0 Van Houten-s s N°. 2736, Donderdag 25 December 1913. 27rte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. NIEUWJAAR. Bit lilad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- beel Nederland 45 Cts. Niwr Amerika oh andere l .nden met vorliooging der porto's. Adrertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advoienlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewjjsnummora 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Buro op Tkx k l. <S> 0 Knstvisscherij, De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in berinnering: a. dat alle consenten tot uitoefening van de kustvisscherij afgegeven in don loop van het jaar 1912 op 1 Januari a.s. vervallen zijn b. dat op het uitoefenen van kust visscherij, zonder voorzien te zijn van een geldig consent straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekoming van een nieuw consent de vereischte schrif telijke aanvrage ten spoedigste in te dienen. Texel, den 22 December 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. SCHULDVORDERINGEN ten laste der gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die over het dienstjaar 1913 eenige leverantiën ten dienste der gemeente hebben gedaan i lo. hunne vorderingen ten spoedigste in te zenden en wel voor zooveel betrett onderhouds- en herstellingswerken aan gemeentegebouwea enz. aan den gemeente- opzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreft ter gemeente secretarie 2o, hunne vorderingen ïn te richten overeenkomstig een der onderstaande mo dellen Dienst 1913. De Gemeente Texel debet aan Dienst 1913. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 20 December 1913. Burgem. en Weth. vooonoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER, Van week tot week 13—20 Dec. Het staat thans, reeds vast, dat de Tweede Kamer dit jaar niet meer met den begroo- tingsarbeid gereed komt. Marine en Binnenlandsche Zaken blijven voorloopig onafgedaan en mogelijk blijft er nog wel een grooter stuk van de begrootipgen tot Januari liggeD. Leest men de overzichten, dan krijgt men onwillekeurig den indruk, dat de belangstelling in de Kamer, iD de laatste dagen niet bijster groet was. Trouwens, na het lange algemeen debat, dat zooveel tijd in beslag nam, is datgeen wonder, temeer waar de debattea in de laatste dagen weinig belangrijks opleverden. Vooral de belangsielling id de avond- zittiDgen schijnt wel zeer gedaald te zijn en meer dan eens t'ocnde de Kamer in de afgeloopen week 's avonds het beeld van trieste verlatenheid met de minder dan een half dozijn luisterende en niet luisteronde leden. Een der avonden gebeurde b6t zelfs dat de geachte spreker slechts den voor zitter en den betrokken minister tot audi torium had. Dat de belangstelling in de avondzittingen zoo gering was is verklaarbaar en ver schoonbaar. Na do langdurige, vermoeiende dagzittingen kan de lust om ook's avonds nog weer oindelooze redevoeringen aan te hooren niet bijster groot wezen. De avond zittingen zijn bovendien ook een soort strafoefening voor het feit, dat de Kamer leden zich niet weten te bekorten. Zoo lang ze dat niet geleerd hebben zullen de avondzittingen „wel aan do orde van den dag" bljjven. Misschien dat daarin einde lijk echter eenige verbetering zal komen, nu de Kamer dezer dagen het voorstel van het Senioren-Convent de leiders der zeven fracties heeft aangenomen, waar door in het reglement vnn orde zekere grenzen inzake den duur der redevoeringen bij de bcgrootingen zijn vastgelegd, 't Is alleen maar jammer, dat dit voorstel niet eerder behandeld en aangenomen is misschien hadden de heeren dan met een verlicht hart de Kerstvacantie kunnen in gaan en hadden de ministers hun begroo tingen bijtijds binnengekregen. Trouwens de regeling schijnt ook nog niet definitief te zijn; althans de heeren Lohman en Troelstra hebben alvast betoogd, dat ze eerlang herzien zal moeten worden. In ons vorig overzicht vermeldden we reeds het een en ander uit de redevoering van den minister-president. Helder en klaar heeft deze uiteengezet, hoe het Kabinet staat tegenover de verschillende partijen en geheel in overeenstemming met den moeilijken politieken toestand heeft bij tegemoetkoming betoond aan schier alle partijen waar dat maar mogelijk was. Niet het minst ook jegens de rechterzijde inzake de allesbehalve gemak kelijke schoolkwestie. De houding van het Kabinet had moeilijk welwillender kunnen zijn. De minister-president heeft het goed recht inzake den schoolstrijd erkend en aan de rechterzijde de hand ter tegemoet koming toegestoken. En deze heeft die tegemoetkoming aan vaard, ook al kon de minister niet het door de rechtsehe pers voorgestelde compromis aanvaarden. De regeering wil door een staatscommissie de onderwijskwestie laten onderzoeken en ze heeft er geen bezwaar tegen om tegelijk met de herziening van art. 80 der Grondwet ook een herziening van het onderwijsartikel in overweging te nemen als de Staatscommissie met een voorstel daartoe vroegtijdig komt, Maar verder ook wenschte ze niet -te gaan. De katholieke kamerfraktie was de eerste die van de rechterzijde met dit stand punt genoegen nam en onder bravo's der Kamer kwam de heer Loeff, mededeelen dat de Katholieken geen reden hadden langer te weigeren zitting te nemen in do Staatscommissie voor het onderwijs En de Christelijk Historischen volgden. Het langst bleven de anti revolutionairen zich nog verzetteD en hun Woordvoerder de heer van der Voort van Zijp bleef de eisch handhaven financieele gelijkstelling met behoud van de paedagogische vrijheid. Doch de minister weigerde beslist eenige belofte van dien. aard te doen. En ten slotte heeft de Kamerfractie ook besloten zich niet aan de Staatscommissie te onttrekken. Het door de regeering gewenschte onder zoek zal dan nu kunnen plaats hebben en alle partijen zullen daaraan deelnemen. Dit aanvankelijk resultaat geeft weliswaar nog geen waarborg dat de onderwijskwestie tot oplossing zal komen maar toch er is thans een kans. En dat mag zeker wel het belangrijkste resultaat worden genoemd van de begrootingsdebatteu, die zoo breed voerig waren als schier nooit te voren. Moge het extra parlementair Kabinet blijken te zijn een Kabinet van verzoening —o-o—o— Te Bloemfontein heeft Dinsdag een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Onthuld werd bet gedenkteeken voor de vrouwen en kin leren der boeren, die in den Zuid-Afrikaanscben oorlog om het leven gekomen zijn. De herinnering aan den rampzaligen oorlog zal nog lang na leven in h6t hart van het Zuid-AfrikaaDsche volk de wonden in zoo menig bart geslagen zijn nog te nauwernood geheeld het verlies van de onafhankelijkheid zal door het volk der Boeren nog lang en diep betreurd worden Maar langer nog dan dat alles zal in Zuid-Afrika de herinnering voortleven aan de vie6selijke concentratie kampen, waarin zoovele boerenkrijgers hun vrouweu en kindereu verkommeren en sterven zagen. Toen het geweld van het zwaard en de militaire overmacht niet konden slagen om do de dappere strijders tot onderwerping te brengen, richtte de overweldiger de beruchte vrouwenkampen op waarin tengevolge van slechte behan- doling en ontbering zooveel vrouwen eD kinderen vielen als slachtoffer en waarvan het moordadig karakter in die dagen zoo juist geteekend werd in het gedichtje dat aanving met Hoort gij die kreten, roepend uit de kampen Van hen die lijden, naamlooze rampen Hoort gij die kreten naar deu hemel stijgen, Sprekend van jammer' Zuid Afrika komt langzamerhand de ge volgen van den oorlog weer te boven. De Engelscho regeering heeft leeren inzien dat het vertrouwen kan stellen in het trouwe volk der Boeren en de' band van den over- heerscber drukt thans niet zwaar meer, Langzamefhand begint men zich met den nieuwen toestand te verzoenen, al wijst het optreden van generaal Hertzog in den laatsten tijd er ook op, dat tegen een ver- engelschen van het oude Ilollandsche ras gewaakt wordt. En het jonge geslacht dat thans opgroeit en straks de plaats der oude Boeren zal innemen zal zich nog beter ku nnen schikken onder het Engelscho oppergezag. Maar de herinnering aan de meer dan 20,000 vrouwen en kinderen, die het leven lieten in de beruchte concentratiekampen zal van het eene geslacht op het andere overgaan. En het gedenkteeken, dat Dinsdag te Bloemfontein onthuld werd, zal die herinnering levendig houden De onthulliug van het monument, ge wijd aan de nagedachtenis der vrouwen en kinderen, en dat in de nabijheid van Bloem fontein verrees, had plaats door mevrouw Steyn, de eebtgenoote van den ex-president. Redevoeringen werden gehouden door Botha, SteyD, de Wet en de'la Rey en eenige commando's boeren losten salvo's saluutschoten. Trots veel tegenwerking is het gedenk teeken tot stand gekomcD, dat niet bedoeld is als een verwijt aan de Engelsche natie maar als een herinnering aan dappere boerenvrouwen. Ook uit ons land zijn er bijdragen voor geschonken. En menig hart zal het ook goed hebben gedaaD, dat er onder de vele kransen, die aan den voet van het gedenkteeken werden neergelegd, ook een was van de vorstin, die in de benarde dageri den ouden Paul Kruger gedacht, de Koningin van Nederland. o—o—o De kwestie der Turksche eilanden in de Egeische Zee wacht nog altijd op een regeling door de mogendheden. Door de Engelsche regeering is thans een nota ge richt aan de andere regeeringen die aan de gezantenconferontie to Londen doelnamen waarin nader eeD voorstel tot regeling der eilandenkwestie aangeboden wordt. Door de voorbarigheid van de Fransche pers zijn deze voorstellen, die nog niet voor publi citeit in aanmerking kwamen, openbaar gemaakt en daardoor weet men thans hoe Engeland de kwestie wenscht te regelen. Het stelde aan de mogendheden voor dat Griekenland het bozette gebied half Januari zal behooren te ontruimen. Voor de con cessie die Griekenland in Epirus moet toestaan zal het echter schadeloos dienen te worden gesteld. Daarom, laat Engeland dan ook do vroegere eisch, dat Griekenland Chios en Mytileno zal opgeven, niet gehand haafd. Alleen wenscht de Engelsche regee ring dat Griekenland voldoende waarborgen zal geven dat het op die eilanden geen vorsterkingen of een vlootstationB zal op richten en dat het maatregelen zal nemen tegen smokkelarij op den tegenover gestelde oever. Behalve Imbros on Teredos zullen alle eilanden, die do Grieken thanis bezet houden, Grieksch wordeD. Wat voorts de regeling omtrent de andere Turksche eilanden betreft, die thans nog door Italië bezet worden stelt Engeland voor, dat deze aan de Turken terug zullen worden gegeven, zoodra het de vredes voorwaarden van Lausanne uitgevoerd heeft, n 1, al hun troepen uit Lybië hebben terruggetrokkeo. Het is nog niet gebleken hoe de andere mogendheden over deze Engelsche voor stellen denken. TEXEL, 24 December 1913, Naar wjj vernemen is door de Java-China—Japanlijn een beker be schikbaar gesteld ter aanmoediging van sport en athletiek op het eiland. Bij het Zaterdag te 's Gravenhage gehouden examen voor stuurlieden, slaagde o. m. als 3e stuurman groote stoomvaart de heer C. G. F. Stenger van de Zeevaartschool alhier. Do uitslag vanj de herstemming voor een Heemraad en een Hoofdinge land voor den polder Waalenburg Maan dag gehouden, was als volgt Ingeleverd waren 94 stembrieljes (er konden worden uitgebracht 106 stemmen) Yoor Heemraad bekwamen de heeren R. P. Keijser Sz. 52 stemmen Jb. Az. Eel man 38 Van onwaarde wareD 4 stemmen. Gekozen de heer R. P. Keijs ir Sz. Voor Hoofdingeland bekwamen de heeren Corn. S. Keijser Cz. 49 stemmen L. C. Keijser Sz. 40 Van onwaarde waren 5 stemmen. Gekozen de heer Corn. S. Keijser Cz. TEXELSCHE COURANT. RjöNA Cacao Euenals uorige jaren willen wij onze lezers de gelegenheid bieden om bij de jaarwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten door middel uan ons blad aan ^familie, urienden en bekenden te doen. De prijs uan zulk een aduertentie, niet meer dan 5 regels beslaandej is 20 Cents bij uooruitbetaling. Vriendelijk uerzoeken wij, die adu. ons TEN SPOEDIGSTE (uoor den Oudejaarsdag) te doen toekomen. Wij herinneren er,aan dat uoor ons NIEMAND rondgaat om zulke adu. op te uragen. De Uitg.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1