- N°. 2696, Donderdag 7 Augustus 1913. 268t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Q, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentlën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 26 Juli—2 Aug. De voorspelling, waaraan ook wij ons gewaagd hebben bij het uitbreken van de Kabinetscrisis, n.l. dat deze geruimen tijd iop een oplossing zou moeten wachten, is :maar al te zeer uitgekomen. Reeds meer dan een maand is het geleden, dat het Kabinet-Heemskerk zijn ontslagaanvrage bij H. M. de Koningin inzond en nog steeds is er geen ministerie samengesteld. Dr. Bos heeft de opdracht hem door de Koningin gegeven, niet kunnen uitvoeren. Zijn poging om een Kabinet samen te stellen uit de geheele linkerzijde is afgestuit op den onwil der sociaal-democraten, om zitting in het nieuwe kabinet te nemen. Dat gaf den heer Bos dan ook aanleiding aan H.M. te verzoeken hem van zyn opdracht te ontheffen. H M. heeft hem echter opnieuw ten paleize genoodigd om met hem de aangelegenheden te bespreken en naar luid der berichten, den heer Bos medegedeeld, dat thans naar Hare raeening getracht behoorde te worden een kabinet samen te stellen uit concentratie-partijen. Dr. Bos kreeg de opdracht te onderzoeken of in die richting de oplossing der crisis zou kunnen worden gevonden en riep een samenkomst bijeen van alle herkozen en nieuw gekozen leden der vrijzinnige partijen, Woensdag werd lang vergaderd en de zaak van alle kanten overwogen waarna besloten werd zich niet I bereid te verklaren een kabinet te vormen. Dit besluit werd genomen op grond van het besluit van de sociaal-democraten om niet deel te nemen in een kabinet en omdat de toezegging van steun van die zijde niet voldoende werd geacht. Er komt dus ook geen concentratiekabinet, Zal er nu een zakenkabinet komen? Niemand die het weet. Wel mag worden aangenomen dat op deelname der rechterzijde in een dergelijk kabinet niet al te vast mag zoo in het geheel niet worden gerekend. Intusschen wordt gemeld, dat door eenige sociaal-democratische leiders, die geen bezwaren hebben tegen het aanvaarden van de S. D. A. P. van de regeeringsver- antwoordelijkheid alsnog pogingen worden aangewend het besluit van het sociaal democratisch partijbestuur, kamerfractie en Volkredactie gewijzigd te krijgen. Of het bericht juist is en of een dergelijke poging kans van slaging zou hebben valt nog niet te zeggen. Het bovenstaande was reeds geschreven toen uit nadere berichten bleek, dat H.M. de Koningin de vorming van een extra parlementair Kabinet heeft opgedragen aan Mr. Cort van der Linden, den vader der „Kinderwetten". Intusschen heeft mede de aandrang van sommige leiders der S.D.A.P. om alsnog zich tot deelname bereid te ver klaren, tengevolge gehad dat een buiten gewoon congres der S.D.A P. uitgeschreven is voor a. s. Zaterdag en Zondag. Aan ons land is weder een zijner groote mannen ontvallen door het heengaan van Mr. T. M. C. Asser, minister van Staat, lid van den Raad van State, een man, wiens naam ver over de grenzen van ons land met eere werd genoemd. De overledene, die den ouderdom van 75 jaren bereikte, was een man met bij zondere gaven, die reeds als student op lSjarige leeftijd een verhandeling schreef over het „Staathuishoudkundig begrip der ^vaarde", die met goud werd bekroond. Op 22-jarigen leeftijd promoveerde hij tot doctor in de rechten en reeds 2 jaren later volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in het handelsrecht, zeerecht- en interna tionaal privaatrecht aan het Athenaeum Illustre, terwijl hy in 1877 tot hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit benoemd werd. In tal van bijzondere betrekkingen was de heer Asser werkzaam, terwijl in 1893 zijn benoeming plaats bad tot lid van den Raad van State. Zijn groote naam, ook in het buitenland verwierf de overledene zich wel inzonder heid door de Haagsche conferenties tot regeling van het internationale privaat recht. In 1893 kwam de eerste conferentie bijeen, in 1894 door 'n tweede gevolgd met 't gevolg dat enkele jaren later tusschen al de vertegenwoordigde Staten een overeenkomst inzake het internationaal procesrecht getee- kend werd en de heer Asser door H. M. be noemd werd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw als 'n belooning voor de groote diensten inzake deze conlerenties bewezen. Behalve deze hooge onderscheiding be zat de overledene tal van buitenlandsche ridderorden, terwijl hy tevens eeredoctor was van een aantal buitenlandsche universi teiten. Meer dan eens heeft de overledene bij zijn leven mogen ervaren, dat zijn arbeid op hoogen prijs werd gesteld en heeft hij met zijn groote kennis velen aan zich mogen verplichten. Zijn heengaan zal in breeden kring worden betreurd. Het beteekend een verlies, een groot verlies, voor ons land, want Mr. Assor was een zyner grootste mannen. o o—o De Duitsche bladen hebben het druk over een belangwekkend proces. Belangwekkend omdat daarin niemand minder dan de kanonnenkoning Krupp betrokken is. Of eigenlijk de firma Krupp, die zich in heel de wereld een naam heeft gemaakt door haar staalwerken, die zich mag verheugen in de bijzondere gunst van den Duitschen Keizer, zooals meer dan eens gebleken is, o. a. nog onlangs door het verleenen van een hooge orde aan het hoofd der firma, Men gaf aan dit laatste toen zoo eenigs- zins de beieekenis, dat de Keizer daardoor had willen demonstreeren tegen het aan hangig gemaakte Krupproces. Doch er zijn nog rechters in Berlijn, evengoed als inde goede dagen van Frederik den Grooten. Het recht moet zijn loop hebben en de Gerech tigheid draagt nog altijd den blinddoek. Zoo is op het oogenblik dan, dat we deze regels schrijven het proces Krupp in vollen gang. De buitenstaander merkt er niet veel van, want de zaak wordt gedeeltelijk met gesloten deuren behandeld. De lezer zal zich herinneren dat het de sociaal-democraat Liebknecht was, die het zaakje aan het rollen bracht. Deze zond aan den minister van oorlog afschrift van een door hem ontvangen schrijven, volgens welke de firma Krupp zich militaire ge heimen trachtte toe te eigenen. Ze had daarvoor een gewezen sergeant-vuurwerker in dienst genomen, die de opdracht had relaties aan te knoopen met zijn vroegere wapenbroeders die in dienst stonden der artillerie commissie en berichten in te winnen die de firma van dienst zouden kunnen zijn. Ze gaf den man, Brand ge- heeten, een dik salaris en ruime voor schotten. En dat alles met het oog op de concurrentie van de kanonnenfirma Ehrhardt. Brandt kweet zich voortreffelyk van zijn taak. Hy knoopte oude vriendschapsbanden weer aan, legde nieuwe, gaf dineetjes en feestjes en wist voor geld en goede woorden van de betrokken personen allerlei mede- deelingen te ontvangen op de bewaponing, prys berekening etc. betrekking hebbende. Die gegevons zond hij aan de firma Krupp die ze in een afzonderiyke brandkast be waarde. Toen do minister van oorlog kennis kreog van dit zaakje liet deze door de politie een onderzoek instellen. Er werden 7 militaire beambten gearresteerd, terwijl by de firma Krupp te Essen een groot aantal docu menten werden in beslag genomen, die niet minder dan een 1000-tal geheime militaire berichten bevatten. De gearresteerden zijn intusschen de oen na den ander, uit de voorloopige hechtenis ontslagen, de zaak wordt gedeeltelijk met gesloten deuren behandeld, de firma Krupp is Duitschlands trotsen er zyn er die voorspellen, dat het schaap wel een zachten dood zal hebben. —o—o-o— We hebben in langen tyd niets geschre ven over den politieken toestand in Bohemen. Er is een tijd geweest zooals de lezer zich zal herinneren, dat de Boheemscbe Land dag handen vol werk gaf aan de schrijvers over de gebeurtenissen van den dag of van de week. Dat is nu eenige jaren geleden, toen de gebeurtenissen in den Boheemschen Landdag aanleiding gaven te spreken van Boheemsche herrie. Men weet, dat er in het Boheemsche parlement onafgebroken fel gestreden wordt tusschen de Tsjechen en Duitschers. 1-Iet Tsjechische ras is in Bohemen in de meer derheid en diens volgens ook in den Land dag. Doch de Duitschers vormen er een geduchte minderheid, die het wapen der obstructie bij iedere gelegenheid aangreep om de heerschappij van de Tsjechen te fnuiken. Vooral in den stryd tegen de taal wetten en wat daarmee samenhing hebben de Duitschers zich in den Landdag geroerd. Men herinnert zich, met welke gevolgen. Van geregeld vergaderen was geen sprake meer, iedere byeenkomst van den Landdag bracht nieuwe herrie. Er werd niet alleen geschreeuwd en met de lessenaars geklapt, doch er werd ook met inktpotten gewor pen en meer dan eens vlogen de heeren volksvertegenwoordigers elkander in de haren. Het gevolg werd dat de Landdag „stil gelegd" werd. Wel trachtte d6 Oosten- rijksch-IIongaarsche regeering nog eens orde in de Boheemsche buishouding te brengen, doch die poging bleef zonder resultaat. De Landdag lag stil er werden geen wetten aangenomen en de begrootingen konden niet in behandeling komen. Natuurlyk konden nu ook geen belastingen geheven worden. Toch moest er geld wezen en de Landscommissie uit den Landdag ging daarom over tot het aangaan van leenin gen, al protesteerden de Duitsche leden ook daartegen. De commissie hoopte dat de Rijksregeering er ten slotte wel in zou slagen om de Duitschers tot andere gedach ten te brengen. Die hoop werd echter niet verwezenlijkt en ten slotte liep het met de Boheemsche financiën spaak. Er was geen bank meer, die de Landscommissie nog wilde leenen en ze was een bankroet naby. Het gevolg daarvan was dat de opper- landmaar8chalk, priDs Lubkowitsj, niet langer de verantwoordelijkheid wenschte te dragen en zijn ontslagaanvrage indiende. Daarbij was de mandaat der Landscom missie al lang geëindigd, zoodat de zaken nu geheel en al spaak liepen. De Keizer van Oostenryk-Hongarye heeft thans oen krachtige poging gedaan om een einde te maken aan den onhoudbaar go- worden toestand. Hy hoeft den Landdag ontbonden en vervolgens eon bestuurs commissie ingesteld met bijzondere bevoegd heden o. m. om belastingen uit to schrijven en do voorloopige begrooting weor kloppend te maken door het heffen van buitengewone belastingen. De Duitschers hebben daartegen geen bezwaren, als by de samenstelling der commissie onpartydigheid voorop staat. De commissie zal waarschynlijk ook trachten bemiddelend op te treden in den stryd tusschen Tsjechen en Duitschers, door een taalverordening die beide partyen zal kunnen bevredigen. De verwachtingen zijn hoopvol, doch absolute zekerheid, dat in hot zou ver doolde kroonland der Monarchie spoedig de vrede tusschen de beide partijen geteokend zal worden, bestaat er nog niet. Dat zal afhangen van de commissie die er komt —o—o—o— Thans zwygt het kanon op den Balkan. Al te lang en al to gruwzaam heeft het zich laten hooren, al te veel verwoesting heeft het aangebracht Mogeiyk dat het moordtuig nu wel voorgoed tot zwygen zal zyn gebracht, al valt er nog niets met eenige zekerheid to voorspellen Do afgevaardigden dor verschillende Balkanstaten, die eertyds Bulgaryes bond- genooten waren, maar thans zyn vyanden zyn, kwamen in de afgeloopen week te Boekarest, de hoofdstad van Rumenië en in het gebouw van den minister van buitenlandsche zaken worden er thans de vredesonderhandelingen gevoerd. Het eerste goede werk, wat de gedelegeerden verricht hebben, was een wapenstilstand van 5 dagen te proclameeren. Zoo zwijgt dan het kanon moge het zijn voorgoed. Voor de afkondiging van den wapenstilstand is er evenwel nog hevig gevochten. De Bulgaren schynen een laatste wanhopige poging te hebben gedaan om hun positie op het oorlogsveld te verbete ren. En als men de berichten uit Sofia gelooven mag, dan werd die poging met goeden uitslag bekroond. Althans hetBul- gaarsche bericht meldde dat het Bulgaar- sche leger op het punt was om de Griek- sche hoofdmacht te omsingelen toen het bericht van den wapenstilstand kwam. Onmogelyk is zoo iets niet, maar waarde Grieksche berichten precies het tegenover gestelde beweren en mededeelen, dat de Bulgaren by hun laatsten aanval zoowel op de flanken als in het centrum terug geslagen werden, dan dient te worden gevraagd of het Bulgaarsche overwinnings- bericht er ook niet op gericht was, invloed op de onderhandelingen uit te oefenen. De onderhandelingen zijn intusschen begonnen en 'tis nu maar te hopen dat Servië en Griekenland een beetje gematigd zyn in hun eischen. Met Roemenië zal Bulgarije wel heel gauw klaar zyn. De Roemeensche eischen zyn niet overdreven en de Bulgaarsche regeering heeft dan ook maar de eerste de beste schade genomen. Ook met Turkye zal het nog zoo dadeiyk niet klaar zijn. Het Turksche leger heeft Adrianopel bezet en het heeft verklaard de stad niet weer prijs te zullen geven. Blijk baar speculeert de Porte op het gebrek aan eenstemmigheid van de mogendheden, die nog maar steeds niet weten hoe ze de houding van Turkije moeten opvatten. IQ TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verliooging der porto's. Prijs der Advcrtentibn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regol moor 3 Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekond. Bowijsnummers 3 Cts. por nummor. oo- -o

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1