N®. 2721. Zondag 2 November 1913. 27st" Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. IMt blad verschijut Woensdag;- en Zuterdagaroud Adverteutiën vóór 9 uur op den dag; der aitguve ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tb x e l. INRICHTINGEN, I welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge- I meente Texel brengen ter openbare I kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter I inzage ligt een verzoek met bijlagen van S het Bestuur van Molenmeeaters van de I polder het Noorden, om vergunning tot I het oprichten van een ruwoliemotor van I 35 E. P. K. met centrifugaalpomp op het I perceel kadastraal bekend in Sectie A, I nos. 1406 en 2241. Op Donderdag den 13 Nov. 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen t dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgeDs de ij bestaande jurisprudentie niet tot beroep I gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom- Istig art. 7 der Hinderwet op den boven- I bepaalden dag voor het gemeentebestuur j zijn verschenen, ten einde hunne be- I zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 30 October 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 1 November 1913 Volgens Prov. Blad no. 109 van dit jaar, is het aandeel in de Militie voor de lichting 1914 door deze gemeente te leveren, bepaald op 31 man. Het aantal lotelingen bedroeg 32, zoodat er slechts 1 is vrijgeloot. J. P. Zegers trok nommer 32. Den II oom, 31 Oct. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. de Jager, kweekeling voor onderwijzer te Maastricht, deed Woensdag te Venlo met gunstig gevolg examen voor vrije- en orde-oefeningen. Terwijl de bouwboer G. in de P. H. Polder bezig was de paarden in te span nen, schrok een der paarden van den hond die om den hoek der schuur kwam, met't gevolg dat bovengenoemde G. een klap van een der paarden in de zijde kreeg, waarvoor direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vlieland. Geslaagd voor derde [stuurman, groote stoomvaart, de heer W. Timmerman, .leerling der zsevaartk. school alhier. Uit het Rott. Nbl. Met het rooien en afleveren der bieten gaat het dit jaar zoo naar wensch dat vel.e landbouwers nu reeds al hun bieten hebben afgeleverd. Dat is meer dan een maand vroeger laan het vorige jaar toen men om dezen [tijd door het natte weer tot over zijn jooren „in de misère" zat. Opgepast voor gouden Vijfjes. Een lezer, die het goed meent met de beurs van zijn stadgenooten, toonde ons een metalen speelpenning, welke grootte, vorm, kleur en gewicht sprekend gelijkt op een Nederlandsch gouden vijfje ons nieuwste muntstuk, waarover al zoo veel is geschreven. De bewuste speel penning is van Fransch fabrikaat. Het is een imitatie tien fransstuk, vertoont aan de voorzijde het portret van Louis Napoleon met diens naam en aan de keerzijde te midden van een bladeren- krans het woord „Jeton" (speelpenning) De rand is niet gekarteld. Bij opper vlakkige beschouwing neemt men het valsche muntstukje zonder aarzeling voor een gouden vijfje aan. Bedoelde lezer nam er dezer dagen in een restaurant de proef mede; hij gaf den speelpenning in betaling en ontving van den kellner ommiddellijk terug van... een vijfgulden stuk. Wij maken van het bovenstaande melding teneinde onzo lezers bij het ontvangen van gouden vijfjes tot op lettendheid aan te sporen. Vooral tijdens het schemeruur en dan plegen de valschemuutgevers doorgaans hun slag te slaan zou men licht het slachtoffer van een bedrieger kunnen worden. Opgepast dus met de gouden vijfjes. (Pr. G. Crt.) Er tusschen uit. Te Harderwijk verzocht Zondagavond een man, die in voorarrest zat wegens desertie, den wachtcommandant een raampje open te zetten voor luchtver- verscbing. Deze voldeed aan dat verzoek, maar terwijl hij doende was, ging, meldt de „N. R. Crt.", de gevaugene uit de cel en grendelde daarna de deur, zoodat de wachtcommandant gevangen zat. De deserteur ging daarop naar de chambree, waar hij zich verkleedde en verliet de kazerne. Geen kruiwagens s. v. p. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie heeft aan het personeel mee gedeeld, dat het zijn aandacht heelt getrokken, dat vele ambtenaren en be ambten tot het bepleiten van hun per soonlijke belangen, zooals tot het ver krijgen van overplaatsing en zelfs ook van boogere dienstbetrekkingen, de hulp inroepen van personen buiten het dienst vak der posterijen en telegrafie staande, die voor bun adviezen geenerlei verant woordelijkheid dragen tegenover de administratie. Door tusschenkomst van invloedrijke personen, van vrienden, kennissen en familieleden van den directeur-generaal tracht men dikwijls gunsten te verkrijgen die bij inwilliging schade zouden berok kenen aan anderen. De directeur-generaal keurt deze han delwijze zeer af en meent dat het meer aanbeveling verdient, dat een ieder zijn belangen zelf bepleit, hetzij mondeling, dan wel schriftelijk. (Z. C **- Gehuwde vrouioen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten, dat'voortaan ook gehuwde vrouwen in aanmerking kunnen komen voor ambtenaar of beambte bij de ge meente. Slaapkamers verwarming Ten onrechte is de meening, dat een slaapkamer koud moet zijn, nog zeer verbreid. Het is wel waar, dat slapen in frissche lucht verkwikkender is dan slapen in warme lucht, maar als de kamertempe ratuur ongeveer 60, desnoods 54o F. bedraagt, is de lucht friscb genoeg. Wordt de kamertemperatuur nog kou der, dan slaat de uitgeademde waterdamp neer, waardoor de lucht een onaangename geur verkrijgt en de ventilatie geheel onvoldoende wordt. Inademen van de zeer koude slaap- kamerlucht beeft geen enkel voordeel, terwijl bovendien gevaar voor tochtvat- ton (blootwoelen) ontstaat en men zich in de koude veel minder goed wasschen kan, dan wanneer kamer en water matig verwarmd zijn. Moleschott. Om ze uit elltaar te houden. Te Parijs dienen in hetzelfde regiment de tweelingbroeders Boubomme, die zoo sprekend op elkaar gtlijken, dat men ze niet uit elkaar kan kennen. Dezer dagen had een hunner kamerarrest, maar hun gelijkenis kwam hem hier te hulp. Door de pet van zijn broer met de zijne te verwisselen, kon de gestrafte zoo dikvsij's als hij maar wilde, onge hinderd de wacht passeeren. Het bedrog lekte echter uit. Nu heeft de kolonel van het regiment bevel gegeven, dat een der broeders zijn haar langs het gelaat glad geschoren moet drageD. De ander dairentegen moet snor en baard tot de volle lengte laten groeien en zijn haar kort dragen, waardoor vergissigen voortaan onmoge lijk worden. Geen vrees voor besmetting. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Het bericht, dat het mond- en klauw zeer zich in België deze maand wederom zoo heeft uitgebreid, deed ons heden tot de inspectie van den veeartsenijkundigen dienst de vraag stellen of voldoende maatregelen tot bescherming van onze kostbare veestapel genomen worden. Zulks is overbodig werd ons geantwoord daar te dien opzichte voorschriften be staan, welke ten alle tijde gelden. De invoer van vee hier te lande is steeds verboden. Een enkele maal wordt wel dispensatie verleend. Dan wordt uiterst gestreng toegezien. Nog kort geleden werd de invoer van een geic uit Zwit serland verboden, op grond, dat daar mond- en klauwzeer woedde. Als fok- materiaal tot verbetering van den vee stapel wordt onder alle voorzichtigheid we. eens een stuk vee ingevoerd. Eenige maanden geleden werd machtiging ge vraagd, eenige geiten uit Hessen in te voeren, De beestjes werden veertien dagen in quarantaine gehouden en de inspecteur is er tweemaal heen geweest voor ze de grens over mochten. Wij zijn en blijven steeds waakzaam en wij houden ons op de hoogte van voorkomende ziektegevallen aan de andere zijde van de grenzen. Wjj kunnen dan ook verklaren, dat de veestapel in Nederland veilig is. Opcentcn-voorstcl. De „Tel." verneemt, dat, al is een definitief besluit daartoe nog niet geno men, zoo goed als zeker ook weer voor 1914 een voorstel tot heffing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfs belasting zal worden ingediend zulks in verband met de groote uitgaven, die, naar thans reeds gebleken is, art. 369 der Invaliditeitswet vorderen zal. Zelfs zullen vermoedelijk nog eenige andere extra-maatregelen van financieelon aard genomen worden. School met tehuis voor schippers kinderen. Door een commissie wordt in een cir culaire geldelijke steun gevraagd voor de oprichting te Vreeswijk van een school met tehuis voor schipperskinderen. 't Is bekend, dat de schipperskinderen geen of slechts zeer onvoldoende onder wijs genieten, omdat de vader niet bij machte is ze op school te doen zonder ze ook in die plaats een kosthuis te geven. Een enquête, door de Rege9ring vóór eenige jaren ingesteld omtrent de onder wijstoestanden onder de schippers der binnenvaart, heeft aangetoond, dat van de plm. 9000 kinderen, die onderwijs zouden moeten genieten, slechts ruim 13U0 dit geregeld ontvingen, terwijl plm. 3200 zeer ongeregeld en ongeveer 4500 in 't geheel geen onderwijs ontvingen. Er zijn reeds bouwplannen voor een gebouw, geschikt voor "ongeveer 160 kinderen, hetgeen zal moeten kosten f 50,000. Het adre9 van den penningmeester is de heer J. Monster, Vreeswijk. Mond- en klauwzeer. Onder bot vee van een veehouder te Wijntjeterp (Friesland) is door den dis tricts veeaits mond- en klauwzeer ge constateerd. L. Ct. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Nnar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der AdvertentUm. Van 1 lot 5 rogols 30 Cts. Iedere rogel moor 8 Ct. Grooto lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummers 9 Cts. por nummer. s

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1