N°. 2718, Donderdag 23 October 1913. 27ste Jaargang Nieuws- en 5 Advertentieblad. de bus VAN HOUTEN 'S RECHTERHAND VAN DE ZUINIGE HUISVROUW Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 0 nnr op den dag der nitgave Pr\js der Advertentièn. Van 1 lot 5 regols 30 Cts. Iodoro rogel moor 8 Ct. Groote lettors en Vignetton worden naar plaataruimto borokend. Bowjjsnummora 2 Cts. por nummor. 11 ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANOEVELD DE ROO IJ, Parkstraat, Borg op Tex el RAADSVERGADERING. e Burgemeester der Gemeente Texel elet op art. 41 der Gemeentewet rengt naar aanleiding daarvan, ter nis van de ingezetenen, dat eene ver ering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag den 33 October 1913, eijes voormiddags te 101/« uur in de daarvoor istemde zaal ten Raadhuize dezer Ge- ente. Texel, den 18 Oct. 1913. is. De Burgemeester van Texel, Ir] GAARLANDT. lZi Onderwerpen ter behandeling: INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter „inzage ligt een verzoek met bijlagen van SJan Gerbrand Dros, slager, wonende te den Burg alhier, om vergunning tot het plaatsen van een motor van 2 P. K., in het perceel kadastraal bekend in Sectie K, no. 1104. Op Dinsdag den 4 November 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende publi catie is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noodholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 8 October 1913 10. 80 Gelet op art. 11 der „Jagtwet". Brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Noordholland de jacht op patrij zen zal worden gesloten op Zaterdag 25 October 1913, met zonsondergang, en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aan- gahaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van patrijzen uiterlijk tot en met 8 November 1913 zal mogen plaats hebben. En zal deze in het provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 11 October 1913. De Commissaris der Koningin vnd., Bij afwezen het lid van Ged. Staten, G. A. VAN HAMEL. Texel, 18 October 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 11—18 Oct. De Kamer heeft het begrootingsonderzoek in de afdeelingen thans achter den rug. Er moet nog een weinig ander werk ver richt worden, maar dat is slechts een kwestie van een paar dagen. Mogelijk dat de Kamer reeds met vacantio is als deze regels onder de oogen der lezers verschij nen. Die vacantie zal -- aldus heeft de kamer besloten duren tot 4 November a.s., waarna de Kamer eerst nog weer voor eenige dagen zich in de afdeelingen zal terugtrekken om daarna in de tweede helft van November met de openbare behandeling der begrootingen een aanvang te nemen. Of de tijd die dan nog vóór Kerstmis rest wel voldoende zal zijn om al het werk op behoorlijke wijze af te doen moet worden algewacht. Afgaande op de ervaringen der laatste jaren en in aan merking genomen de belangrijke omstan digheid, dat thans van een nieuwe regee ring en een nieuwe Kamer gesproken kan worden, zou men geneigd zijn te voor spellen, dat het wel niet zonder een reeks avondzittingen klaar gespeeld zal worden, Sommige berichtgevers meenen echter te weten, dat het afdeelingsonderzoek nog al wat mee gevallen is en de algemeene be schouwingen zeker niet zulk een omvang verkrijgen zullen als wel in de laatste jaren het geval was. Aan wat naklanken van de verkiezingen zal het wel niet ontbreken en ook zal er over enkele urgente onder werpen wel het een en ander worden ge zegd, maar overigens zal het debat niet zoo bijzonder belangwekkend zijn. Althans zoo wordi door sommigen voorspeld, die hun inlichtingen uit goede bron kunnen hebben. —o—o—o— Ons weekoverzicht zou ongetwijfeld niet volledig zijn als we niet met enkele woorden melding maken van het ontzaggelijke drama dat zich in de afgeloopen week midden op de Atlantische Oceaan heeft afgespeeld en waaraan de binnen- en buitenlandsche bladen thans kolommen druks wijden. De ondergang in vuur en golven van de groote land verhuizersboot,, Volturno" heeft evenals destijds die van de „Titanic" een siddering door heel de wereld doen gaan. Al was het aantal slachtoffers bij de ramp der Volturno lang niet zoo groot als bij die van het genoemde reuzenschip, de om standigheden waren niet minder verschrik kelijk, waar twee der elementen hoe strijdig ze overigens ook met elkander mogen zijn samenspanden tegen het leven van honderden. Hoe ontzettend de toestand dier honder den geweest is kan men zoo eenigszins op maken uit de tragische verhalen der oog getuigen. Wat daar in volle zee in weinige uren tijds geleden is laat zich moeilijk beschrijven. Wat bij deze verschrikkelijke ramp echter inzonderheid op den voorgrond is getreden, dat was de meer dan gewichtige rol die de draadlooze telegrafie daarbij ge speeld heeft. Zeer juist bracht Raemakers, de teekenaar vaD d6 „Tel." deze geheim zinnige kracht in beeld door haar te teekenen als de reddende engel, die ver boven de o IS DE ziedende golven en de oplaaiende vlammen naar alle kanten haar geroep om hulp laat hooren. Op haar machtige stom snelden niet minder dan 10 schepen toe. Zjj hadden de kreet om hulp kunnen opvangen en dank zij mede de dapperheid der bemanningen konden eenige honderden menschenlevens aan do klauwen van den dood worden ontrukt. Ware er niet die machtige uitvinding geweest, waardoor ver over de golven en door den storm heen, de kreet om hulp mijlen ver in het rond kon weerklinken, er zouden eenige honderden slachtoffers meer zjjn te betreuren. —o oo Nog maar steeds wordt de aandacht onzer Oostelijke buren bezig gehouden door de Welfische kwestie. De jonge prins Ernst August is te Potsdam geweest en beeft, naar luid der berichten, zijn schoonvader op het veelbesproken punt gerust gesteld, doch daarmee is de zaak voorloopig nog niet uit. Dat moet voor een groot deel geweten worden aan den Duitschen kroon prins, die gemeend heeft ook een duit iu het zakje te moeten doen. In de „Leipziger Neueste Nachrichten, bet blad dat met den kroonprins in betrekking staat, verscbcon dezer dagen de mededeeliog, dat de kroon prins aan den rijkskanselier schriftelijk te kennen had gegeven, dat hij de verklaringen door zijn schoonbroeder afgelegd, niet vol doende achtte en dat deze vóór den Bruns- wjjkschen troon te bestijgen, onomwonden afstaud van Hannover diende te doen. De rijkskanselier heeft het noodig geacht dit schrijven van den kroonprins uitvoerig te beantwoorden en de gronden uiteen te zetten waarom de regeering de afgelegde verklaringen van prins Ernst August vol doende acht. De inhoud van dit schrijven werd door het lijfblad van den kanselier openbaar gemaakt. Het optreden van den kroonprins heeft groot opzien gewekt. Tomeer, omdat daar uit kan blijken dat inzake de Brunswijksehe kwestie groot meeningsverschil bestaat tusscben den keizer en den kroonprins. De Keizer acht met de regeering het door zijn schoonzoon gegeven woord voldoende en het optreden van den Kroonprins zal ook stellig geen verandering biengen in het besluit, dat prins Ernst August met zijn gemalin hun intocht in Brunswijk zullen houden, maar het optreden van den kroonprins maakt daarom een te pijnlijken indruk. De Keizer zal er wel allerminst mee ingenomen zijn, dat zijn oudste zoon zich openlijk ver klaard tegen wat hij en zijn regeering goed gekeurd hebben en daardoor tevens publiek maakt, dat in de Keizerlijke familie de Brunswijksche kwestie reeds tot oneenigheid geleid heeft. Sommige bladen stellen het voor, dat de brief van den kroonprins aan von Bethmann Holweg door indiscretie den weg naar de pers gevonden heeft. Waartegenover echter staat, dat het zeer eigenaardig is. dat het blad, dat den brief publiceerde juist dat was waarmee de kroonprins in relatie staat. Hoe het zij, op den gang van zaken zal de brief wel geen invloed hebben, doch de Keizer zal er wel niet mee in zijn schik zijn, ook al wordt de daad zelf door het meerendeel der bladen in bescherming ge nomen. Dat de kroonprins over go- wichtige kwesties met den kanselier van gedachten wisselt kan zooveel kwaad niet. Gebeurt het echter op een zoo tendentieuse wijze als thans het geval was, dan wordt do zaak geheel anders on kan met een dergelijke optreden geen genoegen worden genomen. Aan de bladen geeft het zaakje intusschen ruimschoots stof tot allerlei beschouwingen en ze zullen er in de eerste dagen nog wel niet over uitgepraat zijn. o—o—o— Midden in hun beschouwingen over het optreden van den Kroonprins werden do Duitschers plotseling opgeschrikt door een ernstig6 tijding. De tiding van een nieuwe Zeppelin ramp. Opgestegen op het vliegveld te Johannisthal ontplofte de militaire lucht- krui8er „LII" op een hoogte van plm. 300 M, vloog in brand, stortte bliksemsnel omlaag en sleepte in zijn ondergang de levens van de 28 opvarenden mede. De bladen brengen eilenlange bijzonderhoden over deze ramp die de Duitscho marine zoo zwaar treft 6n die in weinige seconden afgespeeld werd. De „L II" was nog een nieuw luchtschip, onlangs pas door bet legerbestuur van de Zeppelin maatschappij overgenomen. Het was het modernste toegerust van alle slag schepen der Duitsche luchtvloot. De slag treft te zwaarder nu zooveel menschen levens verloren gingen, en pas nog de „LI" op de Noordzee veiongelukte, waarbij even eens een aantal personen het leven lieten. Als een donkere schaduw viel het bericht van de ramp op de grootsche feestviering te Leipzig het eeuwfeest van de vol- kereuslag. Daar kwam een schitterend ge zelschap van vorstelijke personen bijeen, mot den keizer aan het hoofd, om het gedenkteeken voor den volkerenslag te ont hullen en in hun gedachten terug te roepen hoe daar een eeuw geleden het Vereenigd Europa den Franschen adelaar kortwiekte. Een die men er ook verwacht had, was niet tegenwoordig bij de plechtigheid. Dat was Graaf Zeppelin,do grijze luchtvero veraar. Hij was op weg naar Leipzig maar do tijding van de ramp met de „L II" deed hem terugkeeren naar Friedrichshafen. Geen wonder dat de feestetemming geweken was en dat de verslagen van do ramp te pijn lijker aandoen du ze gedrukt stonden naast die van het eeu wfe est van den Volkerenslag. o—o—o— Er was in de laatste dagen niet veel Dieuws van den Balkan. De opstaDd der Albaneezen is door de Serviërs bedwongen en deze rukken steeds verder het Alba- neesche gebied met hun troepen binnen. De Servische minister-president heeft dezer dogen niet onduidelijk verklaard, dat Servië thans, na deze veldtocht tegen de Albaneezen ook recht heeft op een stukje van het Albaneesche gebied. Dat is echter lang niet naar het hart van Oostenrijk. De Oosten- rijksche regeering, gesteund door die van Italië en Duitschland, heeft de regeering te Belgrado dan ook te verstaan gegeven dat TEXELSCHE COURANT. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohieren uan schoolgeld. n 3. Benoeming leden stembureaux. 4. Benoeming onderwijzeres in de nuttige ■landwerken cursus herhalingsonderwijs len Hoorn. 5. Voorstellen betreffende uerbouwing iostkantoor en wijziging huurooereenkomst. 6. Voorloopige regeling pensioengrond- Jagen gemeente-ambtenaren. i 7. Ontslag-aanorage directeur zeeuaart- sthool. 8. Voorstel tot uerhooging jaarwedde iirecteur zeeuaartschool. 9. Voorstellen betreffende den bouw uan jen zeeuaartschool. 9a. Voorstel tot aanstelling tijdelijk leeraar n de stoomwerktuigkunde aan de Zeeuaart school. j 10. Voorstel tot het aanuragen uerhoogd Rijks- en Prouinciaal subsidie kosten zee uaartschool. 11. Voorstel tot inuoering uan een straat belasting. 12. flfschrijuing belastingen. Cacao

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1