ure. Voorz. de heer E. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig 12 IcdeD, afwezig met kennisgeving de heer Mets. Na openiDg van de vergadering stelt de Voorz. voor, aan de agenda als punt Xa toe te voegen //Wijziging verordening openstelling Bureau B. St.// Goedgekeurd. De notulen door den secretaris gelezen worden onveranderd vastgesteld. 1 /Aededeelingen. Ingekomen stukken. Mededceliug en voorlezing wordt gedaau van a. Procesverbaal opneming kas en boeken van den Gemeente-ontvanger ontvangsten f 136157,15 uitgaven 13346S,25 '/3 in kas T 26SS.89 b. missive van Ged. Staten, houdende goed keuring verordening op het bouwen, sloopen en wonen in deze gemeente c. idem houdende mededeeling besluit Prov. Staten, waarbij een subsidie van ten hoogste f12,200 C/j in de kosten) wordt verleend ten behoeve van een korteren verbindingsweg tusschen den Burg eu de haven nabij Oudeschild onder de bekende voorwaarden. Sub a tot en met c worden voor kennisgeving aangenomen. 2 Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer het 3e kwartaal 1913. Het kohier voor de o. 1.scholen in deze gemeente wordt vastgesteld tot een bedrag van f 433,05. 3 Aanbieding gemeente-rekening ouer 1912 enz. De rekening wordt met bijbehoorende staten, gesteld in handen van een commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren Mets, Zijm en D. P. Bakker. 4 Vaststelling begrooting Algemeen Weeshuis uoor 1913. Wordt op voorstel van de commissie van onder zoek vastgesteld zooals ze is aangeboden, tot een bedrag van f IS467.42, benevens de gewijzigde begrooting 1912 tot een bedrag van f 17136,441/». 5 Vaststelling rekening uan het Algem. Armbestuur ouer 1912. Wordt vastgesteld tot een bedrag van ontvangst f553S,35'/2 uitgaaf 5109,12'/., batig saldo f 429,23 6 Ontslag-aanurage Mej. G- Duinker, onderwijzeres in uak K aan de o. I. school te den Hoorn. Wordt eervol verleend met ingang van 16 Augustus a.s. 7 Vaststelling reglement uoor het Alge meen Armbestuur. Het reglement heeft gecirculeerd bij deinden, een enkele opmerking is daarbij gemaakt door den heer Zij m, die na toelichting door den voorz. die opmerking terugneemt. De heer Dros stelt voor een grenslijn te stellen voor het bedrag door het Algemeen Armbestuur bij maatregelen ter voorkoming van armoede te bestedeu. De Voorz. is van meening, dat waar de nieuwe armenwet van het beginsel uitgaat dat armoe voorkomen beier is dan bestaande lenigen, de llaad het armbestuur niet verder moet binden, dan ze reeds door de begrooting gebonden is. De heer Dros trekt zijn voorstel in, waarop het reglement zonder hoofdelijke stemming onver anderd wordt vastgesteld. 8 Plannen betreffende het maken uan een loswal aan den Moorderdijk. Verwijzende naar de bijzonderheden in ons vorig nummer aangaande de loswal reeds opge nomen, volgt bier slechts deeigenlijke benandeliug. De heer Koning meent te moeten voorstellen, de helling van de opritten, in het plan gesteld 1 op 30, om verschilleude redenen, te brengen 1 op 60. Na toelichting van den heer Dijt, dat de helling 1 op 30 steeds wordt voorgeschreven door Ged. Staten en de opmerking, dat alle opritten in de gemeente steiler zijn, behalve die bij de z. g Waaldersluis, die een helling van 1 op 30 hebben, trekt de heer Koning zijn voorstel in. De heeren D. Bakker en Eelinan achten het wenschelijk in verband met te verwachte nood zakelijke uitbreiding van den loswal, reeds nu de opritten meer achterwaarlsch aan te brengen. Om aan het bezwaar van langer uitstel te ont komen, omdat voor een dergelijke wijziging het ontwerp weer de rondte moet doen bij alle be trokken besturen, wordt na eenige discussie het plan ongewijzigd goedgekeurd. De overeenkomst, te sluiten tusschen de betrok ken colleges, wordt in ontwerp voorgelezen, van een opmerking van de heer W. Bakker over te heffen losgeld zegt de voorz. kan bij later te ontwerpen verordening nota worden genomen. Ten slotte wordt conform de voorstellen van B. en W. besloten. 9 Adres uan het tramcomité om een bijdrage in de kosten uan een onderzoek naar de mogelijkheid uan aanleg en exploi tatie uan een tram ouer Texel. Waar indertijd, 14 Juni 1911, besloten is een subsidie van f1475,toe te slaan voor bedoeld onderzoek, hebben B. en W. geen bezwaar, te adviseereu gunstig op het adres te beschikken en de gevraagde bijdrage tot f1500.zijnde de helft in de kosten van onderzoek, te verleenen, te meer waar dit geen verband houdt met latere verdeeling kosten van aanleg. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten, waaroij de bepaliug, dat het onderzoek in vollen omvang is beëindigd binnen één jaar nadat alle bijdragen zijn verleend, te weten Gemeeute Texel f1500, Eierland 800,— 30 Polders 525, Waalenburg 105, Eendracht 60, Burger Nieuwland u 10, .10 Voorstel betreffende het instellen uan een onderzoek naar de mogelijkheid uan oprichting uan een drinkwaterleiding. Zonder discussie wordt, in verband met de gehouden besprekingen en de gevoerde correspondentie met, en de verstrekte cijfers door de staatscommissie voor drinkwatervoorziening overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten den Min. v. Binneul. Zaken te verzoeken de kosten van het onderzoek naar de mogelijkheid oprichting drinkwaterleiding als voorschot te verleenen onder voorwaarde, dat wanneer die in richting niet tot stand komt de gemeente die kosten niet zal behoeven terug te betalen. 10a Openstelling Bureau Burg. Stand. De wijzing van de verordening bovengenoemd is volgens praeadvies van B. en W. noodzakelijk geworden d ior de wet van 20 Juni 1913, waarbij met den Zondag worden gelijkgesteld, de Nieuw jaarsdag, 2e Paasch- en 2e Pinksterdag, de beide Kerstdagen, Hemelvaartsdag en de verjaardag van de Koningin. De verordening in verband daarmede gewijzigd en aangevuld wordt na voorlezing onveranderd goedgekeurd. 11 Afschrijuing belastingen. Op verzoek worden verleend de volgende af schrijvingen aan de erfgenamen van Wed. C. J. Roeper voor 7/i2 van den aanslag H. O. of flS,S7'/5 Mej. E. Bakker voor "/l3 of f4,51, de heer W. J. Mets voor of f 13,4S1/,, den beer Krijnscn voor 6,'l3 of f 1,23, en aan den hi G. D. Kikkert Schoolgeld voor de helft van 4 aanslag of f 2,70. Rondvraag. De heer D. Bakker juicht het besluit van Prcfi Staten aangaande subsidie korteren weg ten zeersS toe en vraagt of omtrent de mogelijkheid van bJ verkrijgen van subsidie van Rijkswege officieel iel bekend is. Nadat die vraag door den voorz. ontkennet£ is beantwoord, stelt de heer Bakker voor ook etS beroep te doen op de 30 polders, opdat de zan* wanneer subsidie wordt toegestaan, vooral jS beslag krijgt. Spr. argumenteert dat voorstel door er opl wijzen, dat niet alleen de wegen van dat watt schap worden ontlast, doeh de landerijen aan dt- te maken weg, eigendom van ingelanden, in waar zullen stijgen. Op verzoek van den Voorzitter zegt sprei toe spoedig een desbetreffend schriftelijk voorst bij den Raad te zullen indienen. In verband met een vraag van den heer Zij: omtrent den bouw Zeevaartschool deelt de Voi mee, dat waar de school vanaf den aanvang wijzen van levensvatbaarheid heeft gegeven, kosten van uitvoering van de gemaakte planni die van de voorloopig gemaakte begrooting vei overtreffen. Van Rijkswege is nu geantwoord dat de ai vrage om verhoogd subsidie te laat is ingekome I De thans fungeerende Minister kan geen ton zegging doen voor z'n eventueele opvolger,-zood I er thans eenige stagnatie iD de zaken is, van di I voorzitter van Ged. Staten is echter bericht oi Jj vangen, dat op een eventueel in te dienen verzoi i om verhoogde subsidie, door hem goedgunstigiS worden geadviseerd. De heer Dros vestigt de aandacht op di slechten gang van de torenklok te de Cocksdui een kwaal die ze volgens den Voorz., met de overij gemeenteklokken gemeen heeft. De voorzitter zi voorziening toe. Niemand meer het woord verlangend sluit Voorzitter de vergadering. Yan 26 Juli tot en met 1 Aug. 1913, GEBOREN: Petronella Everharda, d.t Dionys Emil Boeke en Maria Paulit Mansvelt; Cornelis, z.v. Frans Lenghan en Dieuwertje Yonb, Oosterend; Mari Catharina, d.v. Willem Rijk en Adrian Margaretba de Porto, den Burg; Naantjhi Adriana, d. v. Cornelis de Graaf ei Adriana Maria de Porto, de Cocksdorf ONDERTROUWD: Ebertus Havinga ei Guurtje Duinker. GETROIJ WDDirk van der Werff ei Pieternella Gerbregdina Koorn. OVERLEDEN Jan Bakker, ond 6 weken Spang. Levenloos aangegeven 1. I Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2