N\ 2717. Zondag 19 October 1913. 27st0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. M arktberichten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Teekenonderwijs. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren gedurende de winter maanden 1913/1914 in een der lokalen van de O.L. School m.u.l. te den Burg des Zaterdags van 6—9 uur nam. een TEEKENCURSUS zal worden gehouden, aanvangende op Zaterdag 1 November a s. Aanmelding tot deelneming moet voor gemelden datum geschieden ten Raad- huize. Texel, den 7 October 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. LANDWEER. Jaarlijkscn onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bij deze be kend, dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wot, van do in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers van de Landweer zal worden gehouden te den Burg op Texel, in een der lokalen van de O.L. School,op Maan dag 3 November 1913, des voormiddags 11 uur, de verlofgangers der landweerlichting 1907, 1908, 1909, alsmede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen op Dinsdag 4 November 1913, des voor middags 11 uur, de verlofgangers der land weerlichting 1910, 1911 en 1912; op Woensdag November 1913, des voormiddags 11 uur, de verlcfgangers der landweerlichting 1913. Tot de verlofgangers die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlof gangers van het reservepersoneel der land macht, die bij het reservepersoneel zijn toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers, die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwilli- gen dienst. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de publicatieborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 15 October 1913. Burgem. en Wetb. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 18 October 1913. Lezing van Duist. Voor een niet talrijk maar dankbaar gehoor, hield de heer van Hulst, Donderdag avond in hotel „de Zwaan" de aangekon digde lezing over „Ontwatering en bemes ting van weiland." Ingeleid door den voorz. van de afd. „Texel" der N.H. Boerenbond, de heer J. Kooij, ving spreker aan met de mededeeling dat, omdat bemesting zonder ontwatering geen resultaat heeft, het onderwerp door hem in omgekeerde volgorde zou worden behandeld, n.l. eerst over bemesting en in verband daarmee over ontwatering. Bemesting, zegt spr. is, stoffen in den grond brengen, die voor de opbouw der gewassen noodzakelijk zijn, te weten fos- forzuur, kali, stikstof en kalk en een vraag van veel gewicht bij de bemesting met natuurmest is: hoe wordt Z6 bewaart? Vaste en vloeibare mest, verschillen, volgens spr., zooveel in samenstelling, dat ze zoo weinig mogelijk met elkaar in aanraking dienen te komen en voor de be waring van de vloeibare mest, de gier, een kelder dan ook noodzakelijk is, omdat zonder dat een groot deel van een hoogst waardig bestanddeel, (de stikstof die per K.G. een waarde heeft van 80 a 90 cent) verloren gaat. Na nog eenigszins uitgeweid te hebben over de bestanddeelen van vaste en vloei bare mest, behandelt spr. het bemesten met uitsluitend kunstmest, toont daarbij aan, boe 't zelfs voor weiland, dat uitsluitend beweid wordt oordeelkundige bemesting loonend is, hoe de vraag welk vee daarop geweid wordt van invloed is, omdat b{j het weiden van jongvee en melkvee meer fosfor en kalkzouten aan den grond worden onttrokken dan bij het beweiden met meat- vee en daarom in het eerste geval bemes ting met slakkenmeel en kaïniet dringend noodzakelijk is. Stikstofbemesting kan in vele gevallen achterwege blijven en spr. raadt daarom het aanleggen van proefvelden op eigen grond ten zeerste aan. Bij een 6 jarige proef door spr. op zand grond genomen, waarbij slakkenmeel en kaïniet in 3 verhoudingen 7 7, 10—4 en 4--10, met en zonder cbilisalpeter 1 a V/3 zak genomen, bewees de uitkomst, dat chili niet betaald werd, en gaf het gedeelte met de meeste kaïniet de hoogste opbreng sten. Grondonderzoek zegt spr. geeft geen resultaten, doch onderzoek van gewassen op gehalte aan fosfor, kalk en kali wel. Heeft uw hooi een gehalte van 2 pet. kali, 0,7 pet. fosfor en l1/» pel. kalk, dan is uw hooiland in goeden staat, is minder dan de genoemde percenten aanwezig, dan is dat voor U een vingerwijzing. Zal bemesting evenwel resultaten geven zegt spr. dan dient voor alles echter de bodem in gezonden toestand te wezeD, dampkringslucht en water moeten in goede verhouding kunnen toetreden, want op een grond die 'n groot deel van 't jaar van water volgezogen zit, helpt zelfs de overvloedigste bemesting niet. De grond moet verkeeren in kruimeltoe stand, de openingen tusschen de kruimels met lucht gevuld, in de kruimels voldoende vocht, doch dat laat nog veel te wenschen over, in vele gevallen belet het water in den grond het toetreden van de dampkringslucht en daardoor de noodzakelijke scheikundige werkingen in den grond. Van de bijzonderheden in uw streek, zegt spr. (en dat blijkt uit zijn betoog) ben ik niet op de hoogte, naast Rijk, Provincie en Gemeente heeft de boer voor goede af watering t6 zorgen, de slooten voldoende te zuiveren opdat niets de afvoer van het water in den weg sta. Is er in den akker een plaat die het overtollige water verhinderd door te zakken tot het grondwater of bij droogte op te voeren tot de plantenwortels dan dient die plaat verwijderd. Goede uitwerking van bemesting is alleen bij goede ontwatering mogelijk. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd door een drietal bezoekers van de vergadering gebruik gemaakt. Ie De meest gewenschte tijd voor gier- BINNENKÖMT HUISGEZIN. HEEL JUICHT bemesting acht spr. het voorjaar, doch waar omstandigheden dringen, daar doe men het bij triestig of regenachtig weer, niet op- sneeuw of bij bevroren grond. Een gierkelder acht spr. van voldoende inhoud als voor elk stuk groot vee 2 M8 ruimte beschikkaar is. 2. Voor de teelt van eetaardappelen is zware stalmestbemesting niet gewenscht, beter is het die aan te vullen met b.v. 2 a 3 zak kalibemesting zout van 40 pet. en een zak of vier superfosfaat. 3. De vorkeerde grassen op hooiland na schuimaarde-bemesting is een gevolg van eenzijdige bemesting, andere bemesting moet daarmede hand nan hand gaan. 4. Voor kalkbemesting op hooge zand grond gebruikt men geen werkzame kalk- mesting, die te veel water aan den grond onttrekt, doch bij voorkeur klei of kalk- mergel, per bunder 3 S. 4 duizend kilo, eens in 4 k 5 jaar aan te wenden. 5. Verkieselijk is het de grond vlak onder de gewone bouwvoor door diep- of ondergrondsploeg los te maken. Niemand meer iets te vragen hebbende werd de vergadering met een woord van dank aan spreker en hoorders, door den voorzitter gesloten. net Nut. Wij maken onze lezers attent op de advertentie in dit nummer betreffende de lezing met lichtbeelden voor het departement Texel van de Maatsch. tot Nut v/h Algemeen met het onderwerp „De Nijverheid in Amerika." Naar wij vernemen is de heer Phanstiehl een Amerikaan, die de dingen met eigen oogen heeft gezien en het onderwerp dus machtig is en goed Hollandsch spreekt. De entree voor niet-leden 15 cents behoeft voor velen, die verwanten in Amerika hebben, geen beletsel zijn om de vergadering bij te wonen. O osterend, 17 Oct. Gisteren vergaderde de afdeeling „Ooste rend" van den Ned. Protestantenbond tot afdoening van huishoudelijke zaken. Na opening en behandeling notulen werd medegedeeld, dat het Hoofdbestuur weder f 50 heeft toegestaan en dat er vanwege dat Bestuur weder een lezing gehouden zal worden. Van voorschotkas en bibliotheek werd geen gebruik gemaakt. De kas sloot met een klein batig saldo. Tot leden van het Bestuur werden her kozen de heeren Joh. Koning Sz„ J. Mantje en J, P. Burger. De lunties werden aldus geregeld Voorz. de heer B. Elzer, Secrets, de heer M. Kikkert Vice-Voorz. de heer C. J. Duinkei en Pen ningen. de heer Joh, Koning Sz.,terw(jlde heer J. Mantje Penningmeester van de voorschotkas zal zijn. De Cocksdorp. Onder leiding van den heer A. C. Toet zullen een paar tooneelstukken worden ingestudeerd. Plet plan is deze in Januari voor het voetlicht te brengen, terwjjl de netto opbrengst zal strekken om het tekort te dokken van het onafhankeljjk- heidsfeest op 2 Oct. j. 1. Waal, 17 Oct. In de gehouden huishoudelijke ver gadering van Nut en Genoegen waren 23 leden tegenwoordig. De penningmeester kon een flink batig saldo boeken. Als bestuurslid werd her kozen de heer A. Kooiman, die de be noeming aannam. Besloten werd, ook dames in de ge legenheid te stellen, lid van het Nut te worden. De eerste lees-avond zal gehouden worden half November. Na afdoening van nog eenige huis houdelijke zaken, werd de bijeenkomst gesloten. Ongelukken. De ongelukken volgen elkander op naar de bladen melden. Na de vreeselijke zeeramp volgde een mijnramp in Zuid-Wales waarin 700 arbeiders aan het werk waren en waar van vermoedelijk de heltt den dood vin den, en nu weder wordt melding gemaakt dat het luchtschip L II op 100 Meter hoogte is ontploft en 30 personen wer den gedood. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 tot en met 17 Oct. 1913, GEBOREN Arie z.v. Douwe Dros en Antje Garritsen, den Burg; Jacob z.v. Simon Dijt en Johanna Adriana Barhorst, den ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Johannes de Porto en Catha- rina Maria de Waard Martinus Wit vliet en Cornelia Schrier; Willem Bakker en Antje Vermeulen. OVERLEDEN Reindert Visser, oud 57 jaar, echtgenoot van Sjoukje van der Laan, den Burg. Uit de Schager Courant: Schagcn, 16 Oct. Aanrevoerd: 300 Geldekoeien t 160 a i 280 112 Vette Koeien f 200 a f 385, 57 Kaltkoeien f 200,— a f 370; 30 Nuchtere kalveren f 7 a t 24. 140 Magere Schapen f 26,a f 32, 440 Vette Schapen f 30 a f 39.00 60 Lammeren f 20 ft 1 26.00. 10 Magere Varkens f 18,a f 24, 36 Vette Varkens 52 a 58 et. per Kg. 140 Biggen f 10.00 a f16,00; Boter f 1.50 a f 1.70 per K.G. Kipeieren f 6.50 a i 7.— per 100. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Pr\js dn- Advertcntièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iodero regel moor 8 Ct. Grooto lettors on Vignotton wordon naar plaatsruimte borokend. Bowjjsnummers 2 Cts. por nummor. Aan het onderzoek behoeft echter NIET te worden deelgenomen door: a de verlofgangers die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel onder de wapenen zijn gekomen voor of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld b. de verlofgangers, die als geestelijke, bedie naar van den godsdienst, enz. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; c. de verlofgangers, door wie, als geestelijke, bedienaar van den godsdienst enz. een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist d. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst vastgesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en bezoldigde beambten b\j de Rijks- en bij de gemeente-politie, wier werkkring uitsluitend tot net politiewezen beperkt is, alsmede het personeel van den loodsdiecst, betonning, bebakening en verlichting, dat aangesteld is als militaire loods of militaire kustwachter e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenlands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet;) f. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten- landsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van bet onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet.) Ook behoeven aan het onderzoek Diet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Com- paDnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1