N° 2719, Zondag 26 October 1913. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrievcn. Binnenland» Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Kaden met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 9 uur op den dag der uitguve Prijs der Advertenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meor 5 Ct. Grooto lottors en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. XXIII. Enkele hoofdbegrippen uit de voederingsleer. De waarde van de verteerbare voeder- bestanddeelen ten opzichte van de vet- aanzetting en van het vermogen om dier lijke warmte en arbeidsvermogen voort te brengen, wordt tegenwoordig vergeleken met de waarde daaromtrent van verteerd zuiver zetmeel. Proeven hebben bewezen dal verteerbare suikers en ruwvezel in dit opzicht met zetmeel gelijk staan en dat het verteerbare vet gemiddeld met 2,2 en het verteerbaar werkelijk eiwit met 0,94 maal een gelyke hoeveelheid Z6tmeel gelijk staan. Nem6ri we nu als voorbeeld ter verduide lijking eens uitmuntend weidehooi met de volgende gehalten aan verteerbare ver bindingen werkelijk eiwit 6,5 zetmeel- achtige stoffen 30,1 ruwvezel 12,7 vet 1,5 100 K.G. van dit hooi zou dan in waarde gelijk staan met de volgende hoeveelheid zetmeel, het eiwit met 6,5 X 0.94 6,11 KG.; de zetmeelachtige stoffen met 30,L KG.; het ruwvezel met 12,7 KG. en het vet met 1,5 X 2,2 3,3 KG.te zamen alzoo met ongeveer 52,2 KG. Dit gaat echter niet op en daarmee komen we op een der belang rijkste zaken uit Kellners voederingsleer, n.l. de stelling: het geheel is niet gelijk aan de som derdeelen. Proefondervindelijk bleek de waarde van dit hooi slechts 78 van de berekende waarde en alzoo gelijk staande met slechts 40,6 KG. zetmeel te bedragen. Men zegt dat de productiewaarde van dit hooi is 78 en noemt het met inacht- name hiervan berekende waardegetal 40,6 de zetmeelwaarde. Hoe komt het nu, dat de productiewaarde der meeste voeder middelen miDder dan 100 bedraagt? De oorzaak ligt in het gehalte aan ruw vezel. Om dit n. 1. te verteren moet het voeder heel goed gekauwd worden. De spijsverteringsorganen hebben eveneens veel moeite met de verwerking van het ruwvezel. Het gevolg hiervan is, dat het verteerde gedeelte van het ruwvezel wel het lichaam ten goede komt en dan zelfs niet onderdoet voor suikers en zetmeel, doch'dat deze winst slechts door aanwen ding van veel arbeid en derhalve ten koste van stofverlies kan plaats hebben. Proef ondervindelijk is dan ook o. a. het volgende gebleken: hoe hooger het gehalte aan ruw vezel is, des te lager is de productiewaarde, m. a. w. hoe meer wijkt de werkelijke pro ductie af van de uit de samenstelling van het voedermiddel berekende productie. In voedermiddelen, geheel zonder ruw vezel, bijv. melk en vleeschmeel, stemmen beide geheel overeen en is derhalve de productiewaarde 100. Vergemakkelijkt men den kauwarbeid van een voedermiddel, rijk aan ruwvezel, bijv. door het hakselen van stroo, dan stijgt de productiewaarde. Bij het voederen van dieren heeft men nu te zorgenlo. dat de dieren de benoo- digde stoffen ontvangen in een voldoende massa, 2o. dat het voedsel een bepaalde hoeveelheid verteerbaar werkelijk eiwit bevat en 8o. dat de totale zetmeelwaarde van het voeder voldoende is. Dit is neergelegd in de voedervormen, welke voor de verschillende huisdieren van verschillende omstandigheden zijn berekend. We zullen hiervan in den volgenden brief een voorbeeld uitwerken, doch raden ieder aan zich aan te schaffen StariDgs Almanak voor den Nederlandschen landman. Naast heel veel andere nuttige zaken vindt men er in alle tabellen en cijfers die voor voeder berekening onmisbaar zijn. Wie dit boekje bezit, kan onze berekeningen beter volgen en aan de hand van ons voorbeeld voor eigen behoefte de voedering van zijn vee controleeren. Keeren we nu nog even terug tot de drie bovengenoemde grondeischen voor een voederrantsoen, dan kan ter toelichting nog dit gezegd worden. Het onder lo. genoemde is noodig om er zeker van te zijn, dat de dieren door niet gevoed zijn van het spijs verteringskanaal een onvoldaan gevoel krijgen, terwijl behoorlijke buikvulling steeds bevorderlijk is aan de geheele spijs vertering. De eisch omtrent een minimaal gehalte aan verteerbaar zuiver eiwit moet gesteld worden, wegens de bijzondere rol van het eiwit, die wy in onzen vorigen brief duidelijk hebben uiteengezet. Het in de- 3o. genoemde beslist verder over de waarde van het rantsoen van de verlangde en verwachte productie, voor zoover daar behalve het eiwit ook de andere voeder- bestanddöelen aan kunnen medewerken. Enkele byzondere eischen by de samen stelling van een voederrantsoeu voor rund vee zullen wy in den volgenden brief eerst nog even vermelden en toelichten. II. v. S. TEXEL, 25 October 1913. De heer Jud. Brunt, van de Zee vaartschool alhier, deed 22 dezer met gunstig gevolg te 's Gravenhage examen als 1ste stuurman groote stoomvaart. Vergadering van liet Nut. Het departement van het Nut ver gaderde Woensdagavond in 't Café „den Burg" voor 't houden eener algemeene vergadering. Zooals gewoonlijk was de bijeenkomst zeer slecht bezocht. Buiten het bestuur was slechts één lid aanwezig, hetgeen wel te verwonderen was, nu jde lees- avond van den heer Pfanstiehl, die al gemeen zoo goed bevallen is, Dog versch in 't geheugen lag. Na het lezen der notulen van de voorgaande algemeeDe vergadering, gaf de heer Kuperus een keurig verslag van het behandelde op de algemeene ver gadering te Amsterdam gehouden. Tot lid van het bestuur werd her kozen de heer Aug. Keijser, die als penningmeester terstond herkiesbaar was. Uit de rekening en verantwoording bleek dat een klem batig saldo aanwezig was waarmee men den winter op moet. Het bestuur bejammerde de geringe lust die er onder de burgerij bestaat om als lid, begunstiger of donateur toe te treden. Misschien werkt de indruk van den avond van 20 dezer nog wat na, zoodat zich eenige personen zullen aanmelden om als lid, begunstiger of donateur toe te treden. De secretaris deelde mede, dat op een verzoek om subsidie voor de bibliotheek nog geen bericht van ('t hoofdbestuur was ingekomen. In November zal optreden de heer A. A de Braconier uit Haarlem met eene lezing over In die, opgehelderd met licht' beelden. Ook de andere leesavonden werden bepaald. De voorzitter deed nog [eenige mede- deelingen over de pas opgerichte Nuts- spaarbank en 't blijkt dat deze zich reeds in een groote belangstelling mag verheugen. Na eenige besprekingen van algemeenen aard sloot de voorzitter de vergadering. In de hierop volgende bestuursver gadering werden gekozen tot voorzitter de heer E. G. Gaarlandt, tot vice-voorz. de heer R. S. Kuperus, terwijl de func- tiën van penningm. en secr. respectie velijk bekleed worden door dé heeren Aug. C. Keijser en L. J. Kikkert. Waarschuwingen. Op een desbetreffend verzoek, voor eenige dagen geleden tot ons gericht verzonden wij ter kennismaking een paar Ex. van onze Courant aan het adres G. F. de Bakker, Breesaap, IJmuiden. Als gevolg daarvan ontvingen verschillende adverteerders bestellingen, hetwelk ons aanleiding gaf naar de persoon in kwestie van wien wij niets verder hoorden, te informeeren, ook in bet belang van onze adverteerders. Ter kennisname ontvingen wij daarop het volgend biljet WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der Ge meente Velsen blijft nog steeds waar schuwen tegen het aangaan van handels relaties met personen, zich noemende N. of K. Zoontjes en zjjne huisvrouw Verduin, en G. F. de Bakker en zyne huisvrouw C. Galesloot wonende te Velseroord en Breesaap te IJmuiden gemeente Velzen, die alle mogelijke handelswaren zonder betaling trachten te bekomen. Van den Burgemeester van Edam ontvingen wij verzoek tot opname van het volgende „De Burgemeester van Edam verzoekt aanhouding van Edmond Lagaert, zich noemende Edmond Verlaet, Edmond de Vos enzz.g. kunstschilder, leeftijd 46 jaar ongeveer 1,70 M., grijzend, kortge knipt haar, donkerachtig knevel (bruin zwart) en litteeken op de linkerwang met blauwe hoeken; spreekt Vlaamsch en vloeiend Fransch. Hjj heeft van einde Augustus tot einde September vertoefd te Edam, onder den valschen naam van Edmond Verlaet, zonder betaling van zijn pension en met pleging van ver schillende oplichterijen. Genoemde Lagaert is vergezeld van eene Belgische dame, met wie hij zegt gehuwd te zijn en genaamd Sérapbine Dams oud onge veer 24 jaar, middelmatige lengte, gele gelaatskleur, donker haar en blauwe oogen trekt met het linkeroog. Ook z(j spreekt Vlaamsch, Hollandsch en vloeiend Fransch. Zij heeft medegenomen eene lichtbruine boa, gevoerd met bruine zijde. Hare aanhouding wordt verzocht. Beide zijn einde September met de noorderzon vertrokken. net badseizoen. Daartoe in de gelegenheid gesteld doen wy ook thans weder opgave van de personen welke in den afgeloopen zomer in in het Badhotel „Prinses Juliana" aan de Koog op Texel in pension z(jn geweest, n.l. A. N. van Woude en echtg. P. v. Mens en zoontje. G. W. Duyvené de Wit—Boot. J. J. Duyvene de Wit. J. L. Tissot. W, J. Duyvené de Wit. Van Sleijn S. W. de Kat B. Bieschel Tilde Göring Marianne Mayer Frau Viebig N. Göring E. Spiritus H. Weever Dr. J. J. Blanksma Dr. T. E. Scheffer W. Ie Coultre en familie A. Ie Coultre en familie M. L. Wier8ema D. K, Meyers M. J. Meyers—Repelius Jan de Meyer en familie P. Doyer M. A. F. Nering Bögel E. van Slogteren P. J. van Slogteren M. F. van Peski J. J. v. d. Leeuw D. Tb. Schuiling C. Hubers en vrouw L. R. van Dillen Ine van Dillen Mevrouw van Dillendo Voogt C. de Voogt C. B. van Herwerden J. A. v. Kessel Jeanne G. Ritter A. Ekker P. H. Koolhaas E. Koolhaas— IJsel de Schepper Frl. E. Thamm N. Heijnen H. J. Heijnen Schroot en 3 kinderen Familie de Basel Joke van Dam M. Ruting J. K van Hoogstraten Rudolf Neter en frau M. B. Viehoff E. Wertheim Aymes W. Zirges P. Doyer W. Dittlof Tjassens en fam. Mej. A. F. A. van Beek J. G, Ravenek en familie H. A. Ravonek en familie PI. Smithuizon C. Smithuizon—Sohuch L. C. Wosthoff 6n familie I. Frankenburg J. J. Westbrook Mr. H. Th. 's-Jacob en familie Ernst Dilfenbach und frau F. W. N. Hugenholtz Mevr. A. Hugenholtz—Vrolijk P. J. Hugenholtz H. C. Determeyor Dr. Hans Henning und frau P. Tack ilnd lamilie Dr. jur E. Qasseltho Dr. J. N. Wagoner, vrouw en kinderon Dr. Phil Fritz Brilggeman Karl Williok Mevr. Reigersberg VerBluys S. A. van Stefln G. A. de Roos en vrouw C. E. Kempf H. H. van de Moene 8. A. Kuipers E. C, Scheffes A. Pino Miss J. PI. Durham Miss A. Jounger N. S. Nielzen m. Frau Familie IPauber Mevr. Dros en zoontje C. M. 's-Jacob D. R. Douma T. IJpes J. J. C. van Re\jn J. C. van de Linden C. Wertheim Aymes E. Werthoim Aymes Dr. Richard Rosenthal ünd Frau Dr. Tr. Wit to P. Bless Mej. R. de Vries Mej. B F. Nolthcnius Hr. W. de Vries Hr. A. F. Nolthenius De berichtgever merkt hierbjj op„De Koog beoft niettegenstaande deu slechten zomer een uitstekende reclame gemaakt. Reeds ontving ik van 3 Duitsche reisge zelschappen bericht mijn advertentie (kos teloos) in hunne kolommen te willen op- opnemen daarby is ook Richters reisbureau uit Berlijn, alzoo nog al van beteekenis. Een Pastoor binnenschipper. De „Limburger Koerier" schrijft o. a.: Zaterdagnamiddag kwam voor de St. Pieterskade te Maastricht liggen een schuit onder Fransche vlag die de merk waardigheid vertoonde, dat een abbé, in bonnet, bef en soutane de roerpen hield en dat een soort van kerkklok in een klokkestoel over hot dek stond. We begaven ons aan boord om deze vreemdsoortigen stuurman te intervie wen. Het bleek te zijn de abbé Platau uit het departement Pas-de-Calais, die zich het missiewerk onder de schippers van Frankrijk en België heeft ten doel ge steld. Hij kwam van Leuven en stevende op naar Luik, tijdelijk ^kwam hij hier voor den wal, zonder echter zijn arbeid hier te ondernemen, want voor het missiewerk in Nederland heeft hy van de kerkelijke overheid naar hij ons ver telde, nog geen verlof bekomen. Uit het Rotf. Nbl. **- Die heeft wel aanspraak. Door een 88-jarige schoenmakersknecht te 'sGiavemoer (Noord-Brabant) is inge volge ait. 269 der Invaliditeitswet een rente aanvrage gedaan op grond dat hij niet 1Ü maai 76 jaren onaigebroken voor één en dezelfde ürma heeft gewerkt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1