Gemengd Nieuws. maar povertjes met het voetballen, zij moest het tegen Texel I afleggen en behaalde niet één punt; 9-0 was de uitslag. Bij de match 's morgens door H.V.V, I van Helder tegen het tweede elftal van hier gehouden, moest Texel II het onder spit delven. H.V.V. I won met I tegen 0. De adspiranten van Texel waren dien dag naar Schagen, tot een treffen met Sparta-combinatie. De uitslag daarvan was 0—0. Waarschijnlijk, zoo deelt men ons mede, zal er eerstdaags weder een elftal (Ajax-combinatie) uit Amsterdam tegen Texel I in het veld komen. A. s. Zondag op het sportterrein het Middelandsche Zee-elftal van de „Heems- kerk" tegen Texel I. Bij het Bestuur der Sportclub is een schrijven ingekomen van den secretaris der Ned. Voetb. Bond met verzoek lid te worden van de Noordelijke afdeeling van dien Bond. O osterend, 11 Nov. Door de jongeheeren P. Dros te De Cocksdorp en Jac. Eeijzer alhier, is ieder een pestvogel in een lijsterstrik gevan gen. In de laatste jaren beeft men deze vogelsoort hier niet aangetroffen. Juist deze onregelmatige verschijning, die hem als voorbode van de pest doodverfde, heeft hem zijn verschrikkelijken naam bezorgd, 'tls jammer voor den mooien vogel, die een keurig kleed draagt met afwisselende kleuren en zijdeachtig, ter wijl hij steeds, althans in het oude kleed, te kennen is aan de vermiljoenkleurige bladachtige aanhangsels der kleine slag pennen. Van meerdere vangsten gelieve men opgave te doen 'tls thans druk bij de sluis van Het Noorden, waar gedurig verscheidene vaartuigen aan het bietenladen zijn. Met boerenwagens worden de bieten naar hier gebracht en groote hoopen kan men er soms op den dijk vinden. Bij regenachtig weer ziet het er vrij modderig uit. De Cocksdorp. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. zijn als leden van het kiescollege herkozen de heereu W. List, A. van Boven en K. Heerschap en als notabelen de heeren C. Dijksen, J. Barends en H. Buysman. Oudeschild, 10 Nov. Zaterdagavond j. 1. had in dit seizoen in de Zeven Provinciën de eerste bijeen komst met dames van 't Nut „Neptunus" plaats. De opkomst was niet schitterend te noemen, waarschijnlijk ten gevolge van de omstandigheid, dat vele vrouwen de Zaterdagavond als een minder ge schikte avond voor deze bijeenkomsten beschouwen. Als sprekers traden op de heeren J. de Jongh van de Waal en J. Daalder Dz. van Oosterond Zooals te verwachten was bezorgden deze heeren den aanwezigen een aangenamen avond. De heer de Jongh vertolkte op zeer ver dienstelijke wijze eene novelle getiteld: Schijn bedriegt. Menige goede les was uit deze novelle te trekken. Van het begin tot het einde werd spreker met onverdeelde aandacht aangehoord an een hartelijk applaus bij het einde was wel een bewijs, dat zij algemeen in den smaak was gevallen. De heer Daalder gaf een 3-tal bijdra gen ten beste en welHet Serum door A. C. C. de Vletter een toekomstbeeld (een schets van den spreker) en de milicien, door G. v. der Wald. Ook deze schetsen voldeden uitermate. Te ruim half elf sloot de voorzitter met een woord van dank aan de sprekers voor het genotene deze eerste bijeenkomst Den Hoom, 11 Nov. Hedenavond hadden in het Loodsmans- Welvaren de drie in het nummer van Zaterdag j.l. aangekondigde bioscoopvoor stellingen plaats, nog uitgaande van de alhier bestaande feestcommissie, welke er in geslaagd was, de bioscoop van het Militair Tehuis te Helder te engageeren. Met iedere voorstelling was de zaal van de heer Rijf dicht bezet en om de films werd druk geapplaudiseerd, wel een bewijs dat ze in den smaak vielen. Vooral om het vierde nummer, getiteld „de Moderne Toovenaar" werd hartelijk gelachen, zooook om het zevende nummer „Een dagje naar buiten," waarin men ten duidelijkste kon merken, hoestads- menschen van veldarbeid hoegenaamd geen verstand hebben. Te ruim 11 uur waren de drie voorstellingen welke onder exploitatie stonden van den heer D. te Helder afgeloopen en was er ge legenheid tot dansen, waar door velen nog gebruik van werd gemaakt. Men bericht ons: Zooals bekend is was in één der Silo's der Bertels lijnkoeken- en meelfabriek „de Hinde" aan den Omval te Amster dam door broeiing brand ontstaan. De stoombrandspuit „Jan van der Heijden" verleende hare diensten. Drie dagen en drie nachten is er aan gewerkt om de brandende massa uit het silo te verwijderen. Het merkwaardige van het geval was, dat de fabriek tijdens den brand onge moeid doorwerkte en er hoegenaamd geen stagnatie in de fabrikatie is ont staan. Dit is te danken aan den stevigen cement ijzerbouw, waaruit deze Silo's die ruim 30 M. hoog zijn, zijn gebouwd. Dat de fabriek kan doorwerken is van zeer groot belang, immers het drukke seizoen staat voor de deur en er worden thans reeds per dag 60,000 kilo z. g. n. Bertels Lijnzaadkoekjes met Suiker ge fabriceerd en verzonden. De fabriek is ingericht voor eene fabrikatie van 100,000 kilo per etmaal. Uit het Leidsch Dbl. Bedenkelijke zegen. Een huisvader met één arm, te Hille- gora, die niet al te ruim bedeeld is met het slijk der aarde, is des te rijker aan kinderzegen. Hij heeft zijn 21ste, zegge een-en-twintigste kind bij den Burger lijken Stand aangegeven Ouderdomsrente. Met de meeste stelligheid kan worden gemeld, dat geheel in overeenstemming met de voorloopige maatregelen, door Minister Talma genomen, aan de 70-jarige pensioensgerechtigden op 9 December f2 zal worden uitgekeerd (dus geen f 4 of f 3 gelijk in andere berichten werd verzekerd) en dat in de maand December niet 5 doch 4- uitkeeringen van f 2 zullen plaats hebben. Uit het Rott. Nbl. 1200 Fietsen gestolen. Naar Vrijdag ter terechtzitting van de rechtbank te 's Gravenhage werd mee gedeeld, zijn er dit jaar daar ter stede reeds 1200 rijwielen gestolen 1 Drankmisbruik de oorzaak1 Een 3-tal landbouwers van de Punt, Drente, hadden des avonds op hun terug reis per fiets van de markt te Assen een minder aangename ontmoeting Te Halfweg ontmoetten zij een 6-tal arbeiders. Een van hen smeet zijn fiets voor één der landbouwers, waardoor deze kwam te vallen. Hierover een opmerking makende, ontviDg hij dadelijk daarop een slag in het gezicht., terwijl eveneens de tweede van het drietal onderhanden werd genomen en bloedend verwood. Zij wer den door veedrijvers uit de handen hunner aanvallers bevrijd. De mishandelde landbouwers waren nimmer met de arbeiders in aanraking geweest, zoodat hier geen sprake kan zijn van wraak of iets dergelijks. Ver moedelijk hebben de arbeiders na afloop van hun werk misbruik van sterken drank gemaakt en is dit de oorzaak van hun woest optreden geweest. Het geval is in handen van de politie gesteld. Pr. Gr. Ct. Onbetaalde rekeningen. In de „Middenstandsbond" schrijft de heer J. S. Meuwsen over onbetaalde rekeningen. Hij haalt de vermelde advertentie in de „Haagsche Ct." aan, waarin een zaak waarnemer de klanten van een dames hoedenzaak verzocht haar rekening te betalen, opdat zijn cliënt niet failliet verklaard zou worden. Dan vervolgt de heer Meuwsen Beseft men wel, wat het zeggen wil voor een eerlijk man (of vrouw) aan het hoofd van een zaak staande, met on middellijke faillietverklaring bedreigd te worden, wegens nietbetaling van een luttel bedrag als f125, terwijl vorderin gen op gegoede cliënteele, meer dan twintigvoud daarvan dragende, jarenlang in de boeken openstaan, zonder dat men het durft wagen die klanten om betaling hunner schulden aan te spreken. En verder Hier behoeft de middenstand niet ootmoedig aan de Regeering om tusschen- komst te verzoeken, hier kan do midden stand zelf ingrijpen. Daartoe is echter noodig, dat de lauwe en dikwijls bange lakschheid worde afgelegd. En ten slotte de plicht van het koopende publiek. Meer en meer moet de over tuiging toch veld wiDnen, dat er iets onbehoorlijks is, wanneer men iets ge kocht heeft of werkzaamheden heeft laten verrichten en door de betaling daarvan jaren uit te stellen tegelijkertijd het genot van het bezit van het artikel en van het geld heeft. Staatscommissie voor onderwijs. Naar het „Centr." uit goede bron ver neemt heeft de katholieke Kamerclub besloten, dat hare leden bij eventueele uitnoodiging om zitting te nemen in de Staatscommissie voor Onderwijs, die in de Troonrede werd aangekondigd, alleen dan zich daartoe bereid zullen verklaren, indien van regeeringswege art. 192 in de Grondwetsherziening betrokken wordt en de opdracht aan de Commissie van dien aard zou zijn, dat zij gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs niet uitsluit. Wees voorzichtig. Te Enkhuizen is de alleen wonende 89-jarige weduwe Do Groot in brand geraakt, naar men vermoedt doordat zij de kachel wilde aanmaken met den inhoud van een petroleumlichtje. Op het hulpgeroep kwamen de buren toe schieten, die de vlammen doofden, welke het onderlijf reeds geheel aangetast hadden en haar boven't hoofd uitsloegen. In deerniswekkenden toestand werd zij naar het Snouck-van-Loosen-Ziekenhuis vervoerd. Een aap als brandstichter. De heer W. K. de Haas, wonende Burgemeester Meineszlaan 108 te Rot terdam, hield in een loods in zijn tuin een aap. Ten einde de loods te ver warmen had hij daar een petroleum kachel geplaatst en wel in een houten kist, opdat de aap er niet bij zou komen. Toch is de aap er in geslaagd de kist om te trekken waardoor de kachel uit elkaar sprong en de loods in brand ge raakte. Het vuur werd door gasten van spuit 49 met een slang op de water leiding gebluscht, doch de aap is ver koold teruggevonden. (Tel.) Hoedenspelden. Een tram in een volksbuurt te Am sterdam. Aan een der vele, halten stapt een vrouw uit het volk op. Met de eene hand wordt de schort tot een bundeltje samengeknoopt vastgehouden, de audere hand omsluit den ring van een draagnet, waarin aardappelen. Een groote hoed dekt het hoofd, terwijl een paar reuzenhoedenspelden ter weers zijden uit den hoed steken. De vrouw stapt parmantig naar binnen, zoekt plaats. De condustenr belt af; de tram schokt in beweging- Juffie," zegt de conducteur, 'k mag u niet meenemen, u hebt geen bescher mers aan uw hoedespelaen. „Hij zeit wat", grinnikte de vrouw. „Juffie bij de A. P. V. is het verboden en daarom moet ik u waarschuwen gerust ik mag ik u niet meenemen, aan de eerste halte moet u de tram ver laten." „Wat mot jij met main, man, ik be taal ommers." „Ja juffrouw goed en wel, maar als een controleur komt, krijg ik boete en dat kan niet, bovendien de politie wil het niet. En ikhet, 'k gao der niet uit. 'k Ga me voor z'nvent laten nat- regenen. Conducteur belt. „Juffrouw deze halte gaat u d'r uit." „En ikhet. 'k Doe het niet. Resoluut blijft de juffrouw zitten, doet het draagnet open, neemt twee aard appelen er uit, steekt die aan de pen einden en kijkt triomfantelijk rond. 't Publiek glimlachtconducteur, goed moedige kerel, ook en zegtNou mag u blijven zitten Stand. Zwendel of knoeierij. Onder dezen titel bevat de Leeuw. Ct. van „een lezer" de mededeeling, dat, wanneer bekend is, dat iemand voor loting van de militie in de termen valt, deze enkele dagen daarna bezoek ont vangt van een vertegenwoordiger van een z.g. „huis voor militaire zaken" te Groningen. Deze biedt aan, zegt het stuk, om de bemiddeling van dat huis te aanvaarden ten einde zoo mogelijk voor den dienst te worden afgekeurdde bedongen som varieert tusschen de f 200 en f 500, zelfs moet een bekend ingezetene f 1000 voorfloc de vrijstelling van zijn zoon hebbenjje betaald. jjU Het bezoek van den militieplichtigegte aan bedoeld huis heeft, naar aan deiinie inzender verzekerd werd, meestal vrij-ge' stelling van dienst tengevolge, hetgeen - zegt de berichtgever o.a. aannemelijkgec wordt gemaakt door den belangrijken gei financieelen vooruitgang van den onder-|u nemer, die voor gemeld doel het Noordenzul laat bereizen. Ooi Zalm in de Zuiderzee. Het moge voor verreweg de meeste Zuiderzee-visschers een zeldzaamheid.— zijn zalm te vangen, de ZuiderzeeP" visscher A. v. d. Kolk Arentsen is eetj uitzondering. Ving deze in de afgeloopetO' week nog 3 zalmen, Dinsdagmorger mocht hij er reeds weer een bemachtigen, welke een gewicht bleek te hebben var 1 l'/s pond en voor 16 gulden verkocht werd. Het eigenaardige van 't geval is, da® de visschen steeds op dezelfde plaats, W voor de uitmonding van de Hierderbeek gevangen worden en dat geen deif visschers, die hun netten in de nabijheid' hadden staan er tot nu toe een mocht», vangen. jr De staking te IJmuiden. Ontleend aan L. Dbl. Men seint ons uit IJmuidenHeden-Oc morgen zijn zeven stoomtrawlers binnen gekomen, zoodat op nog twee na de geheele visschersvloot binnen is. HetOi laat zich aanzien, dat na Woensdag geen I" visch meer zal worden aangevoerd. De prijzen in den afslag loopen hard omhoog.-® De algemeene Nederlandsche Zeemans-; bond, afd. IJmuiden, heeft aan de reeders; op de vastgestelde loonregeling geant woord, dat een dergelijke loonregeling!? dient te worden beschouwd als een bespotting van het ernstig willen van loonsverhooging, dat die loonregeling n wordt verworpen en dat dek- en ma- chinepersoneel naar elders werk zoekt, p Koeien op de spoorbaan. O Door den laatsten trein van Amster dam zijn Vrijdagavond bij 't station Hoorn 13 koeien aangereden en gedood. De beesten zijn 's nachts geslacht on ze voor de consumptie te bewaren. O Eigenaars waren de heeren Hoek uit Purmerend en Koolmees uit Rotterdam, Greppelploegen. Onder bijzonder veel belangstelling^ werd Vrijdag te Hoorn vanwege de ver- eeniging tot ontwikkeling van den land- bouw in Hollands Noorderkwartier, een beproeving van greppelploegen gehouden. Eerst werd gewerkt met den ploeg1 van F. P. De Vries uit Menaldum, die een drie hoekigen greppel maakt; voor aan den ploeg is een wieltje en achter bevinden zich twee verstelbare wielen voor zachten bodem, die onder het rijden geregeld kunnen worden. Voor de be werking van een vasten bodem bevindt zich aan den ploeg in 't midden achter een wieltje, dat afgenomen kan worden. Daarna werd gewerkt met een grep- pelploeg van de firma v. d. Kloot Co. te Cocksdorp (Texel). Dit zeer eenvoudige - werktuig maakt greppels, ter breedte van 18 c.M. met platten bodem. De derde ploeg was een vinding van den heer P. Koppes te Hoorn. Dezeisj.' verbonden aan een driewiellige kar en snijdt wel den greppel maar werpt den grond niet uit. Daar de gevormde greppel wel naar wensch van deze streek is en het werktuig blijkbaar voor ver betering vatbaar is, verwacht men, dat deze ploeg wel zoodanig is te vervormen dat hij in de practijk zal voldoen. Duur land te Anna Paulowna. Door den heer P List aan de Molen vaart is zijne boerderij met 8 H.A. land t. verkocht aan bloembollenkweekers voor i f21500. De heer List betaalde voorheen zelf voor deze plaats f1000. VI. BI. Schietoefeningen. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat bij hem het volgende schrijven is ontvangen „Wind en weder dienende, zal op Donderdag 13 en Viijdag 14 November a. s., zoo noodig ook op volgende dagen i êj(

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2