N°. 2709, Zondag 21 September 1913. 278te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. iinnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borq op Tk x b n. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat op Maandag 22 September a. s. de week markt .,1 worden gehouden in de Nieuws! ;t. Texel ren 19 September 1913. T §em. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, Loc.-B. De Secretaris, JONKER. XEL, 20 September 1913. De heer J. H. H. Günther Mohr, leerling van de Zeevaartschool alhier, deed Donderdag te 's Gravenhage met gunstigen uitslag examen als eerste stuurman groote stoomvaart. De komende dagen. De kalender geeft aan „23 September aanvang van den Herfst", wij hebben alzoo nog zomer, en wanneer nu de mooie nazomer welke ons deel is zich nog eenigen tijd handhaaft en de komende herist zich daarbij gunstig aansluit, dan bestaat er gegronde ver- wachtiug op een goeden afloop van d9 feesteh Hieden welke voor de komende dagen p het programma staan. Als de eerstkomende, herinneren wij aan d tweede serie athletische wed strijden, uitgeschreven door de Sport vereniging alhier, welke morgen, (Zondag) zullen worden gehouden en welkt) zullen worden besloten met een voetbalwedstrijd tusschen Holland I van Alkmaar en Texel I van hier. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer en lette er wel op dat de wedstrijden te 1 uur zullen aanvangen. Maandag en Dinsdag zijn bestemd voor de onafhankelijkheidsfeesten te Oosterend waarvoor een goed programma is opge maakt. Donderdag zal het onafhankelijkheids- feest te Koog worden gevierd, waarvoor mede een mooi programma wordt bekend gemaakt. Naar zich verder verluidt zullen te de Waal de feesten Vrijdag worden ge houden en bereid men te Gudescliild zich voor om dezelve op Zaterdag en Zondag daaraanvolgende te doen plaats hebben. Gezien al deze voorbereidingen, is de wensch zeker niet ongepast, dat nazomer en herfst zich gunstig zullen doen kennen. De Cocksdorp. Zekere K. B. te Midden-Eierland had dezer dagen een ernstig ongeluk. Door een ongelukkig toeval vielen twee zakken graan van den hoop en kwamen, terwijl hij in gebukte houding zat, op zijn hoofd terecht. Kermend van pijn werd de ongelukkige naar huis gebracht, waar Dr. Keidel, die inmiddels ontboden was, geneeskundige hulp verleende. De toestand van den patient is heden iets vooruitgaande. O osterend, 19 Sept. De feesten voor Maandag en Dinsdag a.s. staan nu vrijwel voor elkander. Gisteren is men ook met het programma voor de kinderfeesten, dat Dinsdagmorgen, wanneer tevens wedstrijden en spelen voor ouderen gehouden worden, aan de beurt van afwerking;is, klaar gekomen. Het bestaat in optocht van de kin deren der 3 scholen, waarbij de muziek vooraf gaatonthalen en het houden van een tombola in de scholenkinderwed strijden op het feestterrein. Men is reeds dagen aan het werk voor de versieringenook verrijzen er eerebogen. Moge het weer tot welslagen mede werken Yoor een alhier te houden land- boutvcursus, onderwijzer de heerKlimp, te Zuid-Eierland, hebben zich gisteren 14 leerlingen aangemeld. Oudeschild, 19 Sept. Gisteren dreven hier langs de kust groote hoeveelheden wier. Overal waren ze dan ook druk in de weer het op de steenglooiïng te halen. Deze ligt dan ook thans meer dan vol. Om beveiligd te wezen voor eenigszins hoog water, moet men het zoo hoog mogelijk ophalen. Jammer, dat het niet eenige weken vroeger is gekomen, want thans zal het voor vele wierophalers moeilijk zijn, het nog droog te krijgen. Voor hen, die land in gebruik hebben, is dat minder. De hier te houden feestelijkheden ter herinnering van het 100 jarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid nemen langzamerhand een vasteren vorm aan. De feesten zullen gehouden worden op Zaterdag 27 en Zondag 28 Sept. e.k. Zij zullen in hoofdzaak bestaan in kinder- en volksspelen. Heden avond vergadert de commissie om een definitief programma vast te stellen. Den Hoom, 19 Sept. Stond heter met de haver door den natten voorzomer en den velen wind niet gunstig voor, daar het te vroeg was gaan liggen, toch is door den heer A. Lap Dz. in de P. H. Pold9r nog ruim 100 Mud per hectare gedorscht. Wat de werkzaamheden aan 't Horntje aangaat, dank zij het gunstige weder is alles in vollen gang. Twee zinkstukken zijn reeds in de diepte verdwenen en een derde ligt reeds klaar. Waal, 19 Sept. De vergadering voor het a.s. feest, gisteravond in „de Bellevue" gehouden, was druk bezocht De datum werd vastgesteld op Vrijdag 26 Sept. Het programma zal bevatten kinder feest, benevens ringrijden op versierde fietsen en versierde karretjes. Fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd, ook voor de mooist versierde flets en het mooist versierde karietje. De deelneming is opengesteld voor geheel Texel, tot een beperkt aantal; verschillende commissies werden be noemd. Als leden der feestcommissie werden gekozen de H.H. De Jongh, W. Keijser, L. H. Schot, N. Slot en C. J. Bruin. Vlieland 18 Sept. Heden is hier binnengekomen en naar Terschelling vertrokken de stoomtrawler IJ muiden 130. Aan boord bevond zich een matroos die zwaar gekwetst was ge worden door het bekneld raken tusschen een staaltros. Een been werd den man geheel afgeknepen en een hand ernstig gewondde gekwetste is per postboot naar Harlingen vervoerd om aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. Intrekking Tariefwet en debietrecht op tabak. Ingevolge machtiging der Koningin zijn door den Minister van Financiën inge trokken de wetsontwerpen tot heffing van een debietrecht op tabak en tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet. Een Luchtschip. Omtrent het luchtschip „LI" hetwelk voor enkele weken geleden by Helgoland is vergaan, ontleenon wjj aan het L. Dbl. het volgende De „L. I" was er op gebouwd, om lang in de lucht te kunnen bljjvon en een groote snelheid te ontwikkelen. Zjj was wat haar afmeetingon betrof, de grootste Zeppelin, die tot dusver dienst deed160 bij 15 M. In het hulsel waron 18 gascellen aangebracht drie motoren van 170 P.K. elk, moesten hot schip in staat stellen, ook tegen sterken tegen wind op te varen. De twee schuitjes waren door een gang verboden, waarin een verblyf voor officieren en mau- schappen was ingericht. Van elk schuitje liep een koker naar een plat bovenop, waar men een vrjj uitzicht over zee en naar boven toe had. Een zoeklicht van 40,000 kaarsen, dat 1500 M. ver de zee bestraalde, stelde de „L. I" in staat, ook 's nachts op aanval en verkenning uit te gaan. De „L. I" is gevallen, de „L II" neemt haar plaats in, 9 nieuwe marine lucht- kruisers zullen volgen. Zij zjjn wachters boven de Duitsche zee, voor wier scherpe oogen geen vijandelijke aanval verborgen bljjft. De nieuwe „LII" en de later te bouwen marine-luchtschepen van dit type zijn in staat om zelfs bij een hevige storm nog van Cuxhaven naar Londen en terug te varen en kunnen ongeveer 4000 K.G. ontplofbare munitie aan boord nemen. Dat z\jn de eigenlijke oorlogslucht schepen, die niet alleen verkenningen moeten doen, maar ook dokken van den vijand, opslagplaatsen van olie, marine inrichtingen, stations, sluizen enz. moeten vernielen. In een korte beschouwing over het ongeluk schrylt de „Köln. Ztg."„Zee- mansdood Hij wacht nu ook den lucht vaarder, sedert het jongste wapen zich ook op zee heeft ontwikkeld en heeft moeten ontwikkelen. Het is een stille, hardnekkige worsteling tusschen de naties en in den boezem van de naties met de weerspannige elementen, om de heerschappij in de lucht te vestigen en ook de wyde zee aan haar te onder werpen. Gruwelijk ernstig zal de strijd van do toekomst zijn, de dood zal rijkelijk oogsten te water, te land en in de lucht. Uit het Leidsch Dbl. Edison's vacantie. Edison is er voor bekend, dat hij iederen dag werkt en zoo goed als nooit vacantie neemt. Maar nu heeft hij het toch eens geprobeerd met een vacantie van twee weken. Dit is hem echter slecht bekomen hij is er onrustig en opgewonden van geworden, ja feitelijk ziek. .Zijn dokter, J. H. Bradshaw, heeft dan ook verklaard, dat Edison nooit weer vacantie behoort te nemen. Edison's dochter, die hem op reis vergezelde, verklaarde dat haar vader heel niet kon slapen, van letterlijk alles wat hij zag precies hel fijne wilde weten, kortom zich veel te druk maakte. Bij den kapper geweest. De 25-jarige oberkellnerL. Oudheusden, van het „Hotel Clarence" aan de Scheve- ningschenweg, liet zich in een kappers winkel te Scheveningen het haar knippen. Het hoofd werd met benzine nagewasschen en toen de klant daarop opstond, om zijn hoed te krijgen en den winkel te ver laten, kwam hij door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden te dicht bij een brandend gascomfoor. Zijn haar vloog in brand, en met hevige wonden overdekt moest de ongelukkige naar de Ziekenverpleging Duinstraat worden ge bracht. hij teekmdc niet. In een plattelandsgemeente in do Al- blasservvaard woont een oude werkman die reeds vele jaren in dienst was by een welgesteld landbouwer. Do oude komt in aanmerking voor ouderdomspensioen en om hom die f2 por woek te verschaffen, ging zjjn schoonzoon naar den boor om hem het bewys te laten teekenon, dat de oude man in 10 jaren tjjds meer dan 156 weken bjj hem had gewerkt. Hoewol de boer dat erkende wilde hy niet tee- konen. Hy was bang, dan zelf de f2 te moeten betalen en het was hom niet uit het hoofd te praten dat hot Ryk dat doet. Hy had eens in zyn loven geteokond en dat was hom veel te slecht bekomen. Hy was niet tot teekenen te bewegen. Als zeldzaamheid zy gomeld,dat in den tuin van den hoer C. A. Vogel te Goedereede een bed aardbeien in vollen bloei staat; reeds zyn voor de tweede maal rype vruchten geplukt. De Kiesrechtvrouw en de Troonrede. Voor een stampvolle zaal hield de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht Dinsdagavond te 's Gravenhage een openbare vergadering ter bespreking van do Troonrede. Do presidente dr. Alletta Jacobs, sprak een openingswoord, waarin zy den poli tieleen toestand beschouwde. Zy zeide, dat het nu de eerste maal was, dat in een troonrede het woord vrouwenkiesrecht genoemd was, en dat terwyi hier reeds zooveel jaren het hoogste staatsgezag in handen van vrouwen berust. Mevrouw Groot, uit Rotterdam, propa gandiste der vereeniging, deed uitkomen, hoezeer de vrouw belang heeft bij ieder der in de Troonrede genoemde punten, niet minder dan de mannen. Zy bracht in herinnering, hoe velen der dezen zomer gekozen Kamerleden in hun programma of hun verkiozingsspeechen by de Nederlandsche vrouwen de ver wachting gewekt hebben, dat zij haar spoedig het kiesrecht zouden verschaffen, zoodra zij daartoe do macht hadden. Spreekster doet een beroep op het rechtsgevoel dor welgozinde mannen en zegt, dat zy het vertrouwen heeft, dat de Kamerleden spoedig den vrouwen het haar toekomende aandeel in de wetgeving zullen schenken. Minder tevreden toonde zich mevr. Baerveldt-Haver, uit Amsterdam. By het bespreken van de kiesrecht-paragraaf uit de Troonrede, zeide zy, dat hier voor de maDnen onmiddellyk het kiesrecht beloold wordt, terwyl het wegnemen van de uitsluiting der vrouw, het „blanke" voor de vrouw, lang niet zulk een zekeren waarborg geeft dat de moeders spoedig den Nederlandschen staat mee zullen regeeren. Mevrouw Drucker, uit Amsterdam zegt, dat zy minder optimistisch gezind is ten opzichte van de beloften der ge kozen caudidaten. Zy vreest, dat de vorm, waarin het vrouwenkiesrecht moet ingevoerd worden de wetgevers nog jaren lang zal verdeeld houden, zoodat het tijden kan duren, eer de vrouw in Nederland mede zal kiezen. De Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht moest volgens spr. uitspreken, dat zy het kies recht voor de vrouw op gelijke voor waarden verlangt als voor den man. Dat wordt toch wel wat erg I Lezen we van verschillende plaatsen over de vreeselyke rupsenplaag, teStrijen zijn er zooveel van die malsche diertj- s, dat zij aan de gewassen alleen niet ge noeg hebben. Terwijl de huisvrouw van A. v. Br. te Strijensas bezig was een heerlijk botje te bakken kropen de rupsen door den schoorsteen en geraakten zoo in den pan. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cta. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika on undore 1-inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentie». Viin 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodoro rogol moor 6 Ot. Grooto lotton on Vignotton worden nAAr plfuttsruimto borokond. Bow\jsnummors 3 Cts. por nummor.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1