N\ 2728. Donderdag 27 November 1913, 27stö Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Laud- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en Andere l'inden met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertcnlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodoro rogel moor 5 Ct. Groote lettors en Vignetten wordon naar plaatsruimte berokend. Bewijsnummers 2 Cts. per. nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 28 November 1913, des voormiddags te ÏO1/» uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 24 Nov. 1913. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: XXV. Boerenbedrog. „De wereld wil bedrogen worden!" zegt het spreekwoord en inderdaad men zou het op den duur gaan gelooven. Het pas ver schenen Verslag der Rijkslandbouwproef stations, het vyfde groene boekje dat in 1913 door de Directie van den Landbouw wordt uitgegeven en verspreid, vermeldt weer zoo'n groot getal van vervalscbingen en bedrog van allerlei aard bij den handel in mest- en voederstoffen, dat men zich eenerzijds de vraag stelt, waar de bedriegers den moed en ook vaak het vernuft vandaan halen om hun verfoeielijke practijken uit te oefenen, doch waarbij men anderzijds tot de bedroevende overtuiging komt, dat er zeker nog heel veel landbouwers en veehouders zijn, die tot hun groote schade het bedrog steeds in stand houden, doordat zij ot allerlei prullen koopen, klaarblijkelijk om den klinkenden naam, öf de gekochte waar zonder onderzoek aan de Rijksland bouwproefstations, dus geheel op goed ver trouwen, van onbekende handelaars be trekken. Ieder, die er voor in de gelegenheid is, raden wij dringend aan het genoemde ver slag eens ter lezing bij den Secretaris zijner landbouwvereeniging aan te vragen. Wie van het Verslag kenDis neemt, zal ongetwijfeld de handen van verbazing in een slaan over zooveel brutaliteit van de zjjde der vervalschers en over zooveel onnoozelheid bij de koopers. We zullen een paar voorbeelden hier geven, doch zullen er, om misverstand te vooikomen, eerst op wijzen, dat wij van de gunstige uitkomsten en dit waren verreweg de meeste geen melding zul len maken. We willen er alleen maar eens voor waarschuwen, dat men steeds op zyn hoede dient te zijn en geen partijen mest en voederstoffen moet koopen dan op garantie en dat men aan de Rijksland bouwproefstations steeds zooveel mogelijk moet laten onderzoeken, of het geleverde aan de gegeven garantiên voldoet. In een viertal monsters chilisalpeter werd te Goes gevonden 12,1 7,35, 4,7 en 2,1 °/0 stikstof. Voor een groot deel bestond deze chili uit een ruw kalizout Te Hoorn bleek, dat vele monsters, inge zonden als opgeloste Peruguano, klaar blijkelijk bestonden uit een mengsel van gewone kunstmeststoffen, aan welke men de klenr van opgeloste guano had gegeven. Onder de bijzondere meststoffen, welke ter onderzoek ingezonden werden, vindt men allerlei eigenaardige stoffen, die men als meststof aan den man tracht te brengen. Eén ervan bestond uit door vuur bescha digde gist, een ander uit zeer fijne schapen wol. Een stof, Lützeler Guano genoemd bevatte 3 pCt. stikstof, 1,9 pCt. phosphor- zuur en U,ö pCt. kali. De prjjs bedroeg 15,30 de 100 K.G., terwijl ze met f2,— zeker goed betaald zou zijn. Bij de voederstoffen zijn de vervalscbin gen gewoonlijk erger. Koffie- en rijstdoppen, grondnotenschillen, krijt e.d. vinden bij de vervalschers geregeld aanwending. Ook hier werkt men graag met gemongde, samengestelde voederstoffen. Gewoonlijk worden mooie of nietszeggende namen ver zonnen om tot aankoop te verlokken. Ook hiervan een paar voorbeelden: Een voederstof, als „ochtendvoer" onderzocht, bevatte naast verschillende voederstoffen waardelooze grondnoten- on rijstdoppen, die er natuurlijk niet by ongeluk inkomen. „Varkenspoeder tegen do vlekziekte" be stond uit een mengsel van stoffen, by lederen drogist te verkrijgen. Een weinig anijszaad zorgt voor een medicijnaohtige reuk. Een soort „havermeel" had sleehts dat met haver uitstaande, dat het grootendeels bestond uit haverdoppen. „Echt Hollandsch varkensmestpoeder", verkocht f70,per 100 K.G., bestond hoofdzakelijk uit glauberzout, dat voor do mesting absoluut waardeloos is en bjj een drogist misschien 7 maal goedkoopor is te krijgen. „Inlandsch koekenmeel" bestond uit lijn- meel, sterk met doppen vervalscht en bevatte 19 pCt. vocht. Een monster Jac. de Korte's Melk-Preserve dat zuurworden van melk en room tegen zou gaan en dat daarenboven natuuriijk nog een groot aantal nuttige eigenschappen had, bleek te zijn een niet onschadelijke oplossing van boorzuur en borax in water. Een flescbje van dit kwakzalversgoedje ter waarde van nog geen cent, werd voor 50 cents verkocht. We zullen het hierbij laten, maar willen nog vermelden, dat dit alles nog niets is, vergeleken met de uitkomsten, dio zijn verkregen door den door de Rijkslandbouw proefstations ingestelden dienst tot op sporing van vervalschingen. Voornamelijk werken de hiervoor aangenomen controleurs bij menschen, die niet onder garantie koopen. Hoge deze korte mededeelingen een steentje bijdragen tot het meer geregeld laten onderzoeken aan de Rijkslandbouw proefstations van voeder- en meststoffen, mogen zij ieder weerhouden om allerlei onzinnige artikelen, als „Succesmeel", „Varkenspoeder," „melkbehoud" e. d. aan te koopen. H. v. S. 16—22 November. De afgeloopen week heeft ons een ge- denkwaardigen dag doen herdenken. 17 November 1813. Een gedenkwaardige dag omdat hij was de dag van het Driemanschap, omdat hij bracht het begin van Neerlands verlossing, de aanvang van de vernieuwde zelfstandig heid van laDd en volk. 17 November 1813 was de dag van Hollands oploviog, van Hollands herstel en als zoo danig is deze dag thans ook herdacht. Niet alleen in openbaar feestbetoon hier en daar maar ook in 's Lands vergaderzaal. Namens de vertegeumoordigers van het Nederlaod- sche volk herinnerde de Kamervoorzitter aan het gedenkwaardigen van 17 Nov. 1813 en toonde hij dankbaarheid voor d6 zege ningen, die land en volk sedert dien onder het bestuur van 4 Oranjevorsten ten deel vielen. Sympathieke woorden, waarbij de regeering zich bij monde van minister Pleyte aansloot. De Kamer hoorde staande de redevoerin gen aan. Alleen de sociaal democraten deden niet meedie hadden zich toen het „herdenkingsgevaar" dreigde teruggetrok ken achter de groene klapdeurtjes Ook H. M. de Koningin heeft Kaar volk de gedenkwaardige dagen van bet verleden in herinnering gebracht, door Hare procla matie op 21 November j. 1., den dag waarop het 100 jaren geleden was dat Van der Duyn van Maasdam en Van Hoogendorp in naam van den Prins van Oranje de regee ring in handen namen. —oo o— We zaten de afgeloopen week op politiek gebied zoowat voortdurend iu de naweëcn van den verkiezingsstrijd. Hot parlementaire tournooi was in vollen gang, de Kamer hield zicb nog steeds ni6t de algemeeno beschouwingen over Indische begrooting bezig en het waren hoofdzakelijk naklanken van den verkiezingsstrijd die daarbij ge hoord werden. Do rechterzijde heeft bj] monde barer woordvoerders onophoudelijk weer de bewering naar voren gebracht, dat het concentratieprogram en het optreden der concentratie ten opzichte van de kolo niale politiek der vorige rogeering en do gedragslijn van den gouverneur generaal onjuist en misleidend is geweest, Een bewering die door de vrijzinnigo woord voerders als om strijd met kracht bestreden werd. Zoo bewoog zich het debat voort durend om de dingen die allang voorbij zijn en waarover men nu weer vorder be hoorde te zwijgen. Minister Pleyte maakte intusscben in zijn eerste optreden een kranige figuur en krijgt stellig zijn begrooting zonder averij binnen. Ook bij de besprekingen op de algemcene vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond, die te Haarlem gehouden werd, nam de verkiezingsstrijd en wat daar op volgde een groote plaats in. Dr. Bos hield een lango redevoering, hoofdzakelijk daaraan gewijd en waarbij inzonderheid de houding der sociaal-democraten inzake de portefeuille kwestie aan critiek onderworpen werd. Deze hebben van hun zijde do beschou wing van Dr. Bos niet onboantwoord ge laten en Mr. Troelstra, die een dag later te Amsterdam als spreker optrad om overdo naverkiezing in Amsterdam III het woord te voeren, had al dadelijk gelegenheid om het zijne er van te zeggen. Do rede van Mr. Troelstra was lang niet malsch en over de nederlaag in Amsterdam III was hij alles behalve best te spreken. Toch giDg hij in zijn geweldig toornen niet zoover als zijn partijgenoot Duljs, die door de nederlaag in het roode district in zoo'n vechtlustige bui geraakte, dat hij wel de liberale en clericale koppen tegen elkaar had willen slaan. Zoo hebben onze lezer3, die belang stellen in de politieke aangelegenheden, in de af geloopen week gelegenheid te over gehad om nog eens weer kennis te maken met de naweeën der verkiezingen, zoowel in als buiten de Kamer. En het einde is nog geenszins te zien. ooo De Russische ministex-president, Kokow- zowis Vrijdag van een buitenlandsche reis te Petersburg teruggekeerd. Kokowzow bracht een bezoek aan Frankrijk en Duitsch- land. In Frankrijk hield hij zich vooral bezig met voorbereidingen te treffen voor een groote leening die de Russische regee ring in de rijke republiek wil plaatsen en toen bij zich van zijn opdracht gekweten had spoorde hij naar Berlijn. Hier had hij een samenspreking met den rijkskanselier Von Betbmann Hollweg en daarna begaf hij zich Daar Potsdam om door den Keizer ontvangen te worden. Gedurende zjjn bezoek in Berlijn werd de Russische staatsman natuurlijk door de journalisten omzwermd. Ieder wilde graag weten wat hy er kwam doen en of zijn bezoek ook eenige politieke beteekenis bad Kokowzow stond de heeren vriendelijk te woord en verklaarde plechtig dat aan zyn bezoek niet het kleinste stukje politiek ten grondslag lag. Een vriendelijke ontmoeting en begroeting, meer Diets. Toen de heeren op dat punt gerustgesteld waren hebben ze den Russischen staatsman gemakkelijk aan het vertellen gekregen over de politieke toestand in het algemeen. Kokowzow staat bekend als een optimist en in zijn beschou wing die hij de heeren der Duitsche pers meegaf, kwam dat alleszins tot uiting. Hy verklaarde te gelooven dat er in Europa thans betere tijden in aantocht zijn. "Wel blijft er nog de Albaneesche kwestie en de lastige regeling omtrent de Egeïsche eilanden, doch de mogendheden zijn eensgezind en Kokowzow twijfelde niet of er zou een spoedige en bevredigende oplossing worden gevonden. De wensch in Europa naar rust is sterker dan ooit. In de laatste jaren was er voortdurend onrust. Telkens als men dacht dat een kalme rustige periode zou aanbreken werd men teleurgesteld en tijdens den Balkan oorlog boreikto de spanning meermalen het hoogtepunt. Doch de wonsoh naar rust wordt steeds levendiger en waar Europa het zelf in zijn hand heeft zich dio rust te verzekeren, daar was Kokowzow overtuigd, dat rustigo, kalme, vrcdolievendo tijden voor de deur staan. Dat klinkt dus hoopvol en 't is zokor to hopen, dat later niet zal blijken dat de beschouwing van don Russischen staatsman al te optimistisch is geweest. Geheel gerustgesteld zal menigeen, die do gebeur tenissen met aandacht volgt, wel niet zijn ook al ziet do Russische minister-president do toekomst nog zoo zonnig. De wrijving tusschon Oostenrijk en Rusland zelfhot wautrouwen tusschon Frankrijk on Italië de verhouding tnsschen Frankrijk en Duitschland en meer nog manen tot voorzichtigheid aan. —o—o—o— De toestand in Mexico blijft nog steeds do aandacht vragen. President Huorta stoort zich absoluut niet aan do eischen dor Vereenigdo Staten. Men weet hoe de Amorikaansche rogeering behalve het aftredon van Huerta ook eischto, dat het onlangs gekozen Congres niet zou wordon bijeengeroepen. Noch aan hot een noch aan het ander heeft de dictator gevolg gegeven. Hl) denkt er blikbaar niet aan het hoofd te buigen voor de wil van de regeering te Washington. Zelfs het bijeen roepen van het naar de meening der Vereen. Staten onwettig gekozen Congres heeft hij niet uitgesteld en dezer dagen kwam dit dan ook to Mexico-City bijeen. Huorta opende het Congres met de voorlezing van de Boodschap, waarin van de buitenlandsche betrekkingen gezwegen werd, maar daarentegen de Mexicanen opgc-roepen werden tot eensgezindheid en samenwerking voor de taak der nationale reconstructie. Huerta was, blijkens de berichten, ver gezeld van gewapende militairen, wat in strijd was met de wet, Huerta plaatst zich echter boven de wet en in zijn Boodschap verwees hij dan ook naar de woorden eens door Napoleon gesproken, dat d6 wet niet geschonden wordt als iemand de wet schendt. De regeering der Verecnigde Staten, die aanvankelijk zoo straf optrad tegen den dictator, liet in de laatste dagen weinig van zich booren. Die houding is moeilijk verklaarbaar, tenzij aangenomen mag worden, dat er tusschon de regeering te Mexico en Washington nog onderhandeld wordt. Niet onwaarschijnlijk ook is het, dat men te Washington eerst eens afwacht wat de gevolgen van het optreden der Mexicaacscbo opstandelingen zal zijn. Het valt niet te ontkennen, dat de rebelion onder Caranza tot nog toe met succes tegen de regeeringstrocpen optraden. Een grooten slag sloegen ze met de verovering van de gewichtige stad Victoria. Het garnizoen troepen die Huerta trouw waren ver dedigde de stad dapper doch werd door do rebellen verslagen en geheel vernietigd. Van de 3000 man regeeringstroepen ont kwam niet een aan den dood, terwijl de stad zelf verschrikkelijk onder het bom bardement te lijden had. Gehecle stads wijken werden totaal verwoest, terwijl alle openbare gebouwen na de inname in brand gestoken werden. De rebellen zijn gevaarlijker vijanden voor Huerta dan de regeering te Washington. Mogelijk dat de Amerikaansche regeering daarmee thans rekeniDg houdt. TEXEL, 26 November 1913. Uitvoering U. d. I. De opvoering van „Een man van de wereld," een blijspel van Gustav v. Moser, mocht zich Zondag in groote belang stelling verheugen, de zaal van hotel „Texel" was geheel bezet en zeker zal geen der aanwezigen zich de tocht daar heen beklaagd hebben. Naar wensch geslaagd, zouden wij durven beweren, vooral als we in aan- TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming directeur zeeoaartschool. 3. Voorstel tot afwijzing uerzoek finan- tieelen steun landbouwtentoonstelling Schagen. 4. Voorstel tot goedkeuring toekenning pensioen weesmoeder. 5. Voorstel tot wijziging reglement Alge meen Weeshuis. 6. Voorstel tot uerbouwing en uerhuring Post- en Telegraafkantoor te den Burg. 7. Financiëele regelingen, dienst 1913. 8. Aangaan tijdelijke kasleening in 1914. 9. Rfschrijuing belastingen.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1