s Gemengd Nieuws. VergaderiDg Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Kikkert." Ook de heer Burgemeester woonde een groot gedeelte van de ver gadering bij. Bij de opening wees de voorzitter op de politieke omkeering van dit jaar, die meerdere gerustheid geeft voor het o, 1 onderwijs en heette allen hartelijk wel kom. De secretaris zag zijn mooi gestelde notulen onveranderd goedkeuren. Een viertal dames namen voor hare rekening het innen van bijdragen voor de Weezenkas. Medegedeeld werd, dat de heer Anv Schoolopziener bericht heeft gezonden, niet op de vergadering tegenwoordig te kunnen zijn. Besloten werd, om met de afdeeliDg toe te treden tot het CoDgres voor kinderbescherming. Mej. J. Dros gaf een keurig verslag van de handelingen der Alg. Vergadering, gehouden te Winschoten, waarvoor de afgevaardigde het applaus der vergade ring en den dank des voorzitters ontving. De heer A. C. Toet leidde in het onderwerp „De leiding van het Hoofd bestuur, naar aanleiding van de brochure Feberwee", waarop eenig debat volgde. Vervolgens werden door den heer Burgemeester eenige mededeelingen ge daan over de aanschaffing van leermid delen. Voortaan zal een bedrag per leerling vastgesteld worden. Bij de rondvraag werd vastgesteld, dat de volgende vergadering gehouden zal worden op Zaterdag 13 Dec. a s. Mej. J. Dros zal dan een onderwerp inleiden. In ons nummer van Donderdag 9 Oct. werd door onzen berichtgever van Oosterend gemeld, dat de heer Lievaert, benoemd hoofd der bijzondere school aldaar met 1 Dec. als zoodanig zou infuntie treden. Van andere zijde wordt ons thans bericht dat niet 1 Dec. doch 1 Nov. de gesteld datum is. Zaterdagmorgen overleed op 57- jarigen leeftijd in het Algemeen Wees huis alhier, de heer R. Visser sedert IS jaren weesvader in die inrichting. De teraardebestelling had Maandag namiddag onder veel belangstelling plaats een twintigtal weezen en oudweezen volgden de baar, drie kransen dekten de kist. Aan de groeve werd het woord ge voerd door den heer Gaarlandt, die als Burgemeester dezer gemeente, hulde bracht aan den overledene, voor wat de heer Visser voor de inrichting, maar vooral voor de verpleegden is geweest, en namens het bestuur van Texels Belang, voor wat de overledene sedert de op richting als algemeen-penningmeester voor die vereeniging heeft gedaan. De heer Smits, district-schoolopziener te Nijmegen, vroeger predikant te de Waal alhier, 'dankte als vriend van den overledene voor de belangstelling en waardeering. Oudeschild, 13 Oct. In de voorgaande week vergaderde de feestcommissie ter afwikkeling van de loopende zaken. De rekening en ver antwoording sloot met een klein tekort, dat door de commissie werd aangezui verd. Zaterdag j.l. vergaderde het bestuur van het plaatselijk Nut „Neptunus" ter vaststelling van de in het seizoen 1913 1914 te houden Nutsavonden. De eerste bijeenkomst met dames werd vastge steld op Vrijdag 8 November a.s. Zater dag 18 October wordt er eene algemeene vergadering gehouden ter behandeling van allerlei huishoudelijke zaken. Door de heerschende Oostenwinden komt er veel wier in de haven, zoodat zij vandaag bijna vol lag. Met kracht is men begonnen het door middel van netten naar den kant te halen en ver volgens op te visschen, met het gevolg dat hedenavond de haven weder zoo goed als geheel van wier bevrijd was. Vlieland 11 October. Het stoomschip Professor Buijs, van Huil komende met bestemming naar Harlingen, is binnenkomende in bet Oude Vlie, aan den grond gevaren. Nadat de boot twee lichters had gelost is ze hedenmorgen vlot gekomen en opge- stoomd naar Harlingen. De heer K. H. Boersema, candi- daat t. d. H. D. te Groningen, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Schipbreuk van de „Volturno." Wij ontleenen aan het „R. N." Draadlooze telegrammen uit den Altan- tischen Oceaan brengen het bericht van een vreeselijke scheepsramp, die daar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is geschied. Het s.s. „Volturno", dat op 2 October dus ruim een week geleden, van Rotter dam is vertrokken, naar New-York, is op den Oceaan in brand geraakt. Het eerste telegram, dat ons tegen het middaguur bereikte, luidt „Naar in Liverpool bij Lloyds bericht is, is het Britsche stoomschip „Volturno" dat van Rotterdam naar New-York onderweg was, brandende verlaten op 48 20 Noorderbreedte en 34—8 Wester lengte. 521 Menschen zijn gered door tien stoomschepen, die, daartoe draadloos op geroepen, te hulp snelden." Een even later ontvangen, kort tele gram sprak van 231 vermisten. We hebben toen den vertegenwoor diger van de Uranium Steamship Co., alhier, den heer R. B. Timsley opgezocht, die wel zoo vriendelijk was ons van zijn kostbaren tijd een oogenblik af te staan, om ons in te lichten. Hij bad, evenals wij, een telegram ontvangen, uitvoeriger, dat hij ons lezen liet. Hij deelde mede, dat scheepsvolk en het grootste deel der passagiers gered waren, misschien zelfs allen, want er- waren slechts 19 vermisten. Uit het Rott. Nbl. Een district van honderdjarigen. Bij de laatste volkstelling in Britsch- Indië is een district in bet gebied van Radsjpactana ontdekt, waar een groot deel der bevolking een zeer hoogen leeftijd bereikt. Er waren 24 honderd jarigen op 10,000 inwoners. In de stad Dsjaipoer waren twee vrouwen, die vol gens haar zeggen 120 en 123 jaar oud warende beambten, die met de volks telling belast waren, maakten uit, dat de vrouwen toch zeker 110 jaren moesten zijn. In Adsjmir woonde zelfs een dame van 125 lentes. Het record sloeg echter een vrouw in Marwar met 127 jaren. Men meldt uit Noordwijkerhout aan het L D. Niet steeds is de liefde bestendig van duur 1 Dit ondervond ook een van 't voorjaar getiouwd paartje, wonende aan den Kerkweg alhier. De echtgenoot, ingetrouwd bij zijn schoonouders, ondervond al heel spoedig dat hij voor een oortje thuis lag. De dames behandelden hem, als een school- jongentje. Zaterdagavond deelde hij aan de familie mede, dat „Hymens" juk hem te zwaar werd en goedschiks wilde hij afscheid nemen. Zijn eega keurde dit plan niet goed en stopte toen zij zag, dat hij werkelijk weg wilde, zijn schoenen en pantoffels weg. Nu nam, bet voor korten tijd nog zoo verliefde jongmensch zijn fiets, en op zijn kousen peddelde hij weg om nooit weer terug te keeren. Een goede klant. Een goede klant voor de schatkist is zeker wel de nieuwe beetwortelsuiker fabriek te Puttershoek. Deze fabriceert elke 24 uur ongeveer 2500 balen suiker van 100 K.G. Als men nu weet, dat van elke baal f 27, accijns geheven wordt dau bezorgt deze fabriek aan de schatkist eiken dag een bedrag van f67.500,—. Z. C. Eigenaardig geval. In de Eendjespoortstraat te Haarlem 't is meer eer poort dan een straat I staan een rij kleine werkmanshuizen, die aan een gemeenteraadslid behooren. De gemeente wil, dat het raadslid in de huizon duinwater laat aanleggen. Maar daartoe is noodig, dat het raadslid de openbare straat, of poort, eerst aan de gemeente in eigendom overdraagt. Dit wil 't raadslid we), maar de gemeente eischt vau hem dan een goede f1000, om de straat in behoorlijken toestand te brengen. Dit vindt 't raadslid niet redelijk. Nu heeft de gemeenteraad de buizen van het raadslid onbewoonbaar verklaard, op grond, dat er geeu goed drinkwater is. Het raadslid heeft nu 6 maanden tijd om zijn straat nog aan de gemeente in eigendom over te dragen, met de goede f 1000 en water in de buizen te laten aanleggeu, anders worden de buizen ontruimd. Tel. Politiehond buiten dienst. Onze politiebonden hebben reeds meer malen goede diensten bewezen, maar dezer dagen hebben zij hun reglement van bevoegdheid verre overschreden. Op een avond heeft n.l. de politiehond van den veldwachter Schraven te Yucht, een paar burgers bij de broek en naar het schijnt, nog wat dieper gepakt, zonder dat de hond in dienst was. Door de ge betenen is een aanklacht tegen Schraven ingediend. De marecbaussées hebben thans deze niet alledaagsche zaak in onderzoek. Is 't soms verbazend moeielijk de gegevens te krijgen of iemand al of niet pensioengerechtigd is, ook ontmoet men moeilijkheden van komischen aard Ergens in het Noorden van ons land was men klaar met een eenvoudigen 70-jarige. Hij viel vrij zeker in de termen. Nu moest hij nog de verplichte opgave doen, een persoon te vermelden, die, als hij ziek werd, wekelijks de f2 voor hem zou gaan halen. Maar als vreesde hij, dat een ander er mee zou gaan srijken zei hij „Nee, nee, zaik wor ik nait, 'k zal zölf 't wel hoalen." Het kostte heel wat moeite om de opgaaf er iu te krijgen. Nog een ander viel in de termen en zijn opgave was ingezonden. Volgens de wet kreeg hij bericht van de secretarie dat zijn opgave was ontvangen, maar de man durfde den brief niet openmaken. „O nee," zei hij „wat hooge oomes dicht plakt hebben, moak ik nait lös, 'k wil er gain politiezoak van hebben." Wie de rust verstoord. Van de ongeveer 700 inlandsche agen ten, welke Soerabaja bezit, zijn er sinds eenige dagen bijna 500 verdwenen. Die lieden komen kalmweg maar niet binnen. De „N. Soer. Ct." merkt hierbij op, dat het reeds haar aandacht getrokken had, dat het in de laatste dagen zoo kalm en rustig was in die stad... §- het nut Cl) van het vliegtuig. Een typisch voorval vertelt een buiten- landsch blad Te Johannisthal wandelde dezer dagen een keurig gekleede dame op het vliegveld met een jongen man, toen een oude heer in gezelschap van een politie dienaar op het blijkbaar verliefde tweetal toestapte. De oude heer scheen de echtgenoot van de welgekleede dame te zijn. Haar met gezel, die bang was voor een scène en een schandaaltje, rende naar het midden van het vliegterrein, waar juist een vlieger klaar stond om te vertrekken. Hij kon nog net mee en toen de bedrogen echtgenoot hijgend kwam aansnellen, snorde de motor en verdween de guitige jongeling. Zijn helper was wel zoo vrien delijk om hem eenige kilometers verder in alle veiligheid af te zetten. Vernielzucht. Bekend is het, dat er onder zekere klasse van menschen weinig eerbied bestaat voor andermans of voor gemeen eigendom. Verhuurders van woningen hebben er ondervinding van, hoe de ver nielzucht werkt, vooral obder kinderen en niet zelden is dat een oorzaak waarom met weerzin wordt overgegaan tot 't verhuren van woningen ten behoeve van gezinnen met kinderen. Dat de kleinen hun speelschheid niet afleggen, zelfs als ze uit logeeren gaan, zegt de „Tijd", bewijst de mededeeling, die wij dezer dagen vonden in het rapport van een directeur eener vacantie-kolonie. De kinderen zijn daar tijdens de zomer maanden flink in gewicht toegenomen, maar ze hadden ook huisgehouden als muizen, behangsels afgeknaagd, deuren en vensters verfloos gemaakt. De 420 kleine gasten, die er succes sievelijk een aangenaam en gezond ver blijf hebben gehad, veroorzaakten een schade van f 400, die door het verpleeg- geld niet is gedekt, aangezien ook daarop nog een tekort was van f600. vc Woensdag; 15 September 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Hulpgobouw Zuid-Eierland 'b Avonds 7'uur ds. Boeke. Donderdag 16 October, Burg, Ongeveer kwart voor 12 Huwelijksinzegening. Ds. Joh. Kijne. Cocksdorp. 's Avonds 7 uur ds. Boeke. Geb. v. Chr. BelaDgen. Zondag 19 October 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Waal, 's Avonds 7 uur ds. Visser. Oudeschild Vra. 10 uur ds. v. d. Grasstek. Oen Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Collecte voor noodlijdende kerken en personeD. OosterendNm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp 'sAv. 7 uur ds. Norel. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nm. 3 uur ds. Norel. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10 )de hr. J. G. Veenstra nam. 3 uur beroepen Pred. te Dirkshorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Av, halt zeven ds. Kuperus. Oen Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 13 Oct, Aangevoerd 3 Paarden f 275 a t 325. 2 Veulens t 110 a f 115. 14 Koeien i 235 a f 275. 32 Pinken f 125 a f 135. 100 Graskalveren f 85 a f 110. 1 Ram f 30. 14 Schapen f 16.00 a f 28.00 28 Lammeren 1 16,a t 18,00. 6 Schrammen t 24 a f 35,—. 11 Biggen f af 16.00 1 Geit f 10. 1 kort kippen f 1,00 a f 1,25. Handel vlug. Amsterdam, 13 Oct. Aangevoerd 247 Runderen, le kwal. 80 A 86 ct. 2e kwal. 74 a 78 ct. u 3e kwal. 70 a 74 ct. g, 85 Melk- enKalfkoeien 1 280 a f 350, 60 N uchtere Kalveren t 12,A t 18, 501 Vette Varkens 53 a 57 ets. Purinerend, 13 Oct. Aangevoerd 538 Runderen waaronder: 456 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG, 7n Gelde koeien t 160 a 250 Melkkoeien f 180 a 320. 9 stieren 118 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 282 Nuchtere kalveren f 16a t 32 2136 Schapen f 28 a t 34,00 0— Lammeren f a t ,00 343 vette varkens t 0,52 a 10,56 per Kg.; 13 magere varkens f 18 a 125, 376 biggen f 9 a t 15 kipeieren f 6.00 at 6.50 per 100; Parmerender Crt. 3 October. Alle leden zijn tegenwoordig. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De nieuw gekozen leden van den Raad, de keeren D, Smit en C. Swart, worden, na eedsaflegging, door den Burgemeester geïn stalleerd. Ingekomen zijn dankbetuigingen van de Konink lijke Familie, voor de aangeboden gelukwenschen op 2 en 31 Augustus j.l. Een ingekomen verzoek van de feestcommissie 1913 om een bijdrage iu de kosten van het ge vierde onalbankelijkbeidsfeest, wordt ingewilligd en een bedrag van f 25 toegestaan. B. en W. stellen voor de gemeente-ambtenaren met. een salaris beneden en tot f 250, vrij te laten van betaling in de pensioenkosten. Dit voorstel wordt door den Raad afgewezen. Een voorstel van den voorzitter om genoemde L gemeenteambtenaren 2 percent te doen betalen! en de gemeente 3 percent, wordt aangenomen. I Een voorstel van B en VV om de weduwe van den gemeenteveldwachter en bode R. van Westen,!! een jaarlijksclie toelage van f 50 te verleenen| j wordt met algemeene stemmen aangenomen, in-! gaande 1 Januari 1914. Tot onderwijzer en onderwijzeressen bij bet hel Herkalingsonderwijs worden benoemd de heet ya G. Donia en de dames J. Visser en A. de Vries. Op zijn verzoek wordt den heer Stuivinga eervoip ontslag verleend als lid der commissie van toe--, zicht op bet zeevaartkundig onderwijs, wegens vertrek naar elders. Benoemd wordt in zijn om plaats de beer G. Sehaafsma. De plaatselijke belasting op bet gedistilleerd wordt vastgesteld als 't vorig jaar. Aan het Burg. Armbestuur wordt een subsidie Hf' verleend van f 700. De begrooting van dit be- Mi stuur wordt goedgekeurd, ze bedroeg f 7S6.S11/,. Dl De gemeeutebegrooting wordt vastgesteld op y0 een bedrag van f 16, S39,2S. Een verzoek van den heer G. Donia, om f 50 verhooging iu de vergoeding voor huishuur, wordi met algemeene stemmen afgewezen. Een verzoek van den heer Kunsel, om f 100 verhooging van salaris voor het bezit der actf Wiskunde L. O., wordt met algemeene stemmen afgewezen. Er wordt besloten dat het salaris voor hel to Herbalingsonderwijs, zal worden verhoogd vafi V£ f 0,60 tot f 0,75 per uur, ingaande 1 Jan. 1914 T Een verzoek van het onderwijzend personeel op om de traetementen voortaan per nrnaud, inplaati dt van per kwartaal, te mogen ontvangen, wordt afgewezen. Een verzoek is ingekomen van den timmerman D, den Hartog, om hem en J. Hoedemaker ge durende twee opeenvolgende jaren het gemeente werk op te dragen. De Raad besluit dat het volgend jaar het werk zal worden opgedragen aan D. Sieben en in 1915 weder aan J. Hoede- maker. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag van den voorzitter, bespreekt y het raadslid Swart den zijns inziens slechten.' toestand waarin de motorboot Vlieland verkeert ent stelt voor, hierover aan Ged.|Staten te schrijven. Dit! punt wordt aangehouden tot de volgende ver gadering, waarna de voorzitter de bijeenkomsti sluit.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2