Gemengd Nieuws. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat de weg langs den Zeedijk tusschen Oude- schild en Nieuweschild voor het verkeer van rij- en voertuigen, mits niet hooger geladen dan 2,80 Meter, van heden af weder geopend is. Texd, den 24 December 1913. Burgem. en Wethouders vnd., GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Naar wij vernemen zal de heer P. Bosse, benoemd directeur aan de Zeevaartschool alhier, met 1 Januari in functie treden. Als een bijzonderheid deelt men ons mede dat er thans op de boerderij van den heer F. van Hoeve te Axel in Zeeland reeds 70 joDge lammeren zijn geboren, welk aantal tegen Januari a.s. ongeveer 160 kan bedragen. Oosterend, 22 Dec. „Nut en Genoegen" hield hier j. 1. Zaterdagavond hare gewone December- vergadering, waarin de heer B. Elzer als lezing gaf „Ongenoode gasten" en als bijdragen„Hoe moeder Knol het volkslied zong" en „de kus en de jaar getijden." Applaus volgde op elke voordracht. De heer G. Plaatsman wekte de lach lust der aanwezigen op met „Vrouw Grietje doet een plezierreis", terwijl de heer J. Daalder Dz. debiteerde„de waarlijk zieke? Een toekomstbeeld en de Milicien." Een en ander slaagde naar wensch. Met dank en een tot weerziens in het volgend jaar werd deze goed bezette vergadering gesloten. Oudeschild, 22 Dec. Vrijdagavond j.l. hield de N.V. Schip persvereniging „Oudeschild" te Oude schild hare huishoudelijke jaarvergade ring. Door een der directeuren werd rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar gedaan. De rekening werd nagezien en goed gekeurd. Bij de daarop volgende be stuursverkiezing werd de aftredende directeur, de heer A. Boon met bijna algemeene stemmen als zoodanig her kozen. In plaats van den aftredenden Com missaris, den heer F. Blom Jz. die niet dadelijk herkiesbaar was, weid tot com missaris gekozen de heer C. Mz. Zegel. Na bespreking van eenige meer of min belangrijke zaken de vereeniging betreffende, werd de bijeenkomst te ruim 10 uur gesloten. De Cocksdorp Voor de goed gevulde zaal in het logement De Hoop besprak de heer Tjebbes directeur der Zeevaartschool te den Burg tal van onderwerpen, welke verband houden met de opleiding, het leven en de vooruitzichten van stuurlieden. Op aangename wijze wist spreker zijn gehoor te boeien, ook bij de verklaring der lichtbeelden, welke betrekking hadden op scheepsbouw en sterrenkunde. Ook genoot men van de platen, welke gezichten gaven uit onze koloniën en andere streken der aarde. Hoogst voldaan keerde men huiswaarts en ongetwijfeld zal het den heer Tjebbes gelukt zijn bij zijne hoorders heldere denkbeelden te hebben opgewekt omtrent het doel eener Zeevaartschool. Vlieland. De 2de openbare bijeenkomst van „Nut en Genoegen" was in hotel Meyer zeer goed bezocht. De heer de Jong, de nieuwe voorzitter, heette de aan wezigen welkom, waarna de heer Wels eene korte leziDg hield. „De Kwajongens streek" vond veel bijval. Daarna volgde het op 't programma vermeld Haagsch blijspel van Corn. Noord wal„De Refe rendaris-titulair." Waar in zeer korten tijd van voorbereiding de spelers een zoo volkomen geslaagd geheel ten tooneele brachten, moet allen daarvoor hulde worden gebracht. Het publiek heeft genoten van het mooie spel van de vertolkers der hoofd- zoowel als der k einere rollen. De keuze van het geestige stuk mag worden geroemd. Het was een prachtige avond voor Nut en Genoegen. Een zeer gezellig bal hield velen nog eenige uren tezamen. „handleiding voor het zaaien en planten van de meest gebruikelijke Groentenzaden11is de titel van een werkje uitgegeven door de Maatschappij Zaadhandel van ouds „De Korenbeurs" te Alkmaar. Dit behandeld in uitgebreiden zin alle groenten welke zoowel in groote als kleine tuinen worden verbouwd. Het is een uitmuntende leiddraad, welke voor vele tuinders zeker een welkome gids zal zijn. De prijs van 15 cents is niet hoog. Uit het Rott. Nbl. Een der bladen bevat de navol gende advertentie Spiritisten. Een medium biedt zich aan bij ernstige menscben aan huis. Zoo veel mogelijk overtuiging te geven van het Hoog Edele werk, brengt op verzoek een kamer vol geesten mee van andere planeten. Niet goed, geld terug. Een toet op rijm. Een berijmde commentaar op een wet is tot nog toe een zeldzaamheid. Bij Broeze en Comp., te Breda is er nu een verschenen op de Wet op het Arbeids contract. In het gebruik kan dat heel genoeglijk worden Zoo kan mevrouw b.v. een nieuwe dienstbode als volgt instrueeren De opzeggingstermijn is gelijk aan den tijd Die tusschen twee opéén volgende [betalingen leit. Betaalt men de meid dus elke maand [vast, Dan heeft men ook maar éën maand last, Als men herrie krijgt en men zegt haar op Dan toont ze u één maand maar „een kop" Het komt het Vad. voor dat dit, op noten gezet en gezongen, wel effect zou maken. Er is ruimte voor een zeer veel soortige bezetting, b.v. de meid (sopraan), mevrouw (alt), meneer fbas), vrijer van de meid (tenor) politieagent (bariton) voorts koor van mevrouwen, een koor van dienstmeisjes, enz. Het wintert in Zuid-Frankrijk. Terwijl er in Noord- en Midden-Frankrijk voor den tijd van het jaar zachte tem peratuur heerscht die af en toe door een paar koude dagen wordt afgewisseld, wordt uit Toulon en de geheele kust streek tot Nizzi en Monte-Carlo strenge vorst gemeld. Vooral in de omstreken van Toulon is het vinnig koud. Alle wateren zijn door het ijs gestremd. Men vreest voor schade aan de voorjaars boomen en bloemen. Vele vruchtboomen stonden in vollen blooi, wat volgens sommigen een zeker teeken is van een langen strengen winter. 't Moet er maar afkunnen. 50-jarig jubileum der Staatsspoor. Naar wij vernemen, is dezer dagen aan het personeel der Staatsspoor, dat 25 jaren en langer in dienst der maatschappij is, de gratificatie van 30 dagen bezoldiging uitgekeerd. Deze gratificatie met getuigschrift werd aan 3000 a 4000 personen uitge reikt tot een totaal bedrag van ongeveer f300,000. Naar ruwe schatting zal deze bij het 50-jarig bestaan der maatschappij door directie genomen maatregel, voor het overige in dienst zijnde personeel, dat thans nog geen 25 dienstjaren telt, van de maatschappij in de toekomst nog een som vorderen van ongeveer f2,000,000. Behalve bovengenoemde bedragen, be taalde de Maatschappij ter gelegenheid van haar 50 jarig jubileum aan het ge heele personeel uit, varieerende van 1 tot 14 dagen bezoldiging, welke feestgave haar ongeyeer f -500,000 kostte. Voorwaar respectabele cijfers Tel. De staking der traioler visschers te IJmuiden. Zaterdag is door de directie van de Algem. Visscherij-Maatschappij te IJmui den aan het personeel de volgende ken nisgeving gezonden „Aangezien tengevolge van werksta king, de Maatschappij op 31 December a s. haar hoofdbedrijf reeds gedurende ruim twee maanden niet meer zal hebben uitgeoefend ziet zij zich genoodzaakt met ingang van 1 Januari 1914 haar nevenbedrijven stop te zetten. Al haar thans nog in dienst zijnde zeelieden en andere werknemers kunnen zich dus met ingang van dien datum als uit den vasten dienst der Maatschappij ontslagen beschouwen. Het voor het onderhoud van en het toezicht op de vaartuigen, na dien datum benoodigde personeel zal te zijner tijd in daggeld worden aangenomen. Vrouw en geld weg. Een winkelier te Haarlem heeft bij de politie te Haarlem aangifte gedaan uit een geldkistje te vermissen ruim f 1000 benevens een spaarbankboekje groot f 1100 en uit de toonbanklade f 40. Dit geld behoorde op f 200 na, aan zijn vader, voor wien hij de zaak drijft. Hij verdenkt van dezen diefstal zijn vrouw, die de echtelijke woning heeft verlaten. Uit het Leidsch Dbl. In de Vereenigde Staten schijnen buitengewoon veel Zondagsjagers te zijn en dat de sport, zooals zij die beoefenen, niet zonder gevaar is voor hun mede- menschen, wordt duidelijk uit een sta- tistiekje in een Chicago'sch blad. In het nu geëindigde jachtseizoen zijn niet minder dan 135 menschen „bij on geluk" doodgeschoten en 140 menschen zwaar gekwetst. Het aantal stuks dood geschoten vee is vreeswekkend en den boeren is haast onberekenbare schade berokkend. Een boer te Lee in Mas sachusetts had, om verdere rampen te voorkomen, al zijn koeien witte lakens omgehangen en er de woorden op ge schilderd „Schiet me niet dood, ik ben een koe Beëediging. In de „Limb. Koer." wordt verteld van de beëediging van een nieuw gemeente raadslid in een Limburgsch grensdorp. Terwijl de burgemeester op plechtige wijze en met heldere stem de eedsformule voorlas, en het nieuwe lid prinselijk op zijn zitvlak bleef rusten, voegde zijn naastzittend collega-raadslid in de practijk meer bedreven hem waar schuwend toe „Stangk op waarop het nieuwe lid, altijd nog geklonken aan zijn zetel, den wijs- en middenvinger van de rechterhand in de hoogte stak en in stede van de gevorderde formule uitriep „Stangk op!" De Raad scheen daarin het bewijs te zien, dat de man volkomen geschikt en bekwaam was eok lid van het dagelijksch bestuur te worden en benoemde zijn snugger nieuw medelid tot wethouder. in zijn dorp de volksgezondheid te be vorderen had, en hem gevonden hebbende vertelde hij, wat hem in het genot van zijn woning hinderde en verzocht om voorspraak in de commissie, waar het gold de oorzaken van de geur weg te nemen. Znlk een geur was immers vreeselijk ongezond. Doch hoe had deze modern9 mensch gerekend buiten de rustige wijsheid der dorpsfilosofen. Wat hij in zijn moderne onnoozelheid voor een vergissing en wel voor een zeer misselijke vergissing had aangezien, bleek onder de toelichting van het ge- zondheidscom mielid een en al practisch vernuft. Want, zei deze heer, het is allerminst ongezond, dat al dat lekkers in jullie sloot loopt, doch juist heel ge zond, want.... vroeger werd er geregeld slootwater gedronken, maar dat is nu te vies, zoodat jullie, zuiver water drin kend, veel minder ziek zijn dan vroeger, al riekt de sloot nu niet precies naar boschviooltjes. Toch roei wat erg. Het gebeurt zeker niet alle dagen, dat iemand, die reeds overgrootvader is er nog een zoontje bij krijgt. Te Winschoten is dit wonder geschied. Een 74-jarige werkman deed aangifte van een kind, waarmede zijn nog jonge ecbtgenoote hem verblijd had. De man is voor de derde maal gehuwd. L. D. Een buitenhuisje voor allen. De voogdij van het Diaconie-gasthuis te Groningen heeft aan de 43 conven- tualen, die rentetrekkers zijn 75 cent uitgekeerd. In de overblijvende f 1,25 zullen alle verpleegden (thans lll)deelen, daar hiervoor Zondags V» pond vleesch aan ieder bij het middageten en jaarlijks een paar nieuwe schoenen wordt ver strekt. De vrouwen ontvangen om de 10 dagen V2 pond suiker, de mannen 'A pond tabak. Zoo mogelijk enkele kleedingstukken. Salarisuitkeering vervroegd. Aan de ambtenaren der Gemeente Amsterdam zal op 23 December reeds het salaris worden uitgekeerd, inplaats van op 31 dezer. Dit geschiedt op verzoek van ambte naren, omdat zij anders geen „onbe zorgde Kerstdagen" konden hebben. Hoe zullen zij het dan met Januari wel moeten maken. Iets voor visschers. In den laatsten tijd hoort men nogal eens van merkwaardige karpervaDgsten in de wateren van Haarlemmermeer, doch van een massa vangst, zooals een 3-tal heeren uit Hillegom in den Venne perpolder hadden, hoorden we nooit. In een 3-tal slooten van dien polder leverde de visscherij niets op dan een paling als een slang, doch in de vierde kreeg men in twee trekken meer dan 50 E.G. zulke zware karpers, als men ze zelden ziet, en eigenaardigop één na alle van het manneljjk geslacht. O.H.Ct. Er sneuvelen velen. Ongeveer" 60 oudjes te Millingen kun nen wekelijks hun „pensioen" halen aan het postkantoor. In de laatste weken zijn echter reeds een 5-tal personen, wien het pensioen al was toegekend, overleden. U. D. Aan één der Amsterdamsche scholen werd dezer dagen het volgende briefje ontvangen „Mijnheer daar ik Gerad thuis heb moete houde is de reden als dat van mijn andere zoontje de scboene zoo stuk ware en daar die beter leert als Gerad zoo heb ik de schoene van Gerad de andere aangedaan om naar school te gaan.(De School.) Ook bevordering der volksgezond heid. Uit een der kleine plattelandsgemeen ten rondom Rotterdam wordt en merk waardig geval verteld. Men heeft daar een rijtje nieuwe huizen gebouwd. De rioleering dier huisjes mondt uit in de sloot er vlak achter. Vanzelf geeft zulks aanleiding tot „geur". En daar de geest van het monernisme ook al in zulke dorpen is doorgedrongen, meende de bewoner van zoo'n huisje, dat hij dien geur niet als een noodwendige en onvermijdelijke bezoeking moest opnemen doch dat hij zijn best er voor moest doen om ver betering te krijgen. Waarvoor zijn immers anders de gezondheidscommis sies Onze vriend ging dus op zoek naar een van do leden der commissie, welke Belastingbiljetten die veel te laat worden uitgereikt. Vorige week werd een groot deel der burgerij van Amsterdam verrast met het aanslagbiljet der Plaatselijke Inkomsten belasting a 5*A percent. In den linkerbovenhoek staat„Be lastingjaar 1913/1914 1 Mei-30 April" terwijl de achterzijde van het biljet vermeldt, dat voor November reeds zooveel betaald moet zijn. Verwondering wekt het, dat de ge meente er niet een waarschuwing a 5 cent» bijgedaan heeft om tot betaling aan te sporen. Stand. Zuigelingenkeukens 1 Een adres aan den Amsterdamschen Gemeenteraad van de Sociaal-democra tische Vrouwenclub om van gemeente wege zuigelingenkeukens in verbinding met consultatiebureaux voor zuigelingen op te richten en zoogpremies uit te loven, heeft aanleiding gegeven tot een zeer uitvoerig praeadvies van Burgem. en Weth. De hoofdstrekking hiervan is, te betoo- gen, dat de gemeente verstandig zal doen op het oogenblik zich van bemoeiing met deze zaak te onthouden. Zij zouden het echter wel aanbevelenswaardig achten aan de Amsterdamsche Vereeniging voor Zuigelingen een jaarlijksch subsidie van f 500 toe te kennen, indien deze er toe kon komen haar werkkring zoodanig te wijzigen, dat zij zich meer dan tot nog toe kan wijden aan de bevordering van de natuurlijke zuigelingenvoeding. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. KERSTMIS. De directeur van het Post- en Tele graafkantoor maakt bekend, dat de dienst gedurende de beide Kerstdagen door alle kantoren op het eiland zal worden uitgevoerd als op Zondagen, behalve dat op den 2den Kerstdag aan de loketten geldzaken zullen worden behandeld en pakketten worden aange nomen. Den Burg, 24 Dec. 1913. De dirtCeur voornoemd, RENIER.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2