Gemengd Nieuws. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Advestentibn. REKENINGEN Predikbeurten Oudeschild, 5 Januari. Wat betreft de visscherij kan mede gedeeld wordeü, dat de oester visscherij voor dit seizoen weder zoo goed als af- geloopen is. De meeste schuiten houden zich thans met de garnalenvisscherij bezig, die in de laatste dagen eenigszins betere resultaten oplevert. De prijzen varieerden sedert nieuw jaar tusschen 16 en 25 ets. per K.G. Vlieland. Gedurende het jaar 1913 zijn Vlie binnengekomen 450 stoom- en 80 zeil schepen vertrokken 437 stoom- en 124 zeilschepen. Uit het Rott. Nbl. Aan de Staatscommissie voor het onderwijs is opgedragen a. Wettelijke maatregelen te onder werpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bijzonder onderwijs, waardoor de deug delijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt ver zekerd onder behoud van de opvoed kundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs. b. Zoo noodig is een redactie te ont werpen van art. 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet in strijd is. Als een bijzonderheid mag gemeld worden dat men deze week te Melissant nog kon zien, dat een weide werd afge maaid en het „hooi" op hoepen gezet. Dat lijkt veel op een Kamper mop. De burgemeester van Dalen (Dr.) heeft Woensdag laten bekend maken, dat in een vergadering van belangstellenden met algemeene stemmen was besloten te streven het nieuwjaarwenschen te beperken tot familieleden en naaste buren. In geen geval mocht het nog geschie- 'S avonds na 11 uur. Zijp. Ct. Spoorwegongeval. Men meldt aan het Het Val. Zaterdagavond liep te Groningen het gerucht, dat te Zwolle weer een spoor wegongeluk plaats had gehad. Bij informatie bleek, dat van den personentrein, die 9,15 uit Zwolle vertrekt, een wagen ontspoord en om gevallen was. Het was een derde klas rijtuig waarin zich geen personen be vonden. Het gebeurde n.l. voordat de reizigers waren ingestapt. Als oorzaak wordt verkeerde wisselstand opgegeven De trein, die daardoor 50 minuten te laat uit Zwolle vertrok, kwam 30 min. te laat te Groningen aan. Fliuks jongens- Gisteravond waren eenige kleine jongens aan den Binnensingel te Vlaardingen aan het Nieuwjaarwenschen. Een juffrouw gal hen een 2'/3-centstuk waarmede de jongens opgetogen weggin gen, om het gekregene te deelen. Toen het op verdoelen aankwam, bemerkten ze echter, dat het een tien-guldenstuk was. Onmiddellijk brachten ze liet aan de juffrouw terug, die hen toen voor hun eerlijkheid een kwartje gaf. het Soerabaja droogdok. Over de aankomst van het droogdok ter bestemming schrijft 't Soerabajaasch Handelsblad Hedenmorgen om half zes is dan het nieuwe droogdok, na een reis van vijf maanden, op zijn plaats van bestemming gekomen. Reeds om vijf uur bevond het zich onder den Madoereeschen wal, en tegen zes uur begon het langzaam op te stoomen naar de torpedohaven van het marine etablissement. Het was juist zeven uur, toen het die haven binnen „stevende" en hiermede was dus de taak van de Amsterdamsche sleepdienstreederij afge- loopen. Het was een grootsch schouw spel, het machtige veerduizendtons-dok zich te zien voortbewegen, getrokken door één der sleepbooten, terwijl de andere achter het dok bleef om het in den koers te houden. Den 23sten Juni is het dok van Nieu- wediep vertrokken, gesleept door de „Titan", kapitein Spanjer, en de „Atlas" kapitein Bakker, beiden in dienst van de Amsterdamsche sleepdienstreederij. Op het dok bevond zich kapitein Liewen met 18 manschappen, terwijl zich op de „Atlas" en de „Titan" resp. 18 en 16 schepelingen bevonden. Den 5den Augu stus kwam men te Port-Said aan, den 13den dier maand vertrok men van Suez, den 18den van Aden. In Colombo, waar men 20 October arriveerde, moest men lang blijven liggen daar do schepen zich daar van kolen moesten voorzien. Den 1 sten November kwam men te Sabang aan en bevond men zich dus op Nederlandsch-Indisch grondgebied. De kapiteins zijn over de lange reis best te spreken. Over het algemeen hebben zij het met het weer uitstekend getroffen alleen in de Roode Zee hadden zij met een kleinen storm te kampen. De reis is volgens hun oordeel dan ook zeer voorspoedig geweest. De Amsterdamsche sleepdienstreederij en vooral de drie genoemde kapiteins met hun bemanningen hebben met het transport van het kolossale dok een kranig stuk werk verricht. Een aangename verrassing. Oudejaarsavond werd het rijdend per soneel der Haagsche tram een aardige verrassing bereid Een onbekende dame liet aan de eind punten van de lijnen 3 en 4 chocolade melk uitschenken. In de Rijnstraat werden aan 't personoel van lijn 13 door een bewoner aldaar, sigaren, krenten bollen en chocolademelk uitgedeeld. Aan de Schenkstraat bood 't kerk bestuur van de kerk aldaar den bestuur ders en conducteurs van lijn 7 eveneens chocolademelk aan. Dat was voor de 100 beambten op die vier lijnen een aangename verrassing op zoo'n avond 1 Dddrheen als men ziek wordt 1 In het Gasthuis der Ned. Herv. Ge meente te Katwijk aan Zee kwam in het afgeloopen jaar geen enkel sterfgeval voor. Dat dit een zeldzaam feit is, blijkt voldoende als men weet, dat de verpleeg den in deze inrichting, 28 in getal allen personen zijn tusschen 60 en 88 jaar. Treinkoppelingen. Op Oudejaarsavond is trein 138 aan het Hollandsche Spoor station te 's Gravenhage op vrij onzachte wijze tot staan gekomen. In het midden van den uit 'n dozijn wagens bestaanden trein brak (naar Dbld. meldt een koppeling, waardoor de trein plotseling staan bleef en de reizigers een geduchten schok kregen. Zoo spoedig doenlijk werd de gebroken koppeling door een nieuwe vervangen. In Delft was reeds een koppeÜDg ge broken, ook tusschen twee A-B-rijtuigen, (met coupó's eerste en tweede klasse). Ook bij bet vertrek aan het station Haarlem werd weder vertraging onder vonden en alweer was het koppeling, thans van een der achterste rijtuigen, die het begaf. De trein kwam te Amsterdam aan met drie kwartier vertraging. Was het wonder, dat de reizigers zich afvroegen of 't met die koppelingen wel in den haak is, bij door druk personen- voer zwaar belaste treinen Uit de Opr. Haarl. Cour. §- Treinongeval. Men seint ons uit Deventer Tengevolge van een verkeerden wissel- stand op de lijn Apeldoorn Deventer is de trein op het spoor Zutphen gereden. De machinist remde uit alle macht waardoor de de trein deraileerde. De wagens kwamen dwars over de rails te staan. Het verkeer naar Zutphen werd vertraagd ook dat naai Deventer onder vond aanzienlijke vertraging. De schade is gering. De hoofdprijs van de „E.N.T.O.S." een motorboot, is getrokken door 'n bak ker, die op de Rozengracht te Amster dam woont. Wat heeft hij eraan hoorde het Hbl. zeggen de Rozengracht is immers gedempt. Jammer voor hem. Waartoe verliefdheid soms leiden kan. Aan een jongmensch te Utrecht, die in liefdesbetrekking stond tot een meisje, was de toegang tot haar huis door de ouders ontzegd. Toen men hem Dinsdagavond weer niet binnen wilde laten, werd bij zoo verbolgen, dat bijde deur intrapte. De jonge man, zal de gevolgen van zijn daad wel minder prettig v rden. D. De grijs-groene uniform. Naar aan de Leidscbe Ct. van welin gelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de grijs-groene uniform voor ons leger niet voldaan. De oude blauwe uniform zal weder dienst-doen. Alleen de pet zal in dezen vorm, hoewel van andere stof, blijven gehandhaafd. En die voor eigen rekening nieuwe kleeren hebben aangeschaft, zullen daar voor schadeloos worden gesteld. 32 december 1913. Het N. v. d. D. herinnert er aan, dat het vroeger al eens heeft gemeld, dat een brievengaarder in een klein plaatsje de laatste maand van het jaar met een dag vei lengde. Zoo waarlijk is dat nu ook te Amster dam gebeurd De redactie ontving een brief, in Am sterdam op de bus gedaan, met het poststempel... 32 12—'13. gehouden 22 Dec. 1913. Voorzitter de Burgerm ester. Afwezig met ken nisge ving de heer C.Swart De Notulen worden gelezen en goedge keurd. Het 2de Suppl. kohier van den Hoofdei. Omslag, dienst 1913, wordt vast gesteld op f24,52. Id. hondenbelasting f5. Met het oog op de Pensioenwet voor gemeenteambtenaren, inwerking getreden 1 Oct. en de Toeslagwet lager onderwijs, wordt een suppl. begrooting ingediend en vastgesteld tot een bedrag van f300. B en W hadden onderhands aanbesteed het aanbrengen van draaibare ramen in het schoolgebouw. Ingeschreven was door D. Sieben voor f 86,95. door J. Hoedemaker voor f85. B en W stellen voor het werk aan Hoedemaker op te dragen, hetwelk door den Raad wordt goedgekeurd. Opnieuw komt ter sprake het voorstel- K. Molenaar, inhoudend dat de gemeente lid zal worden van het Congres voor Kinderbescherming en door subsidie deze zaak zal steunen. De voorz. is tegen het voorstel, omdat lid te worden geen zin heeft daar het congres reeds gehouden is en ook omdat waar de financieën der gemeente door subsidies van Rijk en Provinciën in even wicht moeten gehouden worden, het ver- leenen van subsidie aan een dergelijke zaak een vreemden indruk zou maken. In stemming gebracht staken de stemmen met 3 tegen 3. Een volgende vergadering zal opnieuw gestemd worden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, inhoudend, dat zij gehoord heb bend de directie der stoombootdienst Harlingen Vlieland—Terschelling, inzake de wenschelijkheid om de motorboot Vlieland van een sterkere machine te voorzien geen termen gevonden hebben tot inwilliging van het verzoek van den Raad. a Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het raadslid Molenaar verzoekt bij de rondvraag, een boom te doen wegnemen voor perc. 68. De voorz. geeft toestemming. Het raadslid Meijer verklaart zich bij de voornoemde schikking van Ged. Staten niet te kunnen neerleggen en stelt voor hetzelfde verzoek te richten aan Z. Ex. den Minister van Waterstaat. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt mede dat er over den dubbelen dienst van de Minister Rraus in den zomer, door hem en den burgemeester van Terschelling is gecorrespondeerd. De heer Bpsman is bereid dien dienst in te stellen voor f4000. Het bestuur der Poste rijen wil f 1000, de Prov. ook f 1000 en de Min. van Waterstaat f1500 geven, mits de betrokken gemeenten Vlieland en Terschelling de ontbrekende f500 toezeggen. De voorz. is van oordeel, dat in aan merking genomen den slechten toestand der Gemeentefinanciën en ook het belang, voor Terschelling groot en voor Vlieland vrij twijfelachtig, aangezien de postboot dan niet of zeer zelden Vlieland zal aan doen de bijdrage van Vlieland beslist niet groot kan zijn. Met den Burgemeester van Terschelling zal nader worden over legd, waarna deze zaak opnieuw zal be handeld worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. BARENDS, wagenmaker tedeCocksdorp, alhier om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No, 2157 een inrichting voor machinale houtbewerking gedreven door een benzinemotor van 6 pk. te mogen oprichten door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 5 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT, van 15—31 Dec. GEBOREN: Eelke Jan, zoon van Laurens de Boer en Beatrix Bakker. Woensdag 7 Januari 1914. HERVORMDE GEMEENTE, Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellozing. Waal, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. Zuid-Eierland 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 8 Januari 1914. g Koog, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. Catechismus. e Cocksdorp, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oostei-end, 's Av. 7 uur ds. Dagevos. J Zondag 11 Januari 1914. HERVORMDE GEMEENTE. t Burg, Vm. 10 uur ds. T. G. Meester, N van Urmond. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild, Nam. 2 uur ds, Norel. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser, ,B OosterendVm 10 uur ds. van Grasstek. l, Cocksdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. Hulpgebouw Zuid-Eierland Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10 ds. Dage vos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Geen dienst. Burg, 's Avonds half 7 ds. Bussemaker. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 5 Jan. Aangevoerd 388 Runderen, le kwal. 80 k 86 ct. Is" 2e kwal. 74 a 76 ct. t 3e kwal. 70 a 74 ct. g, l 120 Melk- en Kalfkoeien 1 280 a f 350, 69 Nuchtere Kalveren i 12,a f 20, 467 Vette Varkens 48 a 50 ets. Purmerend, 6 Jan. Aangevoerd 251 Runderen waaronder: 126 vette koeien 72 86 Ct. per KG, Gelde koeien f 150 d 240 Melkkoeien f 190 a 320. 10 stieren. 39 vette kalveren t 1,00 a f 1.20 p. Kg. 255 Nuchtere kalveren f 16a 1 32f 1079 Schapen f 22 143,00 517 vette varkens f 0,48 a 1 0,52 per Kg.; 36 magere varkens f 20 a 1 30, 193 biggen f 10 a i 14 kipeieren f 5.50 af 6.— per 100; Purmerender Crt. INRICHTINGEN, welke gevaar, schad9 of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel biengen ter openbare keanis dat het verzoek van JITZE f Heden overleed na een kortstondig doch geduldig lijden onze innig ge liefde zoon, broeder en oom, PIETER, in den jeugdigen leeftijd van ruim 23 jaar. Diep betreurd door zijn ouders broers en zusters. Uit aller naam JACOB BOON Jbz. Amsterdam, 6 Jan, 1914. Hartelijk dank voor de belangstelling op 1 Jan. 1914, met wederkeerigen heilwensch - Ds. R. S. KDPERUS. af ten laste van den polder „Waalenburg" op Texel, worden ingewacht voor 15 Jan. a.s. Texel, 7 Januari 1914. De Penningmeester C. J. ROEPER, Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2