N°. 2777. Éondag 17 Mei 1914. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin ne aland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel, INRICHTINGEN, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat. het verzoek van MATTHIJS MOLENAAR, wagenmaker te den Burg alhier om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, No, 1925 een inrichting voor machinale houtbewerking te mogen oprichten dnor hen is ingewilligd. Texel, den 9 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT, "~~L A M ,11 ER EMI 41{ KTE,\. Herijk van 311 aten en Gewichten. Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de op den 23_-ten Maart 11. vastgestelde kiezers lijst voor het jaar 1914-1915, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15den Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak od aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of' afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Texel, den 15den Mei 1914. Burgemeester en Wotb. voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 16 Mei 1914. Vergadering der Coop. Boerenleenbank. Bij de Jaarvergadering der Coöp. Boeren leenbank Dinsdag 11. gehouden was de op- kdmst der leden gering. Do heer J. W. Roeloffs, Voorz. v.d. Raad van Toezicht was leider der Vergadering en opende de bijeenkomst met eene her innering aan het tienjarig bestaan der Vereenigicg, die zich als een klein stekje had ontwikkeld tot een flinke en krachtige plant, gedenkt het vertrek vaD diens voorganger den heer Dr. Over wiens plaats ZEd. nu de eer heeft in te nemen. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Tot Secretaris der Vergadering werd aangesteld de heer P. Graat Kassier. Uit het jaarverslag van den Kassier is bet volgende ontleent: a. De rekening en balans werd door de vergadering op Voorstel van den voorzitter voorloopig vastgesteld en goedgekeurd. Tot lid van het Bestuur werd met op een na algemeeDe stemmen herkozen de heer A. Langeveld Pz. directeur der Bank, Alsook word tot lid v.d. Raad van toezicht herkozen de heer P. J. Zoetelief. Beide heeren namen hunne herbenoeming aan onder dankzegging aan de Vergadering voor het vertrouwen. Het Salaris v.d. Kassier werd door de Vergaderiog op voorstel v. h. Bestuur en Raad van toezicht, in verband met de vele werkzaamheden gesteld op f800, Vervolgens was aan de orde een voorstel v.h. Bestuur om dit jaar lu/0 extra iente of rentetoeslag te geven voor de spaargelden zoodat men dus dan 4% zou krygen over sommen die het geheele boekjaar hebben overgestaan met dien verstande dat geen extra rente wordt gegeven voor sommen beneden f 10,— en deze bepaling van kracht te doen zijn over dit boekjaar, loopende van 1 Jan 1914 tot 31 Dec, 1914. Volgens berekening zou voor de toeslag rente geen hooger uitgave gevorderd worden dan f500, Door deze maatregel werd verwacht meerdere vaste spaargelden beleggingen. Ook zou het daardoor mogelijk zyn dat geen credietopname noodig zou zijn van de Centrale Bank. Na eenige verdere toelichting door den Directeur alsook door den heer Haakman werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Punt 8 der agenda, betreffende voorstellen om maebtiging te geven aan het Bestuur voor het verboogen cfer voorschotrente werd na toelichting van den kassier inge trokken om reden van de Centrale Bank bericht was ingekomen van verlaging der rentevoet op den ouden stand. By de rondvraag werd het Bestuur in overweging gegeven door een der aanwe zigen om het bezoeken der Vergadering van de leden te bevorderen door b.v. geen ver slag te doen plaatsen in de plaatselijke bladen. Door den Directeur werd er nogmaals uitdrukkelijk op gewezen op de noodzakelijk heid voor de administratie om steeds bij het zaken doen op het kantoor de boekjes mede te brengen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hunne belangstelling en spreekt den wensch uit dat de aanwezige leden voor volgende vergaderingen ieder eenige vrienden zouden medebrengen. Oosterend12 Mei. De eigenaars van landerijen in den polder „Het Nooiden" waren tot heden vrij van het betalen van grondbelasting daarvoor. De wettelijke tijd voor vrij stelling is nu weldra verstreken. Van Rijkswege wordt dan ook nu het land voor die belasting geschat en ingedeeld, voor welke werkzaamheden alhier ge durende eenigeu tijd een controleur dier belastingen in „het Wapen van Amster dam" verblijf houdt. Eenige kleine woningen blijven hier ledig staan en bijgebouwd wordt er in den laatsten tijd niet. Hieruit blijkt dus dat de bevolking in wijk O afneemt. Naar Harlingen vertrokken in de laatste dagen 8 gezinnen. 15 Mei. Ter inleiding van het volks petitionnement voor wettelijke gelijk stelling van man en jirouw zal hier bij den te bouden autotocht gesproken worden op een stuk land van den heer W. Bremer, voor dit doel zeer bereid willig afgestaan. Vlaggen zullen aan wijzen, waar gesproken zal worden, hetgeen zal geschieden op Zondag a s. te ongeveer 4'/3 nur nam. Mogen velen even gaan luisteren I Oudeschild15 Mei. Hedenmorgen kwam „De Dageraad", na eene maand uit de vaart geweest te zijn, weder in de Haven, om haren dage- lijkschen dienst te hervatten. Voorzeker zal dit niet tot spijt, maar tot groot genoegen van het reizend publiek zyn. De onlangs alhier opgerichte onder- afdeeling van de centrale liberale kies- vereeniging neemt steeds in ledental toe. Aanvankelijk opgericht met 59 leden, telt zjj er thans reeds 70. Het minder aangename weer, dat Mei ons tot heden schenkt, en vooral de koude noordenwind, mogen voor velen minder aangenaam zijn, voor de garnalenvisschers is het juist het ge- wenschte weer. Bij matige vangst blijven de prijzen voor den tijd van het jaar behoorlijk, zoodat er door de meeste visschors een behoorlijk weekloon wordt verdiend. Ware het weer warmer, dan zou zeker reeds een groot gedeelte der garnalenvloot het bijltje er bij hebben neergelegd en hetzij de kustvisscherij, hetzij de palingvisscherij zijn gaan uit oefenen. Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen de heer F. E. van Santen, candidaat tot den H. Dienst te Leiden. Uit het Rott. Nieuwsbl. De heer A. Th. v. Bleyswijk, wonende Twentstraat 228, den Haag, is verblijd met de geboorte van een zoontje dat ter wereld kwam met een hoektand en twee s ujtandjes in de boven kaak. De andere tandjes staan op door komen. Geen arbeiders De boterfabriek te Rhenvy (gem. Beesd) is, na een bestaan van ruim 18 jaar, wegens gebrek aan arbeidskrachten, opgeheven. Door de groote vraag naar arbeiders en de booge loonen, die op de glas- en andere fabrieken te Leerdam verdiend kunnen word' n, is het in de omliggende dorpen niet gemakkelijk, arbeidskrachten te bekomen vooral voor het landbouwbedrijf, Dbl. Post- en, Telegrafie. Het orgaan van den Alg. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel deelt mee. dat Daar alle waarschijn lijkheid de indiening van het wetsontwerp ter verbetering van het salaris van het lagere personeel, in de tweede helft van deze maand kan worden tegemoet gezien. De verbeterde regeling zou blijkens de uitlatingen van den directeur generaal, met l Juni a. s. in weriring moeten treden. TESELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden, foor den Burg 80 Cis. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. NaAr Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenti/m. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedoro rogel meer S Ct. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummors 3 Cts. per nummer. De aaudacht wordt er op gevestigd, dat volgeus de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten zullen worden gehouden op Maandagen IS en 25 Mei, Dinsdag 2 Juni, en Maandagen S, 15 en >2 Juni. 2o, de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente: Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lamme renmarkten a. zich met wagons anders dan door de Park straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doet geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlateo dan door de overige daarop uitkomende straten b. het van gemeentewege versterkte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerhokken, daaruit te verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren voor des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den markmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wensebt aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te •bespreken. Art. 162. leder, die gerechtigd is tot het gebruik van een kok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van ibet vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet ;oldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen vefbodeu een standplaats in te nemen, tenzij met toeste.Tnring van Burgemeester en Wethouders; zij worJcn door den marktmeester geweerd, die zoo noodi» de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisje dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid b,°-staat a. ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, uitgezonderd op marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur tot 2 uur n.m.: b. des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nm. aan de kiosk op of nabij het marktplein c. voor de markten °p Maandag te houden bij den Marktcontroleur, Hie daags voor die markten zitting zal houden "an des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maan- gscbe markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 5 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. amrr- II TUTTT Burgemeester en Wethouders van Texel maken 'dij deze bekend dat dit jaar voor den herijk van maten cn gewichten zitting zal worden gehouden voor den Burg te den Burg, in de Algemeene Bewaarschool op 19 en 20 Mei van 912 en van 14 uur en op 22 Mei van 912 en 13 uur. voor den Hoorn tc den Burg iu de Algemeene Bewaarschool op 23 Mei van 9- 12 uur en voor de Koog te den Burg iu de Algemeene Bewaarschool op 23 Mei van 12- 1 uur. Voor Oudeschild te Oudeschild in het bknal van T. C. Z1JM op 25 Mei van 24'/3 uur en op 26 Mei van 912 en van 14 uur. Voor Oosterend te Oosterend in het lokaal van IJ. KOPPEN op 27 Mei van 912 cn 14 uur, voor de Waai te Oosterend in het lokaal van IJ. KOPPEN op 2S Mei van 912 uur. voor de buurtschap Oost te Oosterend in het lokaal van IJ. KOPPEN op 28 Mei van 13 uur, Voor de Coeksdorp te de Coeksdorp in het lokaal Gcz. Buis, op 29 Mei van 8'/512'/, uur. b. dnt de maten cn gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn. c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het nfkeuringsinerk, een driehoek, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat nmten en ge wichten te laten berjjken aan het ijkkant.oor te Amsterdam, Brouwersgracht 276 op eiken Maandag en Vrijdag van 93 uur. f. dat de milligram-gewichten niet opdeherijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden, [Opzending per post franco.] Texel, den 9 Mei 1914. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1913 331 bijgekomen 44 375 12 afgeschreven ledental 1 Januari 1914 363 Aantal spaarboekjes in omloop 512 waarvan 71 nieuwe inleggers in 1913. Spaargelden. Het saldo tegoed der spaargelden was op 1 Jari. 1913 f211451,57 inlagen in 1913 292862,94 terugbetaalde spaargelden Saldo op I Januari 1914 504314,51 234324,14 269990,37 Voorschotten. Saldo uitstaand 1 Jan. 1013 177S71, bedrag der nieuwe voorschotten 120S00, terugbetaald 29S671, 76071, In looopendc rekening, mot leden. Saldo 1 Jan. 1913 tegoed n ii n schuld üitgegevon Ontvangon Saldo 1 Jan. 1914 tegoed ii u n sohuld 222600,— 23626,00 1167,23 51740,72 5S7SO,22 17261.7S 1841,91 b. Centrale Bank. Saldo 1 Jan. 1913 tegoed 9400,38 Uitgegeven 188125,14 Ontvangen 166696,31 Saldo te goed 1 Jan. 1914 30S29,11 De omzet is als volgt: Kas 1 Januari 1913 4081,13 Totaal ontvangsten 605237,27 Totaal Uitgegeven Kas 1 Jan. 1914 609318.40 605432,64 f 3885,S6 De Balans sluit af met een bedrag van f27934S,6S, waaronder als winstcijfer 1913 voor komt f 1410,13, welk bedrag bjj de reserve ge voegd, dit fonds doet stijgen tot f7516,40.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1