N°. 2703. Zondag 31 Augustus 1913. 26st* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrlevcn. Binnenland, Gemengd Nieuws, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 0 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firjia LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 2 September 1913, des voormiddags te 101/. uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 28 Aug. 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Installatie gekozen raadsleden. 2. Benoeming wethouder. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Aanbieding gemeentebegrooting 1914. 5. Benoeming Commissie tot onderzoek begrooting Algemeen Armbestuur 1914. 6. Benoeming onderwijzeres in uak K te den Hoorn. 7. Dispensatie art. 24 Bouwuerordening. 8. Jaarwedde tijdelijk leeraar Zeeuaart- school. 9. Vaststelling rekening Algemeen Wees huis 1912. Loting voor de Militie. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1914 voor deze Gemeente zal plaats hebben in de school voor M. U. L. O. te den Burg op Dinsdag, den 9 September 1913, des voormiddags ll3/4 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen lo. die vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn over leden 2o. dié voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 3o. die vóór 1 September van dit jaar bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 4o. die vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voor- loopig van den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeton deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen, ten einde zelf een nommer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opge komen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit ge schieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het Lid van den Ge meenteraad of den Ambtenaar der Gem., bij de loting tegenwoordig. Het lotings biljet wordt alsdan bewaard ter Secretarie van de Gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan deloteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kun nen tegen de wijze waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het be zwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met redenen omkleed en onderteekend, binnen tien dagente rekenen van den dag, waar op de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin geschiedt ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling gedaan aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet inge leverd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, den 29 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Bietenbladeren. In dezen brief wenschen wij de groote waarde welke bietonbladeren als veevoeder hebben in het licht te stellen. Nog altijd toch worden deze niet zoo geheel 6n zoo doelmatig op waarde gebracht als wen- schelyk is. Zoo bestaat er in het kleinbedrijf vaak de bijzondere gewoonte om reeds in het begin van de volgende maand de bieten maar alvast beginnen af te bladeren, daarbij klaarblijkelijk uitgaande van de redeneering, dat die bladversierselen nu wel eens opge ruimd kunnen worden. Wie echter in September de bieten af- bladerd, zelfs al zou er gebrek aan voedsel voor het vee er allicht toe drijven, verraadt een volslagen onbekendheid met den zeer gewichtigen dienst, welke de bladeren in het plantenleven verrichten. Verreweg het grootste deel van de droge stof van een plant is door de bladeren ge vormd. Deze toch bereiden met haar groene kleurstof en onder den invloed van het zonnelicht uit een soort gas, koolzuur, dat in de lucht altijd voorkomt, en uit water zetmeel. Dit zetmeel wordt op allerlei wijzen omgezet en veranderd en is te be schouwen, als de grondstof van bijna alle droge stof uit de plant. Zoo ook bij de bieten. Het door de bladeren bereide zetmeel verandert in suiker en wordt in de wortels neergelegd. Deze suiker vormt het voornaamste voedende bestanddeel uit de biet. Laat dus de bladeren zoo lang mogelijk aan de biet zitten Vooral in een zonnigen nazomer en daar zullen wij na het triestige weer dat achter ons ligt, nu maar dubbel op hopen kan het suikergehalte nog verbazend stijgen. Als eenmaal de bieten geoogst zijn en de bladeren ter beschikking komen, moet men ze zooveel mogelijk frisch vervoeren. Bladen met de koppen er aan blijven zeer lang goed. Menigeen gaat uit van deze redeneering „Ik voer een gedeelte op, de rest ploeg ik er onder en dan heb ik toch ook niets verloren Dit sluit echter lang niet. De waarde van een stof als mest wordt bepaald naar haar gehalte aan die stoffen, waaraan het land behoefte heeft, d. z. stikstof, phorphorzuur en kali en soms ook kalk. Met uitzondering van de stikstof omdat ze n. 1. deel uitmaakt o. a. van de eiwit stoffen, hebben deze stoffen voor de voeding niet zooveel beteekenis. De kleine hoeveel heid phosphorzure kalk, die nuttig zou I kunnen zijn voor de beenvorming bij jonge groeiende dieren, en de beteekenis van genoemde zouten voor de melkvonning kunnen we vrijwel verwaarloozen. De koolhydraten, zooals suiker en zetmeel, het stikstofvrfje deel van de eiwitstoffen en nog vele andere verbindingen echter hebben voor de voeding van het vee groote waarde, terwijl ze als mest zoo goed als waardeloos zijn. Hoogstens dragen ze iets bjj tot verhoo ging van het humusgehalte van den grond. Daar komt nog bij, dat by vorvoedoring van bietenbladeren, de genoemde zouten niet verloren zijn, doch eensdeels in het lichaam nuttig kunnen gebruikt worden, anderdeels weer met de uitwerpselen terug komen en b\j goedo bewaring van den stalmest, toch weer als plantenvoedsel kunnen worden aangewend. De waarde van 1000 k,g. frische mangel- wortel bladen mag men gerekend naar de gemiddelde voederwaarde, op een prys van ongeveer f4 schatten. De bemesting waarde van die 1000 K.G. is echter nog niet de helft van die som. We raden dus ieder aan de bietenbladeren zooveel mogelijk als veevoeder benutten Frisch opvoeren is het beste. Als men de bladeren op hoopjes brengt, blijve ze in den koelen nazomer zeer lang goed. Inkuilen verdient geen aanbeveling. Het product krijgt men nooit zoet en altijd is het van walgelijken reuk en smaak. II. v. S. TEXEL, 30 Augustus 1913. Naar ons wordt medegedeeld, zal onze plaatsgenoot Arnoud Pieter Koorn, (zoon van den Heer P. C. Koorn alhier) leerling aan de Rijks-Zuivelschool te Bolsward, wegens voldoende vorderingen van de le naar de 2e klasse overgaan. Het onderwijs aan deze school wondt gegeven in een tweejarigen cursus, ver deeld in twee klassen. Gaarne verwijzen wij naar de aan kondiging in onze advertentiekolommen betreffende de gelegenheid om per tram omnibus, Zondag een bezoek aan onze badplaats te brengen. De heerlijke dagen van den laatsten tijd zullen ongetwijfeld bij velen aanlei ding geven tot bet maken van plannen in die richting. Dat het weer Zondag de volvoering van die plannen niet in den weg sta 1 Uitvaart lil. Bremer. Onder groote belangstelling werd Woensdag op de algemeene begraafplaats te Bussum het stoffelijk overschot van den heer M. Bremer, (een vroegeren plaatsgenoot.) directeur der Gerefor meerde Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een breede schare van belangstellende vrienden en vriendinnen (zegt de Tel.) had zich bij de nadering van den langen begrafenisstoet om de geopende groeve geschaard. Nadat de kist met het stoffelijke over schot in de groeve was neergelaten, richtte Ds. Mulder een predikatie tot de familie en de geloofsgenooten van den overledene. Een tweede spreker sprak namens het bestuur van de twee inrichtingen waar aan de heer Bremer een groot deel van zijn leven had gewijd, n.l. de Kweek school en de Yereeniging Chr. Nationaal onderwijs. Na deze spraken nog de heeren Bijle- veld, W. Hovy, W. Klein en Eringa, die allen breedvoerig herdachten en hulde brachten aan het werk door den overledene verricht. Nadat de aanwezigen Psalm 68 vers 2 hadden gezongen, sprak Ds. Mulder het dankgebed. Een broeder van de overledene dankte voor de woorden van troost en waar deering aan de groeve gesproken. O osterend, 29 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. H. Kuijper, thans onderwijzer te Haarlem, behaalde te 's Gravenhage acte voor de Hoogduitsche taal l.o. Daar er met het palingkorren weinig meer te winnen valt zijn enkele schuiten uitgevaren, om te beproeven zoogenaamde „boompjes" of „woer- boompjes" te visschen. Ook wordt dit goedje zeemos genaamd, terwijl het eigenlijk een soort koraal is en wel tandhoornkoraal. Voor enkele jaren heeft men er nog wel eens goede zaken mee kunnen maken. Be Coclcsdorp. De heer G. A. J. Alderlieste vond dezer dagen een doode mol bij zijne woning. Daar hij meende, dat deze dieren niet op Texel werden aangetroffen, liet hij haar eenige kenners zien, die konden verklaren, dat het werkelijk een mol was. Zooeven kwam van de kustwacht de mededeeling, dat er een schip in de Eierlandsche gronden was gestrand. Eene reddingsvlot en eenige visschers- schuiten zeilden uit ter assistentie. Nader wordt bericht dat het schip door sleepbooten is afgesleept. Vlieland. Tot opzichter by 's Rijks Waterstaat is alhier benoemd de heer W. Voet te Harderwijk. Rijkslanribouwwinterscliool te Schagen. Het programma van het onderwijs aan bovengenoemde school voor het aanstaan de winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor iederen belangstellende ver krijgbaar bij den Directeur den heer C. Nobel. Het onderwijs omvatkennis van den grond, grondbewerking en grondverbete ring, bedrijfsleer, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer, zuivelbereiding, melk- onderzoek, beoordeelingsleer van het vee en rassenkennis, veefokkerij, gezondheids leer van het vee, plantenteelt, groenten- teelt, ooftteelt, scheikunde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, rekenen, Neder- landsche taal. De school bestaat uit twee klassen, die telkens in een winterhalfjaar kunnen worden doorloopen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw stelt voor minvermogenden twee beurzen beschikbaar van f 100 per winterhalfjaar. Aangiften te zenden aan den Directeur vóór 20 September a. s. (zie adv.) Uit het Rott. Nbl. Een zeldzaam feest. Een zeer zeldzaam feest hopen 6 September de 95-jarige Huibert Hil en zijn 94-jarige echtgenoote Elizabeth Lind- hout te Poortvliet te vieren. Dien dag zullen zij hun 70-jarige echtvereeniging herdenken, een feit eenig wellicht in de geschiedenis van Poortvliet en ten volle een vermelding waard. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Adverteniièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore rogel moor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 2 Cts. per nummor. XIX.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1