Marktberichten. UIT DEN RAAD. Predikbeurten. De heer I. A. Luteijn, surnumerair ten postkantore alhier, is met ingang van 25 Augustus in gelijke betrekking geplaatst aan het postkantoor te Rotter dam. Oudescliild, 22 Aug. Gisteravond even voor het vertrek van de laatste boot naar Helder, geraakte een paard gespannen voor eeD bakwagen en toebehoorende aan C. Br. in het Noorden, door een of andere oorzaak op en gedeeltelijk in het motorschip van den heer Zuidewind. Omdat de strengen braken, geraakte het paard los, waardoor de bakwagen op den kant bleef staan. Spoedig kreeg men het paard weder |op den wal, zonder ernstige kwetsuren. Alles liep dus nogal vrij goed af. Even later geraakte een fietser, die een rijtuig wilde passeeren, met fiets en al te water. Met een nat pak en met eenige schade aan de fiets liep ook dit ongeval tame lijk goed af. Van het behandelde in de vergadering van heden, stippen wij het volgende aan besloten werd de voorwaarden ver bonden aan Provinciaal subsidie en aan in uitzicht gesteld Rijkssubsidie in zake aanleg korteren verbindingsweg Burg Haven te aanvaarden. In Amerika. In „het Oosten" een Am. blad lezen wij het volgende Vanaf den len September zal 's avonds de taptoe in Sag Harbor, L. I. geslagen worden om kwart 9 uur. Alle meisjes beneden 16 jaar zullen dan tijd hebben om haastig de Moving Picture Shows te verlaten, van vriendinnen afscheid te nemen en naar huis te hollen, want de meisjes welke na 9 uur op straat gezien worden zonder voogd of ouders gaan de kast in. Deze wet is doorgedreven door eene Commissie van Sag Harbor vrouwen. De leden dier Commissie zeiden dat jongens en meisjes tot 's nachts laat op de straten dansten en dikwijls dronken waren. Een nieuwe truc. Zij noemden zich zeelieden, zoo schrijft men uit Harlingen aan de „Leeuw. Ct.", en waarlijk, ze zagen er, zooals men dat ook op het tooneel gewoonlijk ziet, zeer zeemanachtig uitjekker aan, pruim achter de kiezen, onvast op de beenen. Zij wilden zich laten aanmonsteren en daarom: de pas voor f75 gekochte fiets moest weg, tegen eiken prijs. Wat doet nou een zeeman, die wil aanmonsteren, met een fiets, nietwaar De kwitantie werd getoond aan ieder, die maar eenigszins belang in het geval stelde, anders mocht men soms denken dat-ie gestolen was. „Och, och, daar blijft nou het zuur verdiende geld van den zeeman „Zeg dat wel, bufrou, ze gooien er met. 't Mot op, mot je denken 1" Onze zeelieden storen zich niet aan oudewijvenpraat, trachten hun fiets te verkwanselen. Dit gelukt. Er zijn immers altijd wel menschen, die mede lijden met een zeeman hebben. De zeelieden met jekker en pruim en onvast op de beenen zwabberen naar het station. Zeker naar Rotterdam, om zich daar te laten aanmonsteren Toch niet. Spoedig verschijnen ze weer op de vlakte en hebben zoowaar ieder alweer een fiets, één van de tien, restante station. Hetzelfde verhaaltje doet weer dienst en weer worden slachtoffers ge maakt. En als men de gelukkige kooper van fiets no. 1 ontmoet? Geen nood. Dan is deze fiets van een neef, of een taute of desnoods van het meisje, waar men mee uit is geweest. Een boete van 565,000 gulden. Den 26sten Mei 1.1. waren door de douanebeambten te Straatsburg twee waggons aangehouden die, naar opge geven was, met teer geladen waren. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de waggons een dubbelen wand had den en dat de ruimte tueschen de beide beschotten groote hoeveelheden uit Zwit serland geïmporteerden alcohol bevatte. De inhoud der waggons was bestemd voor de gebroeders Wilhelm, Joseph en Carl Sehwarz, die te Keulen een groot handel in wijnen en likeuren drijven. De rechtbank te Straatsburg heeft de drie broeders veroordeeld tot het betalen eener boete van f565,000. Zonnebaden. De menschen trekken naar de bad plaatsen om hun lichaam, dat door de kamerlucht vermuft is, eens goed te laten uitluchten. Ze stellen hun lichaam bloot aan zon en lucht, in de meening, dat het goed is voor hun gezondheid. Ze vergeten echter, zegt de Vox Med.) dat ze overdrijven kunnen. Ons lichaam is eeuwenlang kunstmatig beschermd voor lucht en zon. Nu kunnen we niet eensklaps tot den natuurstaat terug- keeren. Zeker, van zon- en luchtbaden kan groote geneeskracht uitgaan, mits men niet overdrijve. Een zon-of luchtbad dure nooit langer dan een half uur, ten minste in den beginne. Ook doet men goed zich in een dun laken te wikkelen. Het is echter zeer slecht door een zonne bad tot transpireeren te komen. Verder verkieze men het ochtenduur boven dat in den namiddag. Een langdurig lucht- of zonnebad, waar door het lichaam geforceerd wordt,, werkt zeer nadeelig. Niet alleen ondervindt de huid het Dadeel, ook hoofdpijn en duize ligheid kan er door worden veroorzaakt. Men zij dus op z'n hoede. De Kabinets-crisis. Ons wordt medegedeeld, dat de heer Cort. v. d. Linden er in is geslaagd een Ministerie samen te stellen. In verband met de ophanden zijnde opening van het Vredespaleis zal het Ministerie-Heems kerk de openingsplechtigheid bijwonen, zoodat eerst over eenige weken door het nieuwe Ministerie de Regeering wordt aanyaard. Treurige toestand. Men schrijft uit Heerenveen aan „De Standaard" Met Mei werd een gezin wegens wan betaling uit de woning op straat gezet. De man, oen uitstekend vakman, is een der vele slachtoffers van het alcoholisme. De vrouw was toen juist moeder gewor den van twee kindertjes. Daarom werd zij met de kleinen in het ziekenhuis opgenomen. De familie ontfermde zich over een drietal andere kinderen, terwijl de man met de twee oudste knapen onderdak bekwam in een hok. Het eene aanwezige raam werd er uitgebroken, opdat die opening kon dienen voor deur. De eigenlijke deur bestond uit een stuk doek. Dezer dagen werd de vrouw uit het ziekenhuis ontslagen, en was nu wel genoodzaakt, de nieuwe woning met haar man en de kinderen te deelen. We zagen ze uit de opening kruipen. Is 't niet droevig Be ouderdomspensioenen. Uit een thans verschenen verslag omtrent de oudersdomspensioenen in Engeland, blijkt, zoo meldt men aan het Hdbld., dat de invoering der wet op de oudersdomsuitkeeringen van grooten in vloed is geweest op de armenverzorging. In Engeland en Wales ontvangen thans drie vijfden van de meer dan zeventig jarige bevolking ouderdomspensioenen en in 1911 '12 moest hiervoor een bedrag van ongeveer 8 millioen p.st. worden betaald. In verband hiermede zijn de uitgaven van de bedeeling belangrijk verminderd tot groot voordeel der verschillende gemeenten. Terwijl in 1906 nog 61,378 menschen in werkhuizen en gestichten bedeeld werden en 168,096 als huiszittende armen bedeeld werden, waren deze cijfers in 1913 tot ruim 49000 en 8563 gedaald. Dat wil dus zeggen dat tegen honderd ouden van dagen die in eigen huis in 1906 bedeeling optvingen, er thans slechts vijf van deze bedeelden zijn. En in verschillende plattelandsplaatsen zijn er dan nn ook geen zeventigjarigen of ouderen meer, die bedeeld behoeven te worden. Het aantal in gestichten verpleegden is niet in dezelfde mate afgenomen, maar wijst toch een belangrijke ver mindering aan. Vliegmachine en parachute. Dinsdagmiddag heeft de aviateur Pegoud een zeer gewaagde experiment vertoond met een parachute geconstru eerd door Bounet. Pegoud steeg met zijn machine om 6,20 op het vliegveld te Bucin zijn aeroplane nam hij de parachute mee. Op een hoogte van 200 M. zagen de toeschouwers de parachute zich ontplooien en van het toestel zich losmaken. De aviateur had zijn toestel verlaten. Terwijl de parachute met den moedigen vlieger langzaam naar beneden zweefde, viel de aereplane voorover, snel naar beneden op eenige meters van den grond richte zij zich weer op en steeg een vijftigtal metera om ten slotte veel verder tegen den grond te pletter te slaan De aviateur daalde intusschen toegejuicht door de vele belangstellenden in een bosch. Zijn parachute bleef hangen tusschen de boomen, waarna Pegoud ge heel ongedeerd den grond bereikte. Een 100-jarige. Donderdag vierde Gijsbertus Antoon Meijer, gepensionneerd Rijksambtenaar te Emmen (Drente) zijn lOüsten verjaar dag. De heer Meijer werd 21 Aug. 1813 in het Oost-Friesche dorpje Ditzum, geboren, waar zijn vader geneesheer was. Van daar vertrok deze naar Bedum, waar hij zijn dokterspraktijk voortzette, doch al spoedig door den dood ontrukt werd aan de zijnen, die betrekkelijk onverzorgd achterbleven. De jonge Meijer zette met zijn broeder een manufacturenzaak op te Groningen, doch moest al spoedig in militairen dienst tijdens de n Belgischen opstand. Zes jaar lang was Meijer militair, waarna hij zijn paspoort kreeg en examen voor commies deed. In 1878 werd hij als zoodanig gepensionneerd. De oude heer is nog zeer kras, loopt nog kaarsrecht en is in het bezit van al zijn zintuigen. Alleen zijn gezicht wordt er niet beter op. De Joodsche vrouw in de kerk. Het volgende wordt medegedeeld in „de Vrije Gedachte" ,over de Joodsche vrouw in de kerk. „Het vrouwelijke kind van Israëlie- tische ouders, ofschoon het in den Jood- schen godsdienst opgevoed en de ge schiedenis der Israëlieten haar onder wezen wordt, is echter feitelijk van alle kerkelijke verrichtingen vrijgesteld, en ofschoon het den vrouwen veroorloofd is, wanneer zij 't wenschen, de Synagoge te bezoeken, zijn er voor haar, geheel van de mannen afgescheiden, plaatsen in het kerkgebouw bestemd. Door de overgroote meerderheid wordt hiervan echter slechts gebruik gemaakt, om er dank te zeggen, wanneer haar een kind geboren is, of by andere bij zondere gelegenheden, waaronder den Grooten Verzoendag enz. Het bezoek der Tempels is echter niet verplicht voor haar. Een geloofsbelijdenis behoeft het Israë- lietische meisje niet af te leggen, en zij wordt niet zooals de 18-jarige Israëlie- tische knaap als lidmaat der kerkelijke gemeente aangenomen. Uit Joodsche ouders geboren, behoort zij zonder af legging van geloofsbelijdenis en kerkelijke aanneming tot de Joodsche Gemeente, en door de suggestieve opvoeding, die zij ontvangt, gelooft zij te behooren tot het uitverkoren volk." Onaangename positie. Drie Rotterdamsche heeren, die Zon dagmiddag op het Noorderboofd te Hoek- van-Holland waren gewandeld, hadden geen erg in den opkomenden vloed plotseling zagen zij zich door het water overvallen en moesten zij de vlucht nemen in een der ijzeren bakens, welke op de pier geplaatst zijn, waar zij een kleine 4 uur moesten verblijven, tot het water weder zoover gezakt was, dat zij zich droogvoets huiswaarts konden be geven. Hollandsche officieren voor Albanië. De Londensche correspondent van de „Tel." schrijft d.d. 11 Augustus „Eenige dagen geleden stond in enkele Engelsche dagbladen een bericht, dat de gezanten-conferentie alhier zou hebben besloten tot de regeering van ons land het verzoek te zullen richten, een aantal Hollandsche officieren beschikbaar te willen stellen voor de organisatie en leiding van een corps gendarmes, ten behoeve van den nieuwen staat Albanië. Het bericht scheen slechts een gerucht te zijn, wel opgenomen door de „Daily Telegraph", maar niet door de „Times". Doch na een ingesteld onderzoek ben ik thans in staat de juistheid te kunnen bevestigen. Voor zoover mijne informatie strekken werd dat besluit eenparig door de ge zantenconferentie genomen. En ben ik goed ingelicht, dan geschiedde het op voorstel van Sir Edward Grey, namens de Engelsche regeering. Ook de overige vijf groote mogendheden bij de gezanten conferentie betrokken, hadden er natuur lijk haar goedkeuring aan te hechten. Bereids moet die sanctie reeds door het meerendeel harer verleend zijn, zijnde Duitschland, Frankrijk en Oostenrijk, terwijl de goedkeuring van Italië en Rusland boven twijfel verheven wordt geacht. Zoodat het bewuste bezoek weldra, namens de zes groote mogend heden, tot de Nederlandsche regeering zal worden gericht. „Dat zou voor uw land een heele eer zijn", verklaarde mijn zegsman. En wij kunnen haast wel verwachten, dat de Nederlandsche regeering er eventueel ook zoo over denken zal. Evenmin valt er aan te twijfelen, dat er wel Neder landsche officieren bereid zullen worden gevonden, zich door ons gouvernement te laten aanwijzen, om onder toezicht der groote mogendheden de publieke orde en veiligheid in Albanië te handhaven en door de leiding van zijn in te stellen gendarmerie, dien nieuwen staat tot krachtige ontwikkeling te helpen bren gen. Licht zal die taak niet zijn. Even min kunnen de daaraan verbonden ge varen worden verheeld. Maar met de noodige tact en vastberadenheid is er met de Albaneezen wel om te gaan. Om aldus bij het opbloeien van dien nieuwen staat te worden betrokken, zou inderdaad een groote eer voor het land zijn. Hoe groot het Albaneesche corps gen darmes zal zijn, valt nog niet te zeggen. Maar behalve officieren, zullen daarvoor waarschijnlijk ook onderofficieren door de Nederlandsche regeering zijn aan te wijzen. De bevolking van Albanië, welks zuidelijke grens nog niet definitiefis vast gesteld, zal omstreeks twee millioen zielen bedragen. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Van 16 tot en met 22 Aug. 1913, GEBORENDieuwertje, d. v. Abram de Ridder en Benjamintje Jannetje Bakelaar, Spang. OVERLEDEN Ida Troost, oud 52 jaar, echtgen. van Cornelia Kok. den Hoorn. Gerrit Jan Dogger, oud 4 mnd. z. v. Maarten Doggeren Jantje Bas, O.Schild, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 kruisje, 1 halster, 1 doek, 1 kinder beursje, 1 jongensjasje en 1 borstel. Zondag 24 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Norel. Waal, Vm. lOuurds. v. d. Waa. Prediking naar aanleiding van de Opening van het Vredespaleis. Koog, N.m. half drie ds. v. d. Waa. Prediking naar aanleiding van de Opening van het Vredespaleis. Oudescliild V.m. 10 uur ds. Boeke. Nam. 5 uur ds. Buiskool. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterendnam. half 3 Ds. Visser. Dankzegging. Cocksdorp Nm. half drie ds. Norel. H. Doop. Hulpgebouw Zuid-Eierland Geen samenkomst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 27 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Scliagen, 21 Aug. Aangevoerd: 49 Geldekoeien f 160 a f 240 90 Vette Koeien f 200 a f 345, 50 Kaltkoeien f 180,a f 310; 30 Nuchtere kalveren f 14 a f 24. 520 Vette Schapen 1 28 a f 34.00 330 Lammeren 1 16 a f 26.50. 35 Vette Varkens 56 a 61 ct. per Kg. 90 Biggen f 12.00 a f 17,00; Boter f 1.15 a f 1.25 per K.G. Kipeieren f 3.75 a t 4.75 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 22 Aug. Ter markt aangevoerd: 103 Stieren f 127,— a f 434,—; 127 Kalf- en Melkkoeien 1194 a 1340. 86 Varekoeien 1156 a f 268 258 Vette Ossen en Koeien f219 a f337 67 Kalveren (vette) f 59 a f 132 46 Kalveren (magere) f 8.a 119. Lammeren f af ,00. 912 Schapen (vette) f 23,00 a f 36.00 549 Biggen f 11.— a f 17.00

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2