Binnenland Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertenti Goöp. Boerenleen N.V. Texels Stoomboot Onderfl Vergadering van aandee Revanche Voetbalwedsti tusschen H. B. S. en TE Predikbeurten. I gesloten VERHUISD werd. De beide lossingsplaatseu waren totaal van de omgeving afgesneden en toen de Zaterdagmorgen aanbrak was de geheele voorraad goweren en patronen in veiligheid gebracht. Het stoute stukje heeft in Engeland ge weldige opschudding veroorzaakt. De bladen der oppositie konden een kreet van vreugde bijna niet onderdrukken en kraaiden het naar alle kanten uit, hoe de Ulstermannen aan de regeering een proefje van hun kun nen hadden laten zien. Ze kon nu zelf eens nagaan hoe in Ulster alles in de puntjes is en er niets aan de organisatie ontbreekt. Daarentegen uitte de liberale pers op scherpe wijze hare verontwaardiging en met meer klem dan ooit dringt ze aan op een krach tig optreden en een bestraffing van hen die het complot smeedden en lieten uitvoeren. Inderdaad schijnt de regeering ook van plan dit te doen en ze heeft dan ook reeds militaire maatregelen genomen die daarop wijzen. De zaak is intusschen ter sprake gebracht in bet Lagerhuis, waarbij minister Churchill de gelegenheid aangreep om sir Edward Carson, den leider der Ulster mannen eens ernstig onder het oog te brengen het ge vaarlijke spel dat hij speelt en de groote verantwoordelijkheid, die hij op zich laadt. Churchill noodigde hem uit liever alles in het werk te stellen om de vrede te bewaren en zijn amendementen op de Home Rule- wet te laten hooren, waarbij hij verklaarde van zijn kant alles in het werk te willen stellen om Ierland te maken tot één geheel in een federaal stelsel. Aanvankelijk was men verwonderd over de houding van Churchill en nog meer steeg die verwondering toen den volgenden dag door minister president Asquith verklaard werd dat de regeering in hoofdzaak gelijk dacht met Churchill en nog tot nader over leg bereid was. De oppositie beantwoordde deze tegemoet komende houding met tegemoetkoming eu nu zal binnenkort door lord Lansdowne, Carson en Redmond gezocht worden naar een weg die tot den vrede kan leiden, —o—o—o Omtrent het conflict tusschen de Vereenig- de Staten en Mexico kwamen in de laatste dagen tal van berichten, die echter al heel weinig nieuws brachten. Het laat zich echter aanzien, dat de kwestie zonder een grooten oorlog zal worden opgelost. Do drie Zuid-Amerikaansche republieken Argentinië Brazilië en Chili hebben hun bemiddeling aangeboden en deze is door beide partijen aanvaard. Ook is er een wapenstilstand tusschen de Vereenigde Staten en Mexico afgekondigd. De rebellen aanvoerders schijnen zich daaraan evenwel niet te storen Leek het eerst, dat zij de zijde van Huerta zouden kiezen in den strijd tegen Amerika, de be richten der laatste dagen wijzen er op dat zij van de gelegenheid gebruik willen maken om Huerta met te meer kracht aan te vallen. Naar luid dier berichten trekken de rebellen in geforceerde marschen op de hoofdstad af. De Amerikaansche regeering houdt Vera Cruz nog bezet en voerde daarheen ook een groote troepenmacht. Zij houdt zichaop alles voorbereid. TEXEL, 6 Mei 1914. T. E. S. O. Wij hebben van de geboden gelegen heid gebruik gemaakt en als aandeel houders inzage genomen van de balans en de verlies- en winstrekeniug over 1913 van T. E. S. O. en deelen van de cijfers het een en ander hierbij mee. Wat ons het eerst trof, was de wijzi ging die de aangebodene stukken hebben ondergaan, en vergissen we ons niet dan is de vormverandering van nu in den geest van de oppositie in vroegere ver gaderingen. Prijkt nu de balans in tegenstelling met alle voorgaande jaren met een na- deelig saldo, er is reden tot verheugenis, want bet is daaraan te wijten, dat nu op balans- en verlies- en winstrekening de vereischte afschrijvingen voorkomen. Die afschrijvingen, 5 pCt. van een kapitaal van f 115138,28 ad f5756,91 en deel van de kosten overname postcontract ad. f 4060,56 of te zamen f9817,47, maken dat thans de rekening sluit met een nadeelig saldo van 12864,55, terwijl dat volgens da vroegere wijze van administratie een voordeelig saldo van bijna f5000 zou hebben opgeleverd. De toestand van de Vennootschap, hoewel een noodlijdende is dus een vooruitgaande, en het is ook niet te verwonderen, waar personen- en rijwiel vervoer over 1913 hebben opgebracht f 19236,25 of f2675,— meer dan in 1912. Ook goederenvervoer mocht belangrijk meer opbrengen dan het vorig jaar', n.l. 10160,93 of ruim f1400, veevervoer ruim 150 gld meer of f 1258,92, visch- vervoer daarentegen bijna 6gulden piuder, n.l. 747,32, terwijl ook de post ontvangen boothuur ruim 250 gulden minder bedraagt, a.l. f 1648,55. Verlies- en winstrekening sluit in totaal tot een bedrag van f40166,125, de balans tot een bedrag van f 172753,045. Een opwekking tot bijwonen der ver gadering op Zaterdag a. s. in hotel „Üe Zwaan" komt ons niet overbodig voor. Oosterend5 Mei. In de duinen zijn twee eieren gevon den van den Waterral, een vogel die bier zelden broedt, doch in het najaar dikwijls op den trek voorkomt. 't Is wel jammer, dat het legsel weg genomen is. Gaarne zouden vis3chers van hier weder ter ansjovisvangst uitzeilen, doch de berichten van de Zuiderzee luiden nog geenszins gunstig. Niettemin hou den enkelen zich gereed. Vlieland. De jaarvergadering van het Zeebad Vlieland werd dezer dagen in hotel Meijer gehouden en was zeer slecht bezocht. De belangstelling in het wel en wee der vennootschap schijnt wel ieder jaar minder te worden. De heer Bartelings opende als voor zitter van commissarissen de vergadering, waarna door den heer T. Meijer als secretaris de notulen werden gelezeD, die na eenige bespreking werden goed gekeurd. Het jaarverslag werd uitgebracht dooi den heer J. Molenaar, directeur. Uit dit verslag bleek dat het laatste seizoen voor het Zeebad niet gunstig was te noemen. Het slechte weder, de ver schillende tentoonstellingen, de feesten hier en daar, werkten tezamen daartoe mede. De ontvangsten bedroegen f 1440,79, de uitgaven f 11S2,525, batig saldo f 258,266. De directeuren werden door den voorz. bedankt voor hun werkzaamheden. Door de 13 aanwezigen werden 39 stemmen uitgebracht. De heer K. H. Visser, per aftr. com missaris, werd met 38 stemmen her kozen, 1 stem werd uitgebracht op den heer G. Blom. De balans- winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Nog werd besloten dat door de directie zal bepaald worden wanneer het Seizoen geopend moet worden, waarna de voorz. de vergadering sloot. Nootlottige val. Toen jl. Vrijdagavond de leden der vereeniging „Krachtsport" te Gouda, hunne oefeningen hielden, had de 21-jarige v. d. B. het ongeluk bij een worstel- oefening uit te glippen, waardoor' zijn hoofd zoodanig werd doorgebogen, dat zijn halswervel brak. Naar het zieken huis overgebracht, overleed hij daar Maandag. Sch. Crt. Ooievaars. Het hoeft de aandacht getrokken schrijft de Dord. Ct. dat zoowel op het eiland van Dordrecht, en ook elders dit jaar veel minder ooievaars gezien worden als vroeger. Als reden voor dit feit wordt genoemd, dat vele op hun groote reis naar deze streken door heyige stormen zijn overvallen en gedood. Hoe het ook zij, men heeft in de beide Mock- lenburgsche groothertogdommen deze afneming reeds lang geconstateerd. Vol gens ornithologische statistieken is in een periode van 11 jaar het aaDtal gewone ooievaars aldaar met66 pCt. afgenomen. In Mecklenburg is de zwarte ooievaar zoo goed als uitgestorven. Be lichtzijde van de schoonmaak. Te Spanbroek werd bij de schoonmaak van den zolder bij de wed. W. gevonden f 375,— aan bankpapier, verscholen onder het dak. Een aardig meevallertje. Zijp. Crt. SPORT. Texel II Sparta. Hoewel Sparta onverwacht was opge komen, was Texel toch ongeveer half één met een elftal in 't veld. In deze wedstrijd was Sparta verreweg de meerdere.' Doorbraken door de Texe'- voorboede waren dan ook sporadisch. Sparta combineerde aardig en spoedig werden dan ook al eon paar punten door j de Helderschen gemaakt. Door een straf schop, is Texel in staat de achterstand te verkleinen. Als de scheidsrechter het eindsignaal geeft, heeft Sparta wel verdiend gewonnen met 3 1. Texel I E. C. Deze wedstrijd vangt om 3 uur aan. Beide partijen pakken flink aan en zijn gedurende een poosje wel tegen elkaar opgewassen. Bij het eerste bezoek door de Texel-voorhoede aan de vijandelijke goal schiet Frohn don bal naast. Even later wordt een mooie voorzet van Koorn door Frohn en Dalhuyzen gemist. Het aantal voorzetten is klein de r.-buiten van Texel schiet eenige malen tegen 't zijnet ea over de goal heen. E. C. was echter ook niet gelukkig met schieten, eenige mooie schoten werden veel te hoog over doel geschoten. Een mooi schot van de l.-binnen van E.C. wordt juist bijtijds door Landmeter corner gewerkt. Kort hierna krijgt Dalhuyzen den bal van links en weet met een mooi schot, dat tusschen keepers handen doorgaat, aan Texel de leiding te geven (1—0). Een mooi uitval van den keeper van E.C. voorkomt een tweede punt. Spoedig treedt de rust in met 1—0 voor Texel. Direct na de rust wordt Texel op eigen terrein terug gedreven en zijn de E C.ers beslist in de meerderheid. Spoedig komt de Texel-voorhoede weer los en breDgt den bal voor 't vijandelijk doel. Een voorzet volgt, die Frohn echter buitenspel staande inschopt. De scheidsrechter kent niet toe, doch straft den overtreder met een vrije schop yoor E C. Dalhuyzen zorgt echter spoedig voor een beter punt (2—0 voor Texel) Koorn is nogal ongelukkig met schieten een paar prachtballen worden door hem naast geschoten. Hij haalt echter spoedig zijn schade in en met een prachtige schuiver, die de keeper nog vallende tracht te stoppeD, vliegt de 3e „goal" in 't net. De keeper van E C. was goed voor zijn taak berekend, doch als hij meer dan 3 passen met den bal doet, ziet hij een vrije schop tegen zich, die Engel tegen de backs aanschiet. Een straf schop voor 't in den rug duwen bij Koorn wordt heel edelmoedig door F. genomen. Spoedig fluit de scheidsrechter at en voor de tweede maal heeft Texel een Amsterdamsche club verslagen. (Stand 3-0 voor Texel.; Zondag 10 Mei 1914. HERVORMDE GEMEENTE. BurgYm. 10 uur da. Norel. KoogVin. 10 uur ds. van der Waa. H. Avondmaal. Oudesclnld, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendNm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 8 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur da, Busaemaber, HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 Mei. Burg, 'savonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Purmerend, 5 Mei. Aangevoerd: 411 Runderen waaronder: 147 vette koeien 75 4 88 Ct. per KG. 9on Gelde koeien f 150 d 220 Melkkoeien f 190 a 310. 32 stieren. 88 vette kalveren f 0,95 a 11,15 p. Kg. 607 Nuchtere kalveren f 15a f 30—: 1534 Schapen f 27 a 141,00 760 Lammeren 1 8,a 118, 405 vette varkens 1 0,42 a 1 0,46 per Kg.; 120 magere varkens 1 23 a 133, 467 biggen f 9 a 1 14 kipeieren f 3.50 al 4.00 per 100; Purmerender Crt. No. 295, 5/5 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 3.45 1 6.65. Eendei 1 3,95 14,25. Aanvoer 55731 Middenprys f 3,96. 2 o. hanen 4,00 kg. f 0,75 1 1,34. 21 o. kippen 38,50 kg. 1 0,75 - 1 1,90. De markt aanvankelijk Diet willig ge sten d, liep spoedig op, om hoog en vast te Fluiten. Langenhoff. Amsterdam, 4 Mei. Aangevo: 275 Runderen, le kwal. 83 i 2e kwal. 78 a 5 3e kwal 69 60 Melk- en Kalfkoeien 1 280 128 Nuchtere Kalveren 1 12,— 323 Vette Varkens 41 a 45 ets Ondertrouwd Adr. VISSER en M. E. BIREAOREGT.r den Burg Texel. 0 xr mu Dreischor, i 2 Mei 1914- |i Huwelijksvoltrekking 20 Hi ll. M. van Landbi Afd. Eierland.j, Vergadering op Vrijdag 8 Mei 5 7 ure in het lokaal bij GEZ. r de Cocksdorp. AgendaI Ingekomen stukken. Verkiezing bestuursleden, f Namens 't Best] W. BRANS, Vi C. J. GEEN SE, te TEXEL. Algemeens Vergat: der LEDEN op Dinsdag 12 's avonds 8 uur in „de Zwaan.'D Agenda 1 Notulen. 2 Jaarverslag. 3 Rekening en balans. 4 Verkiezing voor een lid va altredend de heer A. LANGBf (herkiesbaar 5 Verkiezing voor een lid v:i Toezicht, aftredend de heeqi teliof (herkiesbaar.) 6 Salarisregeling. 7 Voorstel tot verhooging dé, rente voor spaargelden. 8 Voorstel omtrent rentevergi" voorschotten. 9 Rondvraag en sluiting. J. W. ROELOI Voorzitter der i De ondergeteekende geeft hit: Dis dat zijn zaak a.s. Zaterdagavond na is JOH. KIKE Ondergeteekende bericht, dat van Gravenstraat 543 naar Gravenstraat en beveelt zich bierbij beleefd de levering van geëmailleerde waren en hu lijke artikelen. PJ op Zaterdag 9 Mei 1914, des: 8 ure in hotel „de Zwaan" te Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Overlegging balans en verlie rekening over 1913. 3. Jaarverslag 1913. 4. Vaststelling balans en verlie rekening 1913. 5. Verkiezing van 2 commissure 6. Rondvraag. DE DIRECT De balans en verlies en wit over 1913 liggen van 1 tot 9 Mei van H.H. Aandeelhouders in bol te den Burg en ten kantore i neming te O.Schild. Zondag 10 Mei op het Sportten namiddags 3 uur. Voormiddags 12 uur q. Korf bal wedstrij' TEXEL I en H-< Entree 15 cent. Kindereu Het A A f

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2