Binnenland, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. dingen tusschen beide republieken na, dan zou men zoo zeggen, dat Mexico zich nog ■wel dubbel en dwars zal bedenken voor het ruzie maakt met de veel sterkere Unie. De Vereenigde Staten, die een opper vlakte van 9,4 miljoen vierkante K.M, hebben met een bevolking van 100 miljoen zielen beschikt in vredestijd over een land leger van 90000 man vrijwilligers en 120000 man miliciens. Mexico daarentegen heeft nog niet een oppervlakte van 2 miljoen vierkante K.M, en een leger van hoogstens 100000 man dat ook nog niet al te goed te vertrouwen is. Dan beschikken de Ver eenigde Staten over 200 oorlogsschepen, terwijl Mexico er niet meer dan 30 bezit. De Unie heeft derhalve niet al te be vreesd te zijn voor een gewapend conflict met Mexico, ofschoon ze dit stellig niet zal uitlokken met het oog op de andere Zuid en Midden-Amerikaansche republieken. Toch is de toestand op het oogenblik niet zonder gevaar en dat de Amerikaansche bladen thans over weinig anders schrijven is alleszins verklaarbaar. TEXEL, 20 Augustus 1913. Mej. Hendr. Langeveld, dochter van den heer A. Langeveld Pz. alhier, die Maandag in de vorige week acte behaalde voor Fransch l.o., deed Zaterdag j.l. met gunstig gevolg examen voor Hoogduitsch l.o. Bij de Maaudag gehouden stemming van een Heemraad van den polder Waal en Burg, werden 70 stemmen uitgebracht: Hiervan bekwamen de heeren Sijbr. C. Eelman 53 stemmen. D. Keijser Sz. 17 Gekozen alzoo de heer Sijbr. C. Eelman. Openlucktineeting. Is het gebrek aan belangstelling in het alcoholvraagstuk of de meerdere belang stelling voor sport? De meeting uitge schreven door de afdeeling Texel der Ned. Yereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken was Zondag namiddag heel zuinig bezocht. Niettegenstaande die slechte opkomst besteeg de spreker, ng, een inleidend woord van den voorz. te half vier het podium en sprak zonder pauze het publiek ongeveer een uur toe. Spr. wees er op, dat hoe wel in onze gemeente het aantal alcoholisten niet groot is, toch elk in z'n kring de slacht offers kan aanwijzen, de gezinnen waar Vader met vreeze in plaats van met vreugde wordt verwacht. Met cijfers uit statistieke over krank zinnigen en over misdadigers en met voorbeelden uit eigen ervaring als onder wijzer, gestaafd door officieele cijfers werd uitvoerig aangetoond hoe de alcohol als een kanker knaagt aan de maat schappij. 44 pet. van de krankzinnigen die onze' ge stichten, bevolken 70 percent van de mis dadigers die onze gevangenissen vullen, bU gedeelte of ruim 80 percent van de idioten in onze maatschappij, zegt spr., en hij beroept zich hierbij op officieele cijfers, zijn direct of indirect slachtoffers van dit drankgebruik. Spr. brengt verder onder de aandacht, hoe de Ned. Vereen, bestaande uit mannen en vrouwen, die zich geheel uit vrije overtuiging het gebruik van alcohol in eiken vorm ontzeggen, zich ten doel stelt om den kring van geheel onthouders uit te breiden, om eenmaal langs wettelijke weg den alcoholhoudende drank uit ODze samenleving te bannen. Spr. bedoelt hiermede de plaatselijke keuze, dat is om bij stemming door meerderjarigen ingezetenen te doen uit maken b.v. bij twee derden van de uitgebrachte stemmen, of nog langer sterken drank in die gemeente zal ver krijgbaar zijn, door hem als den eenigen weg voorgesteld om alcoholjammer te keeren. Bekeering van dronkaards heeft geen succes, die zwakken van wil, zijn niet in staat zich te bedwingen, daarom wil spr. zoo goed als voor tuberculoselijders sanatoriums worden opgericht, voor de drankzuchtigen, volgens spr. ook zieken, iedere gemeente tot een drankvrij sanatorium maken, waar de ingezetenen in voldoende getale van de noodzakelijk heid van algeheel verbod overtuigd zijn. Die maatregel komt Spr. niet onbillijk voor, immers in iedere geordende maat schappij moet ieder persoonlijk een ge deelte van vrijheid inboeten, ten bate der gemeenschap, spr. herinnert vooral aan de onteigeningswet, wet op honds dolheid, vaccinewet, enz. Na een opwekking tot het lidmaatschap wordt de vergadering met een kort woord door den voorz. gesloten. Waal, 17 Aug. De Heer S. J. Dalmeijer, vroeger alhier, thans Onderwijzer t9 Leiden deed gister te 's Gravenhage met goed gevolg examen in de Hoogduitsche taal L.O. De Stoom-zuivelfabriek „de Hoop" mag zich verheugen in voortdurenden bloei. Het aantal melkleveranciers is groot en dagelijks worden 80 a 90 stuks kaasjes gemaakt. Voor de kaas, die op markt te Alkmaar wordt verkocht, wordt steeds een goede prijs bedongen. O osterend, 19 Aug. Gisteren werd alhier aanbesteding ge houden van het bouwen van een Motor lokaal met machinefundatie en verdere werken ten behoeve van de bemaling van den polder „Het Noorden", en wel door den heer S. Krijnen, Architect te Helder. Acht biljetten werden ingeleverd C. Kok, den Hoorn f 4275 G. Boon, 4250 Havinga Zijlstra, Eierland 4242,— J. Drijver, Oosterend 4120,— J. Trap, 3825,— Gebrs. Timmer 3820,— A. de Kort 3795,- W. Lastdrager, Helder 3687,— De Heer J. Kooger, eerder alhier, thans Hoofd eener bijzondere school te Heeihugowaard, behaalde te 's Graven hage acte voor de Fransche Taal l.o. Twee heeren jagers uit Den Haag, die alhier in „Het Wapen van Amster dam" gelogeerd zijn schoten Zaterdagmid dag in de duinen bij het Eierlandsche huis in korten tijd 43 Konijnen, die hier onder verschillende gezinnen uitgedeeld zijn. 1 September zal bij de uitgever P. Noordhoff verschijnen de eerste afle vering van het Nieuwe Tijdschrift voor Wiskundeonder redactie van H. G. A. Verkaart te Roermond en P. Wijdenes te Amsterdam, met medewerking van de professoren Dr. F. Schuh te Groningen, Dr. Hk. de Vries te Amsterdam en Dr. J. de Vries te Utrecht en van de heeren C. A. Cikot. J. Grooten, W. H. Heydeman, P. Jansen, D. Mars, H. Scholten, Dr. J. Stein 3.J., H. Verhagen en C. F. A. Zernike. Uit het Rott. Nbl. Voor dames, die naar Amsterdam gaan. Deze week treedt in de hoofdstad de nieuwe politie-verordening in werking, waarbij o a. bepaald wordt „Het is verboden, in het openbaar van hoedenpennen gebruik te maken, waar van de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige beschermers. Overtreding van het verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 15,-. Nog loopen er winkeliers in. Een winkelierster op de Brouwersgracht te 's Gravenhage is de dupe geworden van een heel ouden oplichterstruc Twee zigeuDervrouwen kwamen n. 1. in den winkel om een paar ons kaas te koopen. Daarop verzochten zij of ze in ruil voor andere geldstukken ook eenige kwartjes en guldens met de beeltenis van de Koningin konden krijgen. De zoon van de winkelierster voldeed aan dit verzoek, waarop de vrouwen met veel dankjes en strijkages den winkel verlieten. Spoedig daarop echter kwamen de winkelierster en haar zoon tot de ont dekking, dat er veertien gulden ver dwenen waren, die nu wel in de beurs der zigeuner-vrouwen te vinden zullen zijn. Te Pleesch, (Noord-Brabant) had een treurig ongeluk plaats, waarbij een 7-jarig knaapje, zoontje van P. G., het slachtoffer werd. De gevaarlijke gewoonte van de koe herdertjes, om het z. g. „koetouw" om het lijf vast te binden, was oorzaak, dat het dier, van 't een of ander schrikkende zijn kleinen „leider" omver trok en ver trapte. Toegeschoten hulp kwam, jammer genoeg te laat. 'tKind was reeds dood. De liefde. Woensdagavond. Omtrek, Roode Brug, Utrocht. Een jongen en een meisje. Verliefd en door die liefde in onmin. Nu geschiedt het gewoonlijk, dat in zulke gevallen de jonge dame in het water springt dan luidkeels om hulp roept, en op slag gered wordt. Niet alzoo Woensdagavond aan den Rooden Brug. Daar ging niet het bedroefde meisje de Vecht in, maar de wanhopige jonge man. Toen hij er in lag, zette hij een keel op van wat ben je me. Toch maar liever er uit, dan er in. De drenkeling werd opgeheschen en om geheel bij te komen, naar de kli nieken vervoerd. Ons is niet bekend, of alles tusschen die twee weer „in orde" is gekomen. In den regel is, dat na een te water- springerij wel usance. U.D. Een werkstaking. Te Groningen neemt de voerlieden staking nog steeds grooter afmetingen aan en doet dagelijks meer bedrijven stilstaan. Groote hoeveelheden graan liggen bij de losplaatsen te broeien en te verrottenaan 't station komen steeds meer goederen aan, die niet afgehaald kunnen worden, 't Puin van afgebroken huizen blijft waar het ligt, turf in groote wagens uit de schepen gelost, wordt niet bezorgd. De talrijke werklieden, bezig met het leggen der prov. electrische kabels, kunnen niet doorwerken. Be hitte in Amerika. De hitte in Amerika duurt nog steeds voort. In verschillende staten, o.a. in Missouri, Oklahoma, Kansas en Illinois, is in veertig dagen geen druppel regen gevallen. De oogst in Midden-Amerika is zoo goed als vernietigd. Het vee sterft bij honderdtallen. Men schat de schade reeds op 240 millioen dollar. Talrijke boerenfamilies hebben hare woningen verlaten en kampeeren in tenten in de nabijheid van de weinige bronnen die nog niet opgedroogd zijn. De bronnen zelf worden door soldaten bewaakt en de waterverdeeling heeft op bepaalde uren plaats. Verschillende mijnen, waar geen water kan verkregen worden, zijn ge sloten. Uit Kansas City begeven zich des avonds verschillende rijke families in auto's naar de nabij gelegen hoogten om hare nachtlegers in de open lucht op te slaan. Den gevangenen van de Okmulgee-gevangenis is toegestaan op het dak te overnachten. (Tel.) Vorst. Uit Ochten wordt gemeld dat het een paar nachten gevroren heeft. Wel een merkwaardigheid in de hondsdagen. Ziekte in de aardappelen. Ondanks herhaalde besproeiing met Bordeausche pap, breidt zich door het natte weer de aardappelziekte in Fries land vrij snel uit. 1200 Bruiloftsgasten. Te Winterswijk is weer een van die groote Achterhoeksche boerenbruiloften gehouden, waarbij niet minder dan bijna 1200 gasten tegenwoordig waren. Be reis om de wereld in 15 jaar. Dit langzaamheids-record zal, indien alles goed gaat, door den Nederlandschen advocaat mr. C. P. de Weille, met zijn vrouw en nog jongen zoon, behaald worden. 23 Augustus 1907 van Den Haag ver trokken om de J groote reis te voet behalve waar dit niet mogelijk was te ondernemen, heeft de familie de Weille reeds 31.319 K M. afgelegd, door ons land, Duitschland, Rusland, Turkije, Oostenrijk- Hongarije, Zwitserland, Italië, Sicilië, Sardinië, Corsica en Zuid-Frankrijk. De heer de Weille vertoefde den laat- sten tijd te Nimes, vanwaar hij Afrika wil bereiken, om dan Engelsch-Indië, Nederlandscb-Indië, China, Japan, Ame rika en Engeland te bezoeken. Hij moet daartoe nog 38 681 kilometer afleggen. Deze globe-trotter verzamelt op zijn reis gegevens, op de bezochte landen betrekking hebbend, welke gegevens hij later zal uitwerken en publiceeren. De reis gaat om een weddenschap. SPORT. Door de 31 overwinning, die zeer zeker meer dan verdiend was, heeft gisteren H.F.C. ons weer voor de zooveelste maal bewezen, dat ze neg steeds sterker is dan onze sportclub. Was het gisteren juist een jaar geleden dat Texel I door een 90 overwinning de medaille wist te veroveren, dank zij het goede spel van eenige vreemde leden, H.F.C. heeft in het afgeloopen jaar ook niet stil gezeten en haar goed spel gisteren bewees dat zij succes daarvan heeft. Weliswaar is de overwinning van 3—1 (o.i. 3 2) niet zeer groot, wat evenwel te danken is aan onze goede verdediging, waarin vooral de keeper uitblonk. Hadden we onzen gewonen doel verde diger gehad, zeer zeker had H.F.C. hare overwinning in dubbele cijfers kunnen uitdrukken. Van de ongeveer veertig op ons doel geloste echoten heeft de keeper er slechts drie laten gaan, waarvan de eerste n. m. b. m. wel houdbaar was. De voorhoede was gisteren niet op dreef en diegenen die nog iets presteerden wer den te goed gedekt, zoodat hun werken ook zonder succes bleef. De middenlinie in haar geheel voldeed welJager muntte daarin uit. Gok beide baks waren vooral na rust goed te noemen. Het individueels spel heeft het gisteren weer moeten afleg gen tegen het combineeren van H.F.C. en mogen die spelers op zich zelf niet beter worden genoemd dan onze jongens, juist hun samenspel bracht hun de meer dan verdiende overwinning. üp den scheidsrechter werd nog al eens critiek uitgeoefend, maar och, ook in dat vak staan de beste stuurlui aan wal, al moeten we toegeven dat we hier wel eens beter referree zagen. Van persoonlijke critiek betreffende de spelers zullen we ons maar onthouden; do spelers zeiven hebben gisteren het best kunnen nagaan waarin ze te kort schoten en hebben ze op een volgende keer wel hun dag, dan wint Texel I steliig van H.F.C. We willen het hopen. Texel, 18-8—'13. van 715 Aug. GEBORENHilly, d.v. Jan Lieuwen en Neeke Ruijg. ONDERTROUWD: Cornelis Klijn, 27 jr. en Teuntje Ruygh, 26 jr. Woensdag 20 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. Zondag 24 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. V^aal, Vm. lOuurds. v. d. Waa. Prediking naar aanleiding van de Opening van het Vredespaleis. Koog, N.m. half drie ds. v. d. Waa. Prediking naar aanleiding van de OpeniDg van het Vredespaleis, Oudeschild V.m. 10 uur ds. Boeke. Nam. 5 uur ds. Buiskool. De» Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Cocksdorp Nm. half drie ds. Norel. H. Doop. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen samenkomst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 18 Aug. Aangevoerd 7 Paarden f 175. 5 Veulens f 110 a f 155. 1 Koe f 280. 4 Pinken f 150 a f 175. 6 Nuchtere Kalveren t 16 a f 18.00 3 Rammen f 35 a f 45. 250 Schapen f 17.50 a f 20.00 660 Lammeren f 15,a f 18,00. 1 Varken 1 korf kippen f 1,30 Amsterdam, 18 Aug. Aangevoerd 312 Runderen, le kwal. 82 88 ct. m 2e kwal. 76 a 80 ct. u 3e kwal. 72 a 76 ct. g, 130 Melk- en Kalfkoeien f 280 a f 350, 31 Nuchtere Kalveren f 12,k f 18, 567 Vette Varkens 56 a 60 ets. Purmerend, 19 Aug. Aangevoerd 938 Runderen waaronder: 543 vette koeien 75 a 90 Ct. per KG, no. Gelde koeien 1 160 a 230 Melkkoeien f 180 310. 71 stieren. 167 vette kalveren f 0,85 a f 1.05 p.Kg. 237 Nuchtere kalveren f 16a f 30 1708 Schapen f 24 a 137,00 1006 Lammeren 1 14,a f 20,00 2S6 vette varkens f 0,56 a f 0,60 per Kg.:, 63 magere varkens f 20 a f35, 273 biggen f 10 a f 16 kipeieren f 4.25 a f 4.75 per 100; Purmerender Cct. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2