r PEPERMUNT gsr* WAAR?? 4!hmaarsche Stoomsteeiihoowerii. Wekelijksche Motordienst Harlingen-Texel-Rotterdam, twe® pereeelen Land, „HET ANKER" G. COEVERT, tc den Burg. I^utsspaarbank DIT MERK STAAT ONDER SCHEIKUNDIGE CONTROLE FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN OVERSTE. MOTORDIENST Texel, Amsterdam via de Zaanstreek. DE ALLERBESTE Aanbevelend P. Plaatsman. J. Ph. Bakker &Zoon. Uit de hand te koop Maatschappij van verzekering Adj. Inspecteur. B 483 Warmoesstraat, den Burg, De rente bedraagt 3 pCt.minste inleg 10 centen. Groote w Langs den Helder, Alkmaar, Haarlem, Alplien enz. Yertrekt van Texel naar Rotterdam, Dinsdag-morgen. Vertrekt van Texel naar Harlingen Woensdagmorgen. Vertrekt van Rotterdam naar Texel, Vrijdagmiddag, 12 unr. Vertrekt van Harlingen naar Texel, Zatermorgen. Ligplaats Rotterdam Wijnhaven. Agent: B. M. v. KEULEN. Wijnhaven 108, Tel. no. 658 geu. Bergers en Jager, annex gelegen in Spang, groot 3,97,50 H.A. Te bevragen bij S. KEIJSER Dzn. Warmoesstraat. te Amsterdam. Ziekte- en Ongevallenverzekering. Individueel en Collectief. Vraagt inlichtingen aangaande premie en coulance bij uitkeering bij den heer Den Burg, Texel. De zittingen tot het inleggen, opzeggen en terugnemen van gelden zullen worden gehouden in het lokaal iederen Maandagmorgen van 1112 en Donderdagavond van 89 uren. Het Bestuur. VOOR HH WINKELIERS BIJ RG van SLOOTEN - HARLINGEN Een verhaal door F. A. BUIS. Nadruk verboden. 68.) Toch waren er vele oogenblikkcn woarin Erdman aan haar dacht. Deze herinnering aan de laatste dagen van zijn verblijf in den Haag, toen bij eiken middag naast haar aan den tafel was gezeten, toen de prettigste kout tusscben hen werd gewis selddie herinnering werd nu zoo levendig zoo scherp, dat het een wonder moest heeteD, dat hij niet meer op afgetrokken heid werd betrapt. Het is Woensdagavondmet heel veel moeite had Sanders nog een tweetal plaat sen kunnen krijgen in den Delltschen Schouwburg, waar in geen jaren een zoo uitgezocht gezelschap ten tooneele was verschenen als nu, terwijl Multatuli's Vorstenschool zou worden opgevoerd. Het geheele parterre, nog vergroot door de ruimte welke anders door do muziek werd ingenomen, is dicht bezet door jongelui der verschillende instellingen van onder wijs; de kleine rij van loges is, met enkele uitzonderingen, alleen gevuld door dames met de keurigste toiletten getooid, terwijl de heeren zich moeten vergenoegen met de plaatseD, die bij gewone voorstellingen voor weinige stuivers aan de minder door de fortuin bedeelde en toch naar ontspan- niug snakkende bewoners ten deel vielen. Alles praat en fluistert, lacht en babbelt, overal worden blikken heengeworpen en teruggezonden, overal leven en beweging, doch nauwelijks is het teeken gegeven en het scherm [halverwege opgehaald, of er heerscht een diepe stilte; door ééu persoon slechts worden de blikken geboeid, één stem alleen wordt vernomeD met onver deelde aandacht slaat men het eerste tooneel gade. Beweer toch-niet dat het tooneel geen leerschool voor het volk kan wezen," zou Erdman later uitroepen „tracht niet te bewijzen dat het tooneel uitsluitend een uitspanning kan zijn; verre van daar, moge het, aan zijn roeping getrouw, worden wat het wezen moeteene plaats, waar liefde voor het schoone en goede wordt gezaaid on gekweekt. Denkt niet dat gij die liefde zult oogsten, wanneer gij zoo weinig doet om haar bij het volk ingang te doen vinden wanneer- gij slechts eene materieele welvaart predikt en geen reke ning houdt met da intellectueele ontwik keling, anders dan om den materieelen vooruitgang te bevorderen. Of neen, laat ik mij beter uitdrukken spreek niet alleen en werk niet alleen voor stoffelijke wel vaart, zonder het oog gericht te houden op het geestolijk voedsel, bedenk ook dat stoffelijke welvaart zonder veredeling des geest's vaak zal blijken ijdel te zijn, omdat zoDder het laatste geen geluk mogelijk is voor hen, die nog niet geheel zijn opge gaan in den Mammon." „Die vertooning van heden avond," werd hem spottend geantwoord, „zou toch waar lijk het volk niet veredelen, zoo het or al niet afgunstig door werd gemaakt, dat volk dat immers niet veel hooger staat „dan 'tstomme dier des velds, Dan 't redelooze vee „Omdat het volk als niets is, omdat er alle vlucht aan verboden wordt „door de werkelijkheid, Die met 'n ijzren vuist hem perst in 't slijk Ea elke poging tot verzet, bestraft Met honger." „Ik kom niet alleen op de voorstelling van hedenavondik zal de beschouwing over „Dc Vorstenschool" daarlaten, doch ik vraag: ot eene opvoering van een drama zoo schoon als dit de strekking dan buitea rekeniug gelaten en de wijze was op het wordt opgevoerd, met verede- vindt men de mooiste en voordeeligste stoffen voor Costumes? Gaat dit eens zien in de Keizerstr 62 Helder, ol vraag het eens aan onderstaand adres waar de nieuwste stoffen zijn to bekomen tegen de meest concurreerende prijzen, uitsluitend maatwerk. Beleefd aanbevelend, Fil'ma LENGHAUS. Voor Texel LEXGHAUS, Oosterend. Vertrekt van Texel Zaterdagmorgen 6 uur en Dinsdagmiddag 2 uur y&u Am sterdam, Beleefd aanbevelend, Jn. ZtUDEWIND. roor- BL F. STOEL A ZOON prijzen T' Q-T lend kan en moot werken P Geen tooneel roept misschien de een o! ander, en hij voert de schare naar een plaats waar liefde boven de poorten staat geschreven, en vanwaar wellicht meer twist en tweedracht uitgaat dan velen wel denkeD. 01 gelooft gij door onmogelijke voorstellingen van godsvrucht en zedelijkheid onmogelijk èn uit een zedelijk èn uit een mensch- kundig oogpunt betor te werken. Ik voor mij, ik wordt meer gesticht op een tooneel, waar ik mij de vraag moet stellen onwillens en ongezocht wat is de man wiens hart ontbreekt, de man die met zich omdraagt als de kerstboom, juist zooveel Als vader schooltijd en mama routine Hem stopten in de takjes nooit iets meer! Zoo'n boompje is dood maar leven moet de [menscb, En vruchten dragen, honderd duizendvoud! Wie niet meer geeft dan hij ontving, is nul //En deed met z'n geboorte onnoodig werk.// „En dat niet alleen Busken Huet heeft het terecht gezegd vau de litteratuur en het is ook tèn volle op het tooneel van toepassing „het is geen kraan waarmede men pakgoederen laadt ol lost." De ver edeling van smaak, van „Idealen, mijn waarde! utopieën," wordt door een tweede uitgeroepen, „van men- schen,die aan de eene zijde godsdienst als ballast overboord willen werpen en aan de andere zijde do handon begeerig uit steken naar hetzelfde dat de godsdienst altijd heelt gewild." „Ik geloof niet dat gij recht hebt uit mijn beweren te mogen opmaken, dat ik den godsdienst over boord wil werpen, maar noem het overigens mijnenthalve godsdienst, als men het schoone als grond legster van het goede prediktdoch ik kom evenzeer op togen ben, die uitslui tend de blikken naar boven werpen en klagen en zuchten, en vloekeu en ver doemen waarvan de spil om welke alles draait evengoed om er munt uit te slaan, zoowel zedelijk als stoffelijk hel en duivel is, als dat ik metsmarteen weg zie inslaan, waarvan het bordje alleen luidt: „geld verdienen." Ohet was hem zoo goed geweest, toon hij daar zag opvoeren wat hij zoo vaak in zijne stille binnenkamor had gelezen en herlezen; en toen hij in het midden van den avond daar den man zag staap, den man van Lobak, wiens deugden bij kende evengoed als zijn gebreken, in wiens werk hij ondanks wat kaf zooveel heerlijke graankorrels had gevonden; toen hij daar den man zag staan, die eens het slacht offer werd van zija grondbeginsel„waar te zijn"; don man, die zooveel heeft ge streden al ware het alleen met de pen geweest voor het schoone en goede toen was het alsof hij duizendvoud krach tiger was geworden, alsof voortaan geen strijd hem te zwaar zou vallen. XVI. „De gouden leeuw" was het eenige lo gement voor „de groote lui". Daar resi deerden de generaals met hun adjudanten het tweetal dagen dat zij jaarlijks te Daal huizen doorbrachten ten welke tijde een tweetal schilderhuisjes met even zooveel mannen in het blauw en geel uit gedost de eentonigheid van do markt eenigszins verbrakendaar namen heeren commis-voyageurs van „solide en sedert onheugelijke jaren gevestige huizen" hun intrek; daar logeerden de enkelen het geval deed zich zelden voor die geen commis-voyageur waren en toch voor zaken kwamen, of niet voor zaken reizen- den, die geen onderkomen bij familie of vrienden konden vinden. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 4