Cacao Ne. 2735. Zondag 21 December 1913. 27Bt# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Binnenland. TEN 'S VAN HOU Dit hlad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANQEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buaa op Tax el. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat de volgende publicatie is aangeplakt De Commissaris der KoniDgin in de Provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 3 December 1913 no. 66; Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Noordholland a. de jacht op klein wild, voor zoo verre die thans nog niet is gesloten, en daaronder begrepen de jacht op hout snippen, zal worden gesloten op Woens dag 31 December 1913, met zonsonder gang b. de jacht op grof wild zal worden gesloten op Zaterdag 31 Januari 1914, met zonsondergang; dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aan gehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1914 en van grof wild uiterlijk tot en met 14 Februari 1914 zal mogen plaatshebben. En zal deze in het Provinciaal Biad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 9 December 1913. De Commissaris der Koningin vnd VAN LEEUWEN. Texel, 18 December 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Bij de rondvraag, die daarna volgt, ves tigt de heer Koning de aandacht op de onvoldoende verlichting op achtertuinen te Oosterend bij den toenemenden bouw van woonhuizen aldaar. De Voorz. zegt onderzoek toe. Nog: bepleit de heer Visser de wensche- Ijjkheid van meermalen per jaar, öf toelaten van jongere leerlingen op de Openbare Scholen op de buitendorpeD. De heeren Koning en Mels beffamen de weDSchelijkheid daarvan voor de ouders, doch laatstgenoemde wijst er op dat de paedagogen beweren, dat het beter is dat de kinderen niet vóór hun 7 den levensjaar de school bezoeken. De Voorz. wjjst op de wet L. O. en de geldende veroideningeD. De heer Kikkert oefent critiek uit op de werkzaamheden van gemeentewege aan den Hoornderweg, vindt het weuschelijk dat de wegkanten worden afgegraven en een greppel wordt aangelegd langs het bouw land bij D. Boerhorst. De Voorz. zegt overweging toe. Een discussie tusschen den Voorz, en den heer Bakker die nog beproeft een andere regeling van het secretariepersoneel te tref fen dan door benoeming van een 2e ambte naar, heeft geen resultaat. De verg. wordt daarna door den Voorz. gesloten. TEXEL, 20 December 1913. De Zeevaartschool. In de Memorie van antwoord op de Staatsbegrooting voor 1914, vinden wij onder Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken vermeld dat verhooging tot f 3000 wordt voorgesteld van het subsidie voor de Zeevaartschool op Texel. Waar door Prov. Staten ten deze ook reeds gunstig is beschikt, zal de bouw van een Zeevaartschool nu vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. Bij de Donderdag te Haarlem ge houden aanbesteding, o.a. betreffende het onderhoud der duinbeplanting en daarbij behoorende werken op het eiland Texel, was laagste inschrijver de heer C. G. üoeksen, Terschelling voor f 6690. Donderdagmorgen is de militaire vliegmachine A. L. No. 3 X na een vlucht over Den Helder geland op Onrust, bij paal 9 dicht bij 't water. De inzittenden waren luitenant Ver- steegh en een genie soldaat. Acht vletterlieden vertrokken in een vlet naar Onrust om assistentie te verleenen. Na eenige manoeuvres op Onrust is do vliegmachine weer vandaar opge stegen en in Z.W. richting verdwenen. De aviateur was 's morgens te 11 uur te Soesterberg opgestegen. Te 12,45 vertrok hij van de „Onrust" en landde te 2 uur te Scbeveningen. Na het bijvullen van benzine vertrok hij van daar even voor 3 uur en bereikte te 4,15 weder het vliegkamp van Soester berg. Tel. Vlieland Op de Hors is aangespoeld een red lings- gordel, waarop de volgende merken S.S. Emma, Gefle. Door de stemgerechtigde leden der Ned Herv. Gem. alhier zijn als leden van het Kiescollege herkozen de heeren J. H. de Lange, C. den Hartog, K. H. Visser, J. J. Zeylemaker en J. Bakker Kzn. Als Ouderlingen werden door het Kiescollege herkozen de heeren C. Cupido en K. Bikker Kzn. Als diakenen herkozen de heeren J. Meyer Jzn. en J. J. Wels, gekozen de heer G. Donia. Tot predikant werd beroepen de heer J. G. Steenbeek, Candidaat t/d H.D. te Amsterdam. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maatiden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika on andere knden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedere regel moer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. flo—0[] Vergadering op Vrijdag 19 Dec. 1913, voormiddags lO'/j ure. Voorz. do heerE. G. Gaarlandt, Burgemeostor. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig de beeren Zijm, Langeveld, Kikkert, Bakker, Visser, Mets, Koning en Dijt. Afwezig de beeren Dros, Keesom, Eelman en Beumkes, de twee laatstgenoemden met kennis geving. Na opening van de vergadering door den voorz. werden de notulen gelezen, die daarna onveran derd werden vastgesteld. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling en voorlezing volgt van a. Schrijven van den asch en vuilnisophaler Hontwipper, houdende dankbetuiging voor ver hooging zijner jaarwedde. b. Schrijven dato 1 Dec. van den heer P, Bossen, houdende aanneming van zijne benoeming en mededeeling dat hij hoopt zijne betrekking als directeur van de Zeevaartschool te Texel met 1 Jan '14 of althans betrekkelijk korten tijd daarna te aanvaarden. De voorz. zegt daaraan Dog te kunnen toevoegen, dat de heer Bossen, spr. Zondag j.l. heeft mede gedeeld, dat de beslissing omtrent in functietreding Donderdag, gisteren zou worden genomen, zoodat spoedig iets nader kan worden vernomen. d. Missive van den heer Dir. Gen. der Post. en Telegrafie houdende mededeeling, dat met ingang 10 Deo. te Oosterend een hulptelefoon kantoor voor het algemeen verkeer wordt opengesteld. d. 'id van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging Reglement Alg. Weeshuis. e.id. id. houdende mededeeling van de verdag.ng der beslissing inzake Pensioensbijdrage van gemeenteambtenaren. f. id. van den Min. v. Binnenl. Zaken houdende mededeeling, dat is ingewilligd bet verzoek van den Raad betreffende de drinkwaterleiding, waarbij werd verzocht: le den beer Directeur van het Bureau voor Drinkwatervoorziening te machtigen de noodige onderzoekingen te doen en 2e de kosten te verstrekken als een renteloos voorschot dat niet behoeft te worden terugbetaald, als onverhoopt de plannen r.iet worden uitgevoerd. Sub a tot en met f worden voor kennisgeviDg aangenomen. Nog deelt de voorz. mede, dat niet. alleen c'oor Prov. Staten de gevraagde subsidie voor de Zeevaartschool over 1914 is toegezegd doch tevens bljjkons de Memorie van Antwoord door Min.v. Binnenl, Zaken verhoogiug der subsidie wordt voorgesteld. 2 Benoeming regent en regentes uan Het Algemeen Weeshuis. Tot regent wordt benoemd met 7 stemmen do heer G. D. Kikkert, 1 stem was uitgebracht op de heer Et. Groenewold, die mede opdelystvan aanbeveling voorkwam. Op de aanbeveling voor regentes komen voor do dames T. DaalderBakker en A. PlensMoojen. Met G tegen 2 stommen wordt mej. Daalder Bakker benoemd. 3 Benoeming turee leden uan- en een regentes bij het Algemeen Armbestuur. Tot leden van bet Alg. Armbestuur worden benoemd met resp. S en 7 stemmen, de aftredendo leden, de beeren C. Backer Cz. en C. Stoepker, met de benoemden kwamen onderscheidenlijk op do aanbeveling voor de beeren J. Roeper Wz. Oudesehild en B. Dros Eicrland. Met de aftredende regentes mej. G. Duinker Kikkert kwam op do aanbeveliug voor mejuffr. K. Kooiman—Dros. Mej. DuinkerKikkert wordt met algemeene(8) stemmen benoemd. 4 Voorstel uan den heer D. P. Bakker, betreffende het personeel ter secretarie. De Voorz. deelt mee, dat u. cn w. door niets verplicht waren het verzoek van den lieer Bakker aan het slot van z'n adres in te willigen en niet tot de benoeming van een ambtenaar over te gaan voor dat den Raad is geboord, doch zij wilden den heer Bakker een kans geveo. De heer Bakker zegt den voorz. daarvoor dank. Voorlezing volgt van het adres, waarbij wordt voorgesteld in verhand met het vertrek van den heor Zantema het vroeger genomen besluit tut aanstelling van een 2en Ambtenaar in te trek ken, omdat adressant niet overtuigd is van de noodzakelijkheid van |de aanstelling van een 2cn Ambtenaar, zoolang door den Secretaris nog een nevenbetrekking wordt vervuld en hij meent dat na de voldoende bezoldiging van den Secretaris ook meerdere arbeid kan worden geöiscbt. In verband met dit voorstel stelt adressant verder nog voor den le ambtenbar een verhooging van f 50,'s jaars toe te staan en bij voldoende ijver en geschiktheid den kweekeling Daalder een gratificatie van f25,'sjaars. In een uitvoerig preadvies wijzen B cn w er op, dat de, door ben niet onderschreven, opvatting van den voorsteller in zich zou sluiten, dat het voorstel van b en w 13 Eebr. j.l: oppervlakkig en ongemotiveerd was en verwijzen voor het aantoonen van de noodzakelijkheid van de aanstelling van een 2en Ambtenaar naar het desbetreffend voorstel. De werkzaamheden zijn sedert niet verminderd en het is de besliste overtuiging van b en w dat een andere oplossing dan door aanstelling van een ambtenaar, niet mogelijk is. Wat de nevenbetrekking van den secretaris betreft, B en w hebben telkenmale wanneer daarover in den Raad werd gesproken, doen uitkomen, dat volgens liunne overtuiging de bedoelde nevenbetrekking niet in bet minsi de werkzaamheden ten behoeve van de gemeente benadeelde. Die opvatting is sedert niet gewijzigd, ook niet door de salarisregeling en zij meenen dan ook dat het niet aangaat daarom het waarnemen van een bestaande, tot nu toe vergunde nevenbetrekking te verbieden, zoolang niet met cenige zeker heid wordt aangetoond of vermoed, dat die betrekking de werkzaamheden voor de gemeente afbreuk doet. Hierna krijgt de voorsteller, de heer Bakker bet woord, spreker zegt omdat het onze geachte Secretaris betreft, vooraf te willen verklaren, dat er hoegenaamd geen persoonlijk element tot z'n voorstel dreef, maar uitsluitend bet gemeente belang. Het is nu mogelijk een zuiveren toestand te scheppen, tien maanden geleden wasde bezoldiging van den secretaris f1350,nu f2000 plus emolumenten. Onherroepelijk overtuigend staat bij spr. vast, dat elke nevenbetrekking uit den booze, is, eerst de nevenbetrekking weg dan een 2e ambtenaar. De heer Visser spijt het; dat de. heer Bakker een dergelijk voorstel beeft ingediend, spr. is er van overtuigd, en hij gelooft van alle leden van Raad met hem, dat we hebben een secretaris van de bovenste plank, iemand die zicli geheel geeft aan de belangen van de gemeente. Verder betoogt spr. dat het vertrouwen in den Raad en in b en w niet weinig zou worden geschokt, wanneer op een zoo serieus genomen besluit als de aanstelling van den 2e ambtenaar werd teruggekomen. Door den voorz. wordt gewezen op een eenigszins beieedigendc term van den beer Bakker als bij spreekt van 100 procent-, en spr. noemt het een groote onjuistheid en een onbillijkheid tegenover den secretaris als of liij tot nu toe maar 50 oct. gaf. Bakker, neen maar laten we zeggen 90 pet. De beer Mets zo i bet sneu vinden nu in te trekken, wat stilzwijgend aan den secretaris is toegestaan. De beeren Zijm en Langeveld zjjn het met het door do beeren Visser cn Mets betoogde eens. De heer Bakker voegt de heer Visser toe, dat uit niets blijkt, dat by, spreker, de secretaris niet hoog genoeg acht, maar zegt spr. het komt voor dat de secretaris aan de gemeentebelangen wordt onttrokken. Komt niet voor, zegt do Voorzitter. Ik vind het waarnemen van dio nevenbetrekking boven do waardigheid van den gcachten Secrctnris, zegt de beer Bakker en do verhooging van salaris geelt ons recht op moer arbeid. Staat er geheel buiten, zegt de Voorz. er is niet gezegd, Secretaris hier heb je verhooging nu moet je barder werken, bet is tengevolge eener regeling van jaarwedden die in andere provincies reeds eerdor plaats had. Wij hebben een uitstekende Secretaris voor dezo belangrijke gemeente. Het doet den heer Dijt genoegen te vernemen dat meerdere leden van den Raad blijken geven niet op het voorstel Bakker in te gaan. Wat moest de secretaris van den Rand denken als dit niet het geval waro geweest en zou dit de stemming niet bederven en als gevolg daarvan do werkkracht niet verlammen van een ambtenaar die van zichzelf'overtuigd is te doen wat hij kan voor de gemeentebelangen F Nadat de heer Visser nog heeft verklaard niet de bedoeling tu hebben gehad den heer Bakker te beleedigen en en er nogmaals op heeft gewezen dat de secretaris zich geheel en al wijdt aan de belangen der gemeente, stelt de voorz. stemming voor over het eerste gedeelte van het voorstel bet niet aanstellen van een 2e ambtenaar. Met 7 tegen 1 stem, die vr.n den voorsteller, wordt dit gedeelte van het voorstel verworpen. Het tweede gedeelte van het voorstel, n.l.den lir. C. Jonker als secretaris te verbieden z'n neven betrekking waar te nemen, ondergaat hetzeltde lot.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1