^EEnbmItukkeF N°. 2711, Zondag 28 September 1913, 278te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bükq SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertcnli&n. Van 1 tot 5 regols 30 Cis. Iodoro rogel moer 5 Ct. Grooto lettors on Vignotton wordou naar plaatsruimte berekend. Bewysnummors 2 Cts. per nurnmor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE RO OIJ, Parkstraat,Bxjrq op Texel. .Abonnementsgeld De Uitg. van de Texelsche Courant geeft door deze aan de geabonneerden buiten Texel kennis, dat dc kwit. voor abonnementsgeld aan de post ter incas- seering zijn afgegeven. Ter voorkoming van onnoodige kosten worden de geabonn. beleefd verzocht, de kwitantie bij aanbieding wel te willen voldoen. Aanbevelend, De Uitg, XXI. Nogmaals gemengde meststoffen. In onzen vorigen brief wezen we o.a. den weg aan waarlangs ieder belangheb bende in de meest voorkomende gevallen kan berekenen, of, in verband met prijs en gehalte der enkelvoudige kunstmest stoffen een aangeboden samengestelde meststof niet te duur is. Het is echter niet het prijsverschil dat de samengestelde meststoffen uit de wereld moet helpen. Slechts een juist begrip van de bemestingsleer en dit zal door het zich steeds uitbreidende landbouwonderwijs op den duur algemeen eigendom moeten worden is in staat om de reclameachtige aanprijzing van verschillende samengestelde kunstmeststoffen te doorzien. Laat ons dat door een voorbeeld eens nader toelichten. Een van de eerste meststoffen, zoo niet de eerste, welke in zakken aan den man werden gebracht was de guano, welke feitelijk niets anders was dan vogelmest, vermengd met vogellijken. Het was een meststof, die naast behoorlijke gehalten aan phosphorzuur en stikstof een weinig kali bevatte. Dat er wonderen mee verricht werden in den tijd, dat het eigenlijke kunstmest- gebruik nog moest komen, laat zich denken. Misschien was de guano toen voor geen geld te duur. Tegenwoordig echter moet de prijs be oordeeld worden naar die van de gewone stikstof- en phosphorzuurhoudende kunst meststoffen. Dat de guanoprijs een dergelijke bereke ning gewoonlijk niet kan verdragen, weet ieder die wel eens op bovenbedoelde wijze de prijs heeft gecontroleerd. Toch wordt de guano nog maar altijd door vele boeren in bepaalde gedeelten van ons land gekocht, ja 't is zelfs zoo sterk, dat, wijl de bronnen, waaruit men de eigenlijke guano verkreeg, uitgeput raken, men de opgeloste guano eenvoudig maakt. Wat tegenwoordig onder dezen naam wordt verkocht, heeft met de vogels niets uit te staan. Het is eenvoudig een mengsel van voornamelijk superphosphaat en zwavel zuren ammoniak met een weinig kalimest, in een verhouding, welke voor kaliarmen grond en voor gewassen als bieten en aardappelen heelemaal niet past. De prijs ervan is gewoonlijk te hoog. Handelaars en fabrikanten kunnen dat natuurlijk niet ontkennen, doch beweren dan gewoonlijk, dat de kwaliteit der geteelde producten door de guano, zoo bevorderd wordt. We aarzelen niet, een dergelijke bewering ouzin te noemen. Evenwel blijkt hier uit, dat het klaar blijkelijk den naam guano is die de stof er in houdt en dat de handel speculeert op een reputatie W6lke de eigenlijke guano in tijden met geheel andere toestanden wist te verwerven en op de onwetendheid van de boeren, die zich laten wijs maken, dat de werking van de guano als die goed is, is gelegen in het feit, dat men juist guano en niet wat anders gebruikte. Ondertusschen blijft het betreurenswaardig, dat een uitgebreide handel en industrie kan bestaan door gemis aan een juist in zicht in de bemestingsleer bij nog zoovele landbouwers. Deze conclusie geldt voor alle samen gestelde meststoffen. Als de werking ervan gunstig is ligt de oorzaak daarvan in het gehalte aan een of meer van de daarin aanwezige voedingsstoffen stikstof, phos phorzuur, kalie of kalk, en er is geen enkel feit, dat aanleiding zou kunnen geven tot het vermoeden, dat de werking minder zou zijn als men die afzonderlijke voedings stoffen ook afzonderlijk had toegediend, ja het is zelfs waarschijnlijk, dat men door gebruik van enkelvoudige meststolfen, mits men daarmede maar den grond van alle benoodigde voedingsstoffen voorziet, verder komt, omdat men van elk van deze zooveel kan aanwenden, als men oordeelt noodig te hebben, terwijl men bij vele samen gestelde meststoffen aan een of meer bepaalde verhoudingen gebonden is. Koop derhalve alleen dan samengestelde meststoffen als ze u passen door de aard en de verhouding in gehalte der waarde gevende bestanddeelen en do prijs, bij vergelijking met de prijs van de ge bruikelijke enkelvoudige kunstmeststoffen, niet te hoog is Koop ze echter nooit om den naam, of omdat ge verwacht, dat bijv. ammoniak- super beter zou werken dan gelijkwaardige hoeveelheden superphosphaat en zwavel zuren ammoniak afzonderlijk! H. v. S. TEXEL, 27 September 1913. Stoombootdienst. Wij willen onze lezers er attent op maken dat met 1 October (Woensdag) de winterdienst van T.E.S O. aanvangt en alsdan de laatste dienst 6,15 van Texel en 7,50 van Helder niet meer wordt vervuld. Onze plaatsgenoot, Gerrit Breman, leerling aan de Ambachtschool te Helder, deed vorige week met goed gevolg over gangsexamen, naar de 2e klasse dier school. Uit goeden bron kunnen wij onze lezers mededeelen, dat de aansluiting van het dorp de Cocksdorp aan het interlocals telefoonnet, met rechtstreek- sche verbindingen, hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar zal tot stand komen. De volgende week zullen de werkzaam heden althans een aanvang nemen. Op de landbouwtentoonstelling deze week te Alkmaar gehouden, behaalde de heer Leo Koning, van Oosterend, voor fokschapen, type Texelsch, een eervolle vermelding; voor ooilammeren, type Texelsch een 2e prijs en voor Ramlam, type Texelsch, een 2e prijs. De Koog, 25 Sept. Heerlijk herfstweder begunstigde de feesten te de Koog, welke met groote opgewektheid werden gevierd, en door een groote volksmenigte werd bijgewoond. De uitslag der volksfeesten alhier ge houden zijn Langzaam fietsen, 25 deelnemers. Ie prijs, A. J. Eelman; 2e prijs, Joh. Flens3e prijs, Mej. R. Daalder. Ringsteken met paard en kar, 42 deeln. Ie prijs, P. Reij en Mej. Joh. Schoen maker2e prijs, D. Veger en mej. M. Veger 3e pr., S. Daalder en mej. M. Mak. Mooist versierde kar. Mej. C. Kuip. Stembusioedstrijd, 31 deelneemsters. Ie prijs, mej. A. Daalder 2e prijs, mej. 3. van Scharenberg3e prijs, J. van Heerwaarden. Stoelendans, 30 deelneemsters. le prijs, mej. C. Zijm2e prijs, mej. C. Flens3e prijs, F. Kelderhuis. De Cocksdorp26 Sept. Gisteren vergaderde de feestcommissie bij den heer Zoetelief en besloot Donder dag 2 October feest te vieren. Daar de lijsten een aanzienlijk bedrag hadden opgebracht, kon een flink pro gramma worden samengesteld. Als inleiding zullen door kinderen toe passelijke liederen worden gezongen, waarna door jongens en meisjes stok- oefeningen zullen worden uitgevoerd. Vervolgens optocht met versierde fiet sen, tobbesteken, ringrijden met paard en kar, estafette-wedloop, wedloop met hindernissen en sprietloopen. Des avonds illimunatie van het geheele dorp, een gondelvaart, een optocht door sierlijk uitgedoste kinderen met lampions en ten slotte een schitterend vuurwerk. Een en ander zal worden opgeluisterd door muziek van Texels fanfarecorps. Waal, 27 Sept. Begunstigd door mooi herfstweer, wer den hier gisteren de feesten met de meeste opgewektheid gevierd. Een 6-tal leden van het Tex. fanfarecorps luisterde de festiviteiten op onvermoeid werd door die heeren gespeeld aan hen vooral de dank der feestcommissie. Des voormiddags werd een kinderfeest gehouden, waaraan door 45 kinderen werd deelgenomen. Door meisjes en jongens werden spelletjes gespeeld een optocht met muziek werd gehoudenaan ieder kind viel een prijs of prijsje ten deel en aan versnaperingen heeft het dat spreekt van zelf niet ontbroken. Een 8tal liederen, vervaardigd door een vroe- geren plaatsgenoot, den heer D. P. Plaats man, werd aan de kinderen uitgereikt en eenige daarvan werden gezongen op het feestterrein, door den heer L. Keyser, aan wien de commissie haar welge- meenden dank brengt, afgestaan. Bijzonder trok de aandacht een gymnas tische rei, door een 16-tal kinderen uit gevoerd. Het schoolfeest slaagde uitstekend en vol verwachting werden de dingen, die komen zouden in den namiddag, te gemoet gezien. Hierover in het volgende nummer. Vlieland. Met groote opgewektheid is hier 23 en 24 Sept. het Onafhankelfikheidsfeest gevierd. Het mooiste zomerweer begunstigde de plannen der feestcommissie, die zich in den korten t(jd van voorbereiding veel moeite had getroost. Reeds vroeg in den morgen werd overal de driekleur ontplooid en wapperden de kleurige vlaggen op het feestterrein op het Oostersche veld. Een fraaie versierde wagen, waarop een lief Friezinnetje was gezeten, reed door het dorp en wat muziek en het zingen van vaderlandscho liederen bracht een feestelijke stemming. De .schooljeugd verzamelde zich om 9 uur in het schoolgebouw, dat een prettigen indruk maakte door versiering met groen en vlaggen. Met het fanfarecorps voorop trok men naar het feestterrein, een vroolfike aanblik leverde de kinderschaar, met haar vaandels en vlaggen, in haar witten tooi, kwistig met oranje en rood-wit-blauw gesierd. Op het Oostersche veld werd de morgen prettig doorgebracht met het doen van allerlei spelletjes, terwijl de jeugd in de pauzes rijkelijk werd onthaald. Ook do kleintjes van de bewaarschool hadden zich bij den stoet aangesloten en vierden het feest op hun wijze mee. Het fanfare corps luisterde het geheel op door onver moeid z'n medewerking te betoonen. In de school had de uitreiking der verschillende prijsjes plaats en werd ieder kind gelukkig gemaakt met een boekje en mochten ze bovendien nog eens lekker smullen. Zeker waren de kinderen wel voldaan over hun aandeel in het feest. 's Middags begon om twee uor de pret opnieuw en werd een optocht met versierde fietsen gehouden, door het dorp naar het feestterrein, de muziek weer voorop. De jonge dames wareu verre in de minderheid gebleven, wat wel jammer was, daar er dan mogelijk nog smaakvoller versiering te zien ware geweest. Eén der dames had haar fiets stemmig, maar zeer smaakvol versierd met frisch groen en levende bloemen ia wit en oranjo. En een vlieg machine was er gefabriceerd door een der deelnemers, die al heel leuk bedacht was Aan hem viel de prjjs ten deel. Vormel- diug verdient ook nog een flets versierd met wilto en lila bloemen. Na dit nummer namen de spelen voor de rfipero jeugd een aanvang en werd menig staaltje van handigheid gezien bij den wedloop mot hindernissen voor meisjes. Ook bij het ringrijden op fietsen was veel belangstelling en dat was ook wel het aardigst schouw spel van den middag, 's Avonds zou in 't logement Cupido do prijsuitdeeling plaats hebben, doch vooraf ging oen llchtoptocht van de schooljeugd. Ieder kind werd voorzien van lampion en de stoet werd begeleid door fakkoldragers, die telkens het rood en groen bengaalsch licht doden ont branden. I-Iet was eon uiterst fantastisch geheel, hetwelk voorul van verre gezien een tooveraohtig effect maakte. Een prach tig besluit van den feesteljjken dag. Maar een besluit was het eigenlijk niet, want in 't logement Cupido bleef men na de prfisuitdeeliug nog langon tijd bij zang en dans bijeen. Den volgonden dag bepaalde do feestviering zich hoofdzakelijk tot een voordrachtavond in hotel Meyer. Toch wist men zich den vrijen dag nog wel ten nutte te maken, muziek weerklonk van tijd tot tijd en bij aankomst der motor boot word een lid der feestcommissie, den eersten dag door ambtsbezigheden afwezig, met een versierde wagen ingehaald en deze geïmproviseerde optocht had groot succes. Daar uw correspondente tot haar grooton spfjt verhinderd was do avond in hotel Meijer bij te wonen, kan zij daarvan goen verslag geven. Vernomon werd, dat by het zeer talrijk publiek de dames en heeion die medewerkten, grooten bijval vonden. Der feestcommissie hierbij 6611 woord van hulde voor haar welgeslaagd werk. Als we op ons dorp met z'n vlaggetooi, z'n bewo ners met hun oranje en de nationale kleuren gesierd, in gedachten terugzien na afloop der feesten, kunnen we niét anders zoggen dan dat het feest van 1913 ook hier volkomen is geslaagd. Uit het Rott. Nbl. Brand in een optocht. In den optocht ter gelegenheid der viering der Onafhankelijkheidsfeesten te Borne, geraakte een wagen in brand. De inzittenden voorstellende eenige Eskimo's bekwamen brandwonden, waarbij een zoon van den kastelein Wegter zeer ernstige. Hij werd bewus teloos bjj zijn ouders binnengedragen. De brand ontstond door een op den wagen aanwezig kooktoestel. Argentvjnsch vleesch. Nader vernemen wij, dat de proef met de verstrekking van bevroren Argen- tijnsch vleesch aan het Leger in eenige garnizoensplaatsen ook in het eerste halfjaar 1914 zal worden voortgezet. De „Visscherij Ct." zet'n beweging op touw tegen de plannen der nieuwe Regeering tot drooglegging van do Zuiderzee. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) PROCLAMATIE aan het volk van Texel op den 22aten en 23sten September 1913. ORANJE BOVEN Texel is vrij. De Schans is genomen. De feestvierenden trekken op naar den Burg. De Franschen vluchten naar alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. De moeheid is vergeten. Do Regeering reept den Prins tot flooge Over heid uit. Wi] voegen ons bij de bondge- nooten en dwiogen don vijand tot vrede. Het volk krijgt een vroolijken dag. Elk dankt God. Dank aan allen. Oranje Boven J. K. TIMMER. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1