N°e 2701. Zondag 24 Augustus 1913. 268t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentiëu vóór 0 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op Tex el. INVALIDITEITSWET. Rente aa?i personen van 70 jaar of ouder dan 70 jaar. Het volgende wordt onder de aandacht gebracht Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zijn, een rente toe van f104 per jaar, die in wekelijksche termijnen van f2 aan de postkantoren zal worden uitbetaald. Om voor zulk een rente in aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan bepaalde voorwaarden, waarvan d6 voor naamste is, dat men in het tijdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, ofwel in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddel lijk voorafging aan het bereiken van den leeftyd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f1200 per jaar. Weken in dat tijdvak, waarin d^ arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het geheel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd verricht. Heeft ieder van twee echtgenooten aan spraak op rente, dan bedraagt ieders rente f 1,50 per week. Onder „loonarbeid" wordt niet alleen vaste arbeid verstaan. B. v. ook de losse arbeider, die één dag in de week werkte de vrouw, die een enkelen dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichtte, worden geacht in die week „loonarbeid" te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd door invulling van een formulier. In iedere gemeente zijn personen aangesteld om bij die invulling behulpzaam te zijn, Het formulier wordt opgezonden naar een commissie, „Rentecommissie" genaamd, die voor verschillende gemeenten gezamenlijk is ingesteld en die over de toekenning der rente adviseert aan de Rijksverzekerings bank te Amsterdam, door wie ten slotte de beslissing wordt genomen. Yan hare beslissing is beroep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. Ieder, die aanspraak op een rente meent te kunnen maken, wordt thans in zijn eigen belang geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij een der personen, in de gemeente, waar hij woont, aange wezen om bij invulling van het formulier behulpzaam te zijn. Een lijst van die per sonen ligt voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie en op het postkantoor (ook op de bijkantoren). Indien hij zich tot zulk een persoon wendt, zal deze hem zeggen wat hij te doen heeft. Ook kan hij een formulier van aanvrage gaan halen op het postkantoor of een bij kantoor, op de gemeente-secretaiie of bij een der evenbedoelde personen en dat zelf invullen of doen invullen. Hij moet het ingevuld formulier dan opzenden naar den Secretaris der Commissie, waaronder zijn woonplaats behoort. Wordt op zyn verzoek gunstig beschikt, dan zal hij voor de eerste maal op Dinsdag 9 December a.s de hem toekomende rente aan het postkantoor kunnen afhalen. Voor deze gemeente zijn als tusschen- personen om behulpzaam te zijn b(j de invulling der formulieren, aangewezen de heeren C. Jonker, Burg, P. Zeijlemaker, Cocksdorp, Jb. Daalder Dz., Oosterend en W. Mets Tz. Oudeschild. TEXEL, 23 Augustus 1913. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Noordholland is Donderdag o.m. aan besteed het uitbreiden van de verde diging van den onderzeeschen oever vóór de Rijkszeewering aan het Horntje op Texel. Ingeschreven werd door de N.Y. Nederl. Betonijzerbouw te Amster dam 13,810 M3 voor f 62000. Jaarverslag van den Rijkszuivelconsulent in de Provincie Noordkolland over 1913. Vergezeld van een verzoek om door middel van ons blad in. ruimer kring te wilen bekend maken, wat voor velen onder onze lezers bestemd is, ontvingen wij van den Heer Rijkszuivelconsulent bovengenoemd verslag. Het verslag omvat een reeks onder werpen, als de cursus voor melkcontro- leurs en die voor opleiding van fabrieks- personeel, verder over gehouden lezingeD, waaronder ook die van 11 Dec. j. 1. te den Burg, Texel, en de resultaten. Van de lezing te den Burg heet het: „Ook op Texel zijn de pogingen om één m.i. goede zaak tot stand te brengen, voorloopig althans, afgestuit op gebrek aan medewerking, zelfsaanbelangstelling. De tijd was daar nog niet gekomen, dat men inziet, dat ook op het gebied dei- zuivelbereiding door samenwerking wat te bereiken valt. Vooral komt ons zeer belangrijk voor het verslag van bezoeken aan fabrieken en boerderijen, voor het verleenen van hulp bij het aanwenden van middelen tot verbetering van het bedrijf of het opheffen van bedrijfsstoringen. Het heet daarvan in den aanhef In sommige gevallen wordt een ervaring meegedeeld, welke opnieuw opgedaan is, waardoor een vroeger uitgesproken ver moeden of bewering bevestigd wordt.' Het is evenwel zeer noodig, telkens weer nieuwe feiten aan te dragen, want het schijnt wel, dat men in het algemeen eerst een flinke schade moet hebben ge leden, voordat men de moeite neemt verbeteringen aan te brengen. De bezoeken aan boerderijen, omdat het met de kaas- of boterbereiding niet goed ging, 16 in getal, zijn ieder voor zich een aanbeveling om bij storingen spoedig de hulp van den dokter, in dit geval den Rijkszuivelconsulent, in te roepen en bevat een schat van aanwij zingen hoe niet moet worden gewerkt. We zouden kunnen voortgaan met een en ander aan te stippen, doch volstaan met er op te wijzen, dat blijkens mede- deeling, zoolang de voorraad strekt, voor belangstellenden een exemplaar verkrijg baar is aan het adres van den Heer Rijkszuivelconsulent te Hoorn. Vlieland. Tot boschwachter alhier is, wegens vertrek van den heer Voortman naar Indië, benoemd de heer R. W. Daalder te Breda. Uit het Rott. Nbl. Ziekte in de tanoe. In het Noordon van Groningen zijn vele tarwevelden aangetast door een ziekte, die veroorzaakt wordt door een zwam, bekend als „tarwedooder." De ziekte woekert in de ondereinden der halmeD, waardoor de stengel zijn stevigheid verliest en omvalt. Op menig veld liggen dan ook de meeste halmen plat tegen den grond. Een door die ziekte aangetast tarwe veld vertoont niet de goudgele graan- kleur, maar heeft een lichtgeel, bleek uitzicht. De korrels komen niet tot vollen wasdom; zij blijven klein en smal. De ziekte doet veel schade, zoodat de opbrengst van sommige velden zeer ge ring zal zijn. N.v.d.D. Een vreemd verschijnsel. Zondagavond te half zes is door ver schillende veehouders in de weiden tusschen Muiderberg en Naarden een vreemd verschijnsel waargenomen. Plot seling staken alle koeien, die daar graas den, hun koppen naar een richting omhoog en renden daarna met opgeheven staarten, schijnbaar angstig, in tegenover gestelde richting, weg. Zoover men kon zien, geschiedde in alle gelijktijdig hetzelfde. Ook een hond maakte dezelfde bewegingen. Geen vliegmachine of luchtballon of iets anders dat de dieren kon verontrusten, was in de nabijheid. Misschien is elders dit verschijnsel ook opgemerkt, dan zou de V6rkiaring in de atmospheer moeten gezocht worden. De veehouders hadden zoo iets nog nimmer bijgewoond. (Hbld.) De wonderkuil vischt ondanks het verbod. Naar men uit Lemmer mededeelt, vischt Volendam] thans ondanks het bestaande verbod met de wonderkuil. Aannemende, dat de inspectie (politie) alle moeite doet de overtreders te ver baliseeren, valt het te begrijpen, dat dit nog niet is gelukt. Zoodra de overtreders „verraad" zien, halen zij vlug de kuil naar binnen en dan is het bewijs niet te leveren. Tegen den tijd, dat de inspectie tegenmaatregelen genomen heeft, vreest men, dat de verboden tijd atgeloopen is. Over dezen toestand heerscht te Lem mer groote ontstemming. De visschers daar weten, dat er nu veel spiering is en deze grage koopers vindt. Indien er geen einde wordt gemaakt aan Volen- dams vrijbuiterij meenen zij hetzelfde kunstje ook uit te kunnen halen. Het spreekwoord zegtGelijke monniken, gelijke kappen. Vissch. Ct. Treurige toestanden. In de Croezelaan te Utrecht kwam men tot de ontdekking, dat in een armelijke woning eenige kinderen zonder verzorging waren achtergebleven. Do politie stelde een onderzoek in en trad het huisje binnen, dat zeer vervuild bleek te zijn. Enkele kinderen bevonden zich zonder toezicht in deze woning en bleken al eveneens in vervuilden toestand te verkeeren, het jongste kind zelfs in die mate, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter oordeelde overbrenging van den kleine naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch vóór het kind kon worden weggebracht, was de moeder, die onder invloed van den drank verkeerde, thuis gekomen en deze ver zette zich tegen de opname van het ver vuilde kind in het gasthuis, zoodat daarvan voor het oogenblik moest worden afgezien. Utr. Dagbl. **- Dinsdagavoud kwart na tien be merkten de bewoners der Laurierstraat bij de Baangracht te Amsterdam, dat er brand was uitgebroken op een boven woning van een der armoedige huizen, waarvan deze straat zoovele telt. 't Vuur bleek te woeden op een zolder kamertje, bewoond door een halfsuffe vrouw, in de buurt bekend als „Pietje." Onmiddellijk begaven zich eenige man nen naar boven, waar ze de vrouw op een reeds brandende matras vonden liggen. De arme oude was slecht ter been en kon zich dus niet zelve redden. Ook haar kleeren bleken reeds vlam gevat te hebben, zoodat haar lichaam met brandwonden overdekt was. Men bracht haar naar beneden, waarna zij per auto-brancard naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd werd. De inmiddels ter plaatse verschenen brandweer was het vuur dadelijk meester en had dus slechts een onderzoek naar de oorzaak van den brand in te stellen. Waarscbijnlijk had de vrouw, die sedert haar man 7Óór eenige maanden plotse ling doodgebleven was, geheel versuft was, zich een op een kist liggende matras te slapen gelegd en had daarbij een olielampje omgestooten, waardoor de matras en haar kleeren in brand waren geraakt. Ongepaste grap. Te Delft werd Woensdag in een uit spanning een boerenbruiloft gevierd. Een tweetal bruiloftsgasten kregen den zon derlingen inval eenige centen gloeiend te maken en uit een bovenraam tusschen op straat spelende kinderen te grabbelen te gooien. Het gevolg was, dat een vijftal kinderen zich min of meer ernstig de vingers brandden. De beide bruiloftsgasten kregen voor deze ongepaste aardigheid proces-verbaal. Tel. De Kabinetscrisis. „Het Huisgezin" driestart over de crisis Het kabinet Cort van der Linden schgnt vooral hierin extra-parlementair te zullen zijn. dat het van twee wallen zal willen eten. Met de sociaal-democraten zal het staats pensioen en algemeen kiesrecht trachten in te voeren. Daarvoor kan het de rechterzijde missen. En met de rechterzijde, tegen de sociaal-democraten, zal het de landsver dediging den vollen eisch willen geven. Het kabinet wil dus midden in het bed gaan liggen. Een veel behaaglijker positie dan een kabinet-Bos zou hebben ingenomen. Dit had ook wel voor kiesrecht en staatspensioen op de socialisten kunnen rekenen, maar zou voor oorlog en marine zijn lamgeslagen. Cort van der Linden zal altjjd een meerderheid hebbenóf met behulp der sociaal-democraten, óf met die der rechterzijde. Links zal ieder in zijn schik zyn. De socialisten zullen hun stembuspro gram zien verwezenlijkt en voor de rest tegen bourgeoisie en kapitalisme kunnen blijven fulmineeren. De vrijzinnigen zullen zoo'n extra parlementair Kabinet, dat geen risico meebrengt en hun de baantjes bezorgt, wel prettig vinden. Alleen zou het kunnen zijn, dat de rechterzijde er voor bedankt, hand- en spandiensten te verrichten voor een in politieke listigheid geboren Kabinet, dat van een vleermuis-natuur, vandaag vogel, morgen, muis zich zou verklaren. Ging deze extra parlementaire vlieger op, dan zouden we meer van die verkapt- Vrijzinnige-Ministeries kunnen krijgen, die, dienaars van de Sociaal-Democratie, de rechterzijde goed genoeg zouden achten om de maatregelen te steunen tot behoud der maatschappelijke orde. En dan zou voor afzienbaren tijd het stembus-convenant tusschen Vrijzinnigen en Sociaal-Democraten worden bestendigd met als resultante dezer krachten een extra-parlementair Kabinet van Vrijzin nige signatuur. Waterlaarzen. Een zekere heer Keiler, te München, heeft nieuwe waterlaarzen uitgevonden, dat wil zeggen laarzen, waarmede men op het water kan loopen. De uitvinder is voornemens over water van München naar Weenen te wandelen, overlsaren Donau. Keiler is met die laarzen aan, zelfs niet bang voor stroomversnellingen en beweert in 3 of 4 dagen te Weenen te zullen arriveeren. Dat zal hem ook wel gelukken. Slechts blijft de vraag: Verticaal of hortizontaal („Visscherij-Courant"). Zeldzaam voorrecht. De landbouwer M. de Boer en zijn echtgenootej wonende onder Herkingen, hebben hun 69-jarige echtvereeniging mogen herdenken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodore regol moor 8 Ct. Groote lettors en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1