Binnenland Gemengd Nieuws. betooging plaats tegen China gericht en de regeering achtte het gebeurde te Nanking van dien aard, dat de minister-president zich dadelijk naar den Keizer begaf om besprekingen te houden met dezen over de Chineesch-Japansche crisis. De beweging tegen China heeft reeds groote afmetingen aangenomen in het rijk van den mikado en van alle kanten wordt bij de regeering aangedrongen op een gewapend optreden tegen China. Of de Japanners het voorval te Nanking intusschen niet aan zich zelf hebben te wjjten is een andere vraag, 'tls geen ge heim dat de Japanners de hand hebben gehad in den jongsten opstand in China. Zij hebben de opstandelingen financieel ge steund en ook op andere wijze meegeholpen om te trachten de macht van Joeansjikai te fnuiken. En nu dat alles misgeloopen is, wordt de gebeurtenis te Nanking dankbaar aangegrepen als een welkome aanleiding om een actie tegen het verzwakte China in het leven te roepen. Japan wil dat wel gaarne. Het vindt een sterk gemoderniseerd China tegenover zich niet zonder gevaar en zou vóór China voldoende sterk is om zich te verweren nog wel gaarne een stukje van het voormalige Hemelsche Rijk anex- eeren. In dat opzicht staat Japan niet alleen. Het vindt in Rusland een geduchten con current en mogelijk dat dit thans voor China een voordeel is. Met dit al echter is de toestand in het verre Oosten niet zonder gevaar. Het broeit er geducht. Japan heeft door zijn gezant te Peking een nota laten overhandigen, waarin genoeg doening geëischt wordt. En om de eischen kracht bij .te zetten zond het een drietal kruisers naar de Chineescbe buurt en liet het een 1000-tal soldaten aan land zetten. TEXEL, 17 September 1913 De heer C. Hoedeman, leerling van de Zeevaartschool te Texel, deed Zaterdag te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen als derde stuurman, groote stoomvaart. Athletische Wedstrijden. De Athletische Wedstrijden, uitge schreven door de Sportvereeniging „Texel,, hebben zich Zondag mogen verheugen in groote deelname en niet minder groote belangstelling van de zijde van het publiek. Naar men ons mededeelt waren ongeveer 1000 per sonen aanwezig. Omtrent den uitslag werd ons het volgende medegedeeld Hoogspringen. Ie prijs J. Korver 1,57Va M. 2e J. Drijver 1,55 3e P. Korver 1,55 Vér-springen. Ie prijs P. Keijser 5,10 2e Selderbeek 4,98 3e Voorhoeve 4,93 Hindernisloopen 100 M. Ie prijs P. Keijser 18 Seconden. 2e J. Korver 3e H. Schrama hardloopen 800 Meter. Ie prijs A. Dros Dz. 2 min. 37 sec. 2e M. Goden Hardloopen 1609 Meter. Ie prijs Gomes 5 min. 40 sec. 2e Middendorp Langzaam fietsen. 3e Dissel Hardloopen 400 Meter. Grijseels 58 sec. (buiten mededinging) le prijs Voorhoeve 1 min. 6'/s sec. 2e P. Koorn 3e Schrama Hoogspringen beneden 16 jaar. le prijs P. Korver 1,60 M. 2e C. Bakker Vér-springen beneden 16 jaar. le prijs C. Bakker 4.57 M. 2e Jac. Bakker 4,47 Hardloopen 100 M. beneden 16 j. le prijs Kipperman 13'/3 seconde. 2e P. Korver 3e Jac. Bakker Estafette-loop Dam,*?. le prijs Mina Pereboom, Gerberdina Koorn en Caih. Koorn. 2e Trijut je Kikkert, Nelly Kuiper en Dieuw Pereboom. Korfbal gooien. le prijs Cub. Koorn 19.15 2e Gerberdina Keorn le Dieuw Pereboom 2e Jannetje Mets De muziek van Texels Fanfarecorps luisterde de wedstrijden op, en bij uitstek mooi weder begunstigde het feest. Maandagmorgen werden velen onzer bewoners tegen 6 uur gewekt door het geklop van de klok en het geroep van „brand aan het Hoornder- eind". Inderdaad bleek daar brand te zijn ontstaan in een schelf hooi van den heer Keesom, tengevolge hooibroei. De brand liet zich niet zoo bijzonder ernstig aan zien, doch de schelf hooi, welke moest worden uiteengewerkt, waaraan men den geheelen dag bezig was, zal als voeding voor het vee wel grootendeels verloren zijn. Voor den eigenaar zeker een schade post. Oosterend, 16 Sept. Zaterdagavond j.l. werd in het lokaal van den Heer Koppen een druk bezochte vergadering gehouden tot nadere be spreking van de a.s. onafhankelijks- feesten. Medegedeeld werd, dat de commissie het programma voor den Maandag en Dinsdag, 22 en 23 Sept. aldus had vastgesteld Maandag, te 7 uur, het wegnemen van de Fransche vlag en het plaatsen van de de Hollandsche driekleurverder op stelling van den optocht voor „De Schans", waarin een aantal Franschen geposteerd zal zijn te half tien uur vertrek van den optocht over Waal en Oudeschild naar de Schans, en terug over den Burg naar Oosterend's avonds wedstrijd van versierde fietsen en groepen van fietsen en fakkeloptocht, alsmede illumineering. Dinsdag's morgens kinderfeesten en wedstrijden voor personen van ver schillenden leeftijd, 's middags het ont vangen en inhalen van „De Prins" bij Oost's avonds toespraken van de tribune en verlichting enz. Medegedeeld werd, welke costumes voor de verschillende groepen van eere- wacht en verdere troepen noodig zijn ook werd aangegeven op welke wijze het geld dat verzameld is, besteed zal worden. Nadat nog eenige vragen beantwoord waren, werd de vergadering met het zingen van „Wilhelmus" besloten. '17 Sept. Gisteren vergaderde hier de vóór 1909 in het leven geroepen per manente commissie tot het ovganiseeren van oranjefeesten, hoofdzakelijk voor het vieren van den verjaardag van H. M. de Koningin. Nu zich hier een andere commissie had opgeworpen, meende men overbodig te zijn geworden, waarom een voorstel tot ontbinding werd aangenomen. De penningmeester had vooraf rekening en verantwoording gedaan, waarna be sloten werd, het batig saldo, groot ruim f18, af te dragen aan de commissie voor de Unafhankelijkheidsfeesten, alhier. Waal, 16 Sept. Aan den oproep van eenige Oranje klanten, om ter vergadering te komen en de vraag te beantwoorden „Zal de Waal feestvieren?" was gevolg gegeven door een 30-tal personen. De bijeenkomst werd geleid door den heer De Jongh, die gaarne zou zien, dat de Waal niet achter zou blijven bij zooveel kleine plaatsjes in Nederland. Algemeen was de wenscb „Feest aan de Waal Een voorloopig comité werd benoemd bestaande uit de heeren De Jongh, E. Thomassen, A. Kooiman, Cs. Bruin en S. de Porto Sr. Staande de vergadering werd getee- kend voor een bedrag van f 40eene inteekenlijst zal worden aangeboden aan alle in- en omwonenden en Donderdag avond zal op nieuw worden vergaderd, om den datum van het feest en het programma vast te stellen. We wen- schen het voorloopig comité veel succes. Vlieland 15 Sept. Er heeft zich hier eene Commissie gevormd, ten einde de schoolgaande jeugd ter herdenking van Neêrlands onafhan- keiijkbrif*, cp den 24sten S9pt. a.s. iMn feest te bereiden. Texel in 1818. Het Et)laud Texel. Opening; Staten-Generaal. Dinsdag werd de vereenigde zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopend. In de rede door H, M. uitgesproken wordt gewaagd van de vriendscöappelijk e betrekkingen met de andere mogend heden. Aan land- en tuinbouw, handel en nijverheid, scheepvaartverkeer, kolo niën en landsdienaren werd verder de aandacht gewijd. Als nieuwe voorstellen worden ge noemd Grondwetsherziening tot toe kenning van het kiesrecht, behoudens vasttestellen uitsluitingen aan mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen Aan eene Staatscommissie het onder zoek op te dragen in hoever eene alge meene bevredigende regeling mogelijk is ter subsidieering van het bijzonder on derwijs en de voorwaarden daaraan te verbinden Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleeoen van ouderdoms rente aan behoeftige zeventigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene in stelling van weldadigheid Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de invaliditeitswet en radenwot. De toestand van 's lands geldmiddelen eischt dringend voorziening, wijzigingen verhooging van successiebelasting zal daarvoor worden voorgesteld. Verder gewaagd de rede van reor ganisatie der levende strijdkracht zoo mede van den aanbouw van een slag schip, voor Indië. De tijd wordt geacht te zijn gekomen om de afsluiting van de Zuiderzee te ondernemen. Voor wegneming van de laatste over blijfselen van heerendiensten op Java en Madoera acht de regeering de tijd te zijn gekomen. Zoo luidt in hoofdzaak de troonrede. Uit het Rott. Nbl. Belasting op goederen indedoode hand. In de algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij is de volgende motie aangenomen „dat het een dringende eisch is voor iedere Regeering lo. in den kortst mogelijken tijd een belasting op de goederen in de doode hand in te voeren, welke belasting reeds sedert geruimen tijd in Frankrijk, Italië en Oostenrijk bestaat 2o. dat ons belastingwezen in dien geest worde herzien en verbeterd, dat althans wat de belastingen betreft de Nederlandsche burger niet meer bij de kloosterlingen achtersta." Friesch fokvee naar Zuid-Afrika. Uit Leeuwarden is verzonden, met bestemming naar Zuid-Afrika, een trans port van 103 stuks Friesch stamboekvee, bestaande uit stieren, koeien, hokkelin- gen en kalveren, waaronder de stieren „Jan IV", van den heer J. v. d. Woude, te Deersum en „Buringa XI", van den heer F. M. de Boer, te Hartwerd. 23 dezer dieren waren aangekocht door bemiddeling van de heeren Gebrs. Wartena te Jelsum en 80 stuks door de firma K. N. Kuperus en Zonen te Massum. Deze collectie vee zal per stoomer „Colmar" van Rotterdam naar Kaapstad, East Londen, worden ver scheept. Leeuw. Ct. Bietencampagne. Het schijnt, dat het mooie, droge weer der laatste dagen zeer bevorderlijk is aan het suikergehalte der beetwortelen. We vernamen van een landbouwer in de Haarlemmermeerpolder, wiens bieten reeds aan de fabriek waren onderzocht, Bij dc onaihankelykheidsfeosten die op 22 en 23 öepl. a.s. alhier gevierd zullen worden, zal ook de inneming van ,de Schans worden voor gesteld. Een schrijven uit bet jaar 1S13 van een in woner van üosterend op dat voorval betrekking hebbende laten wij hier volgen. Oosterend den 7 december 1S13. Sedert den 5en December 1.1. is alhier op dit Eiland, door de burgers van bet dorp oosterend en het nieuwescbil Een on wenteling teweegge bracht. de oosterenders door Eenige dagbladen en andere publike in Amsterdam Uylgekomene geschriften met afgrijzen vervuld, door Het Tiran- nijsch gedrag, der fransche op Eenige Plaatsen in ons vaderlaud, gehouwden, bezield met geestdrilt en verknogtheyd, aan bet Huys van Orange, aan Wiens Eerste Willem ons vaderland de grootste dankbaarbijd verschuldigdt is, en opgewekt door het voorbeeld welke andere vrijhejd en vaderland [Wende braven, hebben getoondt, hebben ook willen doen zien dat nog Het oude bloed der vaderlanders ook in Hunne aderen vloeyden. Op Zaterdag den 5cn dec'er wierdt er aan Het Nicnwescbild door eenige snaphaanschoten een algemeene wapening aangekondigt, waar op de nieuweschildsche burgers gewapend met snaphanen sabels, Piken en ander geweer na oosterend trok ken, en verenigde zig aldaar met de op den been gebragte oosterendsclie Burgers. men zettede de Prinsche vlag op den tooren en Toog, voorzien van den Hollandschen standaard, ouder aanvoering daartoe benoemde officiers na Het oudeschil, vanwaar zij onder de oude vreugde geroep vivat oranje boven, naar bet lunet trokken in welke Eene besetting kustkanonniers zieb bevond, hot welke bij capitulatie aan de Burgers wierf over gegeven.de bezetting voegde zich dadeiijk bij de verenigde burgers en rukte toen onder bet geluijd der trom naar Het fort Centraal, welke bekend met den naam van schans, Hetwelk ver- deedigd wiert door 25 foltiguurs, en 40 knst- kanonniers, gekommandeerd door den Commandant en Eenige fransche officiers. na Het zelve opgecijst te hebben voor den Prins van Orange Gaf de commandant ten antwoord, veel eer zijn Leven te willen verliezen, dan tot den overgaaf te willen besluijten. Hierna marseheerde men na den Hoofdplaats den burg met oogmerk om de oude vaderlandscbe vlag op den Tooren te Plaatsen en den vrijheidsboom uijt den weg le ruijmen. op eene korte afstand van den burg kwamen Eenige leden van Het Eijlands bestuur onder gelijden van de vrederegter, Hun te gemoet welke bun vroeg: wat hun oogmerk was, waarop de 1 Capitijn, der gewapende burgers Hem tot antwoord gaf: //den zoogenoemde vrijheijdsboom uijt den weg en de Hollandsche vlag op den Tooren.// Hierop wilde zij hun van hun doel afbrengen, dan de gewapende menigte tot dusverre reeds gevorderd, wilde zich in geene deele aan Hun verzoek onderwerpen, maar trokken in orde voorwaers, de vrederegter verzettede zig hier tegen, wierp zich voor hun neder roependedat zij hem veel Liever moesten nederstooten dan Hun plan in Uijtvoer te brengen,//dan de burgers zich bier niet aan stooreude, marcheerde op den burg, alwaar bij bun aankomst de vlag oumiddelijk door de ingezetene werd opgezet, Waarna men in geschikte orde, zonder dat de ingezetene van den burg redeuen van klagen hadden, maar inteegeudeol ten Uijtersten voldaan, over Hun braaf gedrag, de straten doortrokken, de vrijheijds boom omverlïakten En wederom naar oosterend terug keerden, .Waarna men Uijt Elkander ging ider na zijn Wooning. Op zondag den 6 december liet de capitijn Van de Prinsche burgers schaar door tromslag wederom de burgers bij Eikanderen zamelen en verenigd met de nieuwescbilders, trok men wederom op, om opnieuw de schans op te eijschen. buijten Het oudeschil op de Hoogte gekomeu bevonden er reeds volgens afspraak van den vocrige dag, een aantal burgers van den Honren met den Heer van Briningen, Capitijn der Kustkanonniers met eenige zijner onder zich Hebbende man schappen, welke zich ook bij de vereenigde burgers vervoegde waarna de commandeerende officiers der gezamenlijke Burgers met den voor noemde Heer van BriniDgen, zich naar den Burg begaaven' ten Ejnde aan den regeering te ver zoeken om hun de behulpzame Hand te verleenen, dog dit wierdt hun geweijgerd. dan dit schrikte hun niet af, integendeel liierdoor nog meer aan gevuurd, begaven de oosterendsche en Nieuwen- schildsche officiers der gewapende burgers twe van den Hooren met den Heer kaptijn van .Brinoing benevens nog twe ingezetene van den burg zich naar den schans om nog eens te beproeven of zij tot. de overgaaf nog niet konde besluijten. Waar men na wedersijsche deliberatie overeenkwam dat aan zijne Eransehe Otficiers een vrije aftogt naar den Helder wierdt toegestaan en dat zij 's anderen daags 's morgens om 9 unren de schans moesten ontruijmd hebben. naar afloop der kapitulatie na aan Het oudeschil eenen sterken wagt agter gelaten te Hebben wier bevoelen onder andere waren gene vaartuijgen hoegenaamd van het Eijland te Laten varen, nog binnen komen keerden men weder op eene Rustige wijze elk naar zijn dorp terug. Des nagts omstreeks 12 uuren kreeg de kapiteiju van Briningen bericht, dat de plaatsmajoor een Eranschman, welke zich mede in de schans bevond, voornemens geweest was, de schans met de daar inliggende manschappen te Laten springendog dit Heylloos en voor Het oudeschild bizonder zoo rampzalig oogmerk wierdt door eenige der aanwe zige kustkanoniers ontdekt waarna dezelve de voornoemde Majoor huijsarrest gaven. dit bericht werd onmiddellijk naar de gewapende Burgers van oosterend en het nieuwescbil afge- zouden Waarna de kapitijn door trommelslag dc slapende menigte opwekte, in het geweer stelde, en met drift naar Het oudeschild rukte, alwaar men reeds, de gewapende Hoorensche Burgers aantroffen, Waarmede zij deD dageraad verbeijden, tot de klok negen uur sloeg, Wanneer men wederom eene commissie Afvaardigde tit Hoofd bobbende den Heer van Briningen welke aan den schans gekomen de commandant benevens de plaatsmajoor en de andere officieren onder een (".korte kustfeanannieiv die bij de aankomst der Commissie zich bij de verenigde burgers gevoegd badden naar den Haven van Het oudeschild transporleerde en oumiddelijk rukten de Toe vende Burgers voorwaarts en trokken de schans binnen. Voorts werden de kustkanonniers van bunne dienst ontslagen en wederom als Burgers aange merkt. De kapiteiju van Briningen zwoi r daarop getrouwheijd aan het Huijs van Orange en verbon i zich pleglig om de schans benevens bet Eijland tot den Uijterste man te verdedigen dit voorbeeld wierdt de gczamentlijke gewapende burgers, benevens de 25 foltiguurs met blijdschap nagevolgd, de Laatstgenoemde trokken wederom in de schans en de gewapende burgers marseheerde toen naar de haven van Het oudeschild, alwaar zij den Franschen Majoor met sterke Touwende Handen en Voeten bonden en wierdt met de Andere Franschen die ongebonden waren niet naar den Helder, volgens de Capitulatie maar om het Meijneedig gedrag des bovengenoemdeu Franschmaus naar Amsterdam gezonden, Ein delijk wierden de plaatsen waar men een vijar.delijken aanval kon duchten Met genoegzame wagts voorzien en men trok wederom in orde naar zijne wooningen. Hot origineel van dit schrijven is nog in het bezit van een inwoner van Oosterend, en werd ons door deze ter plaatsing aangeboden.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2