Predikbeurten. Marktberichten. Vijf dooden, eenige gewonden Do Telegraaf ontvangt uit Groningen de mededeeling van een ernstig spoor wegongeluk even voorbij de brug over het Oranjekanaal tusschen Hoogholen en Beilen. Het blijkt dat bjj den wissel een rijtuig uit de rails is geloopenVijf reizigers zijn bij deze ramp gedood en verschillende anderen gewond. Treurige Kerstmis. Gratis logeeren. Donderdag nam iemand, die zich als Van Loou in het hotelregister inschreef, zijn intrek in het Hotel l'Europe te Amsterdam. De man nam het er goed van maar toen het op betalen aankwam, bleek, dat hij geen cent op zak had. Zondagmorgen werd de politie gewaar schuwd, die den oplichter arresteerde en naar het politiebureau aan den Singel bracht. Bij het verhoor bleek, dat zijn ware naam A. W. luidde en dat hij in ver schillende hotels o.a. het American hotel op de gewone wijze gratis gelogeerd had. Hij gaf voor een groote som gelds te verwachten van een broeder uit den Haag Voorloopig logeert de man weer gratis; thans echter in een politiebureau. Tel. Tehuis voor niet-armlastigen. De ouderdomsrente, welke reeds wordt uitgekeerd en het ontwerp-Treub, dat de uitkeering wil uitstrekken tot hen die met loontrekkenden gelijk kunnen worden gesteld, laten nog een categorie menschen over, die geen uitkeering van staatswege genieten en toch niet genoeg inkomen hebben om rond te komen. In verband hiermede worden door de afdeeling Rotterdam van den bond voor Staatspensionneering pogingen in het werk gesteld, om te geraken tot de stichting van een model-tehuis van niet armlastige ouden van dagen. Dergelijke „hjems" bestaan b. v. te Kopenhagen. Men zij voorzichtig. Onder de gemeente Wylré (Limburg) is een bejaarde vrouw dood in haar woning gevonden, tengevolge van kolen dampvergiftiging. Ook een inwonende zuster werd be wusteloos gevondenvan de laatste mocht het echter gelukken de levens geesten op te wekken. De Zijper Cour. schrijft Dinsdagavond werden de bewoners in de omgeving van het gasfabriekje „De Unie" te Schagerbrug, opgeschrikt door 't geroep„de fabriek staat in brand." Gelukkig was dit echter niet het geval, anders had grooter onheil het gevolg kunnen zijn. Wat gebeurde er dan wel De motor, die het gewicht naar boven in den mast moest halen, weigerde te werken. De heer Swarthof had, om meer licht te hebben, een lan taarn voor de deur van bet gebouwtje gezet om beter de fout van het weigeren te vinden. Op een oogenblik dat hij aan een kraantje draaide, spoot de benzine met een straal er uit en juist in de richting van den lantaarn, die natuurlijk onmiddellijk in vlam stond en tengevolge daarvan ook reservoir van de motor. De heer Swarthof behield zijn tegenwoordigheid van geest en wist in een oogwenk het brandende reservoir naar buiten te brengen, waardoor bet gevaar voor een ontploffing en verder werd voorkomen. Vier weken kunstmatige ademhaling. De Russische arts Deroeisjinsky deelde op het onlangs gehouden Russsische doctorencongres een merkwaardig geval mede, n.l, dat een zieke wekenlang door kunstmatige ademhaling in het leven bleef. De patiënt was was een 21-jarige boerenzoon, die tengevolge van een keel ziekte waarschijnlijk diphterie, ver schijnselen van verlamming vertoonde. Na de tweede week van zijn ziekte was hij bijna geheel verlamd, alleen kon hij zijn armen eenigermate bewegen. Daarop daden zich adembalingsstorin- geu voor en hield de adem ten slotte totaal op, zoodat men kunstmatige ademhaling moest toepassen. Dag en nacht werd dit volgehouden. En Da vier weken begon de jongeman zelf weer te ademen. De wellevende Hagenaars 1 De Hagenaars hebben hun oude repu tatie van het best met de wellevend- heidsvormen op de hoogte te zijn. Maandag weder eens schitterend opge houden H.M. de Koningin vertoefde 's mor gens van halfelf tot kwart over elf in het magazijn der firma K. Nieukerke aan het Noordeinde 12 14, tot het bezichtigen der inrichting zoowel be neden als boven, en het doen van in- koopen voor het Prinsesje en voor den Kerstboom. Middelerwijl had zich voor het magazijn zulk een groote menigte verzameld, dat H.M. bij Haar vertrek zich er niet doorheen had kunnen begeven. De politie was genoodzaakt, handelend op te treden en de verzamelde menigte te verspreiden. Zooiets valt voor in de Residentie, welker inwoners er toch waarlijk wel aan gewend konden zijn, de Koningin in hun midden te zien. Malle verordening. Door eenige ingezetenen van Hillegom zal aan H.M. de Koningin per request verzocht worden te doen intrekken het verbod om honden los langs den publie- ken weg in de gemeente te laten loopen. Deze maatregel die door Ged. Staten „draconisch werd genoemd, maar niet temin de goedkeuring van dit college be kwam, blijft door de meesten nog steeds gehaat. De Amsterdamsche tramdirectie heeft thans aan de conducteurs gelast Diet langer te dulden, dat in de trams en op de balkons wordt gefloten. Dit zal ook door plakkaatjes in de wagens aan het publiek kenbaar worden gemaakt. De maatregel is het gevolg van den overlast, dien verschillende passagiers van concerteerende reizigers ondervonden. In het Dagboek van een Amsterdam mer in „de Tel." lezen wij 'tls verschrikkelijk jammer, dat wij niet meer op de tram mogen fluiten, want wanneer fluit een mensch Als hij ln zijn „hum" is, als de vele kleine ver drietelijkheden des levens verre van hem zijn, of als hij het vooruitzicht heeftop iets prettigs, zonder dat hij weet wat het is. Je hebt een paar dagen lang pijn in je eksteroogen gehad. Je staat op en weg is de pijn. Je fluit de beroemde „Zeepsop-aria" uit de Rigoletto. Je hebt gistermiddag in de Kalverstraat twee vergeet-me-niet-blikken 'n oogenblik in je staal-blauwe oogen gevoeld. Je fluit van „bloempjes lieflijk schoon". Je hebt kans gezien van een 7an je vrienden tien gulden te leenen. De vier rijksdaalders rammelen in je zak en je fluit de dukaten- aria uit „De Klokken van Corneville." Je hebt gelezen, dat het Vaderland je weer oproept voor delandweeroefeniDgen. Je fluit het „Wien Neerlandsch bloed". Je vier jongste kinderen blèren een oogenblik niet, je vrouw houdt een moment haar mond en het nieuwe dag meisje laat geen borden vallen. Je fluit van „Heilige Nacht, stille Nacht." Twee Kerstdagen in zicht en geen ochtend bladen. Je fluit, neen, je zingt. En dat wordt nu ook al op de tram verboden. Het zich het vrijst gevochten voelende volk, dat het sterkst geregle menteerd wordtIs de ironie niet schoon? Een schat onder water Voor enkele weken is uit het Noord- Hollandsch Kanaal, bij het Schouw, een doosje opgevischt, waarin zich een speld bevond van groote waarde. Vermoed werd, dat dit voorwerp verloren was door een vreemdeling, die dezen zomer met de z. g. Vreemdelingenboot 'n bezoek had gebracht aan Volendam. Het is nu gebleken, schrijft het „Hbl." dat een inwoner van New-York, een groote waarde (ongeveer f35,000) verloren heeft. Naar de beschrijving te oordeelen, be hoorde de speld daar toe ook. Vermoe delijk liggen de andere voorwerpen nog op den bodem van het Kanaal. Late winter of vroege zomer In het Eramapark te's Gravenhage is een vlinder, een pauwoog, gevangen. Vad. Oude gebruiken. In sommige dorpen van Schoterland (Friesland) bestaat nog de oude gewoonte voor Kerstmis en Nieuwjaar de dorps klokken te luiden, zoogenaamd St. Tho mas luiden. Verleden jaar verbood de burgemeester dit, de daders werden ge verbaliseerd, doch de rechter sprak hen vrij. Thans heeft men de klepels uit de klok ken laten wegnemen, zeer tegen den zin van hen, die de traditie in eere wenschen te houden. Een vergadering werd gehouden. Een stuk ijzer werd in de klokken opge hangen en men luidt er weder lustig op los. Hb). Een lijkenhuis als waning. Te Beerta, Groningen, kwam het gezin van een arbeider, waarvan de vrouw niet toerekenbaar is, letterlijk om. De kinderen zijn thans in bet werkhuis opgenomen, terwijl den man en de vrouw het lijkenhuis op het kerkhof, waarin anders de lijken van aan besmettelijke ziekten overleden personen worden ge plaatst, als woning is aangewezen. Lw. Ct. Tegen het bioscoop-gevaar. Naar „De Tijd" verneemt zijn bij de Algemeene R. K. Propagandaclubs de besprekingen reeds zóó ver gevorderd, dat binnen zeer korten tijd door een krach tige actie tegen het steeds grooter wordend bioscoop gevaar zal worden op getreden. Deze wordt even dringend noodig als vóór de zedelijkheidswet- Regout de actie tegen den vuilhandel, welke tenslotte met zulk een succes is bekroond geworden. Op zekere Hoogere Burgerschool was het aan de mannelijke leerlingen verboden, de afdeeling te bezoeken waar de vrouwelijke leerlingen zaten, en op overtreding van deze bepaling stond een geldboete. Toch waagde de jODge De Wit zich op verboden terrein, waarom hij bij den directeur werd ontboden. De Wit, sprak deze, ik moet je een gulden boete geven, omdat je in de damesafdeeling geweest bent. Als het weer voorkomt, wordt het een rijks daalder; voor de derde maal moet je 5 gulden betalen, en zoo gaat het door, tot vijf-en-twintig gulden. En op plechtigen toon sprak de over treder. Kunt u me ook zeggon, mijnheer, wat een doorloopende permissie moet kosten Een heksenproces. Waarschijnlijk zal voor de Rechtbank te Arnhem binnenkort een heksenproces gevoerd worden. Het geldt hier geen klacht over behekste kinderen of vee enz maar wel een van een zekere juffrouw uit Oosterbeek, die zich bij den officier van justitie te Arnhem vervoegde, zich beklagende dat zij door een buurvrouw die haar met lasterpraatjes als zou zij kunnen heksen, vervolgde, schade leed, «nda t zij haar waren niet meer kon verkoopen. De officier van justitie gelastte een onderzoek en hierbij bleek, dat de aan geklaagde bij verschillende buren ihad verteld, dat als vrouw N. bij haar in huis was geweest, haar geit ziek werd, dat zulks kwam omdat de vrouw niet zuiver was, ze kon tooveren en hekseD, en dat het gevaarlijk was haar met kinderen in aanraking te brengen. Bij den slager bad zij gezegd, dat wanneer hij 't varken van vrouw N. kocht zjj niet meer in zijn winkel kwam om iets te koopen. Het vleesch moest zjj dan niet hehben. Zoo werden door die buurvrouw overal van die praatjes verteld, die bij vele grif ingang vonden, met het gevolg dat die hekseDgeschiedenissen vrouw N. nadeel berokkenden, daar zij door velen ge schuwd werd en velen niet van haar koopen wilden. Ten einde raad is de van hekserij en tooverij betichtte vrouw naar den off. van justitie gegaan en zal dus de kwaad spreekster zich wel binnenkort wegens laster te verantwoorden hebben. Arnh. Ct. En dat in December. De heer B. Pasman te Soesterberg, ving in zijn tuin een levenden meikever. Het natuurwonder zond hij aan de redactie van het „Nieuwsblad", die het dierke hartelijk welkom heette in Decem ber De staking te IJmuiden. Men meldt uit IJmuiden Van welken grooten invloed de staking in het stoomvisscherijbedrijf op de in komsten van dit bedrijf reeds in Novem ber is geweest, kan blijken uit de vol gende oificieele gegevens In die maand van dit jaar kwamen aan den afslag 90 IJmuider stoomtrawlers tegen 382 stoomtrawlers in November van het vorige jaar. De opbrengst van de door stoomtrawlers aangevoerde visch bedraagt in November van dit jaar de opgelegde trawlers kwamen voor het meerendeel in het begin van November binnen f144,337, tegen f578,868 in November 1912. Alzoo een vermindering van inkomsten voor de reederijen van f 434,531 in één maand. Van deze ruim f 434,000 derft de admi nistratie der Rijkshallen 2 pCt. of f 8680 en eveneens do vischhandel, die 2 pCt? restitutie krijgt f8680. Waar onvoorziene omstandighedet uitgesloten het einde der stakinj zeker Diet te wachten is, vóór het begii van bet volgend jaar, beteekent dit du: een vermindering van omzet in 2 maan den, van ongeveer één millioen gulden, Uit het Leidsch Dbl. *—In het Hongaarsche dorpje Trenesii woont een zekere vrouw Zopletak. Haa man is naar Amerika gegaan en kwan daar tot welstand. Nu zond hij haa onlangs 5000 kronen reisgeld, maar d- post wilde dat bedrag zoo maar nie, afgeven en de plaatselijke rechter Truki moest er aan te pas komen voor zij he kreeg. Maar den eersten nacht dat z het in huis had, werd geklopt en toe: zij de deur opende stonden de dood e: de duivel voor haar, die het geld op eischten. De vrouw gaf hun slechts ee: klein gedeelte van haar schat en de twe vermomden trokken af. Moeder Zopleta waarschuwde de politie. Deze ging hinderlaag liggen en toen een volgende nacht het griezelige stelletje weer aan klopte, werden zij geknipt. En nu bleel, de dood niemand anders te zijn dai; rechter Truka, terwql diens zwager voo duivel speelde. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel.' Van 20 Dec. tot en met 26 Dec. 1913. GEBOREN Dirk Jacob, z. v. Jan Cornell Roeper en Cornelia Maria Keijser, dei Burg. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 gouden dasspeld en 1 portemonnaie gevonden te den Burg. Zondag 38 December 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de. Norel. Collecte -noodl. Kerken en Pers. WaalVm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Nam. 2 uur ds, v. Grasstek Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp Vm. 10 uur ds, Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dage vos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Maandag 39 December. HERVORMDE GEMEENTE. Koog, 'a Av. 7 uur Kerstfeestviering met de Zondagschool. Woensdag 31 December 1913. Oudejaarsavond. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'a Avonds 7 uur ds. Norel. Collecte voor de Kerk. Waal, 's Av. 7 uur ds. van der Waa. Den Hoorn, 's Av. 7 uur de. Visser. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, 's Avonds 7 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Av, 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sAv. halt 7 ds. Kuperus. l)en Hoorn, 's Av. 7 uur ds. Bussemaker. Donderdag 1 Januari 1914. Men w jaarsdag. HERVORMDE GEMEENTE, Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Bevestiging Ouderl. en Diakenen. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dienst. Uit de Schager Courant: Schagen, 24 Dec. Aangevoerd: 42 Geldekoeien f 140 a f 180 102 Vette Koeien f 200 a f 410, 17 Kaltkoeien f 225,a f 300; Nuchtere kalveren f af 35 Vette Varkens 46 a 53 ct. per Kg. 60 Biggen f 10.00 a f 14,00; 30 Vette Schapen t 30 a f 45.00 270 Overhouders f 24,— a t 31,—.

Texelsche Courant | 1913 | | pagina 2