éeecHAM's piu,en M arkt berichten. Advertentiën. Den 22en Augustus (H Op Maandag 11 Augustus <11 n. wuis 2ij| Predikbeurten. Firma LANGEVELD DE KOüIJ, Stremming; verkeer. Burgemeester eu Wethouders der ge meente Texel brengen ter algemeene kennis, dat de Westdyk vanaf den Hoofd weg door den Prins Hendrikpolder tot het Weezenspijk van Maandag 11 Au gustus a.s. tot nadere aankondiging voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd. Texel, 8 Augustus 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, GAaRLANDT. De Secretaris, JONKER. Mej. J. Bakker te Breda, dochter van den heer D. P. Bakker alhier, legde Woensdag j.l. met goed gevolg examen af Fransch L.O. Oudeschild, 8 Aug. In den loop dezer week was het meer malen zeer druk op de haven, wegens het vervoer van groote hoeveelheden hooi. In de laatste dagen kwam hierbij het vervoer van vlas. Van het laatste gewas werden een paar tjalken vol vervoerd. Uit het Leidsch Dbl. De familie v. d. O., uit Leiden, was gisteren heel rustig in de Meerburger Watering, onder Zoeterwoude, in een roeibootje van het „Witte Huis" aan het visschen. Een schipper komende van Zoeterwoude (dorp) had de aardigheid, ziju groot vaartuig in de richting van het bootje te sturen, eu daar het bootje vastgemeerd lag aao den wal was het niet mogelijk een aanvaring te voor komen, welke dan ook plaats had. Beide riemen werden stuk gevaren, terwijl de inzittenden in grooten angst verkeerden. Toen v. d. O., den schipper over zijn laffe daad onderhield, werd hem boven dien eqn streeling met een schippershaak aangeboden. Deze kon evenwel voor komen worden, wanneer de familie den schipper een zeker bedrag in geld gaf, hetgeen uit vrees geschiedde. Een onaangename historie voorwaar. Bij de politie is aangifte van een en ander gedaan. Zij is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. Papa Bamberg te Amsterdam, hoopt a. s. Zaterdag zijn 70sten verjaardag te vieren. Ondanks dezen hoogen leeftijd, is de aanstaande jubilaris nog zoo kwiek en vlug als een twintig-jarige. DeAmeri- kaansche Sociëteit van goochelaars be noemde hem tot haar eere-lid. L. D. Men meldt uit Roosendaal aan de ,,'s Hert. Ct." Voor de N. V. „Soie Artificiële beige" zal hier een reusachtige kunstzijdefabriek gesticht worden, die, als de zaak in volle werking is, een groote 3000 personen in haar dienst zal hebben. Te Montfoort is naar de „Tijd" meldt, het jongste dochtertje van H. van R., een kind van ruim 8 maanden, in een onbewaakt oogenblik in haar wieg in het kussen gestikt. Pogingen van den dokter om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. Het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft be sloten, adhaesie te betuigen aan het dooi de Gelderscb-Overijselsche Maatschappij van Landbouw tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gerichte adres ter verkrijging van wettelijke be palingen, om den kleinhandel te ver plichten, inlandsch en bevroren (Argen- tijnscb) vleesch bij verkoop scherp uit elkaar te houden. Zeemos. Men schrijft ons uit Zoutkamp In de laatste jaren wordt veel zeemos speciaal gebruikt in de bloemenfabrikatie en dat dit artikel nog al van beteekenis is blijkt hieruit, dat, naar schatting, uit Busum jaarlijks 200,000 pond zeemos wordt verhandeld, vertegenwoordigende eene waarde van 600,000 M. Nu is er door de visscherlui meer zeemos aange bracht, dan er vraag is, zoodat de markt daardoor gedrukt werd natuurlijk direct tot schade van de visschers. In hoofdzaak komt dit hierdoor, dat men het mos te vroeg vischt. Mos, dat in October ge vischt wordt laat bij bewerking niets vallende polijpenstokjes blijven onge deerd. Ook zijn de stokjes veel langer, voller en schooner van kleur. Mos, dat in de maand Augustus en begin Septem ber wordt aangeboden, is niet alleen van veel slechtere quaüteir, maar soms geheel waardeloos. Bij 't prepareeren valt het af. Deze slechtere kwaliteit brengt de handel in miscrediet niet aiieen maar moet ook als roofvischerij worden beschouwd. Men houde vooral oox in het oog, dat alleen volgroeid zeemos op den duur voordeel zal blijven brengen. Nu kunnen we ons wel voorstellen, dat er visscherlui zijn, die reeds gaarne in Augustus, als er in de visscherij weinig of niets te verdienen valt, op zeemos uitgaan, doch daarmee bederven zij zelve hun zaak. In Duitscbland, speciaal in Pruisen, heeft men bij de wet bepaald,dat er alleen op zeemos mag worden gevischt van 1 Sept. tot 1 April, bevreesd als man was voor geheele uitroeiing door te vroeg visschen. Dit is reeds eene stap in de goede richting. Het geldt echter niet voor het geheele gebied in Duitschland, waar het zeemos wordt gevonden en zoo bereikt men nog maar gedeeltelijk zijn doel. Ook in ons land, waar de zeemos visscherij reeds een belangrijke bron van inkomsten is, die nog veel ruimer kan vloeien, heeft men van particuliere zijde reeds pogingen bij de regeering in het werk gesteld, om een gesloten vangtijd te bekomen, doch tot heden is daar nog geen resultaat van. Wel hebben de enkele handelaren in deze branche, want er zjjn in ons land maar weinig personen, die er zich mee bemoeien, getracht onder elkaar den vangtijd te bepalen, doch heel vast schijnt dit nog niet te staan. Nu dit echter nog geen regeeringsverbod is, is er maar een middel om de vangst van zeemos zoo productief mogelijk te maken en wel een vast verbond onder de handelaren om geen versch zeemos te koopen dat vóór 1 Sept. nog liever vóór 15 Sept. gevangen wordt. N. Rott. Ct. Een met steenen beladen aak de „Merwede II" uit Hardingsveld, moest Zaterdagmiddag door de Amstelsluizen te Amsterdam gesleept worden. Het schip kwam met een lading van 250 OuO steenen uit de Belgische stad Duffel en moest naar de Weesperzijde, waar het gelost zou worden. De kapitein van de sleepboot stoomde voor het eerst door de Amsterdamsche grachten en scheen dus niet precies de breedte van de sluizen te kennen. Hij voer ten minste met de aak, die rmm 7 M. breed is achter zich door de sluis, waarvan de breedte iets minder is dan 7 M. Begrijpelijkerwijs liep het schip vast, en daar er nog al vaart achter zat, en eenige steenen er tusschen werden ver morzeld zat de schuit als een muur. Er werd dadelijk getracht de aak weer los te trekken, maar er was geen bewe ging in te krijgen. Met een aantal sleep- booten werden pogingen gedaan, echter zonder succes. Eerst Dinsdagmorgen 11 uur is het gelukt de schuit te bevrijden. Twee booten van de firma Gebrs. Goedkoop hebben, nadat er een uur gewerkt was het schip teruggetrokken. De schuit, die nog nieuw was, had vrij zware schade geleden, terwijl de sluismuren slechts licht geschaafd zijn. Door een andere opening van de sluizen heeft men vervolgens de aak naar de losplaats gesleept. Hooge hakken schadelijk voor cle gezondheid. Volgens een lezing van dr. Hübscher te Bazel, zijn hooge hakken, zooals de mode nu helaas weer voorschrijft, buiten gewoon schadelijk voor de gezondheid. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat de hakjes, Louis quinze, een nad9e- ligen invloed hebben op alle deelen van het lichaam.' Door de hooge hak wordt de hiel iu de hoogte geheven en daardoor heeft het benedenbeen neiging uit de rechte houding voorover te wijken. Om de knie te beletten naar voren te gaan, moeten de spieren van het bovenbeen buitengewoon ingespannen worden. Hier van is het gevolg, dat in de heupgewrich ten een tegenovergestelde houding van de werking der spieren optreedt. Het bek ken heeft neiging meer dan gewoonlijk naar voren over te hellen en wordt alleen door buitengewone inspanning dei- buik- en rugspieren in den gewone stand gehouden. Dit heeft weer invloed op de buikorganen. Volgens dr. Hübscher zijn beel wat dameskwaaltjes toe te schrijven aan de hooge hakken. N. Crt. De heer M. had zijn netten uit gezet in de A, te Vlachtwedde. Een haas achtervolgd door een hond, deed een sprong in de A, juist ter plaatse, waar het net stond - het dier geraakte er in verward, waardoor M. niet met een maaltje visch, maar met een haas huis waarts keerde. L. D, De Amerikaansche cementfabri- kanten hebben op een jaarvergadering te Chicago besloten een weg aan te leggen dwars door de vereenigde Staten van Oceaan tot Oceaan. Deze weg zal 6400 K.M. lang zijn en de kosten zullen 10 millioen dollar bedragen. Een bedrag van 4 millioen dollar wordt bijgedragen door de fabrikanten, de rest hoopt men vrijwillig te verkrijgen van de regeering, de burgers en de verschillende Staten. Vliegmachines voorliet leger. Van bevoegde zijde verneemt de Tel. dat dezer dagen door het departement van Oorlog voor spoedige aflevering ten behoeve van het Nederlandsche leger aan de Farman-labriek in Frankrijk besteld zijn drie vliegtuigen, tweedekkers, type militaire met 80 paard Gnomemotor en voorzien van carosserie voor bestuurder en passagier. - Grondvesting van Nederlandseh Onafhankelijkheid. Deze film, op aandringen van verschil lende comités van herdenking van onze honderdjarige onafhankelijkheid vervaar digd, zal einde Augustus gereed komen. De lengte is 1000 meter en bestaat uit. een 25 tal tableaux, waaronderDe in neming van Den Briel, het turfschip van Breda, en eindigend met den intocht van Willem I en den Eed in de Nieuwe Kerk. Onze eerste tooneelspelers, schilders, benevens particulieren zullen verschil lende historische personen voorstellen in schitterende kostuums, geleverd door de firma Helsloot. Reeds is in de verschillende plaatsen met de comité's overeengekomen, terwijl het muzikale gedeelte in verschillende handen is gegeven van gemengde koren en goede orkesten. De bedoeling is, dat de kinderen dooi de comité's worden uitgenoodigd, terwijl de film 's avonds voor oen matigen prijs zal zijn te zien. Ge Propaganda. Voor de Engelsche suffragettes is thans niets meer heilig, en dit is blijkbaar in nog meerdere mate het geval, als deze dames zich ten getale van veertig hebben verzameld noch des Zondags, noch de eerwaardige kathedraal van Saint Paul te Londen. Zooals gewoonlijk had Zondag 1.1. in deze prachtige kerk een godsdienstoefe ning plaats, en de geloovigen hadden juist een kerkgezang aangeheven, toen plotseling een veertigtal vrouwen, veer tig felle suffragettes, opstonden en met snerpend stemmisbaar een „gebed"; van eigen vinding begonnen te kermen, dat ongeveer als volgt luidde „Redt Emmeline PankhurstSpaar haar Spaar ha ir I Schenk haar het licht en de vrijheid Redt haar Redt heer Verhoor ons gebed 1" Deze laatste smeekbede zou op slag vervuld worden: desacristijnen hoorden het gebed inderdaad en kwamen de rustverstoorders aanmanen, haar mond te houden of zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het spreek vanzelf, dat suffragettes dit nadrukkelijk weigerden, en pas na een zeer weinig stichtelijke worsteling, kon men de prettige vrouwtjes verwij deren. Burgerlijke Staml der Gemeente Texel. Van 2 tot eu met S Aug. 1913. GEBORENPetronella Dieuwertje d.v. Pieter Vlaming eu Grietje Vlaming, Oosterend; Marretje Jobauua d.v. Cor nelia Saris eu Aaltje Boerhorat, Drie huizen. ONDERTROUWD: Goene. GETROUWD: Dirk Vlas eu Hiltje Kooiman. OVERLEDENGeene. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zilveren armband, 1 zwarte ceintuur en 1 sleuteltje gevonden te den Burg. Uit de Schager Courant: Scliugon, 7 Aug. Aan evoerd: 35 Geldekoeien 1 180 a f 255 75 Vette Koeien t 200 a t 345,00; 35 Kalikoeten i 200,a f 350, Nuchtere kalveren i at 310 Ovurbouders i 28 a f 34.— 270 Lammeren 1 18 a 1 24. 70 Vette Varkens 52 a 60 et. per Kg. 80 Biggen i 12.00 a 116,00; Bucer i 1.10 a i 1.30 per K.G. Kipeieren t 3.75 a i 4.75 per 100. Leiden, 8 Aug. Ter markt aangevoerd: 79 Stieren f 136,— a 1 428,—; 180 Kalf- en Melkkoeien f192 a 1340. 78 Varekoeien 1 15S a f 267 207 Vette Ossen en Koeien f203 a f326 68 Kalveren (vette) f 72 a f 134 53 Kalveren (magere) 1 7.a t 16. Lammeren f a f ,00. 263 Schapen (vette) f 24,50 a f 37.50 608 Biggen f 11.a f 16.00 Zondag 10 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Via, 10 uur ds. Norel. H. Doop. Koog, Via. 10 uur ds. van Hoogstraten, van Zeist. Oudeschild V.m. 10 uur ds. van Grasstek, Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. A. OosterendNam 3 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. WaalGeen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 13 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. zijn reeds meer dan zestig jaren het ty meest gebruikte huismiddel van de geheele wereld. v Geboren: ANTJE, dochter van Dr. P. KE1JSER en LAURA KEIJSERWells. 25 Juli 1913. Belding, Michigan, Noord-Amerika. Ondergeteekende betuigt zijn liartelijken dank aan familie en vrienden voor de blijken van vriendschap gedurende zijn verblijf op Texel en elders ondervonden en wenscht bij zijn terugkeer naar Amerika allen een hartelijk vaarwel toe. a/b s.s. Rotterdam 8—81913. A. ROEPER. Bij zfjn terugkeer naar Amerika betuigt ondergeteekende zijn welgemeen- den dank voor het hartelijk onthaal en wenscht familie, vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel. a/b s.s. Nieuw-Amsterdam, 8 Aug. 1913. TUNIS KUIJPER. hopen mijn lieve Pa en Moe J. HOUTWIPPER en II. HOUTWIPPER-Sckellinger, hunne 12J/2-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Dat God ze nog laDg moge sparen is de wensoh van hun eenigst dochtertje T. M. HOUÏWIPPER. Balistraat no. 100 huis Amsterdam. At hopen onze geliefde ouders WK L. DAALDER hunne 25-jarige Echtvereeniging dte te herdenken. 95 Hunne dankbare kinderen Catharina Elisabeth Maartje en verloofde a,* Elisabeth Cornelia ofr en verloofde, Ü5 Reinetti Martha A Corneüs Reijer Reijer Koog, Texel 9 Aug. 1913. 2a) herinnerend aan de dour baar verzonden rekeningen, beveelt zich beleefd aao voor afdoening van dezelve. Over het bedrag der met 12 Ang. niet voldane posten zal zij de vrijheid nemen na dien datum kwi lantie te doen aanbieden.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2