u Advektentiëü Gemengd Nieuws. P' Predikbeurten 0 Veiling V. P. N. s 5 en „L uitslag van de wedstrijden hier even te memoreeren, zonder verder commentaar. De z g. vriendschappelijke wedstrijd tusschen Alcmaria (een elftal H B.S scholieren uit Alkmaar) en Texel I eindigde in het voordeel van Texel met 3-4. Voor de serie-wedstrijden hadden zich aangegeven in de le afd. slechts een 2 tal H B.S I van Helder en Texel I, de beslissing viel hier dus reeds in eeiste instantie en wel in het het nadeel van Texel met 3 1. H. B. S. I ziet zich dus zonder verderen kamp de uitgeloofde medaille toegewezen. Voor de 2e afd. waren 4 vereenigingen aangegeven. Zondag streden in die afd. H.V.V. I tegen H.B S. II met 0 3 in het voordeel van laatstgenoemde, en H.F.C II tegen Texel II, waarbij Texel II met 0—3 het onderspit moest delven. Maandag bekampten de twee winnen de vereenigii gen H.F.C. II en II B.S. II elkander, uit welken strijd H F.C. II met 3 0 zegevierend te voorschijn trad en dus als winner in de 2e afd. zich een medaille ziet toegewezen. De einduitslag in de 3de afd. moet nog vallen, bereids bestreden Volharding van Oudeschild en de adspiranten van Texel elkander met de einduitslag 0 1 in het voordeel van Texel, Zondag a.s. wordt de strijd in de 3e afd. voortgezet waarbij Pro Patiia tegen H. F. C. III en Texel (adspiranten) tegen Victoria, daarna de winnende partijen om de eerepalm. Tot zoover. Oosterend14 April. De postbode P. Lenghaus van hier wordt met 1 Mei a s. overgeplaatst naar Koog-Zaandijk. 4 Het Christelijk Harmonie-gezelschap „Excelsior" gaf gisteren eene openlucht- uitvoering. Velen kwamen korter of langer tijd luisteren naar de tonen, die opwekkend klonken. Oudeschild, 14 April. Gisterenavond gaf de gemengde Zang- vereeniging „Eigen Oefening" in de Zeven Provinciën eene goed geslaagde uitvoe ring. De vrij ruime zaal van den heer Zijm was meer dan vol. Behalve de zangnummersPaaschmorgen, Naar 't avondrood, Viooltjes, In sneeuwtijd, Avondlied en Groet, werd Rika's Droom, eene operette in één bedrijf van M. Schuil ten gehoore gebracht. De hoofdrollen in deze operette waren in goede handen. Over 't algemeen werd er goed en zuiver gezongen, zoodat de aanwezigen een genoLvollen a.vond hebben gehad. Niet alleen den Directeur, den heer M. Kik kert komt een woord van lof toe voor zijne goede leiding, maar ook mej. L. D«t en den Heer I. Vlessing komen een woord van dank toe voor hunne piano- en vioolbegeleiding en voor al hetgeen zij gedaan hebben, om eene opvoeriDg mogelijk te maken. Uit het Rott. Nieuwsbl. Japansche kuikentjes levens gevaarlijk speelgoed. De kleine, gele „Japansche kuikentjes" worden in den laatsten tijd druk bespro ken, wijl dit, met arsenic sterk vergif tigd speelgoed, van groot gevaar is voor ieder, die er mede in aanraking komt. Dr. Ringelmg deelde een verslaggever van het „Nieuws van den Dag" het vol gende mede omtrent de vervaardiging van dit gevaarlijke speelgoed „De eieren van een zekere soort Japan- scnen eend worden in groote hoeveel heden in de havenstad Kobe of Nippon verzameld en dan op kunstmatige wijze uitgebroed, waarna de jonge kuikens, door onderdompeling in kokend water, gedood worden. Vervolgens worden de huidjes afgetrokken en in de huisin dustrie opgevuld, waarna de kuikentjes, om ze tegen bederf te vrijwaren, worden blootgesteld aan de inwerking van een bad van het zware vergif arseniczuur. Nu brongt de bewerking van het op vullen in de huisindustrie, dus in de woningen van de allerarmste Japanners waar dikwijls onreinheid en besmette lijke ziekten heerschen, reeds op zichzelf een gevaar mede, doordat bij de opvul ling alles wat aan afval aanwezig is, vodden en lompen niet uitgezonderd, gebruikt wordt. Als een kind, dat der gelijk speelgoed in handen krijgt, het stuk maakt en aan den mond brei gt, is de kans op bezoedeling met viezigheid, ziektekiemen zelfs, niet uitgesloten. Maar bedenk nu tevens, dat dit speel goed ook nog is doortrokken van arseni cum en dat deze laatste omstandigheid een doodelijko uitwerking op levende wezens kan hebben, zelfs als zoo'n kui kentje niet wordt stuk gemaakt en niet aan den mond gebracht wordt. Het arsenic toch, dat op het vogelhuidje en de veertjes aanwezig is, vervluchtigt en bezwangert de lucht van de omgeving. Men kan dus, zonder zich iets van het gevaar bewust te zijn, inademen en daarvan de ernstigste gevolgen onder vinden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ging de arbeider S. Turk op de Braassemermeer dobbers uitzetten. Hij droeg een mes open in zijn zak. Onder zijn bezigheden aan land gegaan, schijnt hij bij het springen over een sloot ge vallen le zijn, waardoor het mes hem in het lichaam drong. Zijn toestand is vrij zorgelijk. Vreemd idee. Op het politiebureau te Heerlen (Lim burg) kwam een persoon vertellen, dat hij reeds een maand overleden was, en dat de politie moest zorgen, dat hij spoedig verbrand moest worden. De politie bemerkte al gauw, dat men met een zwakzinnig persoon te doen had. Toen men hem naar het cachot bracht merkte hij op, dat deze oven veel te klein was, hij moest naar het Crema torium gebracht worden. Later bleek, dat de man afkomstig was uit Kerkrade, waarheen hij met een automobiel werd gebracht. L.K. Dinsdagavond waren aan het post kantoor te Sassenheim, zooveel pakketten hoofdzakelijk kistjes bloemen, dat de goederenwagen zo niet kon bergen en een personenwagen van de tram in ge bruik moest worden genomen. Te groote belangstelling Een bouwman te Bergambacht voer met een schouw mest door de Wetering toen een vliegmachine door het lucht ruim ging, waarop de man zoo zijn aan dacht vestigde, dat hij geen erg in zijn schouw had, waardoor deze tegen den wal stootte en zonk en de voerman door den schok buiten booid viel. Hij wist zich echter spoedig te redden, waarna de schouw met vereende krachten werd bovengehaald. Hoe Amsterdam van visch te voorzien. Door een bekende firma zijn bij den vischhandel te IJmuiden uitvoerige in lichtingen ingewonnen naar de wijzeen den omvang van de vischvoorzieniug van de hoofdstad. Tegenwoordig geschiedt het vervoer daarheen op verschillende wijzen, nl. per spoor, per stoomboot, per motorboot ea per zeilschuit. 't Ligt in de bedoeling, indien de om vang daarvoor voldoende is gebleken een autolastwagendienst in het leven te roepen, welke het voordeel zal hebben, dat de visch onmiddellijk aan de markten de hotels en de handelaren bezorgd zal kunnen worden, wat aan de prijzen en de qualiteic slechts ten goede kan komen, aangezien daardoor de moeite en kosten van afhalen ondervangen worden. Een Tantalus-kwelling. Een 14jarige jongen, Benjamin Wicbam, vroeger in New-York woonachtig, maar een jaar geleden met zijn ouders naar Florida verhuisd, ,kroop te Jacksonville in een naar het Noorden vertrekkenden koelwagen met fruit, in de hoop op deze wijze New-York te kunnen bereiken, dat hij gaarne nog eens wilde zien. De reis viel den jongen echter niet mee. De wagen, die verzegeld en gesloten werd, werd na drie dagen eerst geopend. Al dien tijd heeft de jongen zonder eten of drinken doorgebracht. Terwijl hij door een hevigen dorst gepijnigd werd, kon hij door het traliewerk het sappige fruit zien liggen, zonder er evenwel bij te kunnen komen, daar het solide achter slot en grendel geborgen was. Ten slotte bemerkte men den vreemden reiziger en bevrijdde hem. Het vermissen van de Posedonia." Het bestuur van den Bond van Machi nisten ter Koopvaardij publiceert een schrijven, waaraan wij het volgende ont- leenen „Einde Augustus van het vorige jaar werd door het bureau Wysmuller te Baarn uitgerust de hopperzuiger „Pose donia" bestemd voor Australië, De reis werd aangevangen met een equipage van 13 man. Op het laatste traject is het schip verongelukt. Onderweg was de 2e machinist wegens ziekte teTjilatjan achtergebleven, terwijl te Fremantle een der matrozen werd afgemonsterd. Met het vaartuig worden dus 11 monschen vermist. Aangezien voor de zeelieden nog steeds geen ongevallenwet bestaat, blijven de vrouwen en kinderen der slachtoffers onverzorgd achter, voorzoover niet door hem zeiven hierin was voorzien. Een moeielijk geval. Door mr. O. B. W. De Kat en 150 anderen te 's Gravenhage, is in een uit voerig adres aan den Raad dier gemeente verzocht in de politieverordening een door straf te handhaven bepaling op te nemen, luidende ongeveer als volgt „Houders van honden of hanen, en zij die honden of hanen onder hun opzicht hebben, zijn verplicht te zorgen, dat tusschen 10 uur namiddags en 8 uur voormiddags, de honden door blaffen, huilen of janken en de hanen door kraaieü, geen overlast of hinder aan de omgeving veroorzaken." Als adressanten eens een hutje gingen betrekken op de hei 1 Wij lezen in de Heldersche Ct. Naar wij vernemen, is hier ter stede - (Helderbij een viertal apothekers pro ces-verbaal opgemaakt wegens het afleveren van vergiften. Zulks zou geschied zijn ten einde een stratvervol ging uit te lokken en daardoor den weg te effenen voor een betere wettelijke regeling van deze materie, daar de vigeereude wet zeer verouderd is en tot onbillijkheden, ook tegenover drogisten, aanleiding geeft. -- Gevaarlijke en domme gewoonte. Onder het vee van S. De Witte te Ferwoude (Friesland) heerscht thans in erge mate het miltvuur. De oorzaak hiervan is, dat de veehouder een koe, die vrij plotseling stierf, den hals heeft afgesneden en nog wel in den stal, waar door het besmette bloed zich overal verspreidde. Volgens de veeartsen kan tegen de oude gewoonte, om stervende of ge storven dieren den hals af te snijden, niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd. Een gevaarlijke grap. Zondag 5 April j.l., des avonds onge veer 8 uur, vertrok van het Weesper- poortstation te Amsterdam een trein in de richting van Groningen. Bij die gelegenheid werd een meisje dat op het perron stond en haar ver, trekkende familie nawuifde met de rechterhand, door een persoon, in den vertrekkenden trein gezeteD, bij die rechterhand gegrepen en mede getrokken. Toen die persoon haar hand los liet kwam dat meisje door de vaart te vallen en geraakte onder den in bewe ging zijnden trein. Door passagiers, die het ongeluk zagen gebeuren, we'd aan de noodrem getrokken en zoodoende de trein tot stilstand ge bracht en 't meisje vanonder den trein weg gehaald, waarna zij naar het Binnen gasthuis is overgebracht, daar zij ver wond bleek te zijn en in welke inrichting zij thans nog wordt verpleegd. Zoowel het meisje, als de passagiers in de coupé, waarin de persoon zat, die het meisje vastgreep, riepen „Los, los!" De Commissaris van Politie in de 5e sectie te Amsterdam verzoekt ieder en voornamelijk den passagiers, die in de bewuste coupé zaten, en iets van het voorgevallene hebben gezien, en weten wie de dader is, beleefd en dringend, zich te willen bekend maken bij de politie hunner woonplaats of wel schrif telijk aan het politiebureau Stadhouders kade 115, te Amsterdam. Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden de blanco verzoekschriften ter bekomiDg van jacht-, visch- en hen- gelakten voor het seizoen 1914-1915 ter secretarie dier gemeente verkrijgbaar zijn. Zij, die voor 1 Juli a.s ir het bezit der door hen verlaagde akten we rschen te geraken, gelieven er voor te zorgen, dat het verzoekschrift, behoorlij vuld zoo spoedig mogelijk ter geo secretarie wordt ingediend. Belanghebbenden worden opmer gemaakt, dat sedert het inwerk! den der visscherijwet a. het visschen onder het iji gevallen, genoemd in art. 6 binnenvisscherijreglement, onv<x delijk verboden is, maar overige heel vrijstaat b. geen akte wordt vereischt lo. voor het visschen met een uw 2o. voor hen, die in dienst vjjjijk houder van een groote of kleine akte de in die akte genoemde vis uitoefenen mits dit geschiedt in schap van iemand, die de akte t heeft, hetzij den houder, hetzij e p8 hen c. geen akte wordt uitgerejoo hem, wien ingevolge art. 34, le bevoegdheid om krachtens een of akte, te visschen is ontzei den duur der ontzegging. d. dat aanvragen voor mindei door hen zullen moeten worden onderteekend. Texel, 14 April 1914. De Burgemeester voorni™ GAARLANDT. eri O/i el, mi RO ed Toelating van nieuwe leerlinge! de o.l. school m.u.l. te den Bt ex Burgemeester en Wethoudei Texel brengen ter kennis van hebbenden, dat op 1 Mei a.s. leerlingen op de o.l. school m.u. Burg kunnen worden toegelaten, dien datum den leeftijd van 5 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden hoofd der school voor 28 April a.s.' overlegging van het vaccinebewi) Texel, don 14 April 1914, Burgem. en Weth. voorm GAARLAN De Secretaris, JON: Zondag 19 April 1914. HERVORMDE GEMEENTE'.01 Burg, Ym. 10 uur ds. Norel. Koog, Nm. half 3 ds. van Grasstefej Oudeschild, Nm. 2 uur de. Boeke. üp Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Graai Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. r Gebouw Zuid-Eierland, fff 's Av. 7 uur ds. Boes D GEREFORMEERDE KERK.JB' Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. lest nam. 3 uur ds. Dagevos. gbs DOOPSGEZINDE GEMEENTf Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. g— Den Hoorn, Geen dienst. Amsterdam, 14 April. Aangevoei 271 Runderen, le kwal. 81 k 2e kwal. 76 a 80 ct| 3e kwal. 67 a 73 ct, 70 Melk- enKalfkoeien i 280 a if 180 Nuchtere Kalveren 1 12,k 11 y 343 Vette Varkens 42 a 46 ets. Parmerend, 14 April. Aangevoers 710 Runderen waaronder: Ve 82 vette koeien 72 d 85 Ct. paler Gelde koeien f 160 d 230 617 11 sueieu. [e 90 vette kalveren i 0,95 a 11.15[f Melkkoeien f 190 a 320. W, stieren. Pe 918 Nuchtere kalveren f 15a 1 ,-w 1241 Schapen f 24 k f34,00 408 vette varkens 1 0,45 a 1 0,49 pa 62 magere varkens i 18 a 137,-; 273 biggen f 10 a i 14; kipeieren f 3.50 af 4.00 per 100 Purmeronder No. 292, 14/4 '14. Door de diverse kooplieden werdlvg besteed voor Kipei f 3.50 i 7.50. Eendei i 4,00 14,45. Kalkoeneieren f 10. Kievitseieren 18,00. Aanvoer 58400 Midden prijs f 4,154.. Langen hoül' Geboren: ARIS, zoon van SIMON YVUI8 |- en GERBRANDINA (UKKEY, 't Noorden, Texel, 14 April 1914. -

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2