m N#. 2764. Donderdag 2 April 1914. 27"ta Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. mnenland. cksdi iVom rieI kbai Van week tof week IIJNE icamf re fie rerel nit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 nnr op den dag der nitgave )EJ ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo op Te x s t BERICHT. an onze abonné's bniten Texel wordt enT«kl)t dat de Kwitantiën voor abonne mentsgeld 4c kwart. 1913 en le kwart. JS 1014, aan de po&t ter incasseering zijn Allififegeven. Voor gereede voldoening be- u wö ons beleefd aan. [ill »e Uitg. SCHIETOEFENINGEN ot verhooging van 's Lands Weerkracht. 21—38 Maart. De Tweede Kamer is alweer met vacantie sn ze zal eerst rustig de Paaschdagen in vacaDtiestemming doorbrengen, voor ze weer bijeen komt om met den grooten arbeid i'an het Kabinet tot herstel van de geschokte hnanciën, een aanvang te maken. Voorzitter Borgesius vondt, dat de tijd eigenlijk te kort was om nog vóór Paschen een belang rijk wetsontwerp op goede wijze te behan delen en de meerderheid der Kamerleden bleek des voorzitters inzicht in dezen te deelen. De heeren deden daarom maar wat klein werk af, waren daarmee in twee vergaderingen klaar en konden toen al weer naar huis terugkeeren. De behandeling der Inkomstenbelasting is daardoor eenige weken vertraagd ge worden, maar als de Kamer na Paschen terugkomt zal ze er dan toch ook dadelijk mee beginnen. Daarna volgt de Stuwadoors wet ook al een oudje en vervolgens het groote slagschip vau minister Rambon- net Minister Treub moet nog maar eerst een paar maandjes wachten. Belangrijk parlementair of politiek nieuws was er niet in de afgeloopen week en ook in andere opzichten leverden de laatste dagen niet veel stof op tot geschrijf. Daardoor was het dan wellicht ook te verklaren, dat aan een huishoudelijke kwestie in den raad van het roode Zaandam nogal aandacht werd gewyd. De raad had er een onderwijzer te benoemen en B. en W. hadden in afwijking van het advies van het hoofd der school, het oog iD 't bijzonder laten vallen op een sollicitant, die een even overtuigd sociaal-democraat als goed onderwijzer bleek te zijn, doch die bij andeie sollicitanten achter had, dat hij niet zoo heel jong meer is en tevens door den dokter niet onvoorwaardelijk goed gekeurd werd. Het niet-socialisliscbe deel van den raad protesteerde tegen deze wijze vau doen en waarschuwde voor een partijbenoeming. Wethouder Duijs en burgemeester Ter Laan weerden den aanval af en de meerderheid van den raad deed den wil van B. en W. zoodat Zaandam een overtuigd sociaal-democratischen onder wijzer rijker geworden is. Er is over deze kwestie nogal wat stof opgejaagd en inzonderheid het lib. Handels blad onderwierp de onderwijzersbenoeming te Zaandam aan scherpe entiek en klopte vooral wethouder-Duijs den mantel uit. Deze vond daarin zelfs aanleiding om een aanklacht in te dienen tegen genoemd blad, dat hem in zijn goeden naam en eer had aangerand, naar zijn opvatting. Het zaakje zal dus een staartje krijgen als de vervolging doorgaat. Wat naar't Hbl meent nog zoo zeker niet is. Er is intussehen over deze kwestie heel wat geschreven, wat zeker niet het geval zou zijn geweest als het niet het roode Zaandam betrof, de gemeente die den eersten sociaal-demo cratischen burgemeester, de hare mag noemen. Nu we t.och over onderwijsaangelegen- heden schrijven valt nog mede te deelen, dat de bekende Bond van Ned. Onderwjjzérs een crisis doormaakt, die vrij zeker het gevolg is van de politiek Zooals men wellicht weet, werd op de algemeene ver gadering van den Bond het hoofdbestuurs lid Hart in gebreke gesteld, omdat hij bij de verkiezing in Amsterdam III geijverd had voor de candidatuur van den candidaat der liberalen, den heer Otto. Men nam een motie van afkeuring aan maar bij het referendum dat later gehouden werd, ver klaarde de meerderheid der bondsleden zich tegen die motie. Naar aanleiding van een en ander hebben thans een aantal leden van het Hoofdbestuur en van de redactie van het orgaan bedankt. Dat het niet zonder gevaar is, dat een vakvereeniging zich in de armen d6r politiek werp, is ook uit deze kwestie weer gebleken Welke gevolgen de kwestie-Hart nog voor den- B. v. N. O. zal hebben, valt nog moeilijk te zeggen, doch ze schijnen niet zonder beteekenis te zullen zijn. o—o o De Duitsche bladen hielden zich in de afgeloopen week inzonderheid met twee zaken bezigde reis van den Keizer naar Korfoe en het afwimpelen van de reis van den Kroonprins naar de Duitsche koloniën. Wat des Keizers reis betreft, daarover viel weinig bijzonders mede te deelen. Het belangrijke was al dat hij te Weenen even uitstapte om een bespreking te hebben met Keizer Frans Jozef en Graaf Berchtold, den Oostenrijkschen minister van buitenland- sche zaken. Waarover het gesprek geloopeD heeft weet niemand, behalve de betrokken personen, doch de Duitsche bladen verzeke ren, dat het geweest is over de politieke aangelegenheden in Europa <m ze wisten tevens te vertellen, dat bij het onderhoud gebleken is, hoe groot de overeenstemming is tusschen de Staatkunde der beide mid den Europeescho rijken. Zeer waarschijnlijk vergissen de bladen zich niet, want het ligt alleszins voor de hand, dat er een woordje gewisseld is over de hangende kwesties, waarbij beide bondgenooten even veel be lang hebben. Drukker maakten de bladen het zich echter over het bericht, dat de voorgenomen reis van den Kroonprins niet door zal gaan, in elk geval uitgesteld is. Dit bericht ver wekte opzien en dat is begrijpelijk. Maan denlang is er veel geschreven over het voornemen van den KroonpriDS, om een reisje van een half jaar te maken naar de Afrikaansche koloniën en over 't algemeen werd het plan met instemming begroet. Men oordeelde, dat bet nuttig kon zijn, dat de aanstaande Keizer eens met eigen oogen den toestand in de Duitsche kolonies zag. PlotseliDg echter kwam het bericht, dat de reis van den Kroonprins niet door zal gaan. Het officieuze regeeringsorgaan bracht bet, onder mededeeling dat do beschikbare tijd te kort is om de reis voor te kunnen be reiden, maar dat vindt geen algemeen geloof. Integendeel andere bladen weten te ver tellen, dat de Kroonprins allesbehalve ge sticht is over bet niet doorgaan van zijn reisplannen. Wat dan we) de reden daar van is? Niemand, die het rechte weet. Volgens sommigen vreesde de Keizer, dat de Rijksdag niet zonder protest en onaan gename woorden de 1800UÜ Mark die voor het uitstapje noodigwerd geacht zou toe staan, maar anderen zeggen te weten, dat de Kroonprins aangeboden had de kosten uit eigen zak te betalen. Nog weer anderen zeggen dat de Keizer zijn toestemming heeft geweigerd, omdat hjj meent, dat de reis niet zonder gevaren is en mede, omdat de Kroonprins zijn werkzaamheden bij den Generalen Staf bezwaarlijk kan onderbreken. Misschien dat de Kroonprins nu later gaat. Er zijn er echter ook die verzekeren, dat er weer iets voorgevallen is tusschen den Keizer en zijn zoon. Beider meeningen botsen nogal eens tegen elkander aan, zooals men weet. oo—o— Het begint er in Engeland nu dan toch bedenkelijk uit te zien. Zooals we meldden is Sir Edward Carson, de „koQing" van Ulster, naar Belfort vertrokken om het ge wapend verzet tegen Home Rule te leiden, 'tls daar wol een zonderlinge toestand. Carson en de andere leiders houden be sprekingen krijgsraad, zeggen de oppo sitiebladen in een villa, die door de Ulstertroepen bewaakt wordt. Daar wordt maar rusteloos en ongestoord het plan voor den burgeroorlog in elkaar gezet en van daaruit worden de bevelen in alle richtin gen gezonden. En de regee/ing laat de leiders maar stil hun gang gaaD. Men kan zich dat moeilijk begrijpen en inderdaad wordt de houding der Engelsche regeering ook met den dag onbegrijpelijker. Eerst in Ulster. Er werd bevel gegeven aan eenige regimenten om zich gereed te maken voor vertrek naar Ulster. Maar daar kwam eensklaps verzet: 70 van de 87 officieren weigerden en dien den hun ontslagaanvrage in, w.o. ook de bevelhebber, generaal Gough, Demogelijk heid om deze troepen te zenden naar Ulster was daardoor verkeken en de regeering zou andere moeten zenden, terwijl de weigerachtige officieren behoorden te wor den gestraft. Nog het een nog het ander geschiedde evenwel. De officieren kregeD van den minister van oorlog, Seely, een schriftelijk bewijs, dat ze alleen naar Ulster zouden worden gezonden om de eigen dommen der regeering eD die van parti culieren te beschermen en niet om de bewoners van Ulster te dwingen Home Rule te aanvaarden. Daarop verklaarden de officieren hun ontslagaanvrage in te trekken. Deze kwestie verwekte in het kamp der regeerings meerderheid groot opzien. De oppositie begon victorie te kraaien en bazuinde naar alle kaDten uit, dat er nu van Home Rule niets meer komen zou en dat de regeering het hoofd gebogen had. De liberalen en Iersche nationalisten waron buiten zich zelt van woede en riepen de regeering ter verantwoording Toen bleek echter dat minister Seely geheel buiten het Kabinet om aan de weigerende officieren de gewraakte verklaring had afgegeven. De minister diende zijn ontslag in, maar Asquith verklaarde dat alles op een mis verstand had berust en wilde Seely niet laten gaan. Daarna zonden 6en tweetal der hoogstgeplaatste generaals hun ontslag in o. a. generaal Freuch, doch ook hen ver zocht de regeering aan te blijven. Tevens werd een order uitgevaardigd aan het leger waarin den officieren bevolen wordt zich zonder tegenspraak te schikken naar de gegeven bevelen. Hoe de zaak nu verder zal loopen moet worden afgewacht. In Ulst6r neemt intus sehen het verzet toe. -oo o De enquette commissie, door de Fransche Kamer benoemd om een onderzoek in te stellen inzake het proces-Rochette is met haar werk gereed gekomen. Met belang stelling zal haar rapport worden tegemoet gezien, want de verklaring door de ver schillende getuigen afgelegd, liepen niet weinig uiteen. De voornaamste waren zelfs flagrant met elkander in tegenspraak. De enquette is geëindigd in een zee van vermoedens, tegenstrijdigheden en onzeker heden, al kan niet worden ontkend, dat er in het proces-Rochette nogal wonderlijk met het recht is omgesprongen. Het feit staat wel vast, dat Rochette uitstel kreeg voor de behandeling van zyn proces, van April 1911 tot Febr. 1912 n 1. en dat Rochette daardoor in de gelegenheid was zijn financieels knoeierijen nog 9 maanden voort te zetten en tevens de nuodige voor bereidingen te treffen om zich tijdig in vei ligheid te stellen teneinde aan den wreken- den arm der justitie te ontkomen. Dat Monis en Caillaux daarin de hand hebben gehad staat ook wel vast, maar niet echter, waarom ze het uitstel verleenden. Om particuliere of politieke belangen schijnt het niet geweest zjjn. Met groote belangstelling wordt thans ook gevraagd, hoe het met Mevr. Caillaux zal afloopen. Ze heeft eenige keeren een verhoor ondergaan en de bladen weten er voldoende van te vertellen. Zij zelf blijft volhouden dat ze in radeloosheid gehandeld heeft. Vreezende, dat Calmette nog andere particuliere briefjes in zijn bezit had en publiceeren zou, trachtte ze daaraan een einde te maken. Ze wilde het doen langs rechterlijken weg, doch dat kon niet. De publicaties van Calmette waren niet van dien aard dat de justitie ze tegen kon gaan. Dat deelde ze aan Caillaux mede waarop deze in woede opstoof en verklaarde Cal mette op zijn gezicht te zullen slaan, of zooals een ander berichtgever meldt, den nek te zullen breken. Mevr. Caillaux ver klaarde daardoor zoo opgewonden te zijn geworden. Ze had gevreesd, dat Caillaux zich vergeten zou en dat hjj dan in een moeilijk parket zou kunnen komen. Toen was ze naar het bureau van Calmette ge gaan, met het bekende gevolg. Wat stellig niet pleit voor Calmette, was hetgeen door een paar getuigen werd medegedeeld, dames uit de hoogste kringen, n 1 dat Calmette aan de eerste vrouw van Caillaux 30,000 francs geboden had voor een tweetal afschriften van particuliere briefjes van Caillaux, die dezen en de tegen woordige echtgenoote van dezen zeer zouden compromitteeren. TEXEL, 1 April 1914. Maandag had in de Ambachtsschool te Helder de jaarlijksche uitreiking van diploma's plaats aan de leerlingen, die met gunstig gevolg de 3e klasse hadden doorloopen, daarna werd mededeeling gedaan welke leerlingen naar eene hoo- gere klasse werden bevorderd. Onder hen die van de 2e naar do 3e k ass6 overgingen troffen wij o.a. aan: de smid-bankwerker G. Breman, uit het Algemeen Weeshuis alhier. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel meer 4 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimt. berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester vau Texel maakt bekend, dat 'olgende bekendmaking is aangeplakt. ,'en einde de weerbaarheid van het Neder- Ische Volk zooveel mogelijk te verhoogen; lat het in tijden van gevaar in staat zal inen zgn den Vaderlandschen bodem met goed 'olg te verdedigen, is het in booge mate wen- tlijk, dat alle mannelijke ingezetenen van ■40 jarigen leeftijd zich behoorlijk en geregeld men ia het schieten. lovendien geven de schietoefeningen het groote irdetl, dat zij de spierkracht verboogen, het verscherpen, de zenuwen stalen en eene igename bezigheid vormen. Iet Rijk tracht de deelname aan deze oefeningen bevorderen door het kosteloos beschikbaar Hen van schietbanen, geweren, patronen en ide onderwijzers. "leelnemers aan de schietoefeningen genieten onderricht dns geheel kosteloos. Nadere inlichtingen tot deelname. .an de schietoefening kunnen deelnemen: lO. Miliciens en landweerplicktigen met groot verlof !o. Kaderreservisten met onbepaa'd verlof; lo. De overige mannelijke ingezetenen van 1640 jarigen leeftijd. 'e oefeningen worden gehouden van 15 Mei omstreeks 15 November, ten minste éénmaal week, bij voorkeur op Zaterdag en desge- inscht op Zondag. De uren worden zoodanig gesteld, dat voor weel mogelijk een ieder damaan kan deel- len, waarbij met de wenschcn der deelnemers :tning gehouden zal worden. De deelnemers zullen, wanneer zij zich op de itgestelde aren op de banen aanmelden, zonder Dg verwijl gelegenheid vinden tot schieten. Om de oefeningen te doen plaats hebben, moeten :h ten minste tien deelnemers hebben aaoge- sld. JAan hen, die zonder kennisgeving ot zonder (paalde redenen meer jdan driemaal achtereen weggebleven, of die zich misdragen, kan het 'dere deelnemen aan de oefeningen worden itzegd. Wanneer één uur na het tijdstip, voor den invang van de oefening vastgesteld, nog geen lelnemer aanwezig is, gaat de oefening op dien >g niet door. Aan eiken schutter wordt een schietlnekje Itgereikt, waarin de gedane schoten worden ingeteekend en dat in diens bezit blijft. Aan een schatter, die met ijver de oefeningen left bijgewoond, kan een getuigschrift worden fgegeven. Aan liet einde van het oefeningsjaar zal een ihietwedstrijd worden gehouden door hen, die 'I, van het aantal gehouden oefeningen sbben deelgenomen, waarbij van Rijkswege 'ijzen worden uitgeloofd. De aanmelding tot deelname aan bovenbedoelde leningen behoort te geschieden lo. In Garnizoensplaatsen bij den Commandee- inde-Officier der Infanterie ter plaatse indien !cn Infanterie ter plaatse aanwezig is bij den ommandeerende-Officier der Vesting-Artillerie in eindelijk bij den Commandeerende-Officier Ier Cavalerie ter plaatse. 2o, In de overige plaatsen bij den Burgemeester Ier Gemeente. s Gravenhage, 16 Maart 1914. De Generaal-Majoor, Inspecteur der Infanterie. Texel, 31 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1