N°. 2707. bondag 14 September 1913 26sto Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tiiinbouwbricven. Biftne-mand. ISit blad verscliijut Woensdag:- eu Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Bekg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nedeheand 45 Cts. Naar Amekika eu andere Knden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag: der uitgave Prijs der Advertcntitm. Van 1 tot 5 regols 30 OU. Iedore rogol meer 8 Ot. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Te x e l. INVORDERING 'S UIJIvS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 5 der personeele belasting over het belastingjaar 1913, invorderbaar ver klaard op den 11 September 19.13, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet to voldoen. Texel, den 11 September 1913. De Burgemeester, H. OVER, L -B. Herhalings-onderwijs, Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a. s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvaugen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woens dag en Zaterdag van iedere week, van des namiddags 2 tot 4 uur op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvan uiterlijk 27 September a.s.aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, onder duidelijke opgave hunner namen en woonplaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen moeten den leeftijd van 16 jaar niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den 1 October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maandvoor minver mogenden is de heii'b van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die.hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalingen als minvermogen den en als on vermogenden zijn te be schouwen. Texel, 12 September 1913. Burgemeester en Wethouders vnd., H. OVER, L.B. De Secretaris, JONKER. XX. Gemengde meststoffen. Zooals wij in onze brieven al meer be toogden, komt de bemestingsleer feitelijk neer op de aanvoering van mogelijk te kort aanwezige plantenvoedingsstoffen. De toediening moet geschieden in opneembare verbindingen. Onder de verschillende stoffen welke de planten met hare wortels uit den grond opnemen, zijn het gewoon lijk de stikstof, het phosphorzuur, het kali en soms ook de kalk, die voor aanvoer door bemesting in aanmerking komen. Uit bovenstaande volgt duidelijk, dat in elk bijzonder geval door den boer moet worden uitgemaaktten eerste welke van de vier genoemde stoffen hij zal aanwenden, ten tweede in welke hoeveelheden hij dat zal doen en ten derde in welken vorm hij de noodigö plantenvoedingsstoffen zal toe dienen. Andere zaken, zooals tijd van aanwonding, al of niet onderwerken, gebruik als over bemesting e.d. worden geheel beslist dooi de keuze van de kunstmeststof, waarin men de benoodigde stikstof, phosphorzuur, kali en (of) kalk zal toedienen en van het ge was, dat er van moet proflteeren. Dit alles vooropgezet, is het toch eigenlijk vanzelf sprekend, dat het heel toevallig zou zijn indien in een door den handel aangeboden kunstmeststof, die meer dan één plantenvoedingsstof, waarnaar de prijs berekend wordt, bevat, de begeerde stoffen in de verhouding voorkwamen, waarin men zich had voorgesteld ze te gebruiken. Nu zorgt de handol er vaak wel voor, dat voor gemengde meststoffen, zooals kali super, ammoniaksuper e. d., wel ver schillende verhouding in het gehalte der aangeboden waardegevende bestauddeelen, voor den kooper beschikbaar zijn, doch dit behoeft toch niet tot aankoop ervan te leiden. Men kan dit wel doen en er is zelfs niets tegen om die mestoffen te koopen mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan, en wel, lo. dat de begeerde stoffen in de go- wenschte verhouding en vorm voorkomen. 2o. de prijs van de gemengde meststof zoodanig is, dat men de arbeid van het mengen niet te duur betaalt. Dit laatste zullen we met een voorbeeld toelichten. Stel men kon koopen slakkenmeel met 17% phosphorzuur voor f2,35 en kaïniet met 12,4% kali voor f2,20 de 100 Kg. Dan kost volgens deze prijs 1 K,g. phos phorzuur in slakkenmeel het 17e deel van f2,35 of bijna 14 cts. en 1 k.g. kali in kaïuiet bijna 18 cts. Neem verder aan dat men gemeend had per H.A. 800 K.g. slakkenmeel en 600 K.g. kainiet uit te zaaien en dat men ze in deze verhouding gemengd wenschte te koopen, teneinde bijv. het stuiven van het slakkenmeel en het samenbakken van het Kaïniet te voorkomen. Men zou dan moeten koopen een mengsel, dat in 800 600 1400 K.g. 8 X 17 136 K.g. phosphorzuur en 6 X 12,4 bijna 75 Kg. kali bovat. Per 100 Kg. zou dit mengsol dus moeten bevatten 10 pet. phosphorzuur en 5,5 pet. kali, Om de berekening zoo eenvoudig moge lijk te houden ronden we de cijfers hier en daar waf af. Het mengsel zou dan mogen kosten voor het phosphorzuur hoogstens 10 X 14 cts. rr f 1,40, voor het kali hoogstens 5,5 X 18 ets 99 cts., te samen alzoo hoogstens f2,40. Nauwkeuriger berekening geeft een prijs van f2,22. Het nu gevonden hooger bedrag is ontstaao, doordat we telkens Daar boven hebben afgerond. Alles wat meer gevraagd wordt per 100 Kg. van het mengsel, betaalt men voor het mengen, zoodat ieder na de berekening voor zich kan uitmakeD, of hij dit niet voordeeliger zelf kan doen. Over andere gezichtspunten bij de aan wending van mestmengsel schrijven we in den volgenden brief. H. v. S. TEXEL, 13 September 19:3. Onafhankelijkheidsfeesten. De feestelijke herdenking van Naor- lands 10C-jaiige onafhankelijkheid, welke heidenking alom in den lande wordt gevierd, gaat hier ook niet onopgemerkt voorbij. Het dorp den Hoorn is daarbij voor gegaan en vierde Woensdag en Donder dag het feest in opgewekte stemming. Aau onzen verslaggever laten wij de taak daaromtrent desgewenschte mededeelin- gen te doen. De rijtoer, welke Donderdag plaats had werd begunstigd door heerlijk weder wij hadden het voorrecht de stoet dooi den Burg te zien trekken, een stoet, welke bestond uit ruim 50 rijtuigen, waaronder eenige zogewagens en wagen met historische figuren. Don 22 en 23 zal Oosterend het ouafhankolijkheidsfeest vieren den 25 September zal de Koog zich daaraan wijdeDOudeschild heeft daarvoor aaugewezen laatst September of begin Octoberden Burg laat nog op zich wachten. Toch hoeft den Burg ook een extraatje waartoe de Sportvereniging „Texel" het initiatief nam, door het uitschrijven van Athletische wedstrijden tegen 14 en 21 September a.s. Rechtstreeksch feestviering kunnen wij dit niet bestempelen, maar toch het zeldzame van deze wedstrijden, zal naar wjj verwachten menigeen verlokken om op die dagen eens een kijkje te gaan nemen naar het ongewone schouw spel. Laten wij wenscben dat de te ver wachten festiviteiten, hierboven gemeld, begunstigd mogen worden door heerlijk herfstweder en tot aller tevredenheid mogen slagen. Bekroningen. Uit de lijst van bekroningon van de Landbouwtentoonstelling in d9n Haag, stippen wij aan uit de rubriek Wolvee Verbeterd 'Pexelsch ras, Springraromen geboren in 1912, inzendiug L. Koning Sz. te Oosterend, 2e prijs. Afd. Texel van de Holl. Maatscb. van Landbouw, 3e prijs. SpringrammeD geboren in 1911 of vroeger, afd. Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw le, 2e en 3e prijs. Ooien met lammeren geboren iu 1911 of vroeger, inzending L. Koning Sz. Oosterend 2e prijs. Jac. S. Keijser, den Burg, 3e prijs. Door den heer J. J. Schoeffelenber- ger, gedipl. bouwkundige te Helder, werd Donderdag voor den heer C. Keijser Sz. te Oosterend, aanbesteed het verbouwen van een woonhuis in de Weverstraat aan den Burg. Ingeschreven werd door J. Koorn f2288,— J. van Wossem 2155,— Gebr. Smit 2127,— A. Kooiman 2110,— Gebr. Timmer 2045,— Nok 2040,- Alle inschrijvers wonen te Texel. In de te 's Gravenhage gehouden Alg. Vergadering dor H. M. v. L. werd be sloten dat de volgende alg. verg. in 1914, zal worden gehouden te Schagen. Oudeschild, 12 Sept. Een paar dagen geleden werd door het zoontje van den beer J. Bruin een zwart kopje (meeuw) gevangen. Het was nog een jong diertje. Aan den linkerpoot bad het een ringetje, waarop stond Helgoland 16707 m Dinsdag j. 1. had de jaarlijksche rijtoer met de kinderen der laagste 3 klassen der O L.S. alhier plaats. Was des morgens vroeg het weer prachtig en bestond er uitzicht op een schoonen dag, al spoedig bleek, dat de lucht verarmde en toen men zich even buiten den Burg bevond, begon het reeds te regenen. Dit regenen hield uren aan en soms lang niet zacht. Zoowel voor kinderen als geleiders was het prettige vau het feest af. Toon men in do dennen in de nabij heid van Fonteins nol was, konden de kinderen do rijtuigen niet verlaten, zoodat zij niet veel van de dennen hebben kun nen zien. Rechtstreeks werd nu naar De Koog gereden. In het eerste uit spanningslokaal aldaar werd halt gehou den en hier werdeu allen ruimschoots onthaald. Ruim 17> uur verbleef men hier en toen het eindelijk zoowat droog was geworden, besloot men, na een wandeling door het dorp naar den speel tuin te gaan. Hier geraakten de kinderen in hun element en dachten niet meer aan regen en wind. Er werd naar harte lust gespeeld en ruimschoots werden er ververschingen rondgedeeld. Te 4 uur werd do terugtocht ondernomen. Te ongeveer 5 uur was men weder te Oudeschild. Niettegenstaande het minder aangename weder hadden do meeste kinderen toch nog genoton. In de eerste plaats hebben zij dit wel te danken aan ben, die zoo belangeloos hun rijtuig, paard en tijd beschikbaar stelden, om dit uitstapje mogeijjk te maken. Hiervoor komt hun ongetwijfeld een hartelijk woord van dank toe. Ook de geleidsters hebben weder getoond, dat zij voor zoo'n tochtje onmisbaar zjjn. Ook haar onzen dank. Ben Hoom, 10 Sept. Heden had alhier het onafhankelijkheids- feest plaats. Liet het weder zich 'smorgens niet zoo gunstig aanzien, toen de tijd van opstelling van de optocht daar was, was het weder goed. Het inhalen van den Prins geschiedde geheel naar wensch, men kon het den Prins en gevolg aanzien dat z\j tevreden waren over de ontvangst hen bereid. Daarna werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij een wagen voor stellende de landbouw en een voorstellende de elf provinciën. Twee keurige eere poorten alsmede tal van versieringen wa ren in korten tijd daargesteld een groote menschenmassa volgde de stoet. 's Middags ringsteken met versierde karretjes waarvoor vele deelnemers waren. Do uitslag hiervan was; le prijs Mej. T. Veeger en J. Bakker Tz.2e prijs Mej. M. Smit en C. Smit Cz.3e prijs Mej. Dora Smit en D. Witte Jz. I-Iiorna was aan de beurt Vaatjeskruien voor jonaeris tot 16 jaar; le prijs Jb Kiljan 2e prijs W. T, Bakker Tz.; 3e prijs J. Boon Jbz. Toen voor meisjes van 12 tot 16 jaar Op Reisdit spelletje vereischte handigheid, lo prys M. Boon Hd.; 2e prijs N.Zegel Wd. 3e prijs S. Raven; 4e prijs K. Dogger Sd. Daarna Stoelendans, iets wat op ons dorp nog nooit was gedaan en waar flink om werd gelachen. Hiervan bekwam de le prijs Mej. S. Bakker; 2e prijs Mej. C. Barhorst; 3e prijs Mej. A. Kiljan; 4e prijs Mej. M. Heerding. Met een toepasselijk woord werden 's avonds de prijzen aan de winners(sters) uitgereikt, Hiermede was het feestprogramma voor den eersten dag afgeloopen en kon ieder die zin had zich nog eenigen tijd met dansen vermaken waar dan ook veel van werd geprofiteerd. Begunstigd door fraai weder had Donder dag de rijtoer plaats naar de Koog; ruim 50 rijtuigen namen daaraan deel, een stoet van belang. Het geheele dorp geleek wel in de rust te liggen; ook nu is er genoten. Na aan de Koog en theetuin wat te hebben vertoeft arriveerde de stoet te ruim half vier weer aan den Hoorn en kon men bet allen aanzien dat jong en oud van zoo'n rijtoertje had genoten. Daarna werd de stoet ontbonden en kon men zich weder wat gaan verfrisschen. Voor 's avonds half negen werd Dog eens stoelendans op het program ma geschreven, dit was zoo in den smaak gevallen dat de commissie besloot aan veler verzoek gehoor te gevenwas eerst het plan ook heeren daarvan te laten pro flteeren, dit bleek al spoedig ondoenlijk, zoodat alleen dames daaraan deelnamen TEXELSCHE COURANT. o O N

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1