VOOR SCHOOLTIJD VAM HOUTEM'5 eiken ochtend een kop N9.2727. Zondag 23 November 1913. 27"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentión. Van 1 tot 5 rogols 30 Cta. Iodoro regol moer 8 Ot. Grooto letters on Vignetten worden naar plaatsruimte borekond. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bus» op Tb x e l VERKIEZING. Woensdag a.s. zal de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Van de uitslag dezer stemming wordt door ons GEEN BULLETIN uitgegeven, doch in het eerst uitkomend nummer daarvan melding gemaakt. Aan de drnkkerijen zal een biljet de uitslag vermeldend, worden aangeplakt, en aan de dorpen een desbetreffend telegram worden verzonden. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma Van der Kloot Co. te de Cocksdorp, om Vergunning tot het plaat sen van een motor van 6 P. K. in hun smederij, kadastraal bekend, in Sectie A, No. 488. Op Vrijdag den 5 December 1913, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be- |zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 21 November 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 22 November 1913. Vrouwenkiesrecht. Met grooten lof hoorden wij gewagen van de buitengewone ledenvergadering der afd. Texel van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" welke Dinsdagavond werd gehouden in het Hotel „de Linde boom," alhier. De opkomst van belangstellenden was zeer groot en overtrof verre de ver wachting. Niet slechts Dames doch ook vele Heeren waren tot deze vergadering opgegaan. Het programma beloofde veel goeds en naar ons door een bezoekster werd meegedeeld, werd hetzelve naar genoegen afgewerkt. Vooral werd geroemd de Solozang door Mej. L., het tooneelstukje „Zou 't zoo gaan bij deze gelegenheid opge voerd, en het mooie tableau aan het einde van den avond, een symbool voor Vrouwenkiesrecht. De overige werkzaamheden van het programma bepaalden zich tot hetgeen op zulk een vergadering tehuis behoort, in het belang der Vereeniging. Het was een mooie avond, welke de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht", zeker tengoede zal komen. Waarschuwing om niet. Belastingbetalen is een zaak, waarmede in den regel menigeen niet veel opheeft. De fiscus stoort zich daaraan evenwel niet en onverbiddelijk luidt h9t„gij wordt aangemaand" enz. En wee dengene die het waagt deze aanmaning in den wind te slaan. Het meest verstandige is daarom om op tijd de belasting te voldoenter voorkoming van vervolgingskosten. Tot die tijd zijn wij ook nu weder gekomen wat betreft de grondbelasting en de personeele belasting, welke beiden voor het einde November moeten zijn aangezuiverd en waaraan wij bij deze herinneren voor hen die daarin nog nalatig zouden zijn gebleven. De nu- komende week biedt daartoe nog gele genheid. Ook de bedrijfsbelasting moet voor de helft zijn aangezuiverd. Verder herinneren wij er nog aan dat de vierde termijn hoofdelijke omslag ook in deze maand moet worden voldaan, volgens de aanslagbiljetten. Men neme deze gratis waarschuwing ter harte. De Cocksdorp. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen stelt voor De Cocksdorp en Eierland weder do gelegenheid open goede boeken te lezen. Voor elk boekwerk moet één cent per week worden betaald, terwijl onvermogenden de boeken gratis mogen lezen. Woensdagavonds tusschen half acht en acht uur kunnen ze worden' afgehaald ten huize van den heer Jn. v. Heerwaarden. De heer Th. Reuvers is boekbeheerder. Den Doorn20 Nov. Hedenmorgen is aan het strand bij paal 13 achter den Hoorn aangespoeld een groot vat wijn met de volgende merken G 8 D P 328 Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman, gr. stoomvaart, de heer P. F. H. Harsveldt leerling der zeevaartk. school alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Rab, klerk 1ste kl. der Posterijen en Telegrafie te Harlingen, is bevorderd tot commies-titulair. Een proclamatie. Door H. M. de Koningin is dato 21 November een proclamatie uitgevaardigd welke in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt en in een buitengewoon nummer der Staatscourant verschijnt. De proclamatie herinnert aan het feit dat voor 100 jaren de Vereenigde Neder landers hun nationaal bestaan her namen en aan de zegeningen en voorspoed welke sinds dien Nederland mocht ten deel vallen. De proclamatie eindigt met den wensch dat de eendracht van alle Nederlanders „zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid" ook in de toekomst de hechste grondslag der nationale onafhankelijkheid zal mogen zijn. „Met het Nederlandsche volk hoop ik samen te werken tot het geluk van het Vaderland." Zoo luidt het slot van de proclamatie, onderteekend W i 1 h e 1 m i n a. „Tabellen voor het berekenen van Melkstaten, ten dienste van Rundvee- fokvereenigingen, Controlevereenigingen, enz." is de titel van een werkje, door den heer P. Jz. Eriks te Hoorn, assistent bij den dienst der Rijkszuivelconsulenten, samengesteld. In het voorwoord lezen wij Deze tabellen zijn samengesteld, om een groot gedeelte van het tijdroovende cijferwerk voor het bijhouden van melk staten onnoodig te maken, n.l. het bere- kenen a. van het gehalte aan vetvrye droge stof; b. van het aantal grammen vet en grammen vetvrije droge stof per proef- melking c. van het aantal melkdagen en droog- staldagen per lactatieperiode. Het gehalte aan vetvrije droge stof is berekend volgens de formule vau den Codex Alimentarius, welke volgens des kundigen voor Nederland meer juiste uitkomsten geeft dan de (Duitsche) for mule van Prof. Fleischmann. Met het gebruik van eerstgenoemde formule is tevens voldaan aan de Voor schriften van de Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noord holland, betreffende de berekening van de uitkomsten der melkstaten na 31 Dec. 1913. Door het in den handel brengen van dit boek in stevigen omslag zal het voldoende duurzaam zijn, terwijl een klapper het opzoeken der gewenschte pagina's vergemakkelijkt. Dit werkje is door tusschenkomst van den Boekhandel ad f 1,25 verkrijgbaar. Gevaarlijke meststof. Toen de coöp. vereeniging „Akker bouw" aan het station Bovenkarspel een partij Luiksche kluitkalk zou afhalen, bleek het, dat het raeerendeel der zakken door het vuur was aangetast. Deze partij die los in wagons was aangevoerd, was daarop in zakken geladen en op den wal gestapeld, waar ze zorgvuldig met kleeden gedekt was. Door de hevige regen bereikte evenwel het vocht de zakken en deed het brandingsproces ontstaan. Voor genoemde vereeniging wel een schadepostZijp. Ct. Waarschuwing. In den laatsten tijd is onder de land en tuinbouwers hier te lande verspreid een circulaire onder het hoofdHet Nederlandsche Landbouwkantoor te Rotterdam, waarin van eene nieuwe aardappelsoort, genaamd „Oogst Ei/' pootaardappelen, te koop worden aange boden. Alvorens op dit aanbod in te gaan wordt belanghebbenden aanbevolen zich te wenden tot den Rijkslandbouw- leeraar of den Riikstuinbouwleeraar in wiens ambtsgebied zij wonen. (St.-Ct Uit het Rott. Nbl. De terug koinst. Door de Alkmaarsche politie is aan gehouden een barbiersbediende, die 4 weken geleden bij zijn patroon wegliep met medeneming van f300. Hij is te Antwerpen en Brussel ge weest en toen het geld verteerd was, naar Alkmaar teruggekeerd. Evenredig kiesrecht. Bjj Koninkiyk besluit is een Staats commissie ingesteld tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordigende lichamen het verkieselijkst is. Schandelijke dierenverminking. L. Dorsman Czn., schryft in de „Levende Natuur" „Onlangs vernam ik van geloofwaar dige zijde het volgende Er zijn in onze duinstreken stroopers, die in het voorjaar en den voorzomer de nesten gaan opzoeken der wilde konijnen. Dan halen ze de jongen er uit, breken dezen de pootjes en leggen de aldus gruwelyk verminkte dieren weer in hun oorspronkeiyko ver blijfplaats. De oude gaat dan voort de kleintjes te voedendeze worden spoedig, doordat ze zich niet kunnen bewegen, dik en vet, de strooper komt na eenige weken terug en neemt zjjn, nu zeer gemakkeiyk te bemachtigen prooi mee." Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 15 tot en met 21 Nov. 1913, GEBOREN Etje, d.v. Dirk Dros en Alida Geertruida Rab, TienhovenHelena Elisabeth, d.v. Janus Reijcr Kalt en Helena Elisabet Tegelaar,Nieuweechild. Hendrika Bruin. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Adriaan de Jongh no OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 almanak (St. Michaels) gevonden te den Burg cd 1 dameshorloge, gevonden te Eierland. Uit do Schager Courant: Schagen, 20 Nov, Aangevoerd: 20 Geldekoeien f 180 a f 260 94 Vette Koeien 1 200 a 1 355, 25 Kaltkoeien I 240,a f 355; 15 Nuchtere kalveren i 14 a t 24. Magere Schapen 1 a f 210 Vette Schapen 1 34 a 1 46.50 Lammeren t a f .00. 20 Magere Varkens f 18,— a f 24,—. 70 Vette Varkens 44 a 50 ct. per Kg. 60 Biggen f 10.00 a f 14,00; Boter f 1.50 a f 1.70 per K.G. Kipeieren f 7.- a 1 8,per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 21 Nov. Ter markt aangevoerd: 17 Stieren f 138,— a f 274,—; 83 Kalf- en Melkkoeien 1189 a 1352. 82 Varekoeien f 146 a f 323 211 Vette Ossen en Koeien 1204 a 1328 43 Kalveren (vette) f 67 a f 134. 36 Kalveren (magere) 1 8.a 1 17. Lammeren f a f ,00. 413 Schapen (vette) f 22,00 a f 38.00 3J7 Biggen f 8.f 13.00 TEXELSCHE COURANT. K0N A CACAO vu»

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1