Gemengd Nieuws. Predikbeurten- MarktbericMen. Advektentiën. Lezing met Lichtbeelden door den heer P. TJEBBES, Tot besluit van den dag, een kop Tjebbes over het stuurmansvak en de opleiding daartoe" zal spreken daar kunnen wij niet nalaten ouders en opvoeders, op te wekken die lezing bij te wonen. Yoor het jongere publiek is het zeker aantrekkelijk, dat door „de zeevaar ders" voordrachten worden ten beste gegeven en wat nog meer zegt waar schijnlijk een bal den avond besluit. Oudeschild, 8 Dec. Yan jaar tot jaar schijnt het aantal van hen, die lust gevoelen op 3t. Nico laas-avond gemaskerd langs de straat te loopen alhies te verminderen. Vrijdag avond jongstleden was het tenminste al zeer gering. Niettegenstaande het nog vrij goed weer was geworden, lieten zich niet meer dan 5 gemaskerden zien. Al voor half negen was de dorpstraat zoo goed als leeg en de Zeven Provinciën vol nieuwsgierigen en danslustigen. Evenmin als voorgaande jaren wer den de kleintjes van de K. W. B. dit jaar door den goeden Sint vergeten. Door verschillende omstandigheden kon dit niet voor hedenavond geschieden. In vol ornaat verscheen de Sint in de K.W. B. De kleinen deden onder leiding der onderwijzeressen allerlei spelletjes, die uitstekend werden uitgevoerd. Menig gezicht betrok toen zij den Heilige een hand moesten geven. Sommigen gingen hier slechts schoorvoetend toe over. Doch het duurde niet lang of de gezichten klaarden op, want ieder hunner werd met lekkers en speelgoed rijkelijk bedacht. Den Sint werd dank gezegd en met blijde gezichten togen de kleintjes huis waarts. Gistermiddag, omstreeks half drie overleed vrij onverwachts de oudste in woner van ons dorp, n. 1. de heer T. de Waard, in den ouderdom van 91 jaar en 8 maauden. In zijn veel bewogen leven heeft hij menigen zeeman aan den dood ontrukt. Den Hoom, 9 Dec. Vanaf Onrust tot paal 13 kwamen heden aan 't strand eenige schroten en platen aan met de volgende merken A. T. G. en tusschen paal 11 en 12 is aangespoeld de reddingsboei van H. M. Dolfijn. Het een en ander wordt door den strandvonder opgeborgen. Vlieland. Mejuffr. A. de Vries, onderwijzeres alhier, is geplaatst als no. 3 op de voor dracht voor onderwijzeres te Heerenveen. Aan het Noordzeestrand zijn aan gespoeld eenige battings, gemerkt K kroontje S. Door de afdeeling Vlieland van den Bond voor Staatspensionneering werd een feestavond georganiseerd in 't loge ment Cupido. Er was een zeer talrijk publiek, dat veel genoten heeft van het uitstekend tooneelspel, zang en voor dracht. De dames en heeren, die zich beschikbaar hadden gesteld om mede te werken, verdienen allen lof. Zij gaven zoo treffend juist de toestanden weer geschetst in de beide tooneelstukken. Het kan wel niet anders of zij oogstten tezamen een groot succes en brachten zeker de afd. Vlieland weer een schrede verder. Door de Machine-, Rijwiel- en Auto- mobielenfabriek „Simplex" te Amsterdam wordt op aanvraag gratis toegezonden een nieuwe kunstkalender „Met Fiets en Camera door Nederland. Het is een z.g. Maandkalender, met duidelijke cijfers, op elk blad versierd met een gezicht uit ons land, naar foto's van den bekenden kunst fotograaf, den Heer Vogt. Winkeliers oppassen vovr Velser- oord. Verscheidene winkeliers te Amsterdam en elders worden weer gelukkig ge maakt met bestellingen uit Velzeroord, waarbij bet insluiten van de rekening wordt vei zocht, „na ontvangst van het goed onmiddellijk zal worden voldaan." Een beetje voorzichtigheid wordt den winkelstand ernstig aangeraden. Er zijn afnemers in Velzeroord, die „een broertje dood hebben" aan betalen 1 Tel. Uit het Leidsch Dbl. Vrije uitoefening der geneeskunde Volgens het „Nbl. van Friesl." meldde zich dezer dagen in het gasthms te Bremen een boerenknecht aan, d e een jintworm had. Een mijner vrienden ried mij aan vertelde hij het dier te vangen met een vischhaak, met een stukje spek er aan. Ik maakte zulk een haak gereed, bond hem aan een koordje en slikte hem in. Na 24 uren gewacht te hebben om den lintworm gelegenheid te geven aan te bijten, wilde ik de lijn uittrekken, maar de haak bleef in de maag vastzitten. Men onderzocht den lintwormvisscher met X-stralen en zijn verhaal bleek juist. Hij heeft nu een operatie onder gaan, die hem van den haak en van den lintworm te gelijk heeft bevrijd. En laten we hopen, tevens van zijn domheid. Uit het Rott. Nbl. **- Allemaal de lucht in. Weldra zal de tijd komen, dat iedereen de lucht zal kunnen doorklieven. Een telegram uit Dayton, in den Amerikaan- schen staat Ohio, meldt, dat de bekende vlieger Orvillo Wright, na geheime proef nemingen, een apparaat heeft uitge vonden, dat de vliegtoestellen volkomen stabiel maakt. De vlieger heeft voortaan niets anders dan het opstijgen en dalen te leeren, wat volgens Wright een kwestie van twintig minuten zal zijn. *- Vele visschers te Egmond aan Zee woonachtig, kunnen door de zee liedenstaking te IJmuiden niet met de trawlers, waarop zij werkzaam waren, zee kiezen. In plaats van den strijd tegen het schubbig watervolkje voeren zij thans dien tegen de hazen en konijnen in de duinen. Echterzonder akte. De vorige maand alleen reeds werden in Egmond-aan-Hoef 70 processenverbaal wegens strooperij tegen hen opgemaakt. Friesch fokvee naar Zuid-Afrika 1 Dat het Friesch fokvee meer en meer ingang vindt in Zuid-Afrika schrijft de te Pretoria verschijnende Spectator blijkt wel hieruit, dat sedert de laatste drie maanden, nu Nederland weer vrij is van mond- en klauwzeer en dus weer vee mag uitvoeren, niet minder dan drie groote zending en naar Zuid-Afrika werden verscheept. Het Hoofdbestuur van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft zich met een breed gemotiveerd adres tot de Regeering gericht met het verzoek bij de a. s. Grondwetsherziening over te gaan tot volkomen grondwettelijke ge lijkstelling van man en vrouw, bij de regeling van het kiesrecht. Nieuw conflict in de Sigaren-indus trie in het Zuiden. Men meldt uit Eindhoven aan het „Centr." De R, K. Sigarenfabrikanten besloten naar aanleiding van het opgezegd werk, haar sigarenmakers in verband met het verschil van uitlegging der arbitrage uit spraak, Zaterdag jl. aan ongeveer 2000 georganiseerde labaksbe werkers het werk op te zeggen. Wordt er geen genoegen genomen met de oplossing der arbitragecommissie, dan dreigt een nog ernstiger uitsluiting. Tegen hooge notarisrekeningen. Te Varseveld is een drug bezochte vergadering gehouden van besturen van Boerenleenbanken in den Gelderschen Achterhoek teneinde te beraadslagen wat er te doen is tegen de hooge kosten welke de notarissen berekenen bij pu- blieken verkoop van landerijen en waarvan de Boerenleenbanken bij het plaatsen van hypotheken veel last onder vinden, alsmede de kleine landbouwers, die geen leeningen bij de leenbanken kunnen sluiten. Besloten werd het mogelijke te doen, dat ook de notarissen rekenplichtige ambtenaren worden, evenals ontvangers enz. en het publiek in te lichten omtrent de kosten van acten bij publieken ver koop en verhuringen. Arnh. Ct. De Ministers van Waterstaat en de vrouw. Achterstelling van do vrouw vindt in dezen Minister geen voorstander. De eenige reden om vrouwen in mindere mate de onderscheidene betrekkingen bij den dienst der telegrafie toe te laten behoort z i. te liggen in de eischen van dienst. Vermits er bij den minister geen bezwaar tegen bestaat om vrou welijke ambtenaren aan den nachtdienst te doen deelnemen, is er ook geen reden meer om de vrouw uit te sluiten van het examen voor commies, ook na den gestelden datum van 1 Januari 1914. Iu dien zin werden aan het hoofdbestuur reeds aanwijziogen gegeven. De eerste zending, die reeds landde, bestond uit 118 stuks vee. De tweede zending per stoomschip „Colmar", van Rotterdam einde September vertrokken, bestond uit 103 stuks Friesch stamboek vee, terwijl op 10 October een derde zending van 104 stuks werd verscheept. Buitendien vonden nog verscheidene kleinere zendingen vee haar weg naar Zuid-Afrika, Te Zwartsluis kwamen Vrijdag middag aan schipper H. v. Oord uit Den Haag met vrouw, zoon en dochter als schipbreukelingen. Donderdagmiddag bevond v. Oord zich met zijn ijzeren tjalk tusschen Urk en Schokland in de Zuiderzee. Het schip was geladen met lijnkoeken en bovenop ijzer. Door het slechte weer begon het ijzer naar een kant schuiven, waardoor het schip water schepte en zonk. De opvarenden wisten zich in de boot te redden, waarin zij zoolang bij het wrak bleven liggen, totdat zij door schipper K. Netel van Alkmaar werden opgepikt en te Zwartsluis aangebracht. Inmiddels was het schip van Netel ook lek geworden, doch men wist dit met pompen boven water te houden tot be houden de haven was bereikt. Zw. Ct. De rechtbank in opschudding. Toen Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg tegen een 3-tal personen respectievelijk 2 en 1 maand gevangenis straf was geeischt wegens mishandeling van en wederspannigheid tegen een agent van politie stormde een der beklaagden, zekere J. V. op den agent, die als getuige was opgetreden, af, pakte hem beet en wierp hem tusschen de getuigenbanken welke alle omvielen. Slechts met behulp van eenige toege schoten politiemannen gelukte het den woesteling buiten de zaal te brengen. Dezelfde beklaagde heeft eenige jaren geleden, toen hij wegens poging tot moord tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, ook de geheele rechtbank in op schudding gebracht. Telefoondienst. De directeur van het post- en tele graafkantoor maakt bekend lo. dat met ingang van 10 December 1913 het kantoor te de Cocksdorp wordt opgenomen in het Nederlandsch Belgisch telefoonverkeer. 2o. dat met ingang van denzelfden datum te Oosterend gelegenheid zal be staan tot het voeren van interlocals gesprekken. De directeur voornoemd, RENIER. Texel, 6 Dec. 1913. Woensdag 10 December 1913. Bïirg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. Zuid-Eierland's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 11 December, Cocksdorp, Geen dienst. Oosterend, 's Avonds ds. van Grasstelr. Catechismus. Koog, 'a Av. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. OosterendGeen dienst. Zondag 14 December 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Norel. Koog, Vm. lOuurds. v. d.Waa. H. Avondmaal. Oudeschild, voorm. 10 uur ds. Norel. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. Voorbereiding H. Avondmaal. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. V aal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de Heer P. G. van Slogteren. Candidaat aan het Seminarie der Doopsgezinden te Amsterdam. Amsterdam, 8 Dec. Aangevoerd 281 Runderen, le kwal. 80 a S6 ct. jj? 2e kwal. 74 a 7S ct. 3e kwal. 70 a 74 ct. g, 105 Melk- en Kalfkoeien 1 280 a f 370, 48 N uchtere Kalveren i 12,a f 20, 493 Vette Varkens 49 a 53 ets. Purmerend, 9 Dec. Aangevoerd 648 Runderen waaronder: 525 vette koeien 72 a 86 Ct. per KG, 117 Gelde koeien 1 150 d 240 Melkkoeien f 190 a 320. 6 stieren. 57 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 222 Nuchtere kalveren f 16a 1 32 1443 Schapen f 27 144,00 374 vette varkens f 0,50 a 10,54 per Kg.; 63 magere varkens f 15 a 1 24, 360 biggen f 7 a f 14 kipeieren f 7.00 af 8.00 per 100; Purmerender Crt. HOTEL TEXEL. Zaterdag 13 December over het Stuurmansvak en de opleiding daartoe, afgewisseld door voordrachten door de «Zeevaarders«. Aanvang 8 u. 's avonds. BAL NA f\/ I ~jo u È-

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2