Nö 2733. Zondag 14 December 1913, 27*te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland* Gemengd Nieuws. Advertentiön vóór 0 nnr op den dag der nitgave TEXELSCHE COURANT. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per posl door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedoro regel moer fi Ct. Groote lettors on Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummors 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, BüröopThxkl. nm INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Matthijs Molenaar, Wagenmaker te den Burg om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K. No. 1940 een wagenmakerij, waarin een motor van 5 P.K. te mogen oprichten door hen is afgewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeliDg toe te lichten. Texel, den 10 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornmd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van J. G. Dros, Slager te den Burg om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, no. 1104, een motor van 2 P.K. te mogen plaatsen door hen is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 10 December 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Dirk Witte Dz., Wagenmaker te den Burg om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K. no. 1392 een inrichting voor machi nale houtbewerking te mogen oprichten door han is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd ziju zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 10 December 1913. Burgem. en Weth vooruoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Rijden zonder licht. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dat in deze gemeente her haaldelijk wordt gereden met rijwielenen voertuigen, zonder dat deze des avonds op de voorgeschreven wijze zijn vocrzien van een brandende lantaarn Brengt in herinnering, dat volgens het motor- en rijwielreglement: lo. een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half Uur voor zonsopgang over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één lantaarn, welke voorwaarts een beider wit licht uitstraalt 2o. een rij- of voertuig', niet zijnde een kruiwagen, kinderwagen of daarmede gelijk te stellen rij ot voertuigen, dat zich tusscheD één uur na zonsondergang en één uur voor zonsopgang op een kunst weg bevindt, zonder dat het achter een ander rij- of voertuig is gekoppeld, voorzien moet ziju van minsleus éóu lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, en voorwaaits een helder wit licht uitstraalt, kunnende voor een voertuig op vaste assen het licht ook worden geplaatst a. aan de voorzijde van het voortuig zooveel doenlijk naar links; b. lioks aan het gareel van hot trekdier ol het meest linksche van meer trekdieren; c. aan het vooreindo van den disselboom; d. bij voertuigen op twee wielen onder aan de as en bij voertuigen op vier wielen onder aan de vooras e. gedragen voor de borst of in de band door den bestuurder ot door een geleider, mits deze zich ter linkerzijde op ot nevens het voertuig bevindt; Vestigt er de aandacht op, dat op de naleving van bovenstaande bepalingen, tegen de overtrediug waarvan geldboete is bedreigd van ten hoogste f 50,—, streng de hand zal worden gehouden. Texel, 12 December 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Aangifte ter inschrijving voor de Militie. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt de aandacht van hen, wien het aangaat, inzonder heid van do in het jaar 1895 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet, betref fende de inschrijving voor de militie, welke be palingen zijn aangeplakt aan dc gemeente-publi- calieborden in de verschillende dorpen. Zij, die ingevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor dc militie moeten worden inge schreven, moeten bij hem, Burgemeester, ter gemeente-secretarie tusschen 1 en 31 Januari e.k. worden aangegeven. Voor het doen van aangifte ter inschrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Dinsdag 6 Januari a.s. van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, den 12 December 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. XXV Zoete en bevroren aardappels. Een aardappelknol is een levend planten deel en mitsdien zijn vele levensuitingen, welke van volledige planten bekend zijn, er eveneens aan op te merken, zoo o.a. de ademhaling. In wezen komt de ademhaling van planten en dieren op hetzelfde neer en wel hierop, dat lucht wordt opgenomen. De zuurstof, die ongeveer een vijfde deel van de gewoae dampkringslucht uitmaakt, wordt uit de opgenomen lucht door de levende wezens op verschillende wijzen in hun weefsels gevoerd, waar ze zich met de daar aauwezige reservestoffen verbindt. Bij deze verbinding ontstaat warmte, die de bron is vau de dierlijke en plantaardige lichaamswarmte en deze wezens tevens in staat stelt tot het verrichten van arbeid. De reservestoffen veranderen bij dit proces grootendeels in koolzuurgas en waterdamp, die met de uitademing het lichaam weer veriater,. Ademhaling heeft dus tengevolge stof- verlies, die door de voeding weer moet worden aangevuld. Hierdoor komt het dat knol- en wortel gewassen, zooals voederbieten en aardap pelen, tijdens de bewaring' in den winter in gehalte aan droge stof achteruit gaan. De ademhaling toch heeft geregeld plaats, maar stofopname door de voediDg ont breekt natuurlijk bij deze plantendeelen. Minstens gaat voornamelijk op deze wijze, 10% van het gewicht verloren ongerekend verliezen door rotting e.d. De reservestof in de aardappels bestaat uit zetmeel (aardappelmeel), een stof die niet als zoodanig geschikt is om zich met de zuurstof uit de lucht bij de ademhaling te verbinden. Daartoe wordt deze stof in den leveuden knol geregeld omgezet in druivensuiker, dat wel geschikt is om zich met de zuurstof te verbiDden. In gewone omstandigheden houdt de vorming van druivensuiker gelijken tred met de behoefte voor de ademhaling aan deze stof. Terwjjl echter de vorming van druiven suiker vrijwel onafhankelijk is van de temperatuur, neomt de ademhaling bij daling daarvan beduidend in kracht af om bij temperaturen, dicht bij het vriespunt bijna geheel op te houden. Ket is in te zien, dat hierdoor ophooping van suiker plaats vindt, blijkende uit den walgelijk zoeten smaak van dergelijke aardappelen. Zoete aardappelen behoeven derhalve niet be vroren te zijn. Bij verdere daling van temperatuur kan bevriezen wel plaats vinden, doch het is ook wel mogelijk, dat de temperatuur geregeld boven het vriespunt blijft en de knollen alleen zoet worden. Bevroren aardappelen zijn meestal ook zoet. Alleen, wanneer de temperatuurs- daling zeer snel heeft plaats gehad, zal na- natuur merkbare suikervorming uitblijven. Het spreekt vanzelf, dat zoete aardappels voor pootgoed even goed bruikbaar zijn gebleven. Alleen voor de consumptie zijn ze niet geschiki. De zoete smaak is echter zeer eenvoudig weer weg te krijgen. Wanneer we n.l. do aardappelen brengen in een op kamertemperatuur verwarmd vertrek, dan zal duardoor de ademhaling zóó krachtig worden, dat hot overschot aan suiker spoedig weer is opgobruikt. Wanneer de temperatuur lager dan ongeveer 2° Celsius onder het vriespunt daalt, beeft bevriezen der aardappelen plaats. Een bevroren aardappel is dood. Door het uitvriezen van water uit de cellen van den knol slaan dergelijke aard appelen nat uit. Bovendien zijn ze week geworden en gaan na opdooïing spoedig in rotting over. Om bevroren aardappelen nog eenigszins te benutten, kan men ze zoo vlug mogelijk trachten aan het vee op te voeren. Men late de voorraad zoo koel mogelijk staan, maar plaatse de partijtjes, die men opvoert, eerst een poosje in den stal om ze te laten ontdooien. Aardappelen, die bevroren zijn geweest, zijn natuurlijk niet als pootgoed te go- bruiken. Trou wens tegen den tijd van het aardappelpoten zal dat aan dergelijke poters zeer gemakkelijk zijn op Ie merken. H. v. S. TEXEL, 13 December 1913. Overgeplaatst als lichtwachter bij 's Rijks kustverlichting te Eierland de 2e lichtwachter op de Haaks, de heer A. Been. Een week na St. Nicolaas. Getrouw aan de traditie, werd ook nu weder een week na bet Sint Nicolaasfeeat, de maskerade ■herhaald, bekend onder den naam van «Oude SnnderklaasM. Veel bijzonders leverde deze aardigheid echter niet op. Maar wenig gemas- kerden vertoonden zich op de straat zonder evenwel «eenige vertooning// weer te geven. Het zoogenaamde feest was evenwel aanleiding dat vele wandelaars zich langs de straten bewogen. Ter geschikter tijd was de pret gehouden. Tot een volgend jaar maar weder 1 Oudeschild, 11 Dec. In plaats van den heer W. Mets Tz., die tot Kerkvoogd werd benoemd, werd tot Notabel van de Nederl Herv. Gem. alhier gekozen de heer J Wz. Roeper. Gistermorgen om tien uur bracht De Dageraad het bericht mede, dat er op Texelstroom, ongeveer bij de ton van den Rug eene omgekeerde boot dreef. Onmiddellijk verlieten een 4tal schuiten de haven, doch na eenigen tijd kwamen zij zonder iets gevonden te hebben weder in de haven terug. Waal, 11 Dec. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", gisteravond ge houden in cafe Eelman, was, ondanks het min' gunstige weer en de slechte wegen, fliDk bezocht. Vóór de lezing werd als bestuurslid gekozen de heer G Keijser Cz die de benoemiDg aannam. Ais spreker trad op de beer De Jongh, die als lezing ten beste gaf eene novelle van De Buil„Tusschen twee vuren". Na de pauze gaf spr. nog 2 bedragen en wel 1: Benauwde oogenblikken en 2: Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat. Bovendien gaf oen der leden nog een zangstukje te hooren in het Gron. dialect. Ernst en luim wisselden elkander af; naar een en ander werd met aandacht geluisterd. 1-Iet nut, nu reeds 22 jaar oud, mag zich verheugen in veler belangstelling, het aantal leden bedraagt 60. O osterend, 13 D cc. Do Oude Sint-Nicolaas hoeft zich liior niot onbetuigd gelaton. Twee mooio groepon noen dt«ligbed voor hot Witte Ivruisw, waarmedo huldo gebracht word nan dio voreoniging, on con reuzengrnmophoon, waarvan do bak van eon dricwicldo kar hot mocbauiek hoctto te bovatton, die voor 5 centen een mop gaf, trokkon zeer veel aandacht. Mot het verkoopon van liodercn en het zingen bij de grninophoon worden inzamelingen voor het Witte Kruis gehouden. Do recotto zal later meegedeeld worden. Men heeft heel wnt work mooten doen voor do in-ordo-making van con en ander. Verder vortoondon zich nog enkoio gemas- kerdon. Den Hoorn, 13 Dec. Begunstigd door helder weder had hedenavond de viering van Oude Sundorklans plaats, ruim vjjf cri twintig pomnskerden bewogen zich langs ons dorp keurige dnincs die veel van linar pakjes hadden gemaaktvoorts Tip Top twaalf voor een dubbeltje, een Beer, die op zoo oen nvond on misbaar is, te veel om op te noomen, oen pnnr keurige dames, voorstellende Tirolcrs, trok ook de aandacht, liet is opmerkzaam dat er de laatste jaren meer mot de Oude dan met de nieuwo Öunderklaas werk van do inaskerado wordt gc- mnakt; er was veel volk op do straat. Een gezellig Bal, tot olt uur, wnt voor vclon niet mee viel, besloot don nvond. Vlieland. In het logeinont Cupido had Maandag j.l. de nfd. Vlieland van den Bond voor Geheelonthouders ecno algemeene vergadering belegd. Als spreker trad voor het vrij talrijk publiek Ds. A. van der Ileidc van Brilswerd op. De heer v. d. Hcido lichte in zijne rede too do bctcekenis van het in 1914 aan de Koningin nan to bieden volkapoti- onnemcnl voor l'lnatseljjke Keuzo. Spreker wist de aandacht der aanwezigen te hooien door zijne gevoelvolle woorden. Na alloop traden eenigo nieuwe leden tot de afd. Vlieland toe. 11 Dec. Geslaagd voor derde stuurman, gr. stoomvaart, de heer L. Hoekstra, leer), dor zecvaarlk. school alhier. Ilooge landprijzen. Als een bewijs welke hoogo prijzen in dezen tijd Voor land worden besteed, vonden we vermeld dat bjj een veiling van diverse perceelen wei- en bouwland, riet en water, te zamen ter grootte van 8,52,04 H.A., in de vorige week te Grootebroek gehouden, de opbrengst in massa was f45140,— plus de onkosten is er voor een H.A., land alzoo besteed f5625,-, een prijs zeker nog al van beteekenis. 0 Opgepast. In het gezin van een spoorwegarbeider te Gladbach, vervoegde zich een reiziger in linnengoed. De vrouw wenschte echter niet te koopen, omdat haar man niet thuis was. De reiziger bleef echter aanhouden en bracht het zoover, dat de vrouw twee hemden bestelde. De reizi ger gaf voor, dat hij haar Daam niet kon schrijven en liet de vrouw haar naam op een stuk papier voorschrijven, hetgeen ze zonder eenigen argwaan deed. Na eenige dagen kreeg, ze een heel pak, ter waarde van 80 mark thuis gestuurd De vrouw stond geheel ver bluft te kijken en droeg haar man op zich met deze zaak te bemoeien. Hij reclameerde bij den afzeDder doch ont ving tot antwoord, dat het bewijs: de onderfeekening der koopster, aanwezig was en reclames niets zouden helpen. Het geleverde moet betaald worden.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1