INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Predikbeurten. Advertentiën Advertentiën. Dinsdag 9 September a.s. m Een verborgen misdaad. Bij het leggen van afvoerbuizen in een stuk grond onder Ierseke heelt men op Va M. diepte twee geraamten van vol wassen personen gevonden. Omtrent de herkomst tast men in het duister. Het terrein is st9eds bouwland geweest. Uit de Opr. Haarl. Cour. jEen geldkist verdwenen. Men meldt uit Rotterdameen geld kist, inhoudende totaal f 4000, zijnde de ontvangst van de Zuidhollandsche Elec- trische Spoor en Maandagavond met den trein van 9 uur 15 van Rotterdam, Hof plein, naar den Haag verzonden, is uit den trein gevallen of gestolen. In de geldkist bevonden zich o.m. 12 bankbiljetten van f 25, 90 van f 10, 2 gouden pondjes, 2 halve gouden pondjes, twee 10 Markstukken en vijf 1 franc stukken, de rest specie. De geldkist is vermoedelijk onderweg uit den trein gevallen of geworpen. De recherche uit Rotterdam en den Haag doet onderzoek in de zaak. Uit het Leidsch Dbl. Rijwielendiefstal in 't groot. Gedurende de laatste maanden kwam het te Amsterdam herhaaldelijk voor, dat rijwielhandelaren de dupe werden van een tweetal personen, die öf alleen öf in combinatie-fietsen huurden zonder dat deze ooit terug werden gebracht. Aangezien het tweetal, dat er keurig- netjes uitzag, over de geheele stad ope reerde, duurde het vrij lang eer de zaak ruchtbaar werd. In den laatsten tijd echter had de verduistering zoo'n omvang aangenomen dat tal van rijwielhandela ren op hun hoede waren voor het twee tal. Een dezer avonden vervoegde de juffrouw zich weer bij een rijwielhande laar daar ter stede. De man hield haar een oogenblikje] aan den praat, liet in tusschen de politie waarschuwen en toen de juffrouw even later met een huurfiets de winkel verliet, werd zij door eenige rechercheurs gevolgd. Denzelfden avond nog heeft men zoowel het meisje, de twintigjarige Anna M., als haar „com pagnon", den :35-jarigen Jan S., in hun gemeenschappelijke woning aan de Lijn baansgracht gearresteerd. Tal van rijwie len werden daar gevonden en vele er van zijn reeds door de eigenaren herkend. De verduistering is op zulk een groote schaal gepleegd, dat het tweetal op verreweg de meeste politiebureaux in de stad gehoord zal mooten worden. Ongewenscht gezelschap. Een ingezetene van Apeldoorn meende op een zolderkamertje reeds geruimen tijd muizengeritsel te hebben waarge nomen. Gewapend met een scherpe pen zou bij maar eens een goeden prik wagen, om den knabbelaar te treffen, doch hoe koos hij het hazenpad, toen door de ge maakte opening tal van wespen op hem afkwamen en staken aan hoofd en nek. Met een masker gewapend stelde een imker een nader onderzoek in en nu bleek, dat tusschen de dakpannen en het behangsel zich een zwerm wespen bevond groot genoeg om een emmer te vullen. Hoe die lieve diertjes weg te krijgen Een oudje. Mejuffrouw Johanna Gunter, weduwe van den heer W. Meug, is te Amsterdam op den buitengewoon hoogen leeftijd van 103 jaar en 5 maanden overleden. Heel wat Amsterdammers hebben het krasse oudje gekend. Vooral de laatste jaren maakten tal van menschen van de ge legenheid gebruik om haar op 24 Maart haar geboortedag, in haar woning de hand te drukken. Mejuffrouw Meng was de oudste ingezetene in die gemeente. Goedkoop gas. Naar „Zelandia" meldt moet bij het gemeentebestuur van Axel een aanbod zijn ingekomen van de directie der coke ovens te Sluiskil (bij Terneuzen) tot levering van gas aan de gemeente Axel. Men zegt dat de directie der coke-ovens gas wil leveren tegen den prijs van l'/j per Ms. Als het gemeentebestuur op dit voor stel ingaat, wat, zegt „Zelandia," echter nog te bezien staat, dan zou de ge meente-gasfabriek te Axel worden ge sloten. Door den lagen prijs van het aanbod zou binnen enkele jaren het geheele bedrag dat voor de stichting der gas- labriek benoodigd is geweest, zijn terug verdiend. Iemand uit Groningen moest voor 10 dagen opkomen onder de wapenen en begaf zich daarom naar zijn garni zoensplaats. 's Avonds te voren was hem reeds gebleken, dat zijn tunique te nauw was geworden sinds het vorig jaar; hij kon er niet in. 's Morgens inspectie. Alles present, majoor vraagt de kapitein. Op één na, kap'tein, luidde 't ant woord van den sergeant-majoor. Wie is die vent? (Serg.-majoor noemt den naam. En waarom is die kerel niet present? Hij kan niet in de kleeren kap'tein. Laat 'm hier komen. De in burgerkleeren gestoken militair gaat in de houding voor z'n kapitein staan. Waarom was jij niet present, kerel?? 'k Kon niet in de kleeren, kap'tein. Zoo, kon jij niet in de kleeren Wat doe je als burger? Onderwijzer, kap'tein. Wel, bij vier en vijf en dan klagen die onderwijzers nog 1 barstte de kapieiu los. Ingerukt.... marsch! De tunique moest 10 cM. worden uitgelegd. Opening van het Vredespaleis. Het was Donderdag een dag van bui tengewone beteekenis in de geschiedenis dar volkenhet Vredespaleis werd dien dag door het bestuur der Oarnegiestichting aan den Raad van Bestuur van het Hof van Arbitrage overgedragen en daarmee werd het Vredespaleis zetel van het hof voor internationale rechtspraak plechtig en officieel ingewijd. Een merkwaardige dag in de wereld historie. Sinds de vroegste tijden ver haalt ze van strijd strijd tot verruiming van grondgebiedvan veeten tot nadeel van de binnelandsche rust: van bloedige botsingen, waarbij een zee van ellende over de menschheid werd uitgestort: van oorlogsgeweld, dat schatten verslond en de welvaart verstoorde. Eeuwen verliepen en de toestanden werden er niet beter op. Men was ge tuige van een steeds toenemende bewa pening. 't Werd op de internationale oorlógsmarkt een opbieden, dat tot een internationale ruïne dreigde te zullen leiden. En daarmee ging gepaard een verzwaring van het geschut, die de ellende van den oorlog tot de grenzen van hot ondragelijke bracht. En nu dan staat het grootsche bouw werk gereed. Er is door alle landen aan gewerkt. Nog niet aan den wereldvrede wel aan het middel om daar eenmaal toe te geraken. Vandaar de gróóte beteekenis van den dag van Donderdag. Hij staat in 't teeken van een betere wereldtoekomst —van vrede en welvaart door recht. Miniatuur schipbreuk. Er lag Zondagmiddag voor de Pier te Scheveningen een miniatuur-scheepje,dat met een miniatuur-zeiltje van de haven was komen varen. Naast de kop van de Pier had de schipper zijn miniatuur-anker uitgegooid en vervolgens zijn pijpje opgestoken. Hij lag daar voor reclame, rustig wiegend op de lichte golfjes. Het scheepke was blijkens een aan kondiging op een stuk karton „Te koop" en het lokte veel kijkers. Toen de schipper een poosje had liggen dobberen, ging hij eens overeind staan. Maar dit bekwam hem slecht. Opeens sloeg het ranke bootje om en de schipper lag te water. Gelukkig kon de man goed zwemmen en met krachtigen slag zwom hij naar het ijzerwerk onder het wandel- hoofd, eerst nog met zijn pijpje in den mond, dat hem echter halverwege ontviel, en toen zijn pagaai achterna dreef. De man kwam later in zijn natte pak op de Pier, waar honderden hem als een wondermensch bekeken. Het bootje, dat op dezelfde plaats was blijven liggen, maar nu onderstboven, werd door een der zeilvletten opgepikt en aan land gebracht, waar het veel bekijks had. Het was een mislukte reclame voor het te koop aangeboden scheepje. Vad. Alweer een verzakking. Maandagmorgen had op de spoorlijn Gouda Schoonhoven weder een verzak king plaats Een zandtrein, bestaande uit 8 waggons staande bij Gouda op de lijn vlak bij de aansluiting aan den spoorweg naar Utrecht, is om 11 uur in de diepte ver zonken. De bij den trein bohoorende arbeiders die de verzakking voelden komen, kon den nog tijdig de machine loshaken, zoodat deze kon wegstoomen, de wagens verdwenen echter alle in de modder. Juist was Zaterdag de baan daar op de vereischte hoogte gebracht, zoodat nu weer opnieuw kon worden begonnen met ophoogen. Met 2 machines is men terstond aan 't werk getogen om de weggezakte wagens op te visschen. De spoorweg Gouda-Schoonhoven heeft wel pech (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Voor opname mijn dank. Communicatiemiddelen op Texel. Onbegrijpelijk is het, hoe een eiland zoo schooD, zoo rijk aan plantengroei, waar zoo onnoemelijk vele vogelen hun tijdelijk thuis vinden (dit voorjaar nog op een stuk land tegelijk 1300 eieren in de nesten) wat door zijn schoone natuur, zeldzaam strand en goedmoedige bevolking waar iedere vreemdeling, die met de Texelaars in aanraking komt, over spreekt, dat een eiland zoo bevoorrecht (18000 Hectare groot) dat genoemd Texel zoogoed als geheel ver stoken is van publieke vervoermiddelen (geen water- of landvervoer)onbegrijpelijk is het, nu ter sprake komt het aanleggen van een tram, hoe vele bevooroordeelde menschen meenen hun meening te moeten uitspreken, door te zeggen 't ken nooit, ken jo begriepen, weg gooit geld, enz. Zij beseffen niet dat ze geen recht van mee spreken hebben, omdat zij geen kijk op de zaak hebben, en te conservatief zijn zij zijn uit den tijd. Voor zoover ik het plan kan bekijken geloof ik dat het wel eens mee kan vallen tenminste ik toets dit aan de vele uitingen van vreemdelingen, die naar ik meen meer kijk op de zaak hebben als zoovele Texelaars, die maar veroordeelen ik zou hun wel willen toeroepen wacht nog wat met veroordeelen, totdat het grondig onderzoek, (hetwelk nu plaats zal hebben) uitspraak heeft gedaan. Wij zijn gelukkig in den tijd waar in verbeteringen tot stand komen kijk maar eens naar het Badhotel, de Dageraad, de Zeevaartschool, welhaast villa's op de duinen, verkorte weg BurgHaven, alle prachtige verbete ringen. Vooruit Texelaars helpt bevorderen en bevooroordeel niet!!!! Aan boven op genoemde verbeteringen kunt u zien', dat Texel een schoone toekomst heeft en waar ook een tram weieens op zjjn plaats zou kunnen zijn, Jn. FLENS. ONTBOEZEMING. 'k Sta weer op mijn geboorteplaats, En sla het oog in 't ronde, Doch velen van mijn vroegre maats Heb ik niet weer gevonden 't Is vijf en twintig jaar geleên, Dat 'k trok naar andre dreven, Toch trek 'k er jaarlijks nog eens heen Schoon 't mij geen brood kon geven. Doch steeds zie ik verandering, Ik hoor niet meer de stemmen, Yan menigeen die ten groeve ging En wie 'k aan 't hart woü klemmen. Toch ben ik nog geen vreemdeling, Al leef ik in den vreemde Ik voel me ook thuis in jongren kring In Texels schoone beemden Maar toch gevoelt het harte pijn, Als men niet meer kon groeten Hen, die niet meer op aarde zijn, En gaarne nog zou ontmoeten. Toen 'k mijn geboorteplaats verliet Verliet ik vele vrinden, Nadien kon ik tot mijn verdriet Er weinigen meer vinden Ja, velen zijn mij voorgegaan Aan wie mijn harte kleefde, 'k Kan slechts aan hunne groeven staan Met wie ik eertijds leefde Ook dit is echter 's Keeren wil, Al drukt dit ook ter neder; Dus ben ik rustig, en blijf stil Eens vind ik allen weder A. A. KOOPMAN. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 23 tot en met 29 Aug. 1913, GEBOREN: Cornelia Johannes z.v.Abra ham de Schipper en Dingena Janna Koster, Eierland. Pieter z.v. Aris Jan Eelman en Maria Bremer, Pijpersdijk. ONDERTROL WD Jacob Hopman en Petronella Bakker. GETROUWD: Cornelia Schoenmaker en Trijntje Witte. OVERLEDEN Pieter Wilner, oud 60 jaar, gehuwd met Pietje Wegman, den Burg. Volkert Kruidhoed, oud 71 jaar, gehuwd met Willemijutje Bijl, Oudesohild, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zilveren armband, gevonden te den Burg. Gedeponeerd bij den veldwachter de Cocksdorp 1 zilveren herioneringsme daille gevonden te de Cocksdorp. Uit de Schager Courant: Schagen, 28 Aug. Aangevoerd: 29 Geldekoeien f 180 a f 260 73 Vette Koeien f 200 a f 355,—; 31 Kaltkoeien f 200,a f 375; 30 Nuchtere kalveren f 14 a f 24. 400 Vette Schapen f 28 a t 34.25 170 Lammeren 1 16 a f 25.00. 52 Vette Varkens 54 a 58 ct. per Kg. 70 Biggen f 13.00 a f 17,00; Boter 1 1.30 a i 1.40 per K.G. Kipeieren f 3.75 a 1 4.75 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 29 Aug. Ter markt aangevoerd: 116 Stieren f 118,— a f 484,—; 191 Kalf- en Melkkoeien f 187 a f 342. 81 Varekoeien f 149 a f 283 223 Vette Ossen en Koeien f204 a f326 69 Kalveren (vette) f 73 a f 138 36 Kalveren (magere) f 8.a 118. Lammeren f a f ,00. 432 Schapen (vette) f 31,00 a f 35.00 592 Biggen f 10.k f 16.00 Zondag 31 Augustus 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. H. Doop. Collecte voor de Kerk, Koog, Vm. lOuurds. v. d. Waa. Oudeschild Nm. 2 uur ds. Norel. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nam. 3 uur ds. van Grasstek. Inwijding v.h. nieuwe orgel. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. halftien ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de. Bussemaker. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. IDIJ LICHTE aandoeningen "aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren CORNELLS, zoon van W. METS Cz. en G. R. METSKikkert, den Burg, Texel, 29 Aug. '13. Algemeeno kennisgeving. hopen onze Ouders en Behuwd- ouders C, Jz. BUNKER en J. BOON hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne Kinderen en Bshuwdkind. Oudeschild, Texel, Aug. 1913. Heden overleed plotseling te Hoorn onze geliefde Zuster, ANTJE TIESSEN, Echtgenoote van H. v. Ree, in den ouderdom van ruim 52 jaar. C. TIESSEN. D. TIESSEN—Hillenius. Oudeschild, Texel, 29 Augustus 1913. O. o. T. 5&0

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2