m 2762. Donderdag 26 Maart 1914. 27ite Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin oenlancL ij dorj Van week tot week )er i BERICHT KE, ÏHa: aent lesch. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschoot Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedzblahd 45 Cts. N**r Akbrika ea «ndere 1-mden met Terhooging der porto's. Jaar: M I ^ABONNEMENTEN en isiataV. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin. VAn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden niur pl*»tsrui«ite berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bubo or Tax na. er i onze abonné's buiten Texel wordt n "richt dat de Rwitantlën voor abonne- dii?ntsgeld 4e kwart 1913 en le kwart. Blen.14, aan de post ter incasseering worden ebrtgegeven. Voor gereede voldoening be n len wij ons beleefd aan. 1 J De Uitg. eleot nedf N.E Hf Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders derHe- leente Texel maken bekenddat de op jden door ben vastgestelde kiezerslijst I (j)or het jaar 1914 1915, benevens de pbabetische lijsten der namen en voor- amen van hen, die met betrekking tot sne of meer der verkiezingen van de iezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn Jeri8bracht, van den 23sten Maart tot en iet den 21sten April a. s. op de Secre- arie der Gemeente voor een ieder ter izage worden nedergelegd en, tegen n. etaling der kosten, in afschrift of afdruk erkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a. s. is en ieder bevoegd bij het Gemeente bestuur verbetering van de bovenge- loemde kiezerslijst te vragen, op grond lat hij zelf of een ander, in strijd met le wet, daarop voorkomt, niet voorkomt rf niet behoorlijk voorkomt, ga Het verzoekschrift kan op ongezegeld Napier worden gesteld. "i Texel, den 23sten Maart 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen tot de o. 1 scholen. ■nüe Burgemeester van Texel brengt ter "tennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. tot de o 1. scholen in de Gemeente (uitgezonderd tot die te den Burg) leerlingen kunnen worden toege laten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt, Waartoe men zich vóór 31 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Texel, 24 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 14—31 Maart. De Eerste Kamer heeft eindelijk den hegrootingsarbeid achter den rug. Eindelijk het mag nog wel eens herhaald worden. We schrijveD bijna April en het vierde deel is bijna om van het jaar waar voor de begrooting moet dienen. Drie maanden is er nu maar zoowat zonder |||egrooting geregeerd, een misstand, die jrfjoofdzakelijk door de Tweede Kamer ge- schapen werd en waarvoor moeilijk degelijke verontschuldigingen zijn aan te voeren. Zoo- Veel mogelyk heeft men in do departemen ten reteniDg gehouden met de begrooting van het vorige jaar, maar altijd ging dat niet al te best en zoo moest de minister Van oorlog dan ook in de Eerste Kamer vergadering dezer dagen de heeren zijn Verontschuldiging aanbieden omdat hij genoodzaakt was geworden bet budgetrecht der Kamer te schenden. Het betrof de post op de begrooting van dn jaar waaruit de voorschotten betaald worden voor de Flicien-sergeanten, die bijteekenen De nister kon niet wachten tot de Eerste De heemn hebben het hem intusschen niet erg kwalijk genomen, want zijn begrooting werd aangenomen. Wat ook het geval was met de anderen die nog van voor de laatste korte vacantie overgebleveu waren De Eerste Kamer kan nu eenigeu tijd vacantie nemen Daarentegen kan de Tweede Kamer thaDS met fri8sche moed weer aan den arbeid tijgen. Een der eerste werkzaamheden zal zijn de behandeling der Inkomstenbelasting, waaromtrent we in ons vorig overzicht de belangrijkste bepalingen opnamen. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag is reeds verschenen en daarin weerlegt de minister de verschillende ge maakte opmerkingen der leden. Wat dit irinistrieele stuk in zekeren zin belangrijk maakt is wel de uiteenzetting die minister Bertling geeft over de fiDan- cieele vooruitzichten. Hij bepaalt zich daarbij tot 1915 en het ziet er volgens zijn berekeningen met onze schatkist niet heel schitterend uit, wat trouwens al langer dan vandaag bekend is. Uit de becijfering van den minister blijkt dat de gewone ontvangsten geraamd moeten worden f234,858,800 en de gewone uitgaven op f245,490,679. De uitgaven dienen echter te worden vermeerderd met 9,9 miljoen ingevolge de ouderdoms- en ver zekeringswetten, wat aan totaal uitgaven een bedrag van f 55,390,679 maakt. Over 1915 zou dan gerekend moeten worden op een tekort van f20,531,879. Voor dekking van dat tekort wenscht de minister te bestemmen 1. De inkomsten van de suikerpot (het spaarpotje waarin weggelegd werd wat de accijnsen op den suiker meer opbrengt dan 25,200,000) gerekend op f3,600,000. 2. De opcenten op de bedrijfs- en ver mogensbelasting tot en met April ad f2,085,000. 3. De meerdere opbrengst der Inkomsten belasting, geschat op f4,400,000. 4. Verhooging bieraccijns f 1,400,000. 5. Wijziging en uitbreiding der successie belasting f4,000,000. 6. Verbooging zegelbelasting f 1,000,000. 7. Opbrengst tabaksbelasting f2,000,000. AIzoo te zamen een bedrag van f 14,885,000. Er blijft dan nog een tekort van bijna 6 miljoen. Waar de minister dat van daan wil halen weöt hij waarschijnlijk nog niet. Bier en tabak krijgen alvast een beurt andere genotmiddelen zullen wel volgen. Men ziet het, de financieels hemel is verre van onbewolkt. —o—o—o— De Fransche republiek is in de laatste dag6n in groote beroering door de verbijs terende moordaanslag op den directeur der „Figaro", Calmette, bedreven door niemand minder dan de vrouw van den bekenden Staatsman Caillaux, minister van financiën. Op betzelfde oogenblik, dat Caillaux inde Kamer sijn Inkomstenbelasting verdedigde schoot zijn vrouw een zijner felste politieke en persoonlijke tegenstanders dood. De Fransche hoofdstad werd daardoor in groote opwinding gebracht en zelfs ver buiten Parijs verwekte de daad van mevr. Caillaux ontroering en sensatie. Het droeve lót dat Calmette onderging is voor een groot deel, misschien wel geheel en al te wijten aan de kwaadaardige wijze waarop hij den minister vaD financiën met allerlei beschuldigingen van corruptie etc. achtervolgde. Reeds eenigen tijd geleden maakten we melding van een zyoer mislukte pogingen, om Caillaux als een bedrieger roor te stellen, een bedrieger, omdat hij verkiezingsgelden uit de schatkist zou hebben genomen. De aanval werd destijds door Caillaux afgeslagen, doch Calmette liet het er niet bij, maar bleef onverpoosd een felle pers campagne tegen zijn vijand onderhouden. Zijn laatste felle aanval, die nogal indruk naar buiten maakte, bestond in hetpubli- ceeren van een brief door Caillaux aan een dame gericht, waarmee hij destijds nogal omgang had en uit welk schrijven viel op te maken, dat hij nogal een ruim politiek geweten bad De beschuldiging waserustia en maakte grooten indruk, die alleen weer wat verzwakt werd door het teit, dat het publiceeren van particuliere brieven, het wroeten in het particuliere leven van den minister, onaangenaam aandeed, Verwacht werd, dat Calmette met die wijze van strydvoering zou doorgaan, doch de kogels uit den revolver van mevr. Caillaux hebben hem voor eeuwig tot zwjjgen gebraoht. De daderes verklaarde alleen tot haar aanslag te zijn gekomen, omdat zij het niet langer drag6n kan dat men hhar man zoo door het slijk haalde en omdat de wet haar in dezen geen recht kon verschaffen. Zy had Calmette niet willen dooden, doch alleen waarschuwen. Dezelfde cel, die eens mevr. Steinheil huisveste, strekt thans deze ministersvrouw tot verblyf en Labori, de bekende advocaat uit de Dreyfus-affaire, zal haar met raad en daad en zijn verdediging ter zijde staan. Wat de felle bestrijding door Calmette niet heelt kunnen bereiken, heeft de daad van mevr. Caillaux ten gevolge gehad. Zy heeft niet' alleen Calmette neergeschoten maar tevens baar echtgenoot tot aftreden gedwongen. Caillaux heeft zijn ontslag aanvrage ingediend. o-o—o In Engeland had men in de afgeloopen week voor weinig anders aandacht dan voor de Home-Rulekwestie. In het Lagerhuis is er nog eens weer onderhandeld tusschen de oppositie en de regeering, maar een gunstig resultaat leverde het niet op. De regeering heeft duidelgk doen blijken, dat zij de grens harer tegemoetkoming bereikt heeft. Ze wil geen stap verder gaan, dan de betrokken graafschappen in Ulster ge legenheid te geven zich er over uit t6 spreken of ze onder de wet wenschen te worden opgenomen of niet. Zulks voor een tydvak van 6 jaar, zooals men weet. De oppositie wil daarmee geen genoegen nemen. Ofschoon men zich in Ulster zelf nog niet over het regeeringsdenkbeeld uit gesproken heeft, verwierp de leider der Ulstermannen, Edward Carson, het zonder bedenking. En de Unionisten, onder leiding van Bonar Law zijn al evenmin bereid op die voorwaarde vrede te sluiten. Laat de regeering dat denkbeeld in haar wetsont werp belichamen en dan het Engelsche volk daarover uitspraak doen adviseerde Bonar Law. Is de meerderheid der kiezers er voor dan zal het Hoogerbuis niet langer tegenstand bieden. Doeb dat wil de re- geeriDg beslist niet. Zij meent niet alleen dat de kiezers zich reeds tot tweemalen toe voor Ierlands zelfregeering hebben uit gesproken maar door den raad van Bonar Law te volgen zou ook de Parliamant-bill vernietigd kunnen worden. Ge6n stap wenscht de regeering verder te gaan. ze heeft haar laatste woord gesproken. De oppositie liet niet na te wijzen op den dreigenden burgeroorlog in Ulster, maar de regeering laat zich niet bang maken. Minister Churchill heeft dezer dagen nog met nadruk verklaard, dat er ten slotte nog iets ergers dan bloedstorting is, n 1. dat het gezag van den staat tut een aan fluiting wordt gemaakt. En de leiders der Iersche nationalisten hebben nog dezer dagen verklaard, dat de regeering niet verder mag gaan met haar concessies, het was nu mooi genoeg. Carson heeft in de afgeloopen week nog beproefd het Lagerhuis een motie van af keuring te laten uitspreken, doch diepoging mislukte. De motie werd met een kleine 100 stemmen meerderheid verworpen. Carson is daarna onmiddelijk naar Ulster vertrokken, om de leiding van het verzet op zich te nemen. Het gaat bittere ernst worden, beweerd de oppositie. Mag men de berichten in de bladen ge- looven, dan ziet het er in Ulster al even zonderling als dreigend uit, zoodat men zou moeten vragep, hoe zoo iets mogelijk is in onze geordende samenleving. De militaire medewerker van de Times is naar Ulster geweest en wat hy in zyn blad mededeelt over de „oorlogstoebereidselen" wekt verbazing. Volgens zijn mededeelingen telt het leger in Ulster ongeveer 110,060 man. Er zullen echter eenige duizenden moeten afvallen, die te oud of nog te jong zyn, doch de meerderheid is uitstekend vechtmateri- aal. Komt het tot geweld, dan zal het aantal vrijwilligers nog aanmerkelijk toe nemen, want iedere protestantsche man en jongen zal willen vechten voor de vrijheid. Elk graafschap üeeft zijn vrijwiligers corps zelfstandig ingericht. De troepen gedrild door oud-officieren van het leger en de aanvoerders zyn gekozen uit de notabelen van Ulster. Een uniform zullen de truepen niet dragen, een band om den arm zal het onderscheidingsteeken zyn. Er zyn in Ulster totaal 65 bataljons dezer troepen, ieder sterk van 400 tot 2000 man, Er is een regiment vrywillige cavalerie terwijl by ieder troepenafdeoling te voet een sectie paardevolk ingedeeld is, benevens een afdeeling wielrijders. De leiders zullen hebben te beschikken over 400 automo bielen en 200 motorrywielen, terwyi een seindienst met heliograaf en lampen ge reed is gemaakt. Niettegenstaande het verbod der regeering beschikt het comité over een voldoend aantal geweren, revol vers etc. De vuurwapenen worden niet by groote hoeveelheden In magazynen bewaard waar de regeering ze gemakkelijk in beslag zou kunnen nemen doch by een groot aantal voormannen over geheel Ulster verspreid, die ieder een klein aantal voor hunne re kening hebben. Mocht de regeering een huizoeking laten doen, dan zal deze dadeiyk met geweld worden tegengegaan. Behalve de bovengenoemde troepen wordt er nog een bijzonder corps verkenners gevormd, alsmede een afdeeling genie voor het opruimen van spoorwegen en bruggen etc. Tot zoover de mededeelingen van de Times Als zy overeenkomstig de werke- ïykheid zyn, dan ziet het er dreigend ge noeg uit. De stemming wordt in Ulster met den dag opgewondener en menigeen vraagt zich af, wat er nu gebeuren zal. TEXEL, 25 Maart 1914. Verg. Vrijz. Kiesvereeniging. De boveugenoemde vergadering, uit geschreven tegen Zaterdagavond j. 1., was goed bezocht. De heer Leopold, die als voorzitter de vergadering opende, riep alle aanwezigen en den spreker voor dezen avond, den heer Oud, een welkom toe. In zijn openingswoord wees de spr. er op dat, hoewel wij thaos niet leven in de dagen van strijd, het gewenscht is dat de vrijzinnigen zich organiseeren voor de dagen van strijd welke kunnen aan breken. Die organisatie laat hier veel te wenschen over. Vrijwel aan enkelen wordt het overgelaten den strijd te voeren en de middelen er voor te vinden. De vrijzinnigen zijn niet zoo offervaardig voor hun zaak als zwart en rood. Hierin moet verandering komen, daar-om is het noodig dat de vrijzinnigen zich allen aan sluiten en zich organiseeren om die reden deze lezing. De heer Oud, van Purmerend, de vroegere voorz. der vereeniging, bekwam daarop het woord. De spr. sprak ruim een uur en behan delde de voorbereiding van de ten vori- gen jare gehouden verkiezingen, die ver kiezing zelve, de uitslag van de ver kiezingen en de gevolgen daarvan. Het gesprokene bracht weinig nieuws, het was eene herinnering van hetgeen in die dagen en daarna plaats vond, hetwelk destijds tot in den treure door de verschillende dagbladen werd mede gedeeld. Die ietwat medeleefde in de politiek en de dagbladen leest, zal er niet onbekend mede zijn. Wij zullen daarom niet uitvoerig op het gesprokene ingaan, doch willen er enkel op wijzen dat de spr. zich fel uitsprak tegen het feit dat de S. D. A. P. heeft geweigerd de portefeuilles te aanvaarden, waartoe zij volgens spr. zedelijk verplicht waren geweest tot bereiking van het voorge stelde „Algemeen kiesrecht en Staats- pensionneering." Na oen pauze melde zich voor debat aan de heer A. Boon, S. D. A.P., die veel van hetgeen door den heer Oud was

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1