Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. werp machtig is, omdat alleen het ter sprake brengen van een onderwerp, waarover dan onder leiding van den voorzitter ieder meer-bekwame het zijne kan toevoegen, z.i. meer zal bijdragen tot gemeenschappelijke ontwikkeling, dan de gezellige kout over het vak, waarbij ieder groepje een eigen onder werp behandelde en waarbij de minder- b^kwame leden juist datgene misschien ontgaat,, wat voor hen het meest noodig was. De vergadering werd daarna door den voorz. gesloten. Oosterend, 9 Sept. Het programma voor de onafhankelijk heidsfeesten, die hier gevierd zullen worden neemt langzamerhand vasteren vorm aan. Het feest zal twee dagen duren en wel 22 en 23 September. Des Maandags denkt men een optocht naar „De Schans" bij Oudeschild te houden, om er de Franschen, die er geposteerd zullen zijn krijgsgevangen te maken. Des Dinsdags zullen er kinderfeesten zijn, terwijl men bij Oost de landing van den Prins zal voorstellen. Voor muziek en koorgezang, waarvoor men dagelijks oefent, zal gezorgd worden. De commissie heeft geen gemakkelijke taak, doch, als de wil goed is, kan men veel. Moge goed weder bet feest be gunstigen De toestand voor de visschers is aanmerkelijk beter dan in het vorig jaar. De garnalenvangst was veel beter dan toen, de ansjovisvangst was best, en ook de Noordzeevischerij is veel beter, dank zij het vaste wedar. Alleen gebrek aan personeel maakt, dat enkele schuiten werkeloos liggen. Den Hoorn. Nu de werkzaamheden aan 't Horntje in vollen gang zijn is het de moeite waard om een fietstochtje of eene wandeling daarheen te maken. Dan toch kan men weder eens zien welke reuzen hoeveel heden rijswerk en cementblokken wor den gereed gemaakt om ons eilandje te bewaren. Oudeschild, 8 Sept. Door den in de laatste dagen voort- durenden Oostenwind, zijn er' groote hoeveelheden zeegras komen aandrijven. Vooral in den hoek achter de helling is dit merkbaar. Hier ligt het als het ware opgestapeld. In de haven zelve bevindt zich ook zooveel wier als men er in tijden niet in heeft gezien. Niettegen staande men Zaterdag j. 1. met kracht heeft gewerkt om de Haven ruim te krijgen, is dit niet mogen gelukken. Zondag j. 1. was zij als het ware met wier opgevuld. Den daarop volgenden Maandag is men met kracht begonnen het te verwijderen. Zaterdagavond j. 1. had in de Zeven Provinciën, de 26ste jaarvergadering van de vereeniging Dorpskring „Steunt Elkaar" plaats. De opkomst was niet zoo groot als voorgaande jaren. Te ruim 8 uur wordt zij door den Voorz. met een woord van welkom en een terugblik op het afge- loopen jaar, geopend. Nadat de notulen van de voorgaande algemeene vergade ring waren voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, doet de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat deze sloot met een nadeelig saldo van f294.56, tengevolge van de vele uit- keeringen, die hadden plaatsgehad, n. 1. 19, waaronder 7 van f 90. Bij monde van den heer R. Boom, lid der comm. die belast was geweest met het nazien der rekening, werd verklaard, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter bedankt den penningmeester daarop voor zijn gehouden beheer en dechargeert hem. Tot leden eener commissie, die in 1914 belast zal zijn met het nazien der reke ning, worden benoemd de heeren W. Slaman, A. Blom, D. Fz. Krijnen, D. Hemelrijk en P. de Waard. Medegedeeld werd, dat het aantal leden van Dorpskring „Steunt Elkaar" vrij stationnair bleef n. 1. plm. 975. Over het voorstel van het bestuur „Inning contributie gedurende 8 mnd.", ontspon zich een levendige discussie, waaraan werd deelgenomen door de hee ren: W. Mets Tz., C. C. Dogger, M. Kroon Jbz., D. Hemelrijk, W. Slaman, R. Boom en A. Boon. Ten slotte wordt tiet vuorstel met 35 tegen 9 stemmen aangt nomen. Tengevolge hiervan wordt nu slechts vrijstelling van contributie verleend tot 1 Januari 1914. Een voor stel van den heer A. Boon, om door een wiskunstenaar den toestand van het fonds te laten onderzoeken, wordt daarna in stemming gebracht, maar met 16 tegen 26 stemmen verworpen. De voorzitter bedankt daarop den af tredenden commissaris, den heer F. Blom, die het eerste jaar niet herkiesbaar was, voor hetgeen hij, voor de vereeniging had gedaan, waarna men tot stemming over- giDg. Na 2 vrije stemmingen, werd na herstemming tusschen de heeren D. Fz. Krijnen en A. Blom, laatstgenoemde tot commissaris gekozen, die ter vergade ring tegenwoordig zijne benoeming accepteerde. Daar de rondvraag niets opleverde, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de gehouden discussie te ruim 10 uur deze belangrijke bijeenkomst. 9 Sept. Gisteravond had in de Zeven Provinciën eene druk bezochte bijeenkomst plaats, waarop in beginsel werd besloten ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Nederlands onaf hankelijkheid ook alhier eenige feestelijk heden te organiseeren. Tot voorbereiding daarvan werd eene commissie benoemd beslaande uit de heerenC. C. Backer, W. Mets Tz., C. Schaap, K. P. Duinker, M. M. Bakker, A. Blom en M. Kroon Jbz. Nadat deze commissie was aangevuld met de heerenStompff', F. K. Zegel, C. Mz. Zegel, D. M. Vlas en M. de Waard werden de functies van voorzitter, sec retaris en penningmeester respectievelijk opgedragen aan de heeren C. Schaap, M Kroon en F. K. Zegel. Van een vast plan kan nog geen sprake zijn, doch in hoofdzaak zullen de te houden feestelijk heden wel bestaan in het houden van kinder- en volksspelen. Zij zullen in het laatst van Sept. of in het begin van October plaats hebben. Uit het Rott. Nbl. Een schadepost. Onder Stadskanaal zijn 11 korenbulten in vlammen opgegaan. Het koren be hoorde aan een 7-tal landbouwers en zou binnenkort gedorscht worden. Men denkt aan kwaadwilligheid. Een goede maatregel. Te Nijkerk besloten de drankverkoo- pers en herbergiers om bij de Onafhan kelijkheidsfeesten na 6 uur geen drank meer te verkoopen. Het besluit had tot gevolg, dat men 's avonds geen onbe kwaam mensch heeft gezien 1 Jachtopziener gedood. Zondagochtend is de particuliere jacht opziener Timmers te Moergestel bij een aanval op wildstroopers doodgeschoten. De verdachte, Dekkers genaamd, uit Oisterwijk, is gearresteerd. Uit Tilburg zendt mon aan het „Hbld" nog de volgende bijzonderheden In den laten avond van Zaterdag be gaven de in dienst van de fam. v. d. Bergh te Tilburg zijnde jachtopzieners Van der Bruggen, Van Bergen en Tim mermans zich op surveillance in het veld onder de gemeente Oisterwijk, al waar zij reeds spoedig een paar stroopers met den lichtbak bekeurden. Hun dienst in het stille veld voortzettende tot onder de gemeente Moergestel, zagen zij om half vier weer een lichtbak in de verte. Ten einde ook op deze wildstroopers de hand te kunnen leggen, stelden zij zich verdekt op, met het gevolg, dat de stroopers met hun lichtbak tot op korten afstand de jachtopzieners waren gena derd. Een aanval werd op de vier stroopers gemaakt, doch toen dezen zich achtervolgd zagen, kozen zij het hazen pad. De hen vervolgende jachtopzieners wonnen veld, maar eensklaps werd een schot gelost, waardoor Timmermans doo- delijk werd getroffen. Een vol schot hagel doorboorde de borst. De moordenaar trachtte zich nog uit de voeten te maken, doch werd door een hem nagezonden politiehond gegrepen en daarna gearres teerd. Het is een 30-jarig gehuwd ar beider uit Oisterwijk en staat als wild- strooper bekend. De verslagene, vader van een talrijk gezin, was een zeer op passend persoon. De begrootingen. Naar de N. Ct. verneemt, zouden de Ministers van Oorlog en van Koloniën voornemens zijn de begrootingen van huu voorgangers ongewijzigd te laten, terwijl de Minister van Marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pautserscbip van 21.UÜ0 ton. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal in naam der Konin gin door den Minister van Binnenl. Zaken worden gesloten Zaterdagl3 September, des namiddags te 3 uur. Aar dappelrooimachines. Onder groote belangstelling werd (meldt de Pr. Gr. Ct.) op het land van den heer H. Tuin te Zuidbroek, een proef genomen met aardappelrooimachi- nes. De merken New-Ideal, Orginal- Harder, en New Vulcan van den beer K. Dreesman te Veendam voldeden goed, behalve dat de gerooide aardappelen wat ver over den akker verspreid raakten, zoodat er nogal wat zoekers aan te pas kwamen. De machines werden gemakkelijk door twee paarden voortgetrokken. Nu de stakingen aan de orde van den dag zijn zal ongetwijfeld menig land bouwer des te eerder tot het aauschaffen van een dusdanige machine overgaan. Een grappig voorval. De Haagscbe Ct. vertelt: Toen de historische optocht eindelijk omstreeks 3 uur Houtrust had verlaten renden de comité-leden in auto's naar 't gebouw Noordeinde, om zich daar snel in hun rok te steken, waarin ze voor H.M. de Koningin moesten verschijnen. De chauffers haastten zich wat ze koDden, en men raakte den stoet dan ook een prachtig eind vóór. Maar daar in 't gebouw Noordeinde zat de deur op slot, en.... niemand had den sleutel. Vergeten was ook iemand in 't gebouw achter te laten. Langs een ladder is een der heeren toen ten slotte in 't gebouw geklommen. Men deed de fracs aan verliet ijlings 't gebouw. En vergat een der leden, die zich toen later door stuk slaan van een ruif, naar buiten baan heeft moeten maken. Want deze ongelukkige vond bij zijn weggaan, evenals bij zijn komst, de deur secuur op slot. En er was geen sterve ling om hem die open te draaien. Een model-politieman. Door een eigenaar van groote boom gaarden werd een dienaar van politie eener Zuid-Limburgsche gemeente opge dragen een extra oog te houden op zijn boomgaarden, waaruit zooveel fruit ont vreemd werd. Een rijksdaalder verwisselde op dat oogenblik van eigenaar. Wie beschrijft echter de verbazing van den eigenaar, toen hij Vrijdagochtend met nog twee personen in de weide kwam en den politieman in een boom zag zitten, ijverig bezig met appelen at te schudden, terwijl zijn vrouw ze opraapte. (Limb. Koer.) Uit het Leidsch Dbl. Krasse oudjes. De heer Uijl te Poortvliet herdacht Zaterdag den dag, waarop hij vóór 70 jaar met Elizabeth Lindhout huwde. Merkwaardig daarbij is, dat Hubrecht Uijl, nu oud 93 jaren steeds nog ver blijft in het huis waar hij het levens licht zag. Het is een kras paar. Belangrijke vooruitgang. In de eerste jaren na de opening van de Rijksvisschershaven te IJmuiden waren het meest Engelsche stoomtraw lers, welke daar hnn vangsten verkoch ten. In de laatste jaren hebben de reede- rijen te IJmuiden zich zoo ontwikkeld, dat haar schepen bijna uitsluitend in de navraag voorzien en het een zeldzaam heid is als een vreemde trawler in de haven komt. De IJmuider stoomtrawlervloot, welke in begin 1912 116 stoom- en motor schepen telde, was door aankoop van Engelsche en Schotsche trawlers in begin 1913 tot 140 gestegen. Sedert zijn nog weer eenige schepen in de vaart ge komen. Musschenplaag. De landbouwers in de Haarlemmermeer ondervinden groote schade van musscheu en duiven. Geheele zwermen vallen op het rijpe graan en vooral op erwten en zaadvruchten aan. Op alle mogelijke manieren wordt getracht de vogels te dooden of te verjagen. Het aantal aangevraagde vergunnin gen tot het schieten van schadelijk ge vogelte bedraagt ongeveer 300. Ook zijn er landbouwvereenigingen die voor het dooden van musschen een premie betalen. **- Toch nog een goed honingjaar? Uit Eerbeek schrijft men „Hard gaat ie". Dat mag nu ook de imker zeggen, 't Gaat met het honig- gewas nu werkelijk sinds een paar weken voorspoedig, onze bijen vliegen thans op de heidestruikjes van den morgen tot den avond en hebben geen tijd den nec tar behooriijk op te bergen. De heide bloeit nog goed en de lucht is mild, zoodat veel nectar wordt afgescheiden, 't Werd ook hoog tijd, want bij het eerste verblijf op de hei zijn zelfs nog volken aan gebrek omgekomen. Zóó nog een 14 dagen en 1913 mag worden be groet als een goed misschien wel uit nemend honigjaar. Uit de Opr. Haarl. Cour. Als voor 100 jaar. Men meldt ons uit Noordwijk De ge- gemeenteontvanger J. A. J. A. heeft het kantoor verlaten zonder orde op zijn zaken te stellen. Men weet niet waar heen hij vertrokken is. Een onderzoek wordt ingesteld. In de Zaterdag gehouden raadszitting werd de ontvanger in zijn ambt geschorst. Yan andere zijde meldt men nog Verleden week zijn hier de onafhanke lijkheidsfeesten gevoerd, welke ontleend waren aan de geschiedenis van Noord- wijk in 1813. Dit feest droeg behalve een nationaal, ook een plaatselijk karak ter. In een der tafereelen kwam ook voor de vlucht van den rijks- en ge meenteontvanger, Alexander Benoit Madot, die in een zak een bedrag van frs, 2723,71, zijnde de kas der gemeente, met zich medenam. Thans, 100 jaar later, is ook de tegen woordige ontvanger der gemeente spoor loos verdwenen. Snikerbietenrooimachines Het vorig jaar werd door eeDige land bouwers uit Haarlemmermeer een bezoek gebracht aan een landbouwtentoonstel ling in België, waar een nieuw uitge vonden beetwortelrooimachine in werking te zien was. Als resultaat daarvan zijn thans 3 van deze machines aangekocht door eenige landbouwers uit die gemeente. De machines staan ter bezichtiging op de landbouwtentoonstelling in Den Haag. Mochten deze nieuwe machines in de practijk goed bevallen, dan kon dat wel eens de oorzaak zijn, dat binnen niet al te langen tijd in den Haarlemmermeer polder, waar eenige duizenden hectaren bieten worden verbouwd, meerdere van deze machines worden aangeschaft. Wij zouden denken, dat dit een heelen ommekeer in de arbeidersverhoudingen aldaar zou tengevolge hebben, zoodat de vreemde arbeiders, die om dezen tijd bij honderdtallen uit het Zuiden van ons land in de Meer neerstrijken, vrijwel overbodig worden. O.H.Ct. Een big cadeau. De 5000e bezoeker van de „Entos" op Zondag j. 1., kreeg een big cadeau. De firma Boering had het denkbeeld gehad deze prijs uit te loven. Aan den heer J. B. C. Wiggers viel deze prijs ten deel. Het aantal bezoekers op „Entos" be droeg Zondag 20,000. Karpervangst. De arbeider H. J. v. Raam, te Aalsmeer ving bij het hengelen een karper van 13 pond. De hengelaar, die geen kans zag dezen reuzenkarper aan den hengel op te trek- 1 ken, was zoo verstandig mot behulp van J anderen het dier met een net te onder scheppen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek ik voor onderstaande plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Gelezen het ingezonden stuk van den heer Renier kan ik niet nalaten de inzender op eenige onjuistheden te wijzen. Ten eerste is het gerepareerde motorrijwiel niet avond aan avond geprobeerd om de eenvoudige reden dat bedoeld rijwiel maar één dag in repa ratie is geweest; dat er toen te snel gereden is, moet ik mijns inziens ontkennen, een motorrijwiel lijkt altijd harder te gaan als in werkelijkheid, dit komt blijkbaar door het geraas wat vooral plaats heeft bij een motor met vrije uitlaat; een maximum snelhcidsbepaling bezit Texel nog niet, alzoo is deze niet overschreden. Verder schrijft u dat deze week een kleine grijze auto beproefd moest worden, dit beproeven heeft wel plaats gehad, doch niet in de Parkstraat. Komende van richting Groencplaats en na ben zine ingenomenJ,e hebben hij mijn garage, wilde de bestuurder bij het postkantoor omdraaien om terug te gaan naar het hotel, dus kon dat toen

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2