Door onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Groenewold, werd te Utrecht met goed gevolg examen afgelegd als candidaat-veearts. De Oosterender optocht. Oosterend heeft op waardige wijze gevierd de herdenking van Neerlands 100-jarige onafnankelijkheid. Oosterend heelt eer van de vele bemoeiingen ten deze, hetwelk mocht blijken uit de waarlijk keurige optocht, welke ze ons te aanschouwen heeft gegeven op Maandag, den eersten feestdag, toen de deelnemers aan dezen optocht, na de voorstelling van het historisch feit „het innemen van den Schans'1, (waarvoor de Oosterenders zeker een historisch recht hebben) den Burg met een bezoek ver eerden. Wij meenen het programma genoeg zaam bekend en zullen daarvan dus niet in bijzonderheden tredeD, doch ods be palen tot het bezoek aan den Burg gebracht, Eene commissie van verschillende personen had nog tijdig zich samengesteld om de Oostereaders, die als overwin naars bier zouden binnentrekken, eene waardige ontvangst te bereiden en wij zeggen zeker niet te veel als wij meenen dat de overwinnaars tevreden zullen zijn geweest over de wijze waarop zij hier zijn gerecepiëerd. Aan het verzoek van de commissie was welwiliend gehoor gegeven om de driekleur te ontplooien ter eere van de bezoekers; nagenoeg huis aan huis was de vlag uitgestoken. Texslsch Fanfarecorps had zich op verzoek der commissie eveneens bereid verklaard om de gasten een feestelijke ontvangst te bereiden, zoodat hoe kort de tijd van voorbereiding ook was, 't zaakje nogal in orde kwam. 's Middags te half twee zouden de bezoekers hier reeds arriveeren en reeds ver voor dien tijd begaven zich velen naar het schildereind, sommigen ook tot de Schans om de bezoekers te ontmoeten. 't Was een opgewekt en feestelijk gedoevan alle dealen van Texel waren belangstellenden opgekomen. Ter bepaalder tijd arriveerde de stoet, opgewacht door de commissie en het muziekcorps, om haar door den Burg te geleiden. 't Was een inderdaad mooie stoet, uit verschillende groepen voetvolk bestaande, betrekking hebbende op de dagen van 1813. Over den optocht was slechts één roep, n.l, prachtig niet weinig trok de wagen 1813, waarop een landman en vijf vrouwen in de kleederdracht van dien tijd de aandacht, 't Was dan ook echt typisch. Het muziekcorps, Excelsior, zoomede een zangkoor van dames, luisterde de stoet, waarin, zich ook eenige rijtuigen met commissieleden, op. Door een groote ruiterstoet werd de optocht begeleid. De tocht ging geheel den Burg door, door Warmoesstraat en Hoogerstraat tot Steenenplaats, alwaar de daar geplaatste vrijheidsboom werd omgehakt, verder door Weverstraat en Parkstraat naar de Groeneplaats, waar halt werd gehouden. De Kommandant van den optocht sprak alstoen een woord van dank voor de feestelijke ontvangstdaarna sprak de E.A. Heer Burgemeester de deelnemers toe waarna ook nog door den Eerw. Heer Dagevos en door den Kommandant van de optocht werd gesproken. In de verschillende localit9iten van het Markplein werd den deelnemers aan den optocht iets aangeboden even later werden door het dameszangkoor in den tuin van Hotel Texel eenige liederen ten gehoore gebracht, welke zang zeer werd toegejuicht. Te 4 uur werd de optocht weder opgesteld tot vertrek, hetwelk te half vijf plaats had; ook nu weder door vele belangstellenden uitgeleid en opgewacht door een eerewacht van de Waal. In goede orde en opgewekte stemming, en naar wij verwachten wel voldoen over de ontvangst alhier, gingen de deelnemers weder naar Oosterend om daar verder de feestviering te vervolgen. Onze berichtgever aldaar verleenen wij daar voor het woord. Het feest te Oosterend. Van onze correspondent. Maandagmorgen Te 4 uur vreugdeschoten en trompet geschal als wekstemmen voor de nog in diepe rust zijnde bevolking. Bij het opstaan zag men de Fransche vlag op den toren wapperen. Overal werden de versieringen in orde gebracht. Te 7 uur haalde Gerrit Brouwer (ook 100 jaar geleden deed iemand van dien naam het) de Fransche vlag van den toren en plantte er de geliefde Hollandsche driekleur. Hoera's overal tot grooten spijt van de Fransche soldaten, die reeds in hun kleurige kleeding rondliepen Te 8 uur opstelling van den stoet voor den tocht naar „De Schans" onder leiding van den heer J. K. Timmer, oud-adjudant in O. I. dienst. De optocht bestond uit: een ruiterwacht van 60 paarden, het Hollandsche leger van 29 belegeraars en 50 reservesoldaten, een versierde muziekwagen voor „Excelsior" (het barmoniegezelschap onder directie van den heer Pool), 3 vigelanten met de com missieleden, 90 keurig uitgedoste jonge dames, een kapwagen uit 1813 met personen in oud-Texelsche kleederdrachten 7 ruiters tot sluiting van het geheel, terwijl een groot aantal volgrijtuigen mede gereed stondeD. Te ruim 9 uur heette de heer C. Kooiman voorzitter der commissie alle feestgenooten een welkom toe, wekte op tot het vieren van een eendrachtig en blij feest, om het woord te geven aan een der ingezetenen. 'tWas Ds. Van Grasstek, die in een korte toespraak er op wees, hoe men voor 1813 in ellende verkeerde onder het knellende FraDsche juk, hoe toen het edele drietal in Den Haag den moed had zich met oranje te tooien en hoe men weldra overal volgde, ook te Texel, waar vooral de Oosterenders zich zoo dapper hadden geweerd. En nu wilde men dat als spel herhalen. Wederom hadden de Franschen zich in de Schans geposteerd (de Franschen waren onderwijl daarheen vertrokken.) „En nu gaat heen, schiet ze neer wanneer ze tegenstand bie den, doch gebruikt barmhartigheid bij de overwinning, want ook zij zijn menschen in gedwongen krijgsdienst. Wij gaan met U, om er getuigen van te zijn. En zoo de wapenen bekroond worden, dan gaan we juichen en feestvieren. Moge het weer schoon blijven Een driewerf „leve de Prins van Oranje" en onder het spelen van „In naam van Oranje maakt open de Schans," trok men zeer ordelijk op. De stoet maakte op den weg een grootschen indruk. Te Waal. Alles in feestdos, twee keurige eerebogen en een ruiterwacht van 16 paarden komen de Oosterenders tegemoet, halen ze binnen en leiden ze door het dorp. Te Oudeschild. Ook hier vlaggen van alle huizen blijde hoera's Het zangkoor onder leiding van de heeren M. Kikkert en W. Bakker zingt wat uit den stoet vandaan niet zoo ge makkelijk is. Luide toejuichingen. De Schans. Honderden menschen zijn aanwezig, waaronder ook het Hoofd der Gemeente. De Franschen bieden heftigen tegenstand, doch moeten het ten slotte opgeven. De Fransche vlag wordt neergehaald, de Hol landsche geheschen, de Fransche Comman dant wordt gebonden weggevoerd. Overal daveren de luide juichkreten door de heldere lucht. Hierna trok men op den Burg aan. Te den Burg. Een commissie van ontvangst vooraf gegaan door „Texelsch Fanfarecorps" haal de de zegevierenden binnen en geleidde ze naar de Steenenplaats, waar de opge richte vrijheidsboom onder geweldige bijl slagen vieltoen trilden de gelende bla deren van den kastanjeboom door de op stijgende juichtonen en luide hoera's. Nu ging het naar het marktplein, waar eene ordelijke opstelling plaats had. Nu nam de Commandant van den op tocht, de heer IJ. Koppen het woord, om te zeggen, dat hij zich gedrongen gevoelde hartelijke dank te brengen aan den heer Burgemeester en aan allen die medewerkten voor zoo'n blijde en vriendelijke ontvangst alhier. Op hoogen prijs werd het gesteld, dat de Burgemeester de inname op de Schans had willen bijwonener werd op gewezen, dat men in 1813 in de Ooster enders heeft gezien mannen die zich wilden inspannen tot bekoming van de vrijheid en de verzekering werd gegeven, dat, mocht ooit de vijand weer naken, ook Oosterend opnieuw pal zal staan en zich weder in de voorste gelederen zal vertoonen. De heer Burgemeester dankte den heer Koppen voor zijne belangrijke woorden, gaf in een warme speech een overzicht van de jammeren, die voor 1813 voorkwa men, wees op de blijdschap der verlossing en op de moeilijkheid, waarin het geïso leerde Texel verkeerde. Met lof werd gesproken over het orga- niseerd talent van de Oosterenders op het terrein van feestviering, terwijl met lof gewaagd werd van het veroveren van De Schans bij zonnigen hemel enz. Mocht er nood dreigen, dan zal er gerekend worden op den steun, den krachtigen arm en den goeden wil van Oosterend. Met een „leve het vor 'tenhuis van Oranje" werd geëindigd. De heer Ds. Dagevos bracht dank aan den Burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en voor de goede ontvangst, en bracht aan God de eer der overwinning. Moge het blijven God, Nederland en Oranje! Door Gods genade kunnen de hartensamen- smelten om den standaard van Oranje." Al deze toespraken werden met luide bijvalsbetuigen beantwoord. Nadat men in de cafe's eenige verver- schingen had gebruikt en het zangkoor zich had laten hooren ging men weder in de richting van Oosterend. Aan het einde van den Burg stond de eerewacht van de Waal weder gereed en geleidde den optocht naar en door het dorp. Te Waal dankte de heer Kooiman voor alles, wat men voor Oosterend gedaan had, terwijl de heer J. de Jongh hulde bracht voor de keurige feestviering der Oosterenders. „Zoo kan men het alleen t« Oosterend!" Ie ruim 6 uur kwam men weder te Oosterend aan, waar de stoet ontbonden werd. 's Avonds optocht van verlichte en opge sierde fietsen en groepen. Mooi werk liet men zien. Voor de eenige groep werd de eerste prijs toegekend aan de jongedame J. Drijver en de jongeheeren S. en P. Koning en L. en P. J. Daalder. Voor fietsen werden de 4 prijzen verleend aan de jongedames en heeren Cornelia Kooiman, Jac. Isaksen, Marretje Bakker, en Lammert Jongeboer. Daarna bewoog zich een drukke menigte door de straten, om de verlichting en ver siering te zien, hier en daar aan de huizen en verder om het kerkhof keurig en mild aangebracht. Ook in de café's was het overdruk. Hiermede was de eerste dag, die uitstekend geslaagd is, ten einde. TWEEDE DAG. Mooi weer 1 's Morgens kinderfeesten. Te 9 uur met muziek voorop kinderoptocht door alle straten en buurten, waaraan de leerlingen van de beide scholen te Oosterend en die van de school te Oost deelnamen. Muziek en zang en ten slotte een hartelijk dankwoord aan de onderwijzers door den voorzitter der feestcommissie. Van 10 tot 11 werden de kinderen in de lokalen rijkelijk onthaald, terwijl de kleine ren een tombola zonder nieten hielden en voor elk gezin een keurige gedenkplaat uitgereikt werd. Van 11 tot 12 werden wedstrijden door de grootere leerlingen gehouden, als wedloop met hindernissen, zakloopen, turfrapen en stoelendans. Door alle deelnemers werden prijzen gewonnen. In de morgenuren hadden ook wedstrij den plaats voor ouderen, n. 1. tobbesteken, mastklimmen en touwtrekken over de kolk. Al deze wedstrijden trokken veel belang stelling en zoo waren ook hierbij weer honderden menschen aanwezig. Des middags te bjjna2uur werd de heer Burgemeester door een gedeelte van de ruiterwacht ingehaald, om het geheele middagfeest mede te maken. Te twee uur trok de groote stoet van den vorigen dag weer op en nu naar Oost, waar de landing van den Prins voorgesteld werd. Nauwelijks was de stoet op den dykby Oost aangekomen of de Prins (de heer P. Bakker) verliet met een roeiboot, geroeid door Scheveningsche visschers het schip (T X 1). Vreugdeschoten knalden en donderende hoera's daverden door de lucht toen de geliefde Prins den vaderlandschen bodem betrad. Een onafzienbare menigte langs den dijk was hier getuige van. De Prins, keurig uitgedost, werd op een driewielde kar vervoerd naar de gereed staande koets. Daar werd Z. H. toegesproken en welkom geheeten door van Hogendorp (de heer P. Kuiper), terwijl de Prins lucht gaf aan zijn gemoed, door te betoogen, hoe heerlijk het was weer in Nederland te zijn. Ten huize van den heer F. van der Vis werd de eerewijn aangeboden en daarna ging het onder de keurige, te Oost opgerichte eerepoort door naar Oosterend. Bij Zeven huizen boden eenige jongemeisjes den Prins een bloemstuk aan, waarvoor Z.H hartelijk dank zegde. Onafzienbaar was nu de rij menschen en rijtuigen langs den Oosterweg. Op de tribune bij Oosterend werd de Prins tot Koning gekroond. Toespraken tot het Nederlandsche volk werden gehouden dat juichte en jubelde, als ware het werke lijkheid en geen spel. Ten slotte zeide Z.M. weer tot het burgerlijke terug te zullen keeren, en nadat de Voorzitter nog een woord van dank had gesproken, eindigde ook deze voorstelling, die mede naar wensch geslaagd was. 's Avonds wederom groote drukte in het dorp. Muziek en zang en toespraken en tot slot een huidewoord van den Voorzitter voor aller medewerking. Tot laat in den nacht groote drukte, gehos eu gezang en overvolle cafézalen, doch een onvertogen woord werd niet vernomen. Alles is goed geslaagd. Oosterend kan met blijdschap terugzien op de feest dagen. Gaarne onze hulde voor de schit terende samenwerking. Oudeschild, 22 Sept. Heel het dorp was heden in feestdos. Van bijna alle woningen wapperde de drie kleur en van bjjna alle plaatsen van ons eiland waren mannen en vrouwen naar de Schans gekomen, om getuige te zijn hoe, evenals 100 jaar geleden de Franschen dooi de Oosterenders uit die verschansing wer den verdreven. Reeds om half elf gingen de Franschen de Schans bezetten en plantten er de Fran sche vlag. Te ongeveer half twaalf kwam een lange stoet van Oosterenders en Oosters in statigen optocht langs ons dorp. Het was werkelijk een verrukkelijk gezicht, al die heeren en dames in hun werkelijk fraai costuum te zien passeeren. Bij den heer Js. Schagen op het pleintje werd halt gehouden en door het koor ver dienstelijk een paar liederen gezongen, waaronder het Wilhelmus. Zoodra de Schans bereikt was, werd der geschiedenis getrouw met de Fransche be zetting onderhandeld, met het bekende gevolg, dat zij capituleerde en de bevel hebber gevangen werd genomen. Nadat de Hollandsche driekleur in plaats van de Fransche geheschen was, werd na een paar toespraken en eenige fanfares de tocht naar den Burg voortgezet. Honderden en nog eens honderden volg den den stoet. In eene Vrijdag j.l. gehouden vergade ring Yan de feestcommissie werd het programma der te houden feesten, op Zaterdag 27 Sept. en Zondag 28 Sept. ter herinnering van het lOOjarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid als volgt vastgesteld. Zaterdag 27 Sept. 's Morgens half tien 12 uur. Optocht en verschillende spelen met de schoolkinderen, van 2-6 Volkspelen en wel Mastklimmen voor ouderentobbesteken, sprietloopen voor ouderentouwtrekken voor ouderenhoepelslaan voor jongens beneden 18 jaar. 's Avonds optocht met lampions; optocht met versierde fietsen; gecostumeerd bal-champêtre. Zondag 28 Sept. Van 2-6 uur, Volksspelen en wel: Mastklimmen voor jongerenSchietwed strijd voor dames boven 16 jaartouw trekken voor jongeren; ringsteken op fietsen voor damesVoetbalmatch. 's Avonds 7 uur feestelijke uitdeeling der prijzen in de Zeven Provinciën. De Cocksdorp, 23 Sept. In een gisteren gehouden vergadering in het lokaal van gez. Buijs werd be sloten in de aanstaande week feest te vieren ter herdenking van Neërlands onafhankelijkheid. Er werd een bestuur gevormd be staande uit de h.h. A. C. Toet, P. Zeylemaker, J. Barends, D. C. Dros, K. v. d. Woude, W. de Graaf en Jn. v. Heer waarden, waarvan de eerste drie respectievelijk als voorz., secr. en penn. werden benoemd. Staande de vergadering werd reeds voor een bedrag van f50,— geteekend. Eenige dames belastten zich verder met het aanbieden van lijsten. Volksspelen zullen georganiseerd wor den, zoo mogelijk opgeluisterd door muziek, terwijl ten slotte des avonds een gondelvaart door de Roggesloot zal worden gehouden. Een Eeestoantate. Nu alom in den lande en ook te Texel de onafbankehjkheidsfeesten worden gevierd, is het wellicht niet ongepast in ons blad op te nemen een //Feestcantate// ter herdenking van de honderd jarige onafhankelijkheid van Nederland, gedicht van George Haak, muziek van S. Vlessing te IJ muiden, welke //Cantate// ten gehoore werd gebracht tijdens bijeenkomst van padvinders te lJmuiden. LENTE. In Weeldedeining ligt de groene wei, Waar boven nijvre hommels zoemend zweven, Weer brachtde zon haarzeegnend lichten leven, En zingt de blonde jeugd, in dichte rei Haar liefdelied, Haar liefdegroet aan Mei. Wat groeit en bloeit 't al rondom, Wat geurt door d'open ruime luchten, d'Aroina van Sering, wat wondre geruchten, Omzweven ons en brengen ons alom Een reine heiige Vrede. Gy Lente met Uw gouden dag, en zilvrcn [zomernacht, En kent ge wel het grievend leed, Van 't volk dat eens zoo roemrijk streed, En thans naar vrijheid smacht Dat volk zoo vrij zoo vrank weleer, Zoo trotsch op eigen haard en land, Wier liederen schalden langs het strand, Ligt nu gekromd, geboeid teneêr. NEERLANDSCH SCHUTSENGEL. Mijn arm Neêrlandsch volk, ik voel Uw smart, Gelijk een diepbedroefde vrouw het Moederleed, Die 't. lijdend kindje reeds gestorven weet. Maar 't toch blijft prangen aan Haar warme hart Beilo er is door ons te lang geweend, Een krachtig volk en voegt niet immer tranen. Waakt op! en volgt weer fier oud Hollandseh [edele vanen De Vanen van een Vorst, zoo nauw met U [vereend. Mijn dierbaar Holland, Gij Waakt op Waakt op EEN ZANGER. God lof, d'herinring aan een groot verleden, Is weer ontwaakt. Weer is 't de oude leus, //Voor taal en reden// Die Helden maakt. Weer voert het volk in al zijn standen, Een edelen strijd. Voor 't recht der oude Nederlanden En onafhankelijkheid. Recitatief Solo Hij die voor 't heil van 't dierbaar Vaderland Te strijden weet, Hij is een Held, Eu zal voor 't nageslacht een edel voorbeeld blijven!

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2