N°. 2704. Donderdag 4 September 1913. 26#te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANÖEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bürg op Tex el. 23—30 Aug. De afgeloopen week was de week der vredesbeweging. Uit alle oorden der wereld kwamen ïd de laatste dagen de vrouwen en mannen van den vrede samen in het vorstelijk 's Gravenhage. En nog nauwe lijks waren de laatste klanken van het 20e Wereldcongres van den vrede, dat in de ridderzaal gehouden werd weggestorven of een nieuwe gebeurtenis op het gebied van de vredesbeweging kwam de aandacht tot zich trekken. Het Vredespaleis, dat in de nabijheid van de residentie verrees werd plechtig ingewijd. Deze gebeurtenis mag met recht genoemd worden e6n belangwekkend feit, dat met gulden letters in de analen der wereldge schiedenis geschreven zal worden. Een verblijdend feit, niet minder. Al mogen er in onze dagen nog velen zijn die het met schouderophalen of zelfs met spot hebben begroet, het schoone paleis gewijd aan den vrede der volkeren zal zijn tot 'n eeuwig tee- ken van een voortschrijdende volmaking der menschheid, van het schoone streven naar den vrede en de verbroedering der volkeren het in vasten vorm gegoten idealisme, het symbool van de innige begeerte die er leeft in miljoenen harten. Het valt niet te ontkennen, dat er veel idealisme noodig is voor de vredesvrienden in onze dagen. De dreigende donderwolken van den oorlog zijn in den laatsten tijd niet van de lucht geweest. En in het verre Oosten heeft pas het kanon zijn afschuwe lijk werk gestaakt en men kan nog niet eens zeggen, voor goed. De roofvogels zwermen nog over de slagvelden van den Balkan, waar het bloed van honderdduizenden vloeide en in korten tijd geheele provincies verwoest worden, En de groote Europeesche mogendheden wapenen zich steeds meer en overal wordt de brandstof opgestapeld, zoodat als den een of andere dag de oorlogsbrand zal uitbreken, de vlammen torenhoog zullen uitslaan en heel Europa in laai en gloed zullen zetten. Inderdaad er is veel optimisme en idea lisme noodig in deze dagen om nog te ge- looven in de eindelijke zegepraal der vredesbeweging. En toch is de tijd voorbij dat glimlachend de schouders werden opgehaald over dat heerlijk streven, dat zich steeds met grooter kracht begint te uiten. Breed zijn thans reeds de scharen, die den oorlog aan den oorlog hebben verklaard en die rechtvaardigheid en recht willen inBtede van het zwaard en het geweld. Daarvan getuigt het vredespaleis, daarvan spreken telkens weer de vredescongressen. En de tijden waarin lichtvaardig naar het zwaard gegrepen werd zijn thans reeds zoo goed als voorbij. Daarom mag dan ook de be- teekenis van de vredesbeweging niet onder schat worden, wat nog zoo vaak gebeurt. ooo-i- Een tweede belangrijk ieit gaf een bij zondere beteekenis aan de afgeloopen week. We bedoelen de tot standkoming van het nieuwe Kabinet. De heer Cort van der Linden is er in geslaagd een aantal personen bereid te vinden om met hem het nieuwe z.g. extra-parlementaire kabinet te vormen. De namen der nieuw e bewindslieden zullen den lezers bekend zij.n en van enkelen dezer weet men dat ze mogen wijzen op een eervollen staat van dienst. De kabinets formateur zelf was Teeds eerder minister en ook van den heet- Lely kan dit worden gezegd. En ook van de andere leden van het nieuwe kabinet kan verwacht worden, dat ze achter de groene tafel op hun plaats zullen zijn. Nochtans heeft de benoeming van een hunner nogal opzien gewekt. Menigeen had stellig niet verwacht, dat Mr. Treub de opvolger zou worden van den heer Tal ma. Men woet dat de heer Treub een tegen stander is van Staatspensionneering en dat hij om die reden geen vrede kon h6bben mot het concentratie-program. Liever legde hij zijn mandaat voor de Kamer neer, dan dat program te onderschrijven. De linker zijde der Kamer, die thans de meerderheid heeft, zal intussch6n op staatspensioneering blijven aandringen en de vraag is wel welke houding de heer Treub daartegen zal aannemen. In de kamer deed hij zich destijds kennen als tegenstander van het ontwerp-Talma, zoodat van hem moeilijk kan worden verwacht, dat hij dit straks zal doorvoeren. Mogelijk is het nu dat de heer Treub, die destijds wel stemde voor het amendement-Borgesius c.s. om de f2 niet alleen aan loonarbeiders, maar aan alle behoeftige 70-jarige te verstrekken, in die richting een oplossing van het ouder- domsverzorgings-vraagstuk zal trachten te vinden. Met belangstelling mag intusschon tegemoet worden gezien, hetgeen de Troon rede straks omtrent deze aangelegenheid zal hebben te melden. Ook omtrent het eigenlijke karaktor van het nieuwe kabinet zal de troonrede het noodige licht kunnen ontsteken. Gaat men de samenstelling ervan na, dan ligt het vermoeden voor de hand, dat het niöuwe kabinet in vooruitstrevende richting zal sturen en alzoo blijven in de lijn der ver kiezingen. Over 't algemeen neemt de pers een nogal gereserveerde houding aan ten op zichte van het nieuwe ministerie. Ver klaarbaar is dat alleszins. Over een zaak zijn de bladen het echter nog al eens n 1. dat de taak der nieuwe bewindsmannen verre van gemakkelijk zal zijn. Ook met het oog op de samenstelling der Eerste Kamer, die overwegend rechts is terwjjl het Kabinet toch tot de linkerzijde moet worden gerekend te behooren. o—o—o— Er is in de laatste dagen heel wat ge schreven over een „miljoeneDjuffrouw" van vorstelijke bloede. Deze dame die zoo van zich spreken laat is de dochter van wijlen Koning Leopold van België prinses Louise van Saksen-Coburg. Deze prinses heeft reeds een veel bewogen leven achter zich. Men weet dat Koning Leopold voor zijn wettige kinderen niet veel gevoelde en dat hij ze niets meer naliet dan het geld dat hij bij zijn huwelijk vanhunmoederontving. Dat beliep voor ieder wel ettelijke miljoenen, doch voor prinses Louise was het bij lange na niet voldoende. Ze leefde op zoo grooten voet, dat ze lang niet rond kwam met haar geld en groote schulden maakte. Haar man liet zich van haar scheiden en wenschte van haar schulden geen cent te betalen. De prinses zocht een nieuwen levensgezel, een officier Mattasitsch en wist op haar koninklijken naam hier en daar groote sommen los te krijgen. Daarbij maakte ze gebruik van het feit, dat ze later van een tante nog ettelijke miljoenen te erven heeft. Een harer slachtoffers nu een rijke Duit- sche advocaat Dr. Inhoffen, die aan de prinses al zijn geld voorschoot en zelfs hypptheek nam op zijn bezittingen, doch die geen cent er van terugzag, heeft de prinses dezer dagen in rechten aangespro ken. En met het resultaat, dat het Berlijn- sche Landgeiecht zijn eisch tot een bedrag vau 443000 Mark plus 6 rente toege wezen heeft en hem vergund, daarvoor beslag te loggen op de goederen der prinses. Doch deze zjjn al lang verpand en Dr, Inhoffen heeft daar dus niet veel aau. Ilij schijnt thans hot plan te hebben de prinses wegens oplichting aan te klagen. —o—o—o— Op den Balkan was het rustig in de laatste dagen. De demobilisatio der Balkan- legers werd voortgezet en op het oogenblik is alleen het Turksche leger nog op voet van oorlog, Bulgarije daarentegen was oen der eersten die het meerendecl zijner sol daten naar hun haardsteden liet terug- kceren en schjjnt aan een gewapend op treden tegen het Turksche leger niot te denken. En toch is het tusschen Bulgarije en Turkije nog lang niet in orde. Zelfs zjjn de directe onderhandelingen tusschen beiden afgebroken en is daardoor do hoop op een spoedig te sluiten overeenkomst zoo goed als geheel verdwenen. Naar luid der berich ten stelt Bulgarije zich op het standpunt dat het Londensche verdrag dient te worden gehandhaafd en Adrianopel aan Bulgarije moet worden gelaten. In Konstantinopel heeft men daar evenwel geen ooren naar. En r.u Bulgarije de onderhandelingen afge broken heeft beginnen de Turksche bladen met kracht op maatregelen aan te dringen. De offleieuse „Tanin" schreef dezer dagen dat de Bulgaarscho diplomaten alle eigen schappen bezitten van domme rijk geworden boeren, die op hun stuk blijven staan als een boer op zijn klompen. Daardoor wordt een snelle afdoende regeling niet weinig tegengewerkt en daarom acht het blad het gewenscht, dat Turkije wat meer pressie gaat uitoefenen. Dat kan geschikt door de bezetting van eenige aan Bulgarije toege wezen plaatsen aan de Egeïsche Zee. Daaruit zouden de mogendheden dan meteen kun nen zien, dat Turkije niet van plan is Adrianopel op te geven. 't Is de vraag of de Porte een dergelijke wenk ter harte zal durven nemen. Rusland heeft reeds tegen een voortzetten van de Turksche opmarsch gewaarschuwd. Enver bey, die eigenlijk de lakens uitdeelt, isin- tusschen voor geen kleintje vervaard en als Bulgarije weigert te onderhandelen is het nog volstrekt niet uitgesloten, dat het Turksche leger het offensief hervat. Naar luid der berichten doen de mogend heden thans echter moeite om Bulgarije te verzoenen met het denkbeeld, dat het Adrianopel zal hebben prijs te geven. De berichten uit China wijzen er op dat het met de revolutie ten einde loopt. Joeans- jikai is er in geslaagd den opstand te dempen dank zij den tronw van zijn leger. Gevoch ten wordt er thans alleen maar meer bij Nanking, alwaar nog eenige forten in de handen der opstandelingen zijn. De troepen en oorlogsschepen van Joeansjikai zijn er tot nog toe niet in kunnen slagen de forten tot zwijgen te brengen. Toch zullen ook daar de opstandelingen zich niet lang meer kunnen handhaven. Men mag dan ook ge rust zeggen, dat de poging om een einde te maken aan het bewind van Joeansjikai voor dezen keer mislukt is. Dat bljjkt ook uit de vlucht vaa de beide aanvoerders der revolutionairen. Dr. Sunjatsen en generaal Hsang Hsing. Beiden hebben de wijk naar Japan genomen, nu Joeansjikai gezegevierd heeft, De positie van den president en zijn regeering is thans sterker dan voorheen, maar toch zal men waarschijnlijk nog niet een tijdperk van rust en orde in het voor malige I-Iomolsche Rijk mogen verwachten. Tenminste als Joeansjikai zjjn regeerings- politiek niot wjjzigt. 1-Iij schjjnt de meening toegedaan to zjjn, dat do groote republiek door één krachtige hand moet worden ge regeerd en dat het oogenblik nog niet aan- gebrokon is om een gedencontraliseord be stuur in te voeren, Vandaar ook, dat onder de huidige omstandigheden de Chineescho volksvertegenwoordiging oigonlijk niots te beteokenen heoft. Daartegen gaat het verzet. De besturen van do zuidelijke provincies willen meer vrijheid van handelen. Ze wenschen niet van uit Peking geregeerd te worden. Wijzigt Joeansjikai zijn politiek dan ook niet, dan blijft van die zijde voort durend het gevaar van een opstand dreigen TEXEL, 3 September 1913. Oude Jan gedecoreerd. De decoratieregen bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, beeft zoo waar ook bier iets laten neer vallen Jan Kalis, koetsier op de deligence tusschen Burg en Oudeschild was de bevoorrechte op wien een lintje neder viel; de medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons, zal onwe Jan voortaan versieren. Uit de lijst van gedecoreerden welke in de Opr. Ilaarl. 9 kolommen beslaat, stippen wij nog aan De heer R. Luyten, 1ste onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem (een vroegere plaats genoot) werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau werd benoemd de heer J. Veenen- bos, inspecteur der registratie en domeinen te Alkmaar, (mede een vroegere plaatsgenoot.) Omtrent de Zondag gehouden voetbalwedstrijden vernemen wij dat „Leonidas" de adspiranten van „Texel" versloeg met 3 tegen 0. In den na middag versloeg „Texel I" „Quick I" met 4 tegen 0. Bij de begrooting 1914, gisteren den Raad aangeboden, wordt een straat belasting voorgesteld met progressieve heffing in verband met de belastbare opbrengst van de eigendommen. Het percentage voor heffing H. Omslag wordt voorgesteld op dat van het vorig jaar. Het nut van advcrtcercn. Wanhoop niet, als het succes soms wat lang uitblijft, het onderstaande be vestigt zulks. Juist een maand geleden verloor iemand vermoedelijk tusschen, „de Strooppot en den Burg een bankbiljet van 10 gulden. Alle nasporingen bleken vergeefs, een advertentie zonder resultaat. Woensdag j.l. vond de boeren knecht Z. tusschen het reigras een bankbiljet als genoemd; de oude krant, die in de huishouding zulke goede diensten doet herinnerde aan het verloren biljet van een maand geleden en de navraag aan ons bureau bracht aan het licht dat het verlorene biljet van een maand terug en het gevondene van deze week een en hetzelfde moeten zijn. Een aangename verrassing voor ver liezer en vinder, een goede reclame voor de krant. Dat het vervoer van passagiers met De Dageraad (T. E. S. O.) steeds meer beteekenend wordt, mag niet onbekend worden geacht. In de afgeloopen maand, Augustus, bereikte het vervoer het hoogte TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertcntitm. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodoro regel meer 8 Ct. Groote lettors en Viguetton worden naar plaatsruimte borokend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummor. O--O O

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1