N\ 2710, Donderdag 25 September 1913. 278t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e n 13—20 Sept. Na aan de grootsche onafhankelijkheids feesten in de hoofdstad des lands luister bjjgezet to hebben door hare tegenwoordig heid vertrok de koninklijke familie Maandag weder naar de residentie, waar den volgenden dag de plicht H. M. als hoofd van den Staat riep de Staten-Generaal op de bekende plechtige wjjze te openen. Daarvoor was ook dit jaar by het publiek van Den Haag en de omstreken weder groote belangstelling, zooals uit de mededeelingen in de bladen kon blijken. De dag van de Koningin in d6 gouden koets is voor het Haagje steeds een der druksten. Groot mag intusschen ook genoemd worden de belangstelling die in den lande gekoesterd werd omtrent hetgeen H. M. aan de vertegenwoordigers van hetNeder- laDdsche volk te zeggen had. Men mag gerust aannemen, dat met groote aandacht de inhoud van de troonrede van dit jaar ontvangen is. Daarvoor was meer dan een reden aanwezig. De verkiezingen hebben het land een nieuw kabinet gebracht. De kiezers hebben een 6inde gemaakt aan het bewind der rechterzijde, midden in 6en tijdperk dat gewichtige ingrijpende wets voorstellen 'öf afgehandeld öf in behandeling genomen waren.En voorts heeft het heel wat voeten in de aarde gehad voordat het nieuwe kabinet er was. De toestand voor de linkerzijde was verre van aangenaam, te meer waar de voor een regeering zoo noodige eenheid ontbrak doordat de samen werking van vrijzinnigen en sociaal-demo craten, door de weigering van de laatsten niet tot stand gekomen was. Toen einde lijk het kabinet-Cort van dér Linden er was, werd al dadelijk gevraagd, wat wil dat Kabinet en wat is het. Vooral door de opname daarin van den heer Treub taste men eigenlijk in het duister omtrent het karakter van het nieuwe ministerie en gevraagd werd o.m. hoe dat dit stond ten opzichte van de concentratie en het program van deze. De nieuwe bewinds lieden lieten weinig los en zoo concentreerde zich als van zelf de belangstelling inzonder heid op de troonrede, omdat daaruit naar verwacht mocht worden, zou zijn af te leiden het karakter van het nieuwe kabinet. Nu, in die verwachting is men niet teleurgesteld. Al kon het ministerie-Cort van der Linden zich niet aandienen als concentratie-kabinet, toch blykt uit de troonrede waarvan de inhoud den lezers bekend zal zijn dat het nieuwe Kabinet in het kielzog van de concentratie zal varen. Kiesrechtuitbreiding en het wegnemen van de grondwettelijke belem meringen, tegen het kiesrecht aan vrouwen, zal onverwijld worden voorbereid, terwijl tevens een uitbreiding van de eerlang in werking tredende pensioneering van 70- jarigen kan worden tegemoet gezien. Men ziet, de twee hoofdpunten van het concen tratieprogram bijna onveranderd door de regeering overgenomen. Wel ligt in hetgeen de staatspensioneering betreft eenige be perking maar het stelsel van staatspensioen is toch ook door minister Treub niet op zij gezet. Deze bewindsman zal tevens trach ten de Ziekte-. Raden-, en Invaliditeitswet te vereenvoudigen en te verbeteren, waaruit volgt, dat de ontwerpen Talma niet zoo maar ingetrokken zullen worden. Wat de verdere inhoud der troonrede retreft, schijnt de regeering voornemens reeds spoedig te komen met een algemeens inkomstenbelasting en een verhooging van het successierecht. De Tariefwet zal wel van de baan zyn, maar er moet veel geld wezen en de regeering acht dan ook nieuwe middelen noodzakelijk. De in de laatste jaren regelmatig terugkeerende klacht, dat de toestand van 's Rijks schatkist dringend voorziening eischt kon ook in deze niet achterwege blijven. Bij de alg6meene verkiezingen werd door de rechterzijde inzonderheid de School kwestie naar voren gebracht.Dienaangaande kon een verklaring der regeering derhalve moeielijk achterwege blijven. Zij meent, blijkens deze, den weg tot een bevredigende oplossing dezer belangrijke kwestie te moeten laten zoeken door een in t6 stellen Staatscommissie. Verder stippen we nog even aan, dat een algeheele herziening van het wetboek van strafvordering in uitzicht wordt gesteld, dat minister Rambounet Indiê een slagschip toe denkt „ten laste van de Indische geld middelen", dat op het fundament van de militiewet-Colijn zal worden voortgebouwd en dat een gedeeltelijke afsluiting en droogmaking der Zuiderzee ter hand zal worden genomen. Daarmee vestigen we op de belangrijkste passages dör regeerings- verklaring dan de aandacht. o—o—o— Te Jena kwam in de afgeloopen week de Duitsche sociaal-democratische arbeiders partij bijeen. Het jaarlijksche congres werd gehouden en voor het eerst zonder Bebel. Die groote leider der Duitsche „Genossen" is niet meer en het congres te Jena had tot taak zijn opvolger aan te wijzen. Can- didaten waren er bij de vleet, doch niet ieder die zich geschikt acht in de voet stappen van den ouden aanvoerder te treden is dat ook, In Bebel toch ging een bijzondere persoonlijkheid heen, wiens verdiensten juist het sterkst naar voren traden in vergade ringen als deze waarin revisionisten en Marxisten elkander ontmoetten, doorgaans om elkaar te bestrijden. Bebel nu was de man, die in die moeilijke oogenblikken nooit de teugels slippen liet en door zyn woord en den invloed, die van zijn leiderschap uitging, steeds een scheuring in de partij wist te voorkomen. Het verlies dat de partij door zijn dood leed kwam dan ook inzon derheid op het congres te Jena nog eens aan het licht. Er waren weer verschillende „brandende" partijkwesties, waarvan wel een der voor- naamsten was, de houding van de Ryksdag- fractie ten opzichte van de legerwetten. Zooals men weet stemden de 110 sociaal democratische Ryksdagleden voor de dek kingsuitgaven, wat in de oogen der Marxisten ongetwijfeld een niet geringe zonde was. De houding der fractie vond dan ook felle bestrijding en werd door sommige Marxisten als verraad bestempeld, doch daarentegen werd het door anderen in bescherming ge nomen. Men stelde het dan voor, dat by de fractie ten slotte den doorslag had gegeven de overtuiging, dat bij verwerping van de belastingen, waarbij de arbeiders nogal ontzien werden, anderen niet achterwege zouden blijven, waarin met de wenschen der minder gegoeden minder rekening zou worden gehouden. De houding der Rijksdag leden werd met groote meerderheid goed gekeurd. Er werd over de kwestie heel wat gezegd doch ten slotte bleef het toch bij woorden en werd de eenheid in de partij door de kwestie niet verstoord. Ook de lange en drukke, nu en dan harts tochtelijke debalten over het al of niet wenschelijke van een massastaking als middel in den politieken strijd waarover revisionisten en Marxisten lang niet geljjk dachten, bracht geen scheuring in de partij teweeg. De Marxisten waren ook ditmaal in de minderheid. oo—o De Engelscho pers houdt zich in de laatste dagen weer eens druk bezig met de Iorsche kwestie. De Koning, die op zjjn buiten verblijf te Barmoral vertoeft, heeft in de afgeloopen week een aantal staatslieden ontvangen, naar men meldt om met dezen te bespreken op welke wijze een bevredi gende oplossing van de dreigende kwestie kan worden gevonden. Zooals men weet, dringen de Unionisten nog steeds aan op nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis. De regeering heeft al meer dan eens ver klaard, dat de kiezers, naar haar meening reeds tot tweemalen toe gelegenheid gehad hebben zich over de Home Rulekwestie uit te spreken, doch de lords blijven op hun stuk staan. Blijkbaar verwachten zjj van nieuwe verkiezingen een andere meerder heid in het Lagerhuis. Wat evenwel alles behalve te verwachten is als in aanmerking genomen wordt dat de Ierscheafgevaardigden aan de zijde der regeering staan. Helgroot ste deel van Ierland toch wil vóór alles Home Rule en alleen van de meest noorde lijke provincie, Ulster, komt het verzet. Dat verzet wordt echter met den dag dreigender en hoe meer het oogenblik nadert, dat aan Ierland zelfregeering zal worden verleend, hoe dreigender aanzien de Ulstersche tegen stand krijgt. Men weet te vertellen, dat in Belfast een formeele opstaod voorbereid wordt. De Oranjemannen hebben grootè hoeveelheden wapens en amunitie bijeen weten te brengen en een gewapend optreden wordt in stilte voorbereid. Ook wordt ge meld, dat, indien het 1-Iome Rule-ontwerp aangenomen mocht worden een aantal officieren van het leger op staanden voet ontslag uit den dienst zullen vragen. Uit de geschiedenis Weet men, dat de Ulster mannen niet voor geweld terugdeinzen als het moet. Het kwam reeds meermalen, inzonderheid in de dagen toen Gladstone Ierland een beperkte zelfregeering wilde geven, tot opstand en geweld, waarbij menschenlevens vielen te betreuren. Gevreesd moet worden dat de opstand opnieuw ontketend zal worden en daarom is het te verklaren, dat getracht wordt een middenweg te vinden. Zoo moet ook de koning zich thans druk bezig houden met een aantal staatslieden over de vraag of er niet een bevredigende oplossing van de kwestie kan worden gevonden. o—o—o De onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije gevoerd, hebben 6indelyk het gewenschte resultaat opgeleverd. Beide partijen zijn tot overeenstemming gekomen en het kan niet worden ontkend, dat de Turksche diplomaten ten slotte de over winning op die van Bulgarije hebben be haald. De Turken zullen zelfs niet alleen Adrianopel doch ook Kirkilisse met het achterland dezer beide steden behouden. Lang hebben de Bulgaren zich tegen de Turksche eischen verzet, doch ten slotte moesten ze wel toegeven. De toestand lag daar geheel naar aan. Voor de Bulgaren toch was hy al heel ongunstig. De Porte kon aan haar wenschen kracht bijzetten door een leger van 300000 man, dat de Bulgaarsche gren3 ernstig bedreigde en tevens moet Bulgarije rekening houden met de vry onverwachte en ernstige onafhan kelijkheidsbeweging, die zich gelden laat te Gamuldzjina en de omliggende plaatsen. Het zal nog werk genoeg hebben om er het Bulgaarsche gezag te doen eerbiedigen ook al werd de hoofdplaats van het in beweging geraakte gebied door zjjn troepen bezet. Naar luid der berichten bracht de bevolking zelfs een legermacht van 15 a 20000 mohamedaansche en Grieksche vrij willigers op de been. Een nog dringender reden om zich niet te lang en te halstarrig tegen de Turksche eischen te verzetten was voor de Bulgaren gelegen in het feit, dat de mogendheden absoluut niet geneigd waren ten gunste van Bulgarije tusschen beide te komen. De Bulgaren hebben den tweeden Balkan oorlog gewild en ze moeten daarvan thans de wrange vruchten plukken. Ze krijgen bun verdiend loon en als zy zich thaDS met veel minder tevreden moeten stellen dan waarop ze eerst aanspraak konden maken, dan is dat te wijten aan hun eigen oorlogzuchtig optrodeD, dat don tweeden strijd, die met de bondgenooten van eertijds, ontketende,waarvan Turkije handig gebruik heeft weten te maken. Turkije kan thans eenigszins tevreden zjjn. Adrianopel mot het achterland zal Turksch blijven. Het Turksche leger hoeft zijn prestige in het rijk herwonnen on de zetel van de Jong-Turkscho Regeering staat thans vaster dan eenige maanden geleden. Laat ons hoopen, dat met het verdrag van Konstantinopel eindolijk gekomon is voor den Balkan een tijd van vredo waar in do landen zich kunnen herstellen van de verschrikkelijke slagen die de oorlog ze toebracht. TEXEL, 24 September 1913. Zaterdag jl. deed de heer J. P. Schenkers, leerling voor de Zeevaart school alhier, te 's-Gravenhage met gunstigen uitslag 6xamen van 3de stuurman groote stoomvaart. Aan het VI. Blad ontleonen wij dat onze vroegere plaatsgenoot de heer W. J. Mets, thans klerk in den Post en Telegraafdienst te Hoorn, met ingang van 16 dezer is bevorderd tot commies- titulair. Athletische Wedstrijden. De tweede dag der Athetische wed strijden uitgeschreven door de Sport vereniging alhier, had Zondag j.l. plaats onder niet minder gunstige omstandig heden dan den Zondag bevorens (Jok nu weder was de deelname en belangstelling groot. Zeer velen waren opgegaan naar het terrein voor den wed strijd bestemd, alwaar ook nu weder de muziek van Texelsch Fanfarecorps zich deed hooren. De wedstrijden van dezen dag werden besloten met een voetbalwedstrijd tusschen Holland I van Alkmaar en Texel I van hier; welke wedstrijd in het voordeel van Texel uitviel met 6 tegen 3 voor Holland. Des avonds werden in het „Hotel Texel" de prijzen in dezen en in de wedstrijd op Zondag bevorens behaald, aan de winnenden uitgereikt. Heerlijk herfstweder begunstigde ook nu weder het wedstrjjdfeest. Omtrent den uitslag werd ons het volgende medegedeeld: hardloopen 5000 Meter. Ie prijs Middendorp, Texel, 18 m. 40 s. 2e Gomes, Helder, 19 m. 4 s. Vèr-springen. Ie prijs J. Korver, Helder, 6,66 M. 2e Joh. Schrama, Texel 6,65 3e P. Keijser 6,45 Hardloopen100 Meter. Ie prijs Besteyman, Alkmaar 13 sec. 2e Frohn, Texel, 137s sec. 3e Arends, Helder. Touwtrekken. Ie prijs Brunt, Texel 2e J. C. Korver, Helder Bal-vèr-trappen. Ie prijs v. d. Palm, Texel 2e G. Dros Estafetteloop 300 Meter. Ie prijö Alb. Dros, J. Schrama, Frohn Sportclub Texel. 2e Arends, Van Strijen, P.Grande 3e Kager, Selderbeek, Stelle beide O.K.K. Helder. Hoogspringen met polsstok. Ie prijs Joh. Schrama, Te^el, 2,70 M. 2e J. Korver, Helder, 2,60 3e W. B. Cruijff TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. N»ar Amerika en andere 1-inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitm. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodero regel meer fl Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1