Gemeenteraad van Texel. n°-o[] Aanwezig 12 leden. Na opening van de vergadering door den Yoorz., worden de notulen gelezen, die ongewijzigd worden vastgesteld. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer H. Over, houdende bericht, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ophoudt lid van den aad en Wethouder te zijn. De voorz. stelt er prijs op namens B en W te verklaren, dat het vertrek van den heer Over een verlies is te achten, en het doet hem genoegen te constateeren, dat mede namens den Raad te mogen verklaren. b. Schrijven van mej C. Kuijper te den Hoorn, houdende aanneming benoe ming tot onderwijzeres in nuttige handwerken aldaar. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger Ontvangsten f 53323,017a Uitgaven 52091,61'/, In kas 1231,40 d. missive van Ged. Staten, houdende uittreksel van Kon. besluit 13 Sept. j.l. waarbij naar aanleiding art. 53 wet L.O. aan onze gemeente wordt toegestaan een subsidie (buitengewoon) tot een bedrag van f2700, e. Id. van Ged. Staten, houdende goed keuring van Reglement Alg. Weeshuis. Sub b tot en met e aangenomen voor kennisgeving. f. Schrijven van den heer L. Daalder, houdende verzoek om eervol ontslag als hulptelegraalkantoorhouder te Koog. B en W stellen voor het ontslag eervol te verleenen met ingang 1 Jan. a.s.wordt verleend. De voorz zegt, dat het in de bedoeling ligt van B en W, in volgende vergadering deechtgenoote van Daalder ter benoeming voor te dragen. g. Gemotiveerd adres van den Alg Ned Politiebond houdende verzoek, op de tegenwoordige politieambtenaren Diets ol althans zoo weinig mogelijk te ver halen wegens inkoop van pensioen. h. adres met toelichting van de afd. Texel van den Bond van Ned. Onder wijzers, houdende verzoek wijziging ver ordening regelende de salarissen van onderwijzend personeel, in dier voege, dat voor de salarieering van lesuren vallende buiten de gewone schooltijd, een billijke regeling wordt getroffen. Sub g en h aangehouden om bij de begrooting te behandelen. i. Schrijven van Regenten van het Algemeen Weeshuis, waarbij, ter vol doening aan art. 38 van het thans geldend reglement, ter goedkeuring wordt aange boden eene door genoemd college op 19 December 1910 vastgestelde verordening tot regeling van het pensioen van den vader en de moeder in die inrichting. Wordt gesteld in handen van B. en W. om te dienen van preadvies. j. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit ioswal Noorderdijk. Aangenomen voor kennisgeving. werd vastgesteld tot een bedrag van f425,40, kohier Sept. t/m. Dec. school m. u. 1. id. f 412, In de vacatures ontstaan door net be danken van den heer K. Lap en hst vertrek van den heer Over, stellen B. en W. voor te benoemen tot lid stembureau te den Hoorn, de heer J. Beumkes tot id te de Cocksdorp de heer W. Brans, thans plaatsvervan gend lid, eventueel 4e lid en in diens plaats te benoemen de heer J. Reuvers, plaatsvervangend lid te de Cocksdorp. Overeenkomstig dat voorstel besloten. Als zoodanig wordt met algemeens stemmen benoemd mej. C. Kuijper, aldaar Aangezien de heer Inspecteur der posterijen en Telegrafie het zeer ge- wenscht acht, dat aan het Post- en Telegraafkantoor een kleine verandering en aanvulling worden aaugebracht, en in de kosten daarvan, begroot op f300,— door verhooging van de huur f 18,— zal worden tegemoetgekomen, stellen B en W voor te besluiten aan het verlangen van den heer Inspecteur te voldoen. Zonder discussie aangenomen. Waar art. 22 Pensioenwet voor Ge meente-ambtenaren bepaalt, dathet gezag dat de belooning van een gemeente ambtenaar regelt, mede voorloopig regelt den pensioengrondslag van dien ambte naar, stellen B en W in verband met ambtswoning en emolumenten voor, die grondslag vast te stellen voor de gemeente-bode op f700,— gemeente-veldwachter den Burg op 562,50 gemeente-geneesheer de Cocksdorp op 1300,— en voor de overige ambtenaren op het bedrag hunner jaarwedde. Overeenkomstig dat voorstel wordt be sloten. Ingekomen is een schrijven van den heer Tjebbes, inhoudende verzoek om eervol ontslag als directeur van de Zee vaartschool alhier, in verband met zijne benoeming in gelijke betrekking te Am sterdam en dat ontslag te doen ingaan zoodra z'n opvolger aanwezig is en liefst nog vóór 1 Jan. 1914. De voorzitter stelt voor onder dank betuiging voor de diensten aan de school bewezen, dat ontslag eervol te verleenen op den datum dat de opvolger zal zijn aangekomen. De heer Dros meent, waar zeker alle leden van den Raad 't met hem eens zijD, dat in den heer Tjebbes een uitstekende directeur heengaat en de persoon van den directeur van zooveel gewicht is voor een zeevaartschoo', tot den voorzitter de vraag te moeten richten Hebben B. en W. voldoende pogingen aangewend de heer Tjebbes als directeur voor onze zeevaartschool te behouden waarop de voorz. antwoordt, dat B. en W. hebben gevraagd hen mede te deelen op welke voorwaarden de heer Tjebbes zou willen blijven, doch dat genoemde heer had verklaard geen voorwaarden te mogen stellen, doch de betrekking te Amsterdam te moeten aanvaarden. Volgens ingekomen schrijven van den heer Inspecteur van Middelbaar Onderwijs biedt een jaarwedde van maximaal f 2200 voor den te benoemen Directeur aan de Zeevaartschool alhier, geen voldoende waarborg, dat zich iemand van voldoende bekwaamheid voor een school van der- gelijken omvaDg, zal aanmelden en komt het ZEd. gewenscht voor de jaarwedde te verhoogen tot maximaal f2800,—. In verband met genoemd schrijven, gehoord de Comm. v. toezicht M. O. in deze gemeente, stellen B. en W. voor de jaarwedde te bepalen op a. bij minder dan 3 dienstjaren f2400 b. meer dan 3 doch minder dan 6 dienstjaren f2600,— c. 6 en meer dienstjaren f 2800, Waartoe wordt besloten. Was aanvankelijk gerekend op een Zeevaartschool op bescheiden schaal en voor den bouw een bedrag uitgetrokken van f5000, al spoedig is gebleken, dat een school van dat bedrag niet in de behoefte kan voorzien; gehoord de Comm. van toezicht M. O. en den heer Inspec teur M. O. stellen B. en W. bij uitvoerig preadvies voor te besluiten Over te gaan tot den bouw van eeD Zeevaartschool overeenkomstig de over gelegde teekeDing, voor zoover daarvan niet om techuische redenen moet worden afgeweken en waarvan de kosten zijn begroot op plm. fl50ü0.— onder voor behoud dat Rijk en Provincie een sub sidie zullen toestaan in evenredige mate als thans wordt genoten. Omtrent plaats van vestiging en aan koop van grond zal nader worden besloten. Het voorstel B en W wordt zonder discussie aangenomen. Overwegende dat het aantal leer krachten in verband met het toenemend getal leerlingen dient te worden uitge breid, gehoord de Comm. v. toezicht M.O. en den heer inspecteur M. O. stellen B en W voor te besluiten een tijdelijk leeraar in de stoomwerktuigkunde aan te stellen en hen te machtigen sollici tanten op te roepen naar die betrekking tegen een jaarwedde van f80,— per wekeiijksch lesuur. Wordt aangenomen. Voorlezing wordt gedaan van een ge motiveerd adres aan H. M. de Koningin waarbij de Raad verzoekt ten behoeve van het Zeevaartkundig onderwijs in deze gemeente een Rijkssubsidie toe te kennen voor 1914 tot een bedrag van f3000,— zijnde ongeveer de helft der kosten, welke, na aftrek der schoolgelden, volgens toegevoegde begrooting worden geraamd op f6151,46. Wordt besloten dat adres te verzenden en een dito op ongeveer dezelfde gronden aan de Provinciale Staten om een Provinciaal subsidie ad f 1550, Ter tafel komt een ontwerp-verorde- ning tot heffing en invordering, van eene straatbelastiog, vergezeld van een memorie van toelichting, benevens een staat van overzicht uitgaven en een idem van ontvangsten. De voorz. zegt, dat waar meermalen uit den boezem van de vergadering stemmen zijn opgegaan om andere bron nen van inkomsten dan de te heffen Hoofd. Omslag, een ontwerp-verordening tot heffing van een straatbelasting is ontworpen, omdat het hen voorkomt, naar het in de memorie van toelichting heet, eerst dan tot verhooging van de H.O. kan worden overgegaan, indien zij. die meer dan anderen van de werken der gemeente, straten, rioleering en ver lichting, profiteeren, in de kosten daarvan een billijke bijdragen betalen boven de laatstgenoemden. De kosten van genoemde werken, bedragen, volgens de staat van overzicht uitgaven, gemiddeld f3397,65 per jaar, de te beffen belasting zal naar de staat overzicht ontvangsten ongeveer f 1533,77 opbrengen. Naar ons gebleken is, zegt de voorz. kan slechts de helft der leden van de commissie tot onderzoek van de be grooting zich met onze zienswijze ver- oenigen en stelt daarom de discussie over het al of niet heffen van een straat belasting aan de orde. De heer Keesom opent de rij der sprekers, die meent, dat men met de invoering van een nieuwe belasting voor zichtig moet zijn, onderhoud van straten als te den Burg en de Waal b. v. wordt voor een groot deel veroorzaakt door doortrekkende vrachtwagens. Verlichting van de dorpen is mede ten gerieve van doortrekkenden, doch ten opzichte van een bijdrage in de kosten van rioleering voelt spreker wel eenigzins de billijkheid daarvan, toch is hij niet voor het voorstel zooals het daar ligt. De heer Visser is het ten deele met den heer Keesom eens en hoewel respec- teerende de pogingen van B. en W. vreest spr., dat de eigenaars van huizen de belastingen op de huurders zullen verhalen en acht de belasting eenzijdig. De voorz. acht het niet eenzijdig, maar billijk dat voor wat sommigen boven anderen genieten, ook door hen betaald wordt. De heer Visser denkt aan nering doenden, die voor hun bedrijf verplicht zijn aan dorp en straat te wonen en in den vorm van bedrijfsbelasting al boven anderen betalen. Het idéé straatbelasting is den heer Dros meer sympathiek dan eenigo andere belasting en tegenover de bewering van den heer Keesom als zou de verlichting dienen mede voor de doortrekkenden, voert spr. aan, wij zijn verplicht lichten te voeren en hebben dus de doipsver- lichting niet noodig. Met een heele opzet van cijfers 07er straten, wegen en scholen uit de begroo ting 1914, beweert de heer Bakker, dat niet den Burg profiteert van de belasting gelden door het overig deel van Texel opgebracht, maar juist het tegenover gestelde. Dat de wegen tusschen de dorpen onderling het eerst behard werden is voor deu heer Dijt een bewijs dat de dorpen de wegen noodig hadden, boeren betalen bovendien de afwater^ van de dorpen en de zeeweringen. De heer Mets zegt wie als ik eenig tijd van een straat voor z'n wonint verstoken was, zal, hoewel ik in beginsj niet voor straatbelasting ben, met m zich gaarne daarvoor eenig offer getroo; ten. De heer Zijm is tegen een straatb; lasting en vindt het naaperij wat protei van den voorz. uitlokt. De heer Langeveld meent dat voori de middenstand door een dergelijk lasting in gedrang komt. De heer Koning begrijpt niet tv; enkele leden er toe noopt, de steigi te Oost in het debat te brengen, is voor de omwoners van groot belan: bij den verkorte weg Burg—Oudeschi toch moet de gemeente voor het ee zoowel als voor het ander betalen. De heer Dros begrijpt niet, waaro; er zoo op den Burg gehamerd won alle dorpen worden er in betrokki Enkele leden voegen hem toe, dat twi derde voor rekening van den Burg kom[ waarop de voorz. opmerkt, dat de Ra; zich voldoende heeft kunnen uitspreke en tot stemming over het al of nk invoeren van een straat belasting die; te worden overgegaan. De heer Keesom stelt voor de ve ordening eerst te behandelen, doch voorz. handhaaft zijn meening er b voegende, dat als de Raad zich voord, belasting uitspreekt, tot artikelsgewij; hehandeling kan worden overgegaan e wijzigingen in heffing enz. kunnen worde voorgesteld en zelfs daarna de verordenir nog kan worden verworpen, spreke geeft te kennen nog verschillende bere keningen in portefeuille te hebben. In stemming gebracht staken de stee men en is het v borstel, zijnde de vei gadering voltallig, verworpen. Tegen stemden de heeren Kikker! Bakker, Langeveld, Visser, Zijm e Keesom. Aan de heeren Oud en Marquen] wordt op hun verzoek ingevolge ve; trek uit deze gemeente ontheffing va betaling belastingen verleend voor van H. Omslag, aan den heer Over ij voor 7u H. O. jaar Hondenbek e. SchoolgéM itoteeen bedrag van f 6,25, Bij de rondvraag vestigt de Eelman de aandacht ap hét ontbreke' van een terrein voor opslag van romme en op den slechten afvoer van heme water in de Peperstraat te O-End; de hee .Beumkes wijst er op dat te den Hoor niemand is belast met het ledigen ds zinkputtende heer Langeveld vraa» uitbreiding van de gedeeltelijke vs lichtiDg van het dorp tot aan de uiteinde; van den Burg. De Voorz. zal met de verschillend; opmerkingen rekening houden. Op een opmerking van den heer Visse omtrent nachtelijk straatrumoer, ve zoekt de voorz., voortaan daarvan eerdf hem te rapporteeren of beter nog, o; middellijk de politie te waarschuwen. De heer Zijm wijst op den slechte toestand van den weg Oudeschild-Waï en het onvoldoende van daarvoor bestem onderhoudsmateriaalde voorz. zef aanvulling toe. Door den heer Mets wordt geweze op den onhoudbaren toestand van d weg achter de Havenstraat en ver gedeelte van Oudeschild, de voorz. ge te kennen, dat het wacht op bouwplann die de heer Mets toekomstmuziek noen en waarop liever niét gewacht dient worden. Ook de heer Keesom erkent de noo zakelijkheid van verbetering, welt verbetering echter, naar zijn oo del in tegenstelling met dat yan den h® Zijm, heel wat geld zal kosten. De voorzitter zegt overweging toe niemand meer het woord verlangen; wordt de vergadering gesloten. Vergadering op Donderdag 23 Oct. 1913, vooriniddags 10l/2 ure. ~Voon. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de beer C. Jonker. 2. Vaststelling kohieren oan schoolgeld. Kohier 3e kw. gewone lagere scholen 3. Benoeming leden stembureaux. 4. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken cursus herhalingsonderwijs den hoorn. 5. Voorstellen betreffende uerbouwing postkantoor en wijziging huurouereenkomst. 6. Voorloopige regeling pensioengrond slagen gemeente-ambtenaren. 7. Ontslag-aanurage directeur zeevaart school. 8. Voorstel tot oerhooging jaarwedde directeur zeevaartschool. 9. Voorstellen betreffende den bouw uan een zeevaartschool. 9a. Voorstel tot aanstelling tijdelijk leeraar in de stoomwerktuigkunde aan de Zeeuaart- school. 10. Voorstel tot het aanuragen uerhoogd Rijks- en Provinciaal subsidie kosten zee vaartschool. 11. Voorstel tot inuoering van een straat belasting. 12. Afschrijving belastingen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2