Nö. 2697. Zondag 10 Augustus 1913. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschoot Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave Prijs der Advcrtentibi. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodoro rogel moer 8 Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berokend. Bewijsnummers Cts. por nummor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo op Tkxkl Toelating; van nieuwe leerlingen op de o. 1. school in. u. I. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September a. s. nieuwe leer lingen op de o. 1. school m. u. 1. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school vóór 24 Augustus a. s. onder overlegging van het vaccinatie bewijs. Texel, 9 Augustus 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 9 Augustus 1913. Het 12'A-jarig huwelijksfeest van onze Koningin was aanleiding dat Don derdag 7 dezer alhier van enkele ge bouwen de driekleur was uitgestoken. Voor de op Donderdag gehouden jaarlijksche premiekeuring werden aan geboden 3 hengsten en 7 merriën. De rijkspremie ad f 250 voor dek hengsten werd toegekend aan den hengst „Arthur", eigenaar de heer M. A. Lange- veld alhier. De commissie, bestaande uit de heeren Heidema, Kruimel,' Oly, Welt, Coster- mans en Eckman, oordeelde geen der aangeboden merriën premiewaardig. O osterend, 8 Aug. Verscheidene visschers van hier ver toeven reeds eenige weken in IJmuiden, om vandaar uit de Noordzeevisscherij uit te oefenen. Volgens mededeelingen zijn de resultaten dier visscherij tamelijk goed te noemen. Op de Zuiderzee is weinig te winnen, waarom men dan ook eenige schuiten stil laat liggen, waarvan de bemanningen landwerk verrichten. Met October, wan neer het oesterkorren aanvangt, gaat men dan weer visschen. Wegens het vernieuwen van de Waaldersluis door d9n Zuiderdijk is de verbindingsweg tusschen Oudeschild en hier over de Waal, wat een grooten omweg is, gesloten. Alleen voetgangers kunnen het gewone landpad gaan. 't Duurt eenige maanden eer de gewone weg weer opengesteld kan worden. Op verzoek nemen wij het volgende op: De vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord-holland zal dezen herfst wederom keuringen houden tot het primeeren der beste halfjarige af stammelingen van controle afstamme- ilingen. Beschikbaar zijn 20 premiën a 415,— voor rammen en 15 premiën a If 10, voor ooien. Deze premien zullen worden uitgekeerd in Nov. '14, wanneer voor de ooien is gebleken, dat zij onder controle der vereeniging gesteld zijnde inhet seizoen 1914 15 voor de fokkerij worden ge bruikt. Het laten dekken in hun eerste levensjaar wordt aan den willekeur van den eigenaars overgelaten. Wanneer de rammen in 1913 en 1914 door een lid der vereeniging worden gebezigd tot het dekken yan minstens 10 controle ooien, wordt de premie af 15 ten volle uitbetaald, worden de te dekken ooien door den eigenaar niet onder con trole gesteld, dan heeft hij slechts recht op de halve premie. Op de keuringen welke te den Burg Texel, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Schagen zullen worden gehouden resp. op 27 Aug., 24, 27 en 30 Sept. en 1 Oct. wordt door het steeds grooter wordend aantal controle dieren een ruime aanvoer en excellente dieren verwacht. Tot meerdere publiciteit verleenen wij plaats aan het volgende ons toegezonden artikel Vrouwenbijeenkomst. Door een groep vrouwen los van eenige vereeniging, bond of partij, wordt een actie op touw gezet, beoogende de volksvertegen woordigers bij den aanvang hunner zoo gewichtige werkzaamheden er aan te her inneren, dat het Nederlandsche volk ook vrouwen telt, en dat waar de nieuwe regeeringsperiode waarschijnlijk Grondwets herziening zal brengen, het principe Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw, niet langer mag worden verzaakt. Men heeft gemeend daartoe de vrouwen die voor dit principe voelen en welke vrouw doet dit eigenlijk niet op den eersten zittingsdag na de opening der Stnten-Generaal. op het Binnenhof te 's Gravenhage bijeen te brengen, om daar, als de heeren volks vertegenwoordigers zich naar het gebouw begeven waar over Neerlands wel en wee zal worden beschikt, een zwijgende, stil protest te voeren tegen wat nu nog is, en wat, als billijkheid en rechtvaardigheid hoogtij vieren, niet blijven mag! Al zou de komende Regeering voor 't oogenblik geen Grondswetsherziening aan hangig maken, dan |is toch voor ons vrouwen, de tijd gekomen de kwestie naar voren te brengen. Geeri rechtvaardige grondwet toch mag een principe van rechtsongelijkheid scheppen voor een deel van het volk, waardoor het den gewonen wetgever hoe ook geneigd alle tot dit volk behoorende elementen denzelfden maatstaf aan te leggen onmogelijk gemaakt wordt recht te doen aan dit deel, noch terstond, noch in den loop der jaren. Geen rechtvaardige grond wet ook mag een toestand scheppen, die het den gewonen wetgever, zoo deze daartoe geneigd mocht zijn, mogelijk maakt,rechts ongelijkheid voor een deel van het volk te bestendigendie hem toestaat geen enkele stap te doen in de richting tot opheffing dier rechtsongelijkheid Het is daarom, dat het neutrale Vrouwen comité bij den aanvang der werkzaamheden van de nieuw opgetreden Tweede Kamer gemeend heeft, dat dit het oogeDblik was, waarop de vrouwen van Nederland ook bij de politieke constellatie van deze Kamer, te toonen hebben, dat het haar met baar wenschen ernst is. Zij willen van dien ernst blijk gegeven zien, door een waardig optreden „het stil en zwijgend samenzijn van eenige honderde, kan het zijn duizende vrouwen op het Binnenhof, moge den volke een bewijs zijn dat zij voor de zaak die zij voorstaan wat over hebben ook al uit zich dit niet in luidruchtig naar buiten treden." Vele adhaesiebetuigingen met deze actie kwamen reeds in, en, al zijn er talloos veel vrouwen die door hare bezigheden opdien dag verhinderd zijn acte de précence te geven, men vergete niet, dat een bewijs van instemming mede zijn invloed kan doen gelden, al is natuurlijk een persoonlijk aanwezig zijn het doel der actie. Mogen velen vrouwen zich in staat toonen, de bezwaren daaraan verbonden, te over winnen Verdere regelingsberichten zullen aan de deelneemsters worden toegezonden. Opgaven tot deelname of goedkeuring met bovenontvouwd plan worden inge wacht bij H. E. VERWEIJ MEJAN Wouwermanstraat 37boven, Amsterdam. Uit de Opr. Haarl. Cour. Brand. Te Wessum (Limb.) zijn zes boeren woningen aan elkaar grenzend afgebrand door onbekende oorzaak. Behalve een varken, dat verbrandde, werd het vee gered. Eigenaars der woningen waren Theod. Ecken, Will. Derickx, Jos. Koen- nen, P. Bergerhof, Wra. Snickers en Christ. Joosten. Ook de ingeschuurde oogst en een gedeelte der meubelen ver brandden. De woningen waren verzekerd. Eenige knapen te Bleskensgraaf vermaakten zich met het maken van cigaretten en het rooken daarvan. De 9-jarige C. De R., een zoontje van den watermolenaar J. E. De R., had de on voorzichtigheid een brandende sigarette in zijn zak te steken spoedig stond hij in brand en deerlijk gebrand werd lnj door zijn makker thuisgebracht. Na tuurlijk werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen, maar op het oogenblik is de toestand van het ventje zeer zorge lijk. D. Ct. Uit het Rott. Nbl. Geen stof meer op de straten. Sedert eenigen tijd worden door de Stadsreiniging te Amsterdam proeven genomen, welke ten doel hebben de stofplaag aldaar tegen te gaan. Men vermengt daartoe het water der sproeiwagens met chloor calcium. De besproeide grond blijft zeer lang vochtig doordat chloor calcium het water uit de lucht in zich opneemt. Men is met de proef begonnen in een der meest stoffige stadsgedeelten, n.l. het Museumkwartier. Voorzichtig met politiehonden. De politiehond „Rosa" te Delft, was door zijn baas „afgelegd" voor een woning aan den Oostsingel. Een bakker, die passeerde, toonde zijn goede hart door den hond een beschuit voor te houden, doch hij kwam van een koude kermis thuis. Inst9de dat de bond de beschuit aannam, viel hij den bakker aan en trok hem den pantalon aan flarden. Onze moderne dienstboden. Een bewoner van een der straten achter het Wilhelminapark te Utrecht, heeft een dienstbode, die blijkbaar de zéér moderne begrippen van haar stand is toegedaan. Zij weigerde dezer dagen werk te ver richten na 's avonds 8 uur, omdat zij van oordeel was, dat het dan lang genoeg was geweest. Daarom had men haar den dienst op gezegd, doch toen dit geschied was, wenschte het meisje het huis niet te verlaten. Wat het noodig maakte de hulp der politie in te roepen, die de moderne dienstbode uit de woning der familie ver wijderde. U. D. Vrede en weder niemoe oorlog. De vrede tusschen Bulgarije, Roemenië, Servië, Griekenland en Montenegro is gesloten. Bulgarije heeft nu de handen tegen Turkije vrij gekregen en volgens een telegram aan de „Figaro" zouden vijf Bulgaarsche divisies reeds bevel ontvan gen hebben tegen de Turken op te trek ken. Tel. Het feest van een 100-jarige. De Houtkoopersburgwal in Amsterdam was Dinsdag ter gelegenheid van den lOOsten verjaardag van mej. Celmans Rood in een geheel ander pakje gestoken dan gewoonlijk; vlaggen, sparregroen, tientallen lampions en het huis van de jubilaresse zelf gaven het geheel een feestelijk aanzien. De belangstelling W3S groot en vele bloemstukken, gelukwenschen enz. vielen der jubilaresse ten deel. Het hoofdnummer van het feost was de it giorno verlichting van den Hout koopersburgwal, terwijl om 7 uur aan de 100-jarige een serenade werd gebracht. Het oudje is zoo gezond als een visch en nog zeer helder van geest. De ongewone drukte èn van kinderen, kleinkinderen enz. een 120-tal in 't geheel èn van andere belangstellenden schenen haar niet te hinderen. Bij K. v. H, te Bleskensgraaf, werden van één aardappelenstronk niet minder dan 95 aardappelen gehaald. Alle vee van P. Douma te Fleerbosch onder Boornbergum is plotseling ziek geworden. Een paard is reeds gestorven en 30 koeien geven niet meer dan 16 liter melk. Men denkt aan vergiftiging door planten in de weide. Ge spreekt over het onwaardige van werk te doen, dat beneden u is. Maar het eenige onwaardige, dat ge u moest aantrekken, is het onwaardige van niets te doen. Tegen eiervreten. Een afdoend middel tegen eiervreten is een eierdop met gele zeep. Legt men deze te midden van de kippen, dan pikken ze er gulzig in en 't effect is vermakelijk. Dit naar aanleiding van het stukje over eiervreten. Z. te Dr. Uit de V. P. N. Oude munten. Bjj het afbreken van panden in de Vleersteeg te Vlaardingen voor den heer C. M. van Dalen, zijn Dinsdag 93 oude zilveren munten, w.o. 2 grooter en zwaarder dan een rijksdaalder, gevonden. Zij dateeren uit den tijd van Filips II (1555 1581) op verscheidene dezer munten is de beeltenis van dezen vorst duidelijk zichtbaar. De munten werden gevonden op een diepte van 1,20 meter, in een houten potje of kistje, dat echter geheel vergaan was. Waar moet dat heen? W. den Hartog, te Krimpen aan de Lek heeft een kip, die den laatsten tijd bij herhaling 2 eieren op één dag legde gisteren heeft het beestje record gemaakt door 3 eieren te leggen. Sedert Zaterdagmiddag wordt te Vlaardingen vermist de 5-jarige Johanna Akkerman, wonende Steynstraat aldaar. Daar vermoed werd, dat het kindje verdronken was, werd Zaterdag, Zondag en Maandag door verschillende personen in de haven gedregd, doch zonder resul taat. Dinsdag probeerde men het met een politiehond, doch eveneens zonder succes. De deelneming in het leed der diep bedroefde ouders is algemeen. **- Aan den voet der duinen, inhet bosch van den heer Van Kempen te Rockanje, is ontdekt de geheimzinnige nachtzwaluw of geiten melker, met nest en eieren. Het is een groote grauwe nachtvogel, volgens „De levende Natuur" uil, valk en zwaluw tegelijk, een grie zelig beest ter grootte van een duif. Zéér verdachte brand. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontstond ten huize der Gebrs. De Louw te Hendrik Ido-Ambacht, een begin van brand dat gelukkig spoedig werd opge merkt door een der broeders, die de overige huisgenooten wekte. Het vuur was weldra gebluscht, waar na bleek, dat vloer en zolderplanken met petroleum waren begoten. Een geldkistje was opengebroken en daaruit eenig geld ontvreemd. De bewoners hadden vergeten 's avonds de deur te sluiten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1