- N9 2741. iondag 11 Januari 1914. 27 Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. R Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden, Voor den Burg 30 Cts. Franco -per post door go- heel Nederland 45 Cts. Nanr Amerika en Andere 1 nden met verkooging der porto's. Wij gaven aan de post ter ineasseering j, ile kwit. voor abonnement, enz. buiten Texel. Beleefd verzoeken wij voldoening bij aanbieding. De Uitg. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertetiliin. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel moer 5 Ct. Qrooto letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBürö op Tr SCHOORSTENEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering dat volgens de verordening op het bouwen, sloopen en wonen in deze gemeente, stookplaatsen en rookgeleidingen o.a. ,e aan de volgende eischen moeten beant- woorden 10 lo. Het in den schoorsteen verbonden hout moet door oen laag metselwerk van minstens 0,11 Meter dikte van het rookkanaal zijn afgescheiden 2o. De deuren en kozijnen in de be staande schoorsteenen moeten van ijzer of van binnen voldoende met ijzer of zink bekleed zijn 3o. De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen schoorsteenen moeten geheel {[van ijzer zijn 4o. De schoorsteenen, bij de nok itkomende moeten zijn opgetrokken min- tens 0,50 Meter en de in het dak uit m komende minstens 1,50 Meter boven het 11 hoogste punt, waar zij door het dak afkomen in, 5o Alle schoorsteenpijpen moeten zoo k wijd zijn, dat zij behoorlijkgeveegd of bijgetrokken kunnen worden 1 6o. De haardsteden of open stook plaatsen moeten op steen gemetseld ziju, •terwijl de ijzeren stookplaatsen nimmer :- op houten vloeien of binten mogen s 1 worden geplaatst, J Overtreding van een of meer dezer voorschriften kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f150, Texel, 7 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. ib dj ARMENWET. m Burgemeester en Wethouders van m Texel brengen ter openbare kennis, dat ai dè „Weldadige instelling van wijlen oM iartje Dijt" door hen op 5 Januari j 1. el is geplaatst als eene bijzondere instelling 1 op de in deze gemeente gehouden ^wordende lijst van instellingen van wel- dadigheid, bedoeld in artikel 3, eerste jlid der Armenwet. Texel, 7 Januari 1914- nj Burgemeester en Wethouders voornmd. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. XXVIII. Het paardengebit. In dezen eersten brief in het nieuwe jaar zullen wij iets vertellen over de voor naamste ouderdomskenmerken, welke bij het paard aan het gebit zijn op te merken. We zullen ons uitsluitend bepalen tot de kenmerken die aan de snijtanden te zien zijn. Een volwassen paard heeft in elke kaak 6 snijtanden, die eigenaardige vaknamen dragen. Het middelste paar noemen de paardenkenners „binnentandeD", de beide aan weerszijden daaraan grenzenden de „middellanden" en de beide uitersten de „hoektanden". Deze laatste moet men niet verwarren met de eigenlijke hoektanden, die alleen bij den hengst worden aange troffen, en die men „haaktanden" noemt. Den leeftijd van het veulen bepaalt men naar het verschijnen der veulentanden, het zijn melkgebit, en het vervangen daarvan door de blijvende paardetanden, dus naar het wisselen, terwijl men eveneens let op het „gevuld" raken der snijtanden. Dit laatste behoeft eenige verklaring. De wrijfvlakte van een snijtand by het paard is tot een bepaalde diepte ingeschulpt, waardoor een holte ontstaat. Deze „kroon- holte" wordt langzamerhand metspijsrostcn gevuld, doch is op de wrijfvlakte van de tand Z6er goed waarneembaar. De tanden slijten van boven sterk af, doch groeien van onder bij de wortel steeds aan, blijven daardoor ongeveer evenlang, doch bij een bepaalde slijting komt de bodem van de kroonbolte op de wrijfvlakte, doordat de ronden langzamer hand wegslijten. De bolle is dan verdwenen en men noemt een dergelijke tand, hoewel feitelijk onjuist, doch zeer eigenaardig „gevuld". Bij de geboorte van het veulen staan de binnentanden op doorbreken en komen spoedig te voorschijn. Gemakshalve zegt men wel, dat bij het veulen de binnen tanden na 6 dagen, de middeltanden, na 6 weken en de hoektanden na 6 maanden verschijnen. De laatste komen echter ge woonlijk tusschen de achtste en tiende maand, zoodat het veulen op den leeftijd van een jaar al zijn snijtanden bezit. Tot dien tijd hee£t men dus in het aantal en de grootte der veulentanden een middel tot het bepalen van den leeftijd. Ongeveer 1 lj2 jaar later worden de eerste veulentanden en wel de binnenste door paardentanden vervangen. In dien tus- schentijd nu heeft men in het verdwijnen der kroonholten op die veulentanden een maatstaf voor het bepalen van den leeftijd. Het duurt n.l. ongeveer een jaar tot de veulentand na het doorbreken zoover is afgesleten, dat de bodem der kroonholte op de wrijfvlakte komt en de tand derhalve „gevuld" is. Achtereenvolgens worden dus de binnentanden, middeltanden en hoektan den gevuld en wel respectievelijk op een leeftijd van ruim een jaar, van een jaar en 6 weken en van anderhalf tot twee jaar. De hoektanden zijn dus juist gevuld, als de wisseling der binnenste tanden begint. De nu komende blijvende tanden zijDdoor haar meerdere grootte gemakkelijk van de veulentanden is onderscheiden. Bovendien is bij den eerste geen scheiding te zien tusschen wortel en kroon, wat wel kan worden waargenomen bij de veulentanden doordat de wortel op doorsnee ongeveer cirkelvormig en de kroon duidelijk beitelvormig is. Met tusschenruimte van ongeveer een jaar worden de veulentanden nu paarsge wijze door blijvende tanden vervangen. De binnentanden wisselen, zooals reeds gezegd, op een leeftijd van ongeveer twee en half jaar, de middeltanden op drie en een half jaar en de hoektanden weer een jaar later. Van nu af let men in den eersten tijd op het „gevuld" raken der blijvende tanden. Eerst moet ephter opgemerkt worden dat de slijting niet onmiddelijk na het ver schijnen der groote tanden begint, doordat ze elkander dan nog niet aanraken. Eerst ongeveer een half jaar later staan de tegen over elkander geplaatste tanden met de hoogere achterranden van de bovenvlakten tegen elkaar en begint de slijting. Hoe het nu verder gaat beschrijven we in den volgenden brief. H. v. S. TEXEL, 10 Januari 1914. Met zekerheid wordt ons mede gedeeld, dat de N.V. „Witte Bioscoop" te Helder, een perceel grond aan de Gravenstraat te derr Burg heeft aange kocht voor de stichting van een bics- cope-theatre. De wijze waarop de N.V. bovenge noemd de zaak te Helder exploiteert voorspelt, zegt onze berichtgever, voor Texel zeker iets goeds. Vlieland. Den 15den Januari a. s. viert de heer G. Swartsenburg, geneesheer te Zegveld, zijn gouden ambtsfeest. Een jubileum, dat vooizeker ook in deze gemeente de aandacht zal trekken, daar de heer Swartsenburg vele jaren hier heeft ge praktiseerd. In Haarlem behaalde de jubilaris 50 jaar geleden zijn diploma en was achtereenvolgens werkzaam te Zegveld, Nieuwe Niedorp, Vlieland en sinds 1897 weder in zijne eerste woon plaats Zegveld. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog vele jaren te arbeiden aan zijn schoone levenstaak. Uit het Rott. Nbl. Eetlust van vogels, Als mon van een mensch zegt, dat hij of zij zooveel eet als een vogeltje, dan meent men daar meestal mee, dat zij of hij weinig eet. Maar vogels eten, naar verhouding tot hun grootte, geweldig veel. In de maag van een sperwer vond men overblijfselen van 79 rupsen, 24 kevers, een veldmuis en een bloedzuiger. De sperwer, die gewoonlijk zich met muizen voedt, kan er in een maand ongeveer 1000 stuks verteren. Een tamme steenuil verslond zeven muizen achtereen. Drie uur daarna had hij alweer honger en verslond nog meer grauwtjes. Den meesten arbeid schijDt echter het rood bo"stje op dat gebied te kunnen ver richten. Men heeft dat fraaie beestje op één dag regenwormen zien eten, tot een gezamenlijke lengte van 14 voet, samen ongeveer 8'.) gram wegende, terwijl het vogeltje zelf nauwelijks de helft weegt. Uit de Opr. Haarl. Cour. - De grootste zvindmotor ter wereld. Enkele dagen voor Kerstmis werd in Friesland, bij Harlingen, een stalen wiudmotor in bedrijf gesteld, dienende voor het bemalen van een polder ter grootte van ongeveer 750 H.A. Deze windmotor met stalen windroos, gemon teerd op een stalen toren, heeft een rad diameter van 15 M. en kan naar gelang van de windsterkte tot 30 P,K. ontwik kelen. De bemaling geschiedt door een stalen vijzel, weike per uur circa 1800 tot 2U00 kub. M. water kan verplaatsen. Merkwaardig is het, dat waar men in de laatste jaren de houten windmolens ging vervangen door explosiemotoren, men nu weer meer en meer overgaat tot de stalen windmotereD, vooral waar het poiderbemalingen betreft. Bovenge noemde installatie, geleverd door de fa. R S Stokvis en Zn te Rotterdam, is daarom te meer een unicum, omdat ons kleine landje hierdoor een merkwaardig heid meer bezit, want naar wij vernemen is dit de grootste windmeter niet alleen in Nederland, doch ook in de geheele wereld. Een groote snoek. Uit Ankeveen bericht men, dat de beroepsvisscher N. Hoetmer een 3noek gevangen heeft van 27 pond. Twee- of driemaal had hij reeds de netten ver nield, waarmede men dacht hem te vangen. Eindelijk heeft men dezen geweldigen roover in een bijzonder sterk net buit gemaakttoen hij gevangen was ont lastte bij zich door den bek van een nog frissche brasem van 41/> pond. Wel een bewijs dat zoo'n roover heel wat verslindt. Da leeftijd vin dezen snoek werd door vaklui g.-sohat op ongeveer 40 jaar. „Vad." Mooie uitvinding. De R. K. „Handelsreiziger" bevat het volgende Herhaalde malen komt het voor, dat men 's korgens met trein 6,28 van Zwolle, richting Oldenzaal, de aansluiting mist in Almelo met de Hollandsche Spoor. Twee Donderdagen achtereen passeerde hec mij, dat de trein juist weg was, tenge volge van het lange oponthoud te Raalte, zoodat men dan inplaats van om 8,21 pas om 10,45 te Oldenzaal aankomt. De vorige week weer met dien trein gaande, hadden we weer een belangrijk oponthoud te Raalte, zoodat we een weinig baloorig, aan den chef aldaar vroegen, of het niet mogelijk was een beetje meer spoed te maken, daar we anders weer een paar uur verloren. Deze merkte toen op, dat er bijzonder veel bagage te laden was en hij te weinig personeel had, waarna hij schertsend zei „als de heeren soms helpen willen er staan nog 16 kisten met kippen, dan zijn we gauw klaar." Van den nood een deugd makende, hebben we toen gauw met z'n tweeën de kippen in den bagagewagen gegooid, waarna we direct konden vertrekken. Wie dus iu 't vervolg zijn aansluiting niet wil missen, raden we ernstig aan zie in 't vervolg uit of er ook kippen ingeladen moeten worden en is dat het geval, wees er dan als de kippen bij 1 - Kerkroovers gegrepen op het nieuw- Rotterdamsclie gebied, In den nacht van Zaterdag op Zondag was te Utrecht ingebroken in de R.-K. kerk aan den Draaiweg, waar de dieven zich vermoedelijk hadden laten insluiten. Zij maakten voor f 20,000 aan effecten buit, Russische, Zweedsche, Hongaarsche en Roemeensche papieren, aandeelen Ned. Werkelijke Schuld, Ned. Centraal-Spoor- weg en Zuid Hypotheekbank. Ook braken zij de offerblokken open en eigenden zich den inhond daarvan toe. De verdenking rustte op den 21-jarigen scheepskok G. den D. en don 17-jarigen rijwielhersteller H. W. O. en de Utrecbtsche politie had vernomen, dat deze 2 verdachten zich naar Hoek-van-Holland hadden begeven. Zij telegrafeerde aan den burgemeester van 's-Gravenzande, die het telegram ter hand stelde aan den te Hoek-van-Hol land gestationneerde Rijksveldwachter. Deze begaf zich onmiddellijk aan boord van de Harwichboot, die juist tot het vertrek gereed lag en had het succes, beide verdachten aan te houden. De gestolen effecten werden in hun bezit gevonden. "Zij gingen nu niet naar Engeland, maar terug naar Utrecht. Te Schiedam doet zich het geval voor dat een agent van politie ouderdoms pensioen ontvangtwanneer hij echter gepensionneerd wordt houdt dit op. Op het postkantoor te Rozenburg had Dinsdag volgend eigenaardig geval plaats Rentetrekker A., tevens gemachtigde voor rentetrekker B., komt binnen en vraagt om gold. Hij ontvangt f2, en blijft verwonderd staan wachten.Eindelijk vraagt hij den brievengaarder ook de f2 te mogen ontvangen voor «rente trekker B. Hem wordt medegedeeld dat deze is overleden. „Ja zegt hij, dat weot ik, maar nu krijgt de weduwe het toch, die heeft het nu nog meer noodig 1" De brievengaarder had heel wat moeite don man te overtuigen, dat de wet zoo ver nog niet strekt. - Do gemeente tram te Amsterdam vervoerde in het afgeloopen jaar I0U,984,830 passagiers. TEXELSCHE COURANT X B L

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1