i ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Boro op Tex e n N°. 2737. Zondag 28 December 1913. 27"* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. p NIEUWJAAR. ft n. d Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l-.nden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodore regel moer 5 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. Kustvisscherij, De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering: a. dat alle consenten tot uitoefening van de kustvisscherij afgegeven in den loop van het jaar 1912 op 1 Januari a.s. vervallen zijn b. dat op het uitoefenen van kust visscherij, zonder voorzien te zijn van een geldig consent straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekoming van een nieuw consent de vereischte schrif telijke aanvrage ten spoedigste in te dienen. Texel, den 22 December 1913. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. SCHULDVORDERINGEN ten laste der gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die over bet dienstjaar 1913 eenige leverantiëo ten dienste der gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste in te zenden en wel voor zooveel betreft onderhouds- en herstellingswerken aan gemeentegebouwen enz. aan den gemeente- opzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreft ter gemeente secretarie 2o, hunne vorderiagen in te richten overeenkomstig een der onderstaande mo dellen Dienst 1913. De Gemeente Texel debet aan Dienst 1913. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 20 December 1913. Burgem. en Weth. vooonoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER, XXVII. Het water in den grond. Dat water in den bodem voor den groei van alle gewassen een onmisbare factor is, zal wel door niemand bestreden worden. Over al de gunstige werkingen welke door een voldoende watervoorziening van den grond kunnen worden verkregen, zullen wij dan ook nu niets zeggen. Men kan van het goede ook te veel krijgen, zegt evenwel het spreekwoord en waar dat goede water is, heeft men er in den grond dan al heel gauw te veel van. Zoodra het water in een bodem, waarop planten moet groeien, tot aan, of tot dicht bij de grondoppervlakte niet alleen de uiterst fijne kanaaltjes, maar eveneens de grootere holten opvult, is er te veel water. Waardoor is dat nu zoo schadelijk In de eerste plaats, doordat water en lucht niet op dezelfde plaats tegelijk kunnen zijn en daar aanwezigheid van lucht een even belangrijke levensvoorwaarde is voor de landbouwplanten, volgt de schade van te veel water hier heel duidelijk uit. In de tweede plaats is een natten grond in het voorjaar lang koud ea ook daardoor achterlijk in den groei, terwijl het bewerken ervan öf Diet of slechts od voldoende op tjjd kan geschieden. Het grondwater moet steeds zoo diep mogelijk onder de bodemoppervlakte bljjven. Voor de verschillende grondsoorten kan dit niet gelijk zijn, wijl do eene bodem veel hooger het water uit het grondwater naar de bovenste lagen, waar de plantenwortels zich in hoofdzaak bevinden kan .opzuigen" dan de ander. Hoe zandiger een grond, hoe minder diep de grondwaterstand, althans in den zomer, mag zjjn. In den winter is het onvoorwaardelijk aan te bevelen: houd het peil zoo laag mogelijk! De watervoorziening door neerslag, gepaard met geringe verdamping en de geringe waterbehoefte der planten in den winter, is in dit tijdperk van het jaar, altijd voldoende. Door het peil laag te houden, geeft men de lucht gelegenheid vrij diep in den grond door te dringen, waardoor ver schillende nuttige scheikundige processen kunnen plaats grijpen, die den bodem vruchtbaarder maken. Men maakt op die manier een dikkere grondlaag voor de wortels der plaDten tot bewoniDg geschikt, waardoor men meer van het eventueel aanwezige bodemkapitaal kan profiteeren en bovendien in tijden van droogte de gewassen in totaal over meer water kunneu beschikken. Hoe geheel anders is echter de toestand, wanneer in een groot gedeelte van het jaar het water tot boven in den grond staat, als de slooten tot de kanten vol staan, in kuilen op het land het water te voorschijn komt, en het voorjaars in de ploegvoor te voorschijn dringt. De bovenste grondlaag kan zich nog vrjj wel herstellen van deze mishandeling, doordat ze in onmiddelijke aanraking met de levenwekkende dampkring is. Op vrij geriDge diepte daaronder echter is de grond vergiftigd, niet alleen doordat wegens gebrek aan lucht de gunstige bodem processen uitbleven, doch ook, doordat er schadelijke omzettingen hebben plaats ge had. Slechts de bovenste grondlaag is in staat behoorlijke gewassen voort te brengen en met behulp van zware bemesting geeft een grond, die te nat is geweest, flinke oogsten, Komt er echter een ecnigszins langdurige periode van droogte, dan geven dergelijke gronden het altijd het eerst op. alweer doordat de wortels naast het voedsel ook het water voornamelijk uit een te dunne grondlaag moeten halen. Houd in den winter het grondwaterpeil zoo laag mogelijk, dan kunt ge uw bemes tingen langzamerhand matigen en uw gewassen kunnen in den zomer het best de droogte weerstaan. Op niet te onvrucht bare flink ontwaterde bouwgronden zijn de droogste jaren voor den akkerbouwers het best. Moge deze korte, helaas onvolledige uit eenzetting, voor meerderen mede een prikkel zijn om minstens even energiek en afdoende te strijden tegen het water binnen onze dijken als tegen den erfvijand daarbuiten. H. v. S. TEXEL, 27 December 1913. De voorbije dagen. Ofschoon volgens den kalender de winter is aangevangen, he9ft de wintervorst zich nog niet laten gelden. Sneeuw en ijs bleef achterwege, dit laatste zeker wel ten spijt van de liefhebbers van schaatsenrijders, die er zich wellicht op hadden gespitst om met de feestdagen laDgs de gladde baan te zwieren. Was zulks een teleurstelling, erger nog was het dat het onaangename weder zelfs de gelegenheid benam tot het maken van een frissche wandeling. Somber en triest als het weder was, vond men zich genoodzaakt in den buiselijken kring genoegen te vinden, dat dan ook zeker wel zal ziju gevoüden. In den namiddag van den tweeden Kerstdag had in de Herv. Kerk alhier de kerstfeestviering plaats met de kin deren van de Zondagschool. Een mooie kerstboom was in het midden van het kerkgebouw opgericht, de lichtjes er in schitterden en blonken recht vriendelijk de bezoekers toe de geschenken er aan bevestigd, deden de jeugd een blijde verrassing wachten. Evenals vorige jaren wisselden ver tellingen, het zingen van liederen en onthaal der kinderen, elkander af. Het feest geopend met gebed en gesloten met dankzegging, was een aangename avond voor allen jdie naar deze feest viering waren opgegaan. De oudste kinderen van de Alg. Be waarschool zagen zich met de Kerstdagen een keistteestvieriDg bereid ten huize van den E.Achtbare Heer Gaarlandt. De traditioneele kerstboom en de erbij behoorende geschenken ontbraken naar men zich kan denken, daarbij niet. Uitvoering U. d. I. De Alg. Bewaarschool had Vrijdag, 2e Kerstdag, een goeden dag, talrijk was de opkomst naar de uitvoering, die U. d. I. gaf tot stijviog van de kas van bovengenoemde inrichting. De voorz. van het bestuur der Be waarschool de heer Pisart, was dankbaar gestemd en bracht in openings- en slui tingswoord bizonderen dank aan allen die tot het welslagen van den avond meewerkten. Wij zullen niet allen in't bijzonder noemen die door spr. werden bedacht, doch enkel meedeelen, dat tevens dank werd gebracht ook aan hen die bij gelegenheid van 't St. Nicolaasfeest de kinderen zoo aangenaam verrasten en vooral aan mevrouw Gaarlandt voor de moeite en kosten zich getroost om 65 van de 83 kinderen, de jongsten waren thuis gebleven, een zoo heerlijk Kerstfeest te bereiden. Naar wensch geslaagd is onze alge- meene indruk; zoowel de dramatische klucht „de Buren" als de voordrachten, werden uitstekend vertolkt. 't Is liefhebberijwerk en ieder spant zich in om aan het welslagen van het geheel bij te dragen, wij willen dus onze lust bedwingen om over de uitmuntende vertolking van „Het paartje van Krop- wolde, Janus naar Entos en de Zes boerinnen" uit te wijden en volstaan met te herhalen: „naar wensch ges'aagd". Alle aanwezigen hadden een genoe- gelijkeD avond en door de belangelooze medewerking van eigen muzikale krach ten mocht de kas der bewaarschool een zeker niet onbelangrijke stijviog onder vinden. Niettegenstaande of juist door het ruwe weer, mogelijk ook in geen enkel ver band daarmee, hield een gezellig bal eeG deel der aanwezigen nog gerui- men tijd bijeen. O osterend, 26 Dec. Thans kan medegedeeld worden, dat „de Oude Sinterklaas" voor het Witte Kruis heeft opgehaald een netto bedrag van f13,196. De Zondagsschool der Hervormde Gemeente viert hier heden in het kerk gebouw feest. Er is een fraaie kerst boom opgericht. Oudeschild, 26 Dec. Bij Koninklijk Besluit van 20 Dec. is met ingang van 1 Januari 1914 be noemd tot commies der Posterijen en Telegrafie de heer C. D. Schaap. De Cocksdorp De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen stolt voor de Cocksdorp en Elerland de gelegenheid open om, behalve de gewone leesboeken, ook vak en studie boeken op het gebied van land- en tuin bouw en van handwerk nijverheid en handel te lezen door tusschenkomst van den heer Th. Reuvers, boekbeheerder alhier, kunnen genoemde werken het geheele jaar, behalve in do maand Augustus, worden aangevraagd. Catalogussen worden op aanvrage verstrektde kosten zijn zeer gering. Den H oom, 24 Dec. Heden spoelde aan het strand vanaf paal 7 tot 13 eenige schroten aan zonder merken. Ze zijn door don strandvonder opgeborgen. Hedenavond had in de Ned. Herv. kerk de Kerstfeestviering plaats van de alhier bestaande Zondagschool. Velen waren naar het kerkgebouw getogen om de kinderen te zien genieten op zoo'n avond. Evenals voorgaande jaren werden allen rijkelijk onthaald en kreeg ieder een aandenken mede naar huia. Vlieland. De heer J. G. Steenbeek, candidaat t./d H. Dienst te Amsterdam, heelt voor het beroep naar deze gemeente bodankt. Op het Noordzeestrand zijn planken aangespoeld gemerkt H H De heer P. Sieben, leerling der Zeevaartschool alhier, is geslaagd voor derde stuurman gr. stoomvaart. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur, bepaalde de kantonrechter de vergoeding voor do Diaconie Oude Vrouwen-, Mannen- en Bestedelingen Huizen der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, van de verpleegden die staatspensioen ontvangen op f 1,30, zoo dat voor deze verpleegden f 0,70 zakgeld overblijft. Hbl. Uit het Rott. Nbl. De vierkante stuivers zijn er. Het eenige „mooie" van deze munt stukjes is, dat het voortaan vierkant onmogelijk is ze voor een kwartje uit te geven of te ontvangen. Onze koloniën en de mogendheden. De heer W. A. v. Aken, gepens. zee officier en schrijver van de brochure ,,'s Lands welvaart in gevaar," heeft in een voordracht over de Nederlandsche marine voor de Haarlemsche afdeeling van „Onze Vloot" medegedeeld, dat hij uit betrouwbare bron had vernomen, dat Amerika en Australië, die beide belang hebben bij het Nederlandsch blijven van onze koloniëu in A?ië. do toezegging zouden hebben gedaan Nederland hij een eventueelen aanval op Oost-Indiö te steunen, wanneer onze vloot io behoor lijken staat zou worden gebracht. TEXELSCHE COURANT Eoenals oorige jaren willen wij onze lezers de gelegenheid bieden om bij de /jaarwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten door middel uan ons blad aan [.familie, orienden en bekenden te doen. n De prijs uan zulk een advertentie, niet meer dan 5 regels beslaande, is 20 Cents f bij vooruitbetaling. n Vriendelijk verzoeken wij, die adv. ons n TEN SPOEDIGSTE (voor den Oudejaarsdag) te doen toekomen. Wij herinneren er aan dat voor ons NIEMAND rondgaat om zulke adv. op te vragen. De Uitg.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 1