N°. 2706. Donderdag 11 September 1918. 26"!* J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tot week. if Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 uur op den dag der uitguve ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. 30 Aug.—6 Sept. Augustus heeft alweer afscheid vau ons genomen en de eerste der maanden met de gevreesde r heeft haar intrede gedaan. De zomer snelt voorbjj, de meeste vacantie behooren al weer tot het verleden, de dagen van rustig genieten, zoo menigeen beschoren zijn achter den rug en voor menigeen staat de drukke tijd weer voor de deur. Natuur lijk spreken we niet van onze landbouwers, voor wie de warme vacantietijd de oogsttijd en daardoor de drukke tijd is en diealsoveral elders het drukke leven in vollen gang is tot zelfs in 's Lands vergaderzaal toe, voldoende gelegenheid tot verpoozing over houden. Verpoozing maar niet minder ook voor studie. Het is een gelukkig en ver blijdend kenmerk van het thans opgroeiende landbouwersgeslacht, dat het ijverig streeft naar ontwikkeling, naar meer vakkennis door het lezen van vaklitteratuur en het bijwonen van landbouwcursussen etc. Daardoor is ook de herfst en de winter voor de jeugdige landbouwers een tjjd van studie en arbeid geworden, die nu reeds het landbouwbedrijf ten onzent ten goede is gekomen en dat ook in de toekomst waarschijnlijk in nog meerdere mate zal blijven doen. De goede verzorging van het theoretisch gedeelte van 't landbouwbedrijf, het stellen van de wetenschap in dienst van den landbouw, de krachtige organisatie der landbouwers zelf, de toenemende regeeringszorg en de dorst naar landbouw wetenschap en wat daarmee samenhangt, heeft veel bijgedragen tot den bloei van dezen belangrijken tak van ons volksbestaan. Een bewijs van dien bloei vindt men ongetwijfeld in de krachtige corporatie die inzonderheid in het noorden van het land, de groote fabrieken als uit den grond stampen. En stellig ook in de groote landbou wtentoonstelling die in de afgeloopen week te 's Grnvenhage geopend werd, een nationale en internationale tentoonstelling, die een grootschen indruk maakt en de vele buitenlanders die haar komen bezoeken een machtigen indruk geeft van de hoogte waarop het landbouwbedrijf in ons land tegenwoordig staat. De eerste openbare taak van het nieuwe Kabinet, dat dezer dagen de leiding van 's lands zaken in handen nam is geweest zijn belangstelling te toonen in onzen landbouw. Nog maar nauwelijks had de nieuwe landbouwminister, de heer Treub de portefeuille uit de handen van zijn voorganger de heer Talma, overgenomen, of hij kon zijn schrede richten naar het tentoonstellingsterrein om namens de regeering deel te nemen aan de openings plechtigheid en de belangstelling te uiten, die te regeering koestert voor alles wat dezen belangrijken tak van ons volksbestaan bevorderen kan. De groote nationale en internationale landbouwtentoonstelling is dan geopend en ook van de lezers van dit blad zullen er velen zijn, di6 met eigen oogen zich gaan overtuigen van alles wat daar op het ge bied van den landbouw is bijeengebracht. Er is veel te zien en te leeren. De ten toonstelling, die ook door vel6 buitenlanders bezocht wordt geefc Holland te zien op zijn best en bevestigd den goeden naam die de Nederlandsche landbouw zich heeft weten te veroveren. ooo Te Groningen is in de afgeloopen week een belangrijk congres gehouden. Uit alle oorden der wereld kwamen er samen mannen van wetenschap, geleerden van naam om het internationale pbysiologische congres bij te wonen. Zooals men weet is de physiologie de wetenschap van het menschelijk lichaam en zijn natuurlijke verrichtingen. De geheimen van het natuuriyk leven, ze zijn de onderwerpen, waarmee het denken van geleerden zich bezig houdt. De raadselen van ons phsysich bestaan te ontsluieren hebben zjj zich tot taak gesteld. Het mag voor Groningen een eere genoemd worden dit belangrijk congres te mogen ontvangen en dat het deze mannen der wetenschap op waardige wjjze ontvangen kon. De Groninger uni versiteit bezit in prof. Hamburger een hoog leeraar wiens naam overal in het buitenland met eere genoemd wordt onder die van de mannen van wetenschap in onzen tijd. En het laboratorium waarover prof. Hamburger beschikt en die thans ten dienste stood van het congres mag gelden als e6n der best ingerichte. 't Was de eerste maal dat dit belangrijke congres in ons land gehouden werd. oo o— Te Sigmaringen werd in de afgeloopen week een huwelijk voltrokken, dat weer eens do jongste zeer bewogen geschiedenis van Portugal in herinnering heeft gebracht. De onttroonde koning der Portugeezen, de jeugdige ex-koning Manuel, die maar heel kort de Portugeesche kroon gedragen heeft, trad in het huwelijk met princes Victoria von Hohenzollern, Behalve een aantal vorstelijke gasten waren van dichtbij en van ver honderden vreemdelingen in Sigmaringen samengekomen om getuige van deze huwelijksplechtigheid te zijn. Daaronder waren ook een aantal vertegen woordigers van de Portugeesche aristocratie. De plechtigheid had geheel piaats over eenkomstig de gebruiken der Hohenzollern en droeg overigens een eenvoudig karakter. Vroeg in den morgen werd door een aantal schoten de plechtigheid aangekondigd, waarna voor het bruidspaar en de Daaste verwanten in de slotkapel een stille mis opgedragen werd. Na een korten rondgang doorde stad voltrok de eerste hofmaarschalk van het Pruisische Koningshuis, Graaf von Eulenburg, het burgerlijk huwelijk, waarna in de Pfarrhorche de kerkelijke inzegening plaats vond. De weg van het slot naar de kerk was mooi versierd. In 't wit gekleede meisjes strooiden bloemen voor het bruids paar terwijl een eereboog opgericht was, waaraan het wapen van koning Manuel en een vergulde koningskroon aangebracht was. De koning was in frak gekleed en droeg een groot aantal ridderorden. Achter net bruidspaar volgde de vader der bruid en de moeder der bruidegom en vervolgens Prins August Wilhelm van Pruisen, die den Duitschen Keizer en de Prins van Wales, die Engelands koning vertegen woordigde, alsmede de andere vorstelijke personen en de vertegenwoordigers van de koningen van Italië, SpaDje en Saksen. Het kerkelijke huwelijk werd voltrokken door den vroegeren kardinaal patriarch van Lissabon. Het zal voor den gewezen koning onge twijfeld een dag geweest zijn van gemengde gevoelens. Al was hij ook de gelukkige bruidegom, toch is hij nog steeds de balling ver van zijn land, En een kroon en de genegenheid van een volk kon hij niet meebrengen als geschenk voor zijn gemalin, —o—o—o Te Weenen wordt het Zionistencongres gehouden en uit alle oorden der wereld zijn de aanhangers dezer uitsluitend Israë litische beweging in de Oostenrijksche hoofdstad bijeengekomen. Het Zionisme vindt ook in ons land onder de joden een groot aantal aanhangers maar niet minder ook nog veel tegenstand. Dit laatste ziet men meer in de Westersche landen, terwijl daarentegen in de Oostelijke landen het streven der Zionisten onder de joden groote aanhang vindt. Meerendeels zal dit een gevolg zijn van de omstandigheden waar onder ze daar moeten leven,In de Westersche landen waar ze met de andero bevolking zoo goed als één zjjn geworden, waar ze dezelfde rechten en vrijheden genieten als deze, is de zucht naar het land der vaderen, naar Palestina, lang niet zoo sterk als in het Oosten waar het jodendom onder moeielijke omstandigheden vorkeeren moet en het nog als minderwaardig en als het uitvaagsel behandeld wordt. Het streven der Zionisten toch is, om de emigratie van joden naar Palestina met kracht te bevorderen. Het „land der vaderen", waar zich het schoonste deel van de joodsche geschiedenis afspeelde, hot land waar Israël groot was, zijn eigen troon en tempel had, is het land waarheen de Zionist begeerig den blik richt en dat hij thans weder wil bevolken met zjjn volk. Ofschoon de ballingschap van het joodsche volk nu reeds eeuwen duurt is het toch niet in de andere volkeren waaronder het verkeerde, verloren gegaan. Het joodsche ras heeft zich weten te handhaven, doch het is in de verstrooiing gebleven tot nog toe. De Zionisten willen terug naar het heilige land, om de verloren gegane joodsche maatschappij te herstellen en het joodsche volk weer een vaste plaats te geven onder de andere volken. Men mag dit de idieele zjjde der beweging noemen; de practische zijde grondt zich op het feit, dat de Zionisten een einde willen maken aan het lijden en de moeilijk beden die zoovelen hunner rasgenooten hier en daar moeten ondergaan. Het meent, dat dit nog een toekomst kan hebben en wjjst zoo gaarne op het feit, dat het joodsche ras de grootste geleerden voort gebracht heeft en het in de beschavings geschiedenis der menschheid een belangrijke rol gespeeld heeft. Het streven der Zionisten is niet zonder resultaat gebleven. Palestina herbergt thans al weder duizenden joden, die zich hoofdzakelijkjop den landbouw toeleggen, In de groote centra heeft men reeds joodsche scholen, waar enkel in het Hebreeuwsch wordt onderwezen. En het congres te Weenen zal thans zelfs be spreken de oprichting van een Hebreeuw- scbe hoogeschool te Jeruzalem. Er worden weer belangrijke onderwerpen op het congres te Weenen behandeld, maat regelen betreffende, die het Joodsche volk in Palestina krachtiger kunnen maken en het beter nog kennen organiseeren, de kolonisatie te bevorderen en meer grond bezit voor de landverhuizers beschikbaar kunnen stellen, in één woord alles wat het belang van de kolonisatie in het „land der vaderen" bevorderen kan. Uit alle oorden der wereld zjjn er de Zionisten bijeen gekomen, meer dan 500 gedelegeerden der Zionistische vereenigin- gen zijn tegenwoordig, terwijl het aantal andere bezoekers ettelijke duizenden beloopt, —o—o—o— Van den Balkan kwam goed nieuws in de afgeloopen week. Bulgarije heeft inge zien, dat het met zjjn weigerende houding om naar Turkije's eischen te luisteren niet zijn doel bereikte. De mogendheden schijnen niet van plan het Londensche verdrag te handhaven ten opzichte van Turkije en dit trad als een gevolg daarvan mot den dag driester op, Het verzwaarde zjjn eischen en vraagt thans al veol meer dan enkel de afstand van Adrianopel. Bulgarije heeft thans oflicieole onderhands- handelingon aangeknoopt met de Porte 6n deze zjjn thans in vollen gang. TEXEL, 10 September 1013. Loting Nationale Militie. Dinsdag 9 dezer had de loting plaats voor de daartoe ingeschrevenen, lichting 1914, voor deze gemeente. De uitslag was als volgt 1 Liere, van Marinus Adriaan E 2 Waard, de Pieter Michiel S 3 Zijm, Johannes Franciscus B 4 Logman, Jan Jacob B 5 Barhorst, Hendrik E 6 Timmer, Dirk O 7 Vlaming, Jan O 8 Kaan, .Tan S 9 Sterre, van der Klaas S 10 Groenewold, Jan B 11 Dros, Gerbrand Anne B 12 Barhorst, Carl. Clemens J.Az. E 13 Drijver, Cornelis O 14 Witte, Jacobus B 15 Jager, de Jan H 16 Langeveld, Pieter Adriaan B 17 Kelderhuis, Jan K 18 Huisman, Cornelis B J9 Vlaming, Gerrit O 20 Wuis, Simon Hendrik O 21 Slikke, van der Pieter E 22 Kalis, Klaas E 23 Witte, Johannes H 24 Daalder, Klaas O 25 Bakker, Simon E 26 Leeuwen, van Kornelis E 27 Vis, van der Willem O 28 Veeger, Cornelis Johannes H 29 Barhorst, Carl. Clemens Jz. E 30 Dijker, Gerrit O 31 Bakker, Abraham E 32 Zegers, Jan Pieter E B, beteekent BurgE, Eierland KoogH, den Hoorn O, Oosterend S, Oudeschild. Vergadering Bijenteelt. Een lötal leden van de 42 leden die de vereeniging thans telt, was Zaterdag avond present in café den Burg. De vergadering werd met een gepast woord door den voorz. geopend, waarna de secretaris de notulen las, die zonder discussie onveranderd werden vastge steld. Het hoofdpunt van de agenda, de be stelling van suiker voor bijenvoer, was onmiddellijk aan de orde, nadat de voorz. een schrijven van het Hoofdbestuur had gelezen, waarbij werd medegedeeld, dat het adres van den tijdelijken secre taris thans is den Heer van Os fe Leersum. Staande de vergadering werd meer dan 300 K.G. suiker besteld, die dit jaar slechts 21 cent per K.G. zal kosten en welke zending franco Texel zal worden toegezonden. Voor elke nabestelling komt de vracht voor rekening van be steller. Besloten werd pogingen aan te wenden om den heer v. Giersbergen te bewegen, hier in het a.s. winterseizoen nog eens een lezing te komen houden, zoo moge lijk met lichte maan. Na de rondvraag die niets opleverde stelde de voorz. voor deze winter een of meer vergaderingen te houden, waarop een of meer onderwerpen door een of meer leden zullen worden ingeleid. Dat voorstel vond algemeen bijval besloten werd te wachten tot een der loden zich met een onderwerp zal aan melden. Een der leden acht het volstrekt niet uoodig, dat de inleider het onder- TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor des Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Prys der Advertcntièn. Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iodore regel moor 6 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekond. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1